Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz słuchawkowy na lampach UBL21 i UCH21

adamxt 03 Gru 2006 19:55 2315 7
 • #1 03 Gru 2006 19:55
  adamxt
  Poziom 2  

  Mam do dyspozycji lampy jak w temacie, z radia sonatina ( dwie uch21, ubl21 ) i chciałem z nich zrobić wzmacniacz słuchawkowy (słuchawki o impedancji 250ohm) i prosiłbym o jakiś schemat i ewentualne rady jak się do tego zabrać.
  Z góry dziękuje

  0 7
 • #4 05 Gru 2006 19:52
  aktyp
  Poziom 26  

  Kiepsko to widzę lampy beztransformatorowe do słuchawek, odpuść sobie a dłużej pożyjesz [chyba nie muszę Ci tłumaczyć i wiesz o co chodzi].

  Dodano po 3 [minuty]:

  Poszukaj lamp które mają pierwszą literkę [ E ] - np. EBL-21, ECL-82-86. itp.

  0
 • #5 05 Gru 2006 20:19
  danielkk
  Poziom 31  

  aktyp napisał:
  Kiepsko to widzę lampy beztransformatorowe do słuchawek, odpuść sobie a dłużej pożyjesz [chyba nie muszę Ci tłumaczyć i wiesz o co chodzi].

  Dodano po 3 [minuty]:

  Poszukaj lamp które mają pierwszą literkę [ E ] - np. EBL-21, ECL-82-86. itp.  kolega ktory napisał posta moze wie o co chodzi ale ja nie wiem i bardzo prosze o jakies krotkie wyjasnienie dlaczego to jest grozne dla zycia

  0
 • #6 05 Gru 2006 20:37
  adamxt
  Poziom 2  

  Dzięki za wpisy, ale jeśli chodzi o ten wzmacniacz to nie chcę go zbudować żeby na nim słuchać muzyki, chodzi mi raczej o sam akt stworzenia, ot żeby się zapoznać lepiej z techniką lampową i później zbudować jakiś porządny wzmacniacz na kupnych a nie zdobycznych lampach. W tej chwili mam pod ręką tylko takie lampy, i raczej innych mieć nie będę, a im więcej problemów będzie z tym wzmakiem, tym potencjalnie więcej się nauczę, prawda ?

  0
 • #7 05 Gru 2006 20:49
  dood
  Poziom 17  

  Aktyp miał pewnie na myśli to, że lampy serii U żarzone są w ten sposób, że cały ich zestaw wchodzący w skład radia czy telewizora, połączony szeregowo podłączony jest do sieci 220 V. Tyle że z tego wcale nie wynika że na ich wyprowadzeniach panuje napięcie sieciowe ani że w ogóle muszą być galwanicznie połączone z siecią. :) Lampy serii U wymagają po prostu prądu żarzenia 100 mA, który można im zapewnić przy znacznie niższym napięciu, można je przecież zasilać z żarzeniem połączonym równolegle, z transformatora, jak lampy serii E.
  Lampa UBL21 to konstrukcja kombinowana - podwójna dioda detekcyjna (co do niczego ci się nie przyda) oraz pentoda głośnikowa, którą już możesz wykorzystać do budowy wzmacniacza głośnikowego czy słuchawkowego z wyjściem transformatorowym. Jest zbliżona (trochę inne parametry) do proponowanej EBL21. Aby jednak zbudować wzmacniacz potrzebujesz drugiej lampy na wejściu - triody. Triodę masz właśnie w UCH21. Myślę że te dwie lampy wystarczą na jeden kanał wzmacniacza. Układ jak układ - typowy a wartości elementów okololampowych będziesz chyba musiał policzyć sam. Będziesz miał także kłopot z transformatorem zasilającym włókna żarzenia - trzeba bedzie znaleźć jakiś dający ok. 50 V (chyba tyle wypadnie dla 100 mA, sprawdź) albo samemu go nawinąć.

  0
 • #8 05 Gru 2006 21:56
  oldboy
  VIP Zasłużony dla elektroda

  adamxt napisał:
  chodzi mi raczej o sam akt stworzenia, ot żeby się zapoznać lepiej z techniką lampową i później zbudować jakiś porządny wzmacniacz

  Najlepszym rozwiązaniem jest śledzenie tematów w tym dziale, tych aktualnych jak również tych archiwalnych i korzystanie z doświadczeń Kolegów. Jest szerokie pole popisu do eksperymentowania zamiast wymyślanie konstrukcji nie tylko irracjonalnych ale również zagrażających życiu.

  0