Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Konfigurowalny pasek zadań

03 Gru 2006 15:29 2127 12
  • Poziom 27  
    Czy spotkał się ktoś z takim softem który pozwala wyświetlać tytuły uruchomionych programów na pasku zadań w 2 wierszach lub w większej liczbie wierszy określonych przez użytkownika ?

Chodzi mi o to by nazwa danego tytułu wyświetlała się w polu prostokątnym o liczbie wierszy jaką wybierze użytkownik.

Ewentualnie interesowałby mnie taki program rezydentny który mógłby przekazywać tytuły otwartych okien w systemie do okienka przeglądarki w którym te dane można by wyświetlać wedle upodobań użytkownika.
    Potrzebna by była tylko jeszcze możliwość przekazywania do tego programu identyfikatora okna do którego chcemy się przełączyć i zdolność tego programu do przełączania do wybranego okna.
    Wszelkie sugestie mile widziane.
  • Poziom 13  
    "Takie rzeczy to tylko w Erze"

:)

Pod skrzydłami jakiego systemu operacyjnego pracujesz?
    I jeśli łaska wiedzieć, po co Ci to?

POZD
  • Poziom 27  
    misiekx007 napisał:
    "Takie rzeczy to tylko w Erze"

:)

A już miałem nadzieję że ktoś coś konkretnego wie na ten temat :D

misiekx007 napisał:
    "
    Pod skrzydłami jakiego systemu operacyjnego pracujesz?
    I jeśli łaska wiedzieć, po co Ci to?

POZD

Win2000, a potrzebne mi to do wygodnego poruszania się między wieloma oknami aplikacji.

Potrzeba narodziła się ponieważ wygodniej mi sięgać po pasek zadań do bocznej krawędzi ekranu niż do dolnej czy górnej - mniejsze obciążenie nadgarstka.
    Ale pasek zadań który wychodzi z boku ma taką wadę że wiele przycisków pojawia się na nim w jednej kolumnie ( o ile wykorzystujemy maksymalnie jego pojemność).
    Jeżeli przyciski na pasku miałyby podwójną wysokość wtedy szybciej by wypelniały pasek i dzieliły sie na dwie lub więcej kolumn.
    Wtedy łatwiej jest nawigować między okienkami ponieważ łatwiej zlokalizować położenie przycisku danego okienka - jest ich o połowę mniej w danej kolumnie.
    Taki układ jest wtedy dużo bardziej czytelny.
    Ważne jest też by wszystkie okienka były dostępne w płaskim modelu bez podziału na grupy - wtedy od razu mam za jednym zamachem dostęp do przycisków wszystkich okienek.

Jeżeli definiowanie wielowierszowych przycisków jest niewykonalne na pasku zadań to może chociaż możliwe byłoby dodanie tam np. linii poziomych co 5 wierszy które by ułatwiały nawigowanie po przyciskach z danej kolumny ?

Choć oczywiście wygodniejsze byłoby gdyby przyciski mogły być wielowierszowe tak jak opisy pod ikonami na pulpicie.

Jeszcze bardziej wygodnym sposobem nawigacji po oknach byłaby możliwość zrealizowania paska zadań jako okna przeglądarki. Wtedy każdy by mógł sobie tak skonfigurować wygląd "paska" jak tylko będzie miał na to ochotę.

Ciekawe dlaczego do tej pory nikt tego nie zaproponował -( przynajmniej mnie nic o tym nie wiadomo) ?
    Przecież skoro istnieją monitory aplikacji i procesów w systemie to chyba nie byłoby problemem by taka aplikacja nie mogła pracować z oknem przeglądarki do którego by przekazywała tytuły okien w systemie i pobierała z niego dane do którego okna należy się w danej chwili przełączyć .

Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Jedyne rozwiązanie jakie przychodzi mo do głowy to Linux...
    fvwm jest bardzo konfigurowalny, inne menadżery okien też dają wiele możliwości dostosowwania, do tego spora liczba pulpitów (które można zmieniać np scrollem) i od razu jest porządek ;-)

A jeśli chodzi o programy Windowsowe, to poszukałabym jakiejś nakładki, która zastępuje explorer (np aston).
    Najlepsze byłoby coś o otwartym kodzie źródłowym, wtedy można samemu zmodyfikować i dostosować do swoich potrzeb.

Pozdrawiam
    agnieszka
  • Poziom 27  
    charm_spider napisał:
    Jedyne rozwiązanie jakie przychodzi mo do głowy to Linux...
    fvwm jest bardzo konfigurowalny, inne menadżery okien też dają wiele możliwości dostosowwania, do tego spora liczba pulpitów (które można zmieniać np scrollem) i od razu jest porządek ;-)

Pomyślę nad tym w przyszłości, ale teraz chciałbym tylko takiego drobnego udogodnienia pod Win2000, zwłaszcza że mam legala :D

charm_spider napisał:

A jeśli chodzi o programy Windowsowe, to poszukałabym jakiejś nakładki, która zastępuje explorer (np aston).
    Najlepsze byłoby coś o otwartym kodzie źródłowym, wtedy można samemu zmodyfikować i dostosować do swoich potrzeb.

Tylko co by mi dała taka nakładka ?
    Moja idea jest taka by wykonując tą samą czynność uzyskać dostęp do miejsca z którego można wybrać dowolne okno dowolnej aplikacji (choć przeważnie zdecydowaną większość tych okien będą tworzyły okna przeglądarki ).

Nie chciałbym dzielić aplikacji i okien na jakieś grupy i do okienek przeglądarki dostawać się w inny sposób niż np. do okienek Acrobata czy czegoś jeszcze innego.

Jeżeli nie uda mi się znaleźć satysfakcjonującego mnie rozwiązania to jakoś przeżyję. Wydaje mi się jednak że problem ten nie powinien być trudny do rozwiązania, a wielu ludziom takie rozwiązanie mogłoby być dosyć przydatne.
    Napisz czy zajmujesz się programowaniem i czy znasz jakieś miejsca w sieci gdzie można by jeszcze o to zapytać.

Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Stąd moja propozycja z nakładką, takie nakładki są dużo bardziej konfigurowalne niż explorer

tutaj jest krótki opis astona - jednej z takich nakładek
  • Poziom 27  
    charm_spider napisał:
    Stąd moja propozycja z nakładką, takie nakładki są dużo bardziej konfigurowalne niż explorer

tutaj jest krótki opis astona - jednej z takich nakładek

Ten Aston to niestety jakaś straszliwa tandeta.
    System ładuje mi się teraz 2 razy dłużej, a pasek zadań nie chowa się bez względu czy zaznaczone jest autohide czy nie.
    Można tam co prawda zdefiniować raster z jakim rozstawione są tytuły okien ale w tle są jakieś bezsensowne ramki -po prostu dramat :cry:

A mnie od biedy by wystarczyło by na tym zwykłym pasku zadań jakiś program pozwalał zdefiniować odpowiednią wielkość takiego rastra.

Znasz może coś bardziej funkcjonalnego, bo ten Aston jest dla jakichś idiotów chyba którym zależy nie na funkcjonalności tylko na zmianie shella dla samej zmiany ?

pozdr.
  • Poziom 43  
    Czy chodzi o coś w tym rodzaju?
  • Poziom 27  
    Robert B napisał:
    Czy chodzi o coś w tym rodzaju?

Czy powyższy obrazek miał być przykładem tych bezsensownych ramek ?

Nie, mnie nie chodzi o coś w tym rodzaju i nie chciałbym tutaj w tym wątku dyskutować wad czy zalet czegoś takiego jak Aston.
    Dla mnie używanie czegoś podobnego w ogóle nie wchodzi w grę.

Natomiast jest to dobry przykład na to by zaprezentować że jednak coś takiego jak definiowalny przez użytkownika raster wg. którego są rozmieszczane przyciski na pasku zadań nie jest jakimś rozwiązaniem z "kosmosu" tylko czymś o czym już dawno ludzie myśleli.

Niemniej to dla mniej jeszcze nie powód by jeść taką żabę tylko dla jednej takiej właściwości.

pozdr

Dodano po 32 [minuty]:

Przykład Astona i jego możliwości definiowania kolorów wyświetlanych tytułów okien będących w różnych stanach zainspirował mnie natomiast by oczekiwać/poszukiwać rozwiązania stosowanego na stronach z listami tematów (danego forum) czyli różnicowania kolorów tła dla naprzemiennych wierszy.
    Choć oczywiście byłby to tylko miły dodatek - ciekawa byłaby możliwość wyboru co który wiersz na pasku ma być wyświetlany na zmodyfikowanym kolorze tła.
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    Rozumiem, że praca przy komputerze przez wiele godzin wywołuje potrzebe optymalizacji pracy, ale nie bądźmy też wybredni...

Mogę poszukać, lecz rzecz potrzebna Ci pod środowisko win może być trudna do znalezienia. Linux jest zdecydowanie bardziej elastyczny.

Gdybym napotkał takowy program, lub coś podobnego to napewno dam znać.

POZDRAWIAM
  • Poziom 27  
    misiekx007 napisał:
    Rozumiem, że praca przy komputerze przez wiele godzin wywołuje potrzebe optymalizacji pracy, ale nie bądźmy też wybredni...

Temat zapodałem ponieważ uważam że takie rozwiązanie jakiego poszukuję byłoby przydatne nie tylko dla mnie.
    A wybredny do specjanie nie jestem - dopiero niedawno kupiłem sobie 20'' monitor wcześniej przez wiele lat pracowałem na 14'' w niskich rozdzielczościach. W większych natomiast na pasku zadań jest tyle miejsca że warto móc je mieć dobrze zagospodarowane.

misiekx007 napisał:

Mogę poszukać, lecz rzecz potrzebna Ci pod środowisko win może być trudna do znalezienia. Linux jest zdecydowanie bardziej elastyczny.

Gdybym napotkał takowy program, lub coś podobnego to napewno dam znać.

POZDRAWIAM

Raczej nie zachęcam Cię do szukania. Sam kilka godzin szukałem i raczej z marnym skutkiem.
    To jest bardziej temat dla programistów którzy by potrafili taki pasek napisać lub napisać taki aplet paska który by umiał się komunikować z oknem przeglądarki.

Wątpię byś natrafił na takie gotowe rozwiązanie bo ono jest dla ludzi którzy wiedzą czego chcą. A tacy są niestety w mniejszości pod Win więc jak już ktoś coś oferuje to w większości jakiś badziew który w założeniu jest skierowany do dzieci które zwracają głównie uwagę na grafikę i ilość zmian w stosunku do orginału - im więcej tym lepiej.

pozdrawiam
  • Poziom 43  
    eP napisał:
    ...Potrzeba narodziła się ponieważ wygodniej mi sięgać po pasek zadań do bocznej krawędzi ekranu niż do dolnej czy górnej - mniejsze obciążenie nadgarstka...

Nie bardzo rozumiem to "obciążenie". Ja i reszta domowników mamy tak ustawioną mysz że cały jej ruch odbywa się na polu o powierzchni poniżej centymetra kwadratowego, więc o obciążeniu nadgarstka mowy być nie może, z prostej przyczyny że do poruszania myszą używam tylko palców.
    Chyba będziesz musiał sam napisać taki program bo widzi mi się że nie jest on innym zbyt potrzebny :)
  • Poziom 11  
    w windowsie '95 była taka opcja, że można było kursorem przechodzić przez "ścianki" monitora. Wtedy szybko byś przechodził z góry na dół i to bez obciążenia nadgarstka. Pozdrawiam. 666Karol666.