Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Proszę o opinię na temat anten zespolonych CB-radio-GPS

orion 01 Gru 2006 14:24 2838 10
  • #1 01 Gru 2006 14:24
    orion
    Poziom 23  

Witam Mam w swoim aucie antenę magnetyczną do CB i zaczyna mnie powoli denerwować (porysowany dach i plątanina kabli )Widziałem ostatnio zamontowaną antenę zespoloną 3 w 1 CB+ radio+GPS. Zaznaczam że nie zależy mi na kosmicznym zasięgu . Proszę o wypowiedzi jaką najlepiej kupić i gdzie .
    z góry dzięki za odpowiedź
    Pozdrawiam Darek

0 10
  • #2 01 Gru 2006 18:21
    r.zimnicki
    Poziom 2  

pierwszy raz slysze o takich antenach, ale przede wszystkim zwroc uwage, czy taka antena ma separator czestotliwosci na wyjsciu, bo CB-radio to 27MHz, ukf to 88 Mhz, a GPS to jednak ok 1,5GHz, wiec taka antena moze zawierac wspolny segment ukf i cb (dipol przedluzony cewkami), ale gps, niestety musi byc osobnym modulem z wlasnym wzmacniaczem

nie spodziewalem sie, ze ktos wyprodukuje takie combo, ale dzieki, ze wspomniales otym, zwroce uwage na takie wynalazki

0
  • #3 01 Gru 2006 19:27
    JacekCz
    Poziom 36  

r.zimnicki napisał:
    pierwszy raz slysze o takich antenach, ale przede wszystkim zwroc uwage, czy taka antena ma separator czestotliwosci na wyjsciu, bo CB-radio to 27MHz, ukf to 88 Mhz, a GPS to jednak ok 1,5GHz, wiec taka antena moze zawierac wspolny segment ukf i cb (dipol przedluzony cewkami), ale gps, niestety musi byc osobnym modulem z wlasnym wzmacniaczem

nie spodziewalem sie, ze ktos wyprodukuje takie combo, ale dzieki, ze wspomniales otym, zwroce uwage na takie wynalazki

Nie widze pubktów wspołnych ? wspolny kabel? żeby zabić sygnał 1.5GHz ?

zwrócisz uwage prokuratora na oszustwo ? wszyscy ostatnio zgłaszają ...

0
  • #5 02 Gru 2006 07:32
    orion
    Poziom 23  

widzę ż temat jest mało znany antena wygląda jak oryginalna samochodowa.widziałem ją już zamontowaną więc nie bardzo wiem jak jest zrobiona wiem tylko że z samej anteny wychodzą 3 różne kale w różnymi złączkami aby nie pomylić który kabel od czego .w komplecie są też kable do podłączenia CB i radia . Miałem okazję wypróbować CB radio i w mieście miało to zasięg ok 3km więc jak dla mnie to wystarczy i do tego auto nie rzuca się w oczy.Myślałem że jest tego wiele typów ale z tego co szukałem w internecie i z wypowiedzi kolegów widzę że niema wielkiego wyboru.

0
  • #6 02 Gru 2006 07:59
    JacekCz
    Poziom 36  

orion napisał:
    widzę ż temat jest mało znany antena wygląda jak oryginalna samochodowa.widziałem ją już zamontowaną więc nie bardzo wiem jak jest zrobiona wiem tylko że z samej anteny wychodzą 3 różne kale w różnymi złączkami aby nie pomylić który kabel od czego .w komplecie są też kable do podłączenia CB i radia . Miałem okazję wypróbować CB radio i w mieście miało to zasięg ok 3km więc jak dla mnie to wystarczy i do tego auto nie rzuca się w oczy.Myślałem że jest tego wiele typów ale z tego co szukałem w internecie i z wypowiedzi kolegów widzę że niema wielkiego wyboru.

Bo już się nie da robić ludzi w jelenia. Więcej było z rok temu.

3 km to ma zasięg 'antena CB' jak się jej np. odlutuje cewka w podstawie anteny. Dlaczego cudzysłów? Ano dlatego że nie pracuje wtedy antena (jej resztki przy śrubie) ale cały kabel. Co wtedy promieniuje falę radiową? KABEL. Gdzie ją promieniuje ? Na ciało właściciela.
    Zobaczymy jak u niego będzie w posiadaniem dzieci.

Było to badane, w czasopiśmie radiowym były analizowane bardzo krótkie anteny (krótsze 10-20 razy niż długość fali). Promieniuje kabel.

Co do użyteczności na 19-stce:
    Facet z taką 'nie rzucającą' się anteną pytał o ulicę, przejedzał koło mnie. Nie usłyszał już mojej odpowiedzi.

0
  • #8 24 Gru 2006 13:05
    orion
    Poziom 23  

Witam .Kupiłem jednak tą antenę i po zamontowaniu i przetestowaniu stwierdzam że :
    1-antena nie nadaje się do odbioru fm chyba że w bardzo niewielkiej odległości od nadajnika (ale wtedy nie trzeba w ogóle anteny wystarczy kabel :D
    2 do GSM też nie bo jest na 900 MHz
    3 na oryginalnym kablu rg58 dołączonym do anteny nie dało się zestroić anteny natomiast po wymianie kabla na rg100 antena zestroiła się idealnie i osiągi z niej są bardzo dobre zasięg spokojnie 5km jestem bardzo zadowolony :D

problem odbioru fm rozwiązałem w taki sposób że całą oryginalną antenę wsadziłem pod podsufitkę w aucie i odbiór w odległości od nadajnika jakieś 50km jest bardzo dobry

pozdrawiam i życzę spokojnych świąt Darek

0
  • #9 24 Gru 2006 13:18
    JacekCz
    Poziom 36  

orion napisał:
    Witam .Kupiłem jednak tą antenę i po zamontowaniu i przetestowaniu stwierdzam że :
    3 na oryginalnym kablu rg58 dołączonym do anteny nie dało się zestroić anteny natomiast po wymianie kabla na rg100 antena zestroiła się idealnie i osiągi z niej są bardzo dobre zasięg spokojnie 5km jestem bardzo zadowolony :D

5km zasięgu na CB to ja miałem jak sie okazało kabel (sięgający na zewnątrz domu do wysokości 4m od gruntu) miał przerwę czyli antena de facto nie pracowała a sam kabel.
    Skoro tak, to możesz zaoszczędzić na koszcie anteny ;-)
    Oczywiście SWR był dziwny, to jasne.

0
  • #10 24 Gru 2006 16:03
    medicb
    Poziom 28  

orion napisał:
    ... osiągi z niej są bardzo dobre zasięg spokojnie 5km jestem bardzo zadowolony :D ...

Przypadkowo znaleziony na ulicy kawałek przewodu ok 1m wtyknięty w gniazdo antenowe da podobny efekt. Ja oceniam zasięg ledwo na 3 z minusem w skali ocen do 6. Ciekawe jak szybko padnie ci radio :D

0
  • #11 24 Gru 2006 22:47
    orion
    Poziom 23  

To oczywiste że z tej anteny nie uzyska się odległości DX-owych .Kupując tą antenę za kryterium wyboru przyjąłem estetykę wyglądu auta(wygląda znacznie efektowniej niż kawałek drutu znaleziony na ulicy) i funkcjonalność na parkingu(nie przyciąga wzroku dresiaży i nie muszę jej za każdym razem chować) i nie wspomnę już o wjeżdżaniu do garażu a nie bezsensowne gadki na jak największe odległości i uciecha z tego że się pogadało z gościem na 15km z czego się zrozumiało co drugie słowo :D no i zbieranie wszystkich możliwych śmieci z eteru :D
    A jak radio mi padnie czego nie przewiduję bo używam go głównie do słuchania komunikatów drogowych to się je naprawi :D
    Koledzy bez urazy ale się z wami nie zgodzę jako antena CB spełniła moje oczekiwania w 100% może piszę to za wcześnie bo jeżdżę z nią raptem miesiąc czasu.Jak coś się zmieni w moich poglądach nie omieszkam napisać
    Pozdrawiam Darek

0