Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LCD HD44780 - problem z potencjometrem kontrastu

Gather 03 Gru 2006 11:35 10992 29
  • #1 03 Gru 2006 11:35
    Gather
    Poziom 10  

Witam,
    mam pewien problem z wyswietlaczem LCD zgodnym z HD44780:

a) na poczatku zwarlem pin od kontrastu z masa, na wyswietlaczu nic nie ma

b) pozniej podlaczylem potencjometr i zauwazylem, ze cokolwiek sie wyswietla (czarne kwadraciki) podczas szybkiego przesuwania suwaka potencjometru

- potencjometr mam 10K Ohm
    - korzystam ze schematu: http://realitynet.pl/articles/lcd/images/schemat_2.jpg

- zasilanie biore z molexa (5V)

Tak wiec pytanie: czy mam uszkodzony wyswietlacz czy zle dobrany potencjometr ??? Jezeli zle dobrany to jaki powinienem kupic ?

Dodam ze:
    - testowalem juz 3 wyswietlacze
    - zwieralem kontrast z masa
    - miernikiem sprawdzalem i napiecie mam troszke wyzsze nic 5V bo ok 5,5V

I we wszystkich przypadkach tylko na chwile pojawiaja sie kwadraciki na ekranie ( przy podlaczeniu napiecia i odlaczeniu napiecia), doslownie ulamki sekund

0 29
  • #2 03 Gru 2006 11:59
    markosik20
    Poziom 33  

Sprawdź potencjometr bo może w którejś pozycji suwaka ma przerwę. :)

0
  • #3 03 Gru 2006 12:08
    TWK
    Specjalista elektryk

Ja używam zwykle potencjometrów 4,7 - 10k i nie ma problemów. Co do awarii wyświetlacza - naprawdę trudno go popsuć, kiedyś podłączyłem odwrotnie zasilanie i nadal działał. Aha, możesz jeszcze mieć wersję wyświetlacza wymagającą ujemnego napięcia. Więcej o wyświetlacza tego typu przeczytasz tu: http://www.edw.com.pl/index.php?module=ContentExpress&file=index&func=display&ceid=68&meid=20

0
  • #4 03 Gru 2006 13:57
    Gather
    Poziom 10  

markosik20 - udalo mi sie skombinowac inny potencjometr tez 10K Ohm i nadal ten sam objaw :| czy potencjometry rowniez dobiera sie jeszcze ze wzgledu na moc, tak jak rezystory ?

TWK - to takie pytanie jak sprawdzic czy wyswietlacz wymaga zasilania ujemnego ? i jezeli wymaga to skad to zasilanie wziasc ?

Dodam ze:
    - testowalem juz 3 wyswietlacze
    - zwieralem kontrast z masa
    - miernikiem sprawdzalem i napiecie mam troszke wyzsze nic 5V bo ok 5,5V
    I we wszystkich przypadkach tylko na chwile pojawiaja sie kwadraciki na ekranie ( przy podlaczeniu napiecia i odlaczeniu napiecia), doslownie ulamki sekund

0
  • #5 03 Gru 2006 15:25
    TWK
    Specjalista elektryk

Gather napisał:
    markosik20 - udalo mi sie skombinowac inny potencjometr tez 10K Ohm i nadal ten sam objaw :| czy potencjometry rowniez dobiera sie jeszcze ze wzgledu na moc, tak jak rezystory ?

W tym przypadku moc potencjometru jest obojętna. A większe moce wymagają zastosowania potencjometrów drutowych.

Gather napisał:
    TWK - to takie pytanie jak sprawdzic czy wyswietlacz wymaga zasilania ujemnego ? i jezeli wymaga to skad to zasilanie wziasc ?
    W podanym przeze mnie linku jest naprawdę wiele informacji: http://www.edw.com.pl/pdf/k09/23_01.pdf str. 3 na dole.

0
  • #6 03 Gru 2006 15:46
    Gather
    Poziom 10  

o kurcze czyli rozumiem ze trzeba uzyc przetwornicy :|
    ale jezeli wymaga ujemnego napiecia, to czemu na wyswietlaczu pojawia sie te kwadraciki, co prawda na chwilke, ale zawsze
    druga sprawa wg schematu ktory mialem dolaczony wraz z wyswietlaczem wyraznie widac, ze napiecie na kontrast jest brane z +5V

zatem czy istnieje taka mozliwosc, ze moj zasilacz komputerowy jest problem tutaj ? (moze ma jakies zabezpieczenie)

0
  • #7 03 Gru 2006 16:12
    TWK
    Specjalista elektryk

Gather napisał:
    ale jezeli wymaga ujemnego napiecia, to czemu na wyswietlaczu pojawia sie te kwadraciki, co prawda na chwilke, ale zawsze
    druga sprawa wg schematu ktory mialem dolaczony wraz z wyswietlaczem wyraznie widac, ze napiecie na kontrast jest brane z +5V
    Szczerze powiedziawszy nigdy nie spotkałem się z wyświetlaczami wymagającymi ujemnego napięcia. Ale to jedyne, co w tym momencie mi przychodzi do głowy...

0
  • #8 03 Gru 2006 16:32
    markosik20
    Poziom 33  

Cytat:
    chwile pojawiaja sie kwadraciki na ekranie ( przy podlaczeniu napiecia i odlaczeniu napiecia), doslownie ulamki sekund

A to jest to samo napięcie co na uP? Bo może problem jest w inicjalizacji LCD'ka?

0
  • #9 03 Gru 2006 17:30
    TWK
    Specjalista elektryk

markosik20 napisał:
    A to jest to samo napięcie co na uP? Bo może problem jest w inicjalizacji LCD'ka?
    Spójrz na schemat z pierwszego postu - LCD jest podłączany do LPT, a nie do uC. LCD bez inicjacji (w słowniku języka polskiego nie ma słowa inicjalizacja) wyświetla rząd czarnych prostokątów. Przynajmniej moje tak mają.

0
  • #10 03 Gru 2006 18:30
    M. S.
    Poziom 34  

Podłącz LCD tylko do zasilania. Powinny pojawić się prostokąty w górnej linii. Nie spotkalem się z LCD alfanumerycznym wymagającym ujemnego napięcia kontrastu. Jeśli nie pójdą to niewiele moim zdaniem da się zrobić.

1
  • #11 03 Gru 2006 18:52
    robson_s-ec
    Poziom 14  

Dokładniej jeśli to jest np. 2x16 to bez inicjalizacji wyświetla jeden rząd czarnych prostokątów(zaświeca wszystkie piksele w tym rzędzie) a w drugim nie wyświetla nic. W tym momencie możemy wyregulować kontrast, co i tak nie ma sensu na tym etapie, ale przynajmniej możemy sprawdzić czy reaguje poprawnie na zmianę położenia potencjometru. Jeśli natychmiast gaśnie nam ten rząd to znaczy, że zaczęła się inicjalizacja i jeśli się nic później nie wyświetla to znaczy, że jest błąd w programie i/lub źle podłączyliśmy wyświetlacz. Proponuje sprawdzić, czy jest dobrze skonfigurowany interfejs 4/8 bitów.

0
  • #12 03 Gru 2006 20:13
    Gather
    Poziom 10  

podlaczam tylko zasilanie i nie widze rzedu czarnych protokatow :| tak wiec wyglada na to ze kupilem 3 uwalone wyswietlacze

0
  • #13 03 Gru 2006 20:42
    wojtkow
    Poziom 14  

A zwarłeś linię kontrastu z masą ??
    Mój EL 1601U wyświetla cokolwiek (albo inaczej mówiąc cokolwiek widać) dopiero po zwarciu kontrastu z masą - wtedy faktycznie wyświetlają się czarne kwadraty.

0
  • #14 03 Gru 2006 21:18
    Gather
    Poziom 10  

tak tak to tez juz robilem i nie wpleynelo to na nic jedynie na chwilek jak juz mowilem przy podlaczeniu napiecia i odlaczaniu pojawiaja sie kwadraciki

0
  • #15 03 Gru 2006 22:53
    grudziu
    Poziom 15  

Po pierwsze : czasem potrzeba -5 +5v
    po drugie: ja miałem taki problem, ze musiałem idealnie potencjometrem wskoczyć w przedzial zeby było cokolwiek widać. moje lcd są bardzo na to czułe, spróbuj też patrzeć pod różnymi kątami.
    po trzecie: czarne kwadraciki mogą świadczyć o braku inicjalizacji wyświetlacza

0
  • #16 03 Gru 2006 22:56
    TWK
    Specjalista elektryk

Gather napisał:
    podlaczam tylko zasilanie i nie widze rzedu czarnych protokatow :| tak wiec wyglada na to ze kupilem 3 uwalone wyswietlacze
    Mało prawdopodobne. Nie masz jakiegoś znajomego, który mógłby Ci sprawdzić te wyświetlacze? Jakiego softu używasz do obsługi wyświetlacza?

0
  • #17 03 Gru 2006 23:12
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #18 04 Gru 2006 00:08
    robson_s-ec
    Poziom 14  

Rocket_93 napisał:
    Może głupie pytanie ale: czy podłączasz zasilanie do Vcc i GND oprócz do kontrastu? I lepiej kup baterie 4,5V, bo 5,5V to w sumie trochę dużo... Podaj dokładny typ wyświetlacza - co pisze na kontrolerze? Masz jakiegoś datasheeta tego wyświetlacza? Bo może jest inna kolejność pinów.

Do testowania jakichkolwiek układów zdecydowanie odradzam używanie baterii. Najlepiej jest użyć jakiegoś zasilacza warsztatowego i to z ograniczeniem prądowym. Słyszał kolega kiedyś o rezystancji wewnętrznej źródła ogólnie, baterii w szczególności?

0
  • #19 04 Gru 2006 10:33
    safol
    Poziom 10  

Witam!
    A mozesz podac nazwe wyswietlacza? Ostatnio mialem klopoty z WC1602A. Samo podlaczenie zasilania nic nie dalo.
    Kontrast ustawilem na potencjometrze 1k z rezystorem 200om od gory i dziala.
    Pozdrawiam.

0
  • #20 04 Gru 2006 13:36
    robson_s-ec
    Poziom 14  

Zaraz jeśli to jest podłączone przez LPT do kompa to może jest problem z obsługą portu. Czy używasz może win NT/XP. Bo one blokują dostęp do portów zewnętrznych.

0
  • #21 04 Gru 2006 17:59
    gregoorr
    Poziom 17  

Odpalenie wyswietlacza to chyba prosta sprawa, gdy wszystko sprawne. Na "schemacie" jest sposób podłączenia, a na "lcd" co powinieneś uzyskać. Ja tak robię i jak na razie wszystko działa. L+ i L- to podświetlenie, do tego RS, RW, EN i D4-5-6-7.
    LCD HD44780 - problem z potencjometrem kontrastu
    LCD HD44780 - problem z potencjometrem kontrastu[/img]

0
  • #22 04 Gru 2006 19:23
    Gather
    Poziom 10  

o kurcze jaki odzew !!! SUPER :)
    tak wiec postaram sie odpowiedziec na wszystkie pytania:
    - wyswietlacz podlaczalem do LPT i probowalem je obslugiwac poprzez jaLCDs lub Smartie i efekt byl ten sam jak bez podlaczenia do LPT czyli nic nie widac :( ewentualnie na chwilke baaardzo krotka te kwadraty; co do poblokowanych portow LPT to uzylem programu DLPortIO tak wiec powinno byc wszystko OKI
    - nie mam u kogo sprawdzic wyswietlacza :(((
    - zczytam wszystko co mam na wyswietlaczu:
    a) sa 2 uklady scalone oznaczone jako: LH5006A
    59XC SHARP - mysle ze to kosci pamieci
    b) jest jeszcze 3 uklad prawdopodobnie kontroler
    oznaczony jako NJU6408BF JRC 01 A3004C
    c) na plytce mam logo PHILIPS'a
    d) wyswietlacz kupilem z tej aukcji znajduje sie
    tam zdjecie wyswietlacza z przodu
    http://allegro.pl/item144317783_wyswietlacz_lcd_2x20_komp_hd_44780_hd44780_.html

0
  • #23 04 Gru 2006 21:19
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #24 04 Gru 2006 21:33
    Gather
    Poziom 10  

dokladnie w ten sposob podlaczm pod 1 GND a pod 2 Vcc + ewentualnie daje pod 3 mase lub z potencjometru wyjscie

0
  • #25 04 Gru 2006 21:59
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #26 07 Gru 2006 19:32
    Gather
    Poziom 10  

hmm wyswietlacz sprawdzil elektronik i ponoc jest uszkodzony, uszkodzenie moglem wywolac wysoka temperatura lutownicy :((

0
  • #27 08 Gru 2006 19:52
    Gather
    Poziom 10  

witam ponownie :) jak sie ostatecznie okazalo, wyswietlacz byl sprawny i potrzebowal jednak zasilania -5V (ujemnego) co wogole nie bylo ujete w schemacie !!! ta informacja zostala uzyska dzieki studentow Automatyki i Robotyki - chwala mu za to :)

0
  • #28 08 Gru 2006 21:36
    M. S.
    Poziom 34  

Trafia się, ale rzadko. No to będzie potrzebna przetwornica na napięcie ujemne. Można by od biedy użyć przebiegu prostokątnego generowanego przez uC i kilka diodek i kondensatorków.

0
  • #29 08 Gru 2006 22:15
    sp4msu
    Poziom 20  

Witam ,
    O tym napięciu Ujemnym do kontrastu to było pisane dużo wcześniej , a le ty nie brałeś tego pod uwagę.
    Najprościej jest to zrobić na ICL7660 . mam tak zrobione i kilka wyświetlaczy chodzi beż problemu .
    A co sie tyczy napięcia ujemnego jak i dodatniego do kontrastu to co wyświetlacz to jest inne .
    Pozdrawiam .

0