Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obliczanie trafo - pole przekroju rdzenia

30 Lis 2006 20:23 15834 16
  • Poziom 22  
    Witam!

Proszę o wyjaśnienie sposobu wyliczania mocy "trafoka" o rdzeniu dwukolumnowym UI i danym polu przekroju rdzenia (jednej kolumny) np 4,5x2,5 cm= 11,25cm2
    Trofo jak "byk" a z wzorów i programów dostępnych na elektrodzie wynika ze to bedzie ~ 87W (220/12V) to jakieś nieporozumienie moim zdaniem!
    Jak to jest w rzeczywistości??

pozdrawiam
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 27  
    A ile Twoim zdaniem być powinno ?
    Przecież to nie jst trafo impulsowe.
  • Poziom 22  
    tak, nie jest impulsowe,
    moim zdaniem powino być 2x wiecej
    transformator waży 5 kg i to ma wyciągać tylko 87 VA?
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 40  
    Witam
    Przekrój kolumny określa ilość zw./V a moc wyliczysz od tego jak grubym drutem nawiniesz trafo.
  • Poziom 38  
    Zdecydowanie wzory nie kłamią! Moc zależy i od przekroju drutów i od przekroju rdzenia. Ogranicza ją to lub to. Jeśli któryś z drutów będzie za cienki to przy przekroczeniu mocy on się będzie grzał. To samo zdarzy się przy zbyt małym przekroju "żelaza". Nie ma więc sensu stosowania grubych drutów przy zbyt małym rdzeniu bo i tak ich nie wykorzysta się!
  • Poziom 21  
    "Trafo waży 5,5 kg."- z uzwojeniami?
    Powinien ważyć 2 do 2,5 kg bez uzwojeń. Może ten rdzeń jest wysoki lub jak kto woli długi. Jak był składany - blaszki na przemian czy ze szczeliną powietrzną?
    11,25cm2 to wcale nie jest duży przekrój i w zal. od przenikalności rdzenia, to moc jaką można w nim prztwarzać ledwo sięga 80 Watt.
    Pozdro..!
  • Poziom 22  
    To spytam inaczej (nie mylić z tym rdzeniem o który pytałem powyżej)
    Chciałbym uzyskać moc ponad 2kVA przy 14V (do rozruchu silników spalinowych) to jaki ma wg Was być przekrój rdzenia - rozruszniki w tych maszynach maja i po 3kVA - to nawet moja spawarka ktora spawam elektroda 5mm ma duzo mniejszy rdzeń.
    Jak to możliwe?
  • Poziom 38  
    No nareszcie! Miałem to poruszyć w pierwszym moim poscie na ten temat ale zrezygnowałem. Moc maksymalna transformatora zależy od wielu czynników. Od różnicy temperatur (od temp. powietrza) od chłodzenia (naturalne czy wymuszane?) od sposobu pracy transformatora (ciągle lub przerywanie) stosunku czasu pracy do czasu przerwy i od innych czynników (m/in rodzaju materiałów). Nie ma sensu tutaj dokładnie o tym pisać ale podam przykład lutownicy transformatorowej. Tam z niewielkiego rdzenia uzyskuje się moc ponad 120W i tylko dlatego, że ciągle przecież nie lutujemy a czas przewy musi wynosić w stosunku do czasu lutowania jak 2:1 lub 3:1 a maxymalny czas (jednorazowy) nie może przekroczyć 10 - 15 sek. Uwarunkowane to wszystko jest dopuszczalną TEMPERATURĄ transformatora a w zasadzie najwrażliwszą jej częścia tj. izolacją. Ta izolacja ogranicza temperaturę transformatora (uzwojeń) do 60 - 70 st. W niektórych tak przemocowanych urządzeniach stosowane są "termiki" (urz. AGD, spawarki, wiertarki itp.) które odłączają prąd po osiągnięciu przez urządzenie (transformator, silnik, elektromagnes itp.) maksymalnie dopuszczanej temperatury. Myślę, że przy użądzeniu rozruchowym, używanym zwykle zimą i w krótkim czasie można zastosować 3 krotne (a może nawet 5-ciokrotne) przemocowanie transformatora. Istotne jest jednak żeby przekrój przewodów był policzony na maksymalną moc wydzielaną bo w takim przypadku ciepło będzie pochodziło z rdzenia i nawet przy jego rozgrzaniu ciepło nie dojdzie natychmiast do uzwojeń i zanim to się stanie nastąpi okres przerwy i stygnięcia transformatora. Oczywiście trudno jest zdobyć jakieś wzory na taki projekt i trzeba to robić praktycznie. Będzie znaczny spadek napięcia na takim transformatorze i będzie on zależał od pobieranego prądu ale... metodą prób i błędów można dojść do celu.
  • Poziom 37  
    harnasx napisał:
    ... - to nawet moja spawarka ktora spawam elektroda 5mm ma duzo mniejszy rdzeń.
    Jak to możliwe?

Cytat:
    rdzeniu dwukolumnowym UI i danym polu przekroju rdzenia (jednej kolumny) np 4,5x2,5 cm= 11,25cm2

Mniejszy od czego ? Od podanego 11,25cm2 ?

Przestań sobie żarty robić.
    Gdzie Ty spotkałes spawarkę na rdzeniu 11cm²
    która na dodatek spawa elektrodą Φ 5mm ?
  • Poziom 22  
    Oj serwis! napisałem przecież żeby niemylić z tym 11cm2!
    Spawarka ma mniejszy rdzeń niż miałaby zapalarka obliczona na 2kVA - o to mi chodziło!
    Nic to zaryzykuje -nawijam trafo na rdzeniu dwukolumnowym 26cm2 - przyjmuje "zakłady" jaki rozrusznik pociągnie :) przy 12V - bo z obliczeń wynika ze żadnego :(
    testy bedą na odpiętych aku.
    drut z duzym zapasem na pierwotnym Φ2mm i wtornym tasma 2x12mm

aha nawinac oddzielnie pierwotne a na drugiej kolumnie wtorne czy wtorne na pierwotnym po połowie????

Proszę obstawiać - dla zwycięzcy punkty :)
  • Poziom 26  
    A ja dodam, że prostownik rozruchowy nie powinien mieć 14V, tylko max 10V, w przeciwnym wypadku będzie ładował akumulator dużym prądem, co może doprowadzić do eksplozji (u mnie tak się stało jak wspomagałem rozruch "malucha" migomatem bester 160A, a co gorsze , zalałem kwasem świeżo lakierowany samochód - pół dnia czyszczenia). Prostownik ma oddawać prąd tylko, jak spada napięcie na skutek włączenie rozrusznika.
  • Poziom 15  
    Zaznaczę, że wzory wiążące bezpośrednio moc transformatora z przekrojem kolumny to wzory uproszczone. Aby szczerze obliczyć ile da się z tego wycisnąć trzeba by sięgnąć do wzorów podstawowych i parametrów blach :) No i tak jak kolega Preskaler zaznaczył: można wyżyłować parametry pracy trafo, zoptymalizować go do określonego trybu pracy (praca ciągła(zasilacze) lub przerywana (urządzenia rozruchowe)). Dzięki temu, że istnieje takie coś jak pojemność (bezwładność cieplna) można tak zaprojektować trafo, że da większą moc niż trafo zaprojektowany do pracy ciągłej, ale dłuższa praca spowoduje jego nadmierne nagrzanie i katastrofę.
  • Poziom 11  
    hhhm z tego co mnie uczuno w szkole dość niedawno ale to nauczyciel nam pokazywal wzory z których wynika że ten rdzen o przekroju 11,25cm2 ma moc 126W
    wzór:
    4,5x2,5 cm= 11,25cm2
    11,25x11,25=126W
    potem sie liczy zwoje na Volt
    potem ilość zwoi
    następnie max prąd
    a na końcu grubość drutu

a to co pisza że rdzeń nie określa ci mocy to raczej ściema bo jesli podepniesz zaduze opciazenie to trafo ci sie zjara i tyla
  • Poziom 40  
    Witam
    To w takim razie jak działają transformatory powietrzne, które nie mają rdzenia. Nie przeniosą żadnej mocy?
    Tu na forum nie można przekazać wiedzy, za dużo jest takich co myślą że zjedli wszystkie rozumy :cry: . A szef w pracy przestrzegał mnie przed robieniem sobie konkurencji, ale to jest niemożliwe, każdy ma swój rozum i nie tak łatwo rezygnuje ze swojej nieprawidłowej wiedzy.
  • Poziom 11  
    przyznaje ze niewiem musiał ym sie spytać nauczyciela który nie uczy praktyki on ma wiedze o transformatorach w praktyce ale jesli o trafo z rdzeniami to jest dobry wzór bo jeszcze dzis patrzylem na forum i to sie potwierdzilo
    zobacz jeszcze tutaj:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic157892.html

raczej jest tam wszystko czego ci trzeba
  • Poziom 40  
    Nie byłbym taki pewny tej wiedzy twojego nauczyciela. Zapytaj go jak zmieni się moc transformatora gdy powiększy mu się tylko okno a przekrój rdzenia pozostanie bez zmian.