Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak połączyć kilka komputerów do internetu i ze sobą na raz?

03 Gru 2006 23:47 3019 17
  • Poziom 12  
    Witam!

Mam modem kablowy, switcha i 3 komputery (dostawca pozwala na łączenie właśnie do 3 komputerów) Łącze wszystko ze sobą i na wszystkich komputerach mam internet, ale komputery nie widzą się na wzajem...

Ustawiam Grupę roboczą, nazwy komputerów i .... nic (nie masz uprawnień aby...., "Grupa robocza" nie jest dostępny..., \\"Nazwa komputera" nie jest dostępny.... albo inne takie cuda)

Gdy odłączę modem i ustawię IP i bramy na sztywno to wszystko oczywiście chodzi super...

Komputery muszą mieć auto IP i auto DNS ponieważ mam przydzielane (dynamiczne IP) (to się chyba nazywa po DHCP... tak??)

Wewnętrzny ruch jest blokowany przez serwer (tzn.... chodzi mi o to, że nie mogę połączyć się bezpośrednio z sąsiadem który ma tego samego dostawce co ja....)

Modem jest "niewidoczny" tzn.. widzę go dopiero gdy odłączę kablówkę, tzn. gdy nie łączę się z siecią, aczkolwiek zalogować na niego mogę się zawsze przez:http://192.168.100.001/ (modem nie ma żadnych ustawień, które można by zmieniać...)

Próbowałem uruchomić sieć na routerze, ale to historia na inny post :)

No i jeszcze jedo...
    Systemy: 2xWin2000, 1xWinXP;
    Switch: Edimax

Z góry dziękuję za pomoc!!
    Pozdrawiam!
  • Specjalista - systemy grzewcze
    A czy dla ustawień statycznych IP na komputerach ustawiałeś wszystkie wymagane parametry tzn. IP + bramę + DNS ?

Przykładowo numery IP komputerów:
    Pierwszy komputer - IP: 192.168.100.2 Brama: 192.168.100.1
    Drugi komputer - IP: 192.168.100.3 Brama: 192.168.100.1
    Trzeci komputer - IP: 192.168.100.4 Brama: 192.168.100.1

DNS-y są potrzebne, żeby strony były wyszukiwane po nazwach, a nie tylko po numerach.
    Choćby np. DNS TPSA: 194.204.152.34 lub ten, który Ci podał Twój dostawca internetu.
    Być może dlatego nie otwierają Ci się strony po ustawieniu statycznych IP, że nie wpisywałeś DNS-ów ?

Tu masz jeszcze inne serwery DNS
    dns4.home.pl. 212.85.112.32
    dns5.home.pl. 213.25.47.167
    dns.tpsa.pl. - dns.tpnet.pl. 194.204.159.1
    dns2.tpsa.pl. - dns2.tpnet.pl. 194.204.152.34
    dns4.tpsa.pl. - dns4.tpnet.pl. 212.191.132.126
    plusmx1.polkomtel.com.pl. 212.2.96.51
    plusmx2.polkomtel.com.pl. 212.2.96.52
    ns1.eranet.pl. 213.158.194.1
    ns2.eranet.pl. 213.158.193.38
    dns.idea.pl. 194.9.223.79
    dart.man.olsztyn.pl. 213.184.16.1
    dns.man.lodz.pl 212.51.192.2
    ns1.ds.pg.gda.pl. - jurand.ds.pg.gda.pl. 153.19.208.2
    ns2.ds.pg.gda.pl. - piorun.ds.pg.gda.pl. 153.19.208.8
    dns1.task.gda.pl. 153.19.0.50.

Jacek "Plumpi"
  • Poziom 12  
    Nie mogę sam sobie wpisać IP i bramy, bo przydziela mi je dostawca.... za każdym zalogowaniem do sieci mam inne IP.... Tzw. Publiczne IP (ruchome?!)

I właśnie zastanawiam się czy to nie jest przyczyną, że każdy komputer dostaje IP z innej rodziny (i tu pytanie... czy żeby komputery "widziały" się przez Grupę roboczą to czy muszą mieć tą samą rodzinę IP ??)
    Specjalnie na to nie zwracałem uwagi, ale IP ostatnio były z innej rodziny, a brama taka sama, jeszcze sprawdzę jak będę w domu....
    a propos DNS, to też samo się przydziela...

Aha no i jeszcze jedno... DNS tu raczej nie ma wpływu, bo widzę po kontrolce na modemie, że nie ma ruchu między nim a serwerem (nie ma aktywności na kablu - lampka nie miga)
  • Poziom 12  
    Sprawdziłem adresy.
    Adres bramy jest stały, a IP różnią się na 3 poziomie, np. 172.16.13.XXX i 172.16.4.XXX
    Hmmmm..... ?
    Trochę mnię to dziwi, ponieważ jeżeli komputery widzą się przy statycznym IP to i przy dynamicznym powinny. Oznacza to, że wszelkie protokoły "udostępnianie plików ....", logowanie poszczególnych użytkowników itd. są ustawione.
    Jedyne co mi przychodzi do głowy to to, że po przydzieleniu komputerom zewnętrzych (publicznych) IP połączenia pomiędzy nimi idą na zewnątrz i najprawdopodobniej mogą być blokowane na serwerze np. fire wall lub po prostu blokowane przez NAT. Żeby to sprawdzić musiał byś wejść na jakąś stronę, która pokazuje Twój numer IP, pod którym jesteś widoczny na zewątrz, bo niekoniecznie musi to być ten sam numer przydzielany przez dostawcę netu. Być może dlatego nie możesz się dostać do komputerów, że numery IP są przekierowywane.

Pisałeś też wcześniej, że próbowałeś z routerem.
    Mnie się wydaje, że jeżeli nie będziesz miał innej możliwości to tylko pozostaje Ci router. Tylko musiał bys użyć takiego routera, w którym będziesz mógł ustawić WAN na automat. Ponad to musiał byś wiedzieć czy dostawca czasami nie blokuje połączeń po MAC-adresach, wtedy także dla połączenia WAN w routerze trzeba by było ustawić MAC-adres taki sam jak na komputerze, dla tórego masz zrobiony dostęp.
    Z routerem raczej nie powinno być kłopotów.

Jeżeli zaś nic Ci się nie uda z tym zdzialać to pozostaje jeszcze udostępnianie poprzez serwery FTP o ile nie jest zablokowany port 80

Z resztą zobacz jak przydzielony jest zakres numerów IP takich jak podałeś 172.16.13.X
    http://www.ripe.net/fcgi-bin/whois?form_type=simple&full_query_string=&searchtext=172.16.13.1
    Jak widać jest to zakreś sieci wewnętrznych.

Śmierdzi mi to przekierowaniami numerów wewnętrznych (niepublicznych), na numery w pełni zewnętrzne (publiczne).
    Aby zestawić połączenie pomiędzy Twoimi komputerami musiał byś wiedzieć pod jakimi faktycznie one pojawiają się na zewnątrz. Tyle, że za każdym połączeniem mogą to już być inne numery.

P.S.
    Żeby skorzystać z serwerów FTP także musiał bys znać numery zewnętrzne komputerów.

Jacek "Plumpi"
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    irreligious napisał:
    Sprawdziłem adresy.
    Adres bramy jest stały, a IP różnią się na 3 poziomie, np. 172.16.13.XXX i 172.16.4.XXX

ni ema co kombinowac przy masce 255.255.255.0 te sieci sie nie widza, wiec albo szersza maska albo zmiana ip jednego z nich
  • Poziom 12  
    No właśnie ja mam przydzielane wewnętrzne IP, a na zewnątrz (poza siecią) to już jest publiczne IP (kilkoro użytkowników ma takie samo IP jak ja...)

Po drugie firewall serwera blokuje ruch wewnętrzny (jak już pisałem) nie mogę się bezpośrednio połączyć z "sąsiadem" z mojej sieci.

I wszystko mógłbym zrozumieć, ale.... mój kolega ma internet w tej samej firmie, na takich samych warunkach (co prawda ma inny model modemu, switcha, etc.) i jemu wszystko działa. ?!?! I o co tu chodzi??

No i tu kolejne pytanie..... Czy w takiej konfiguracji jak u mnie komputery łączą się ze sobą przez serwer, czy przez switch (jeszcze przed modemem). Bo mi się wydaje że przez serwer i wtedy raczej ma prawo nie działać.... Czy w takiej sytuacji mogę zmusić jakoś komputery do łączenia się przez switcha ??, czy istnieje możliwość, że switch to blokuje?
    Komputery nie lacza sie przez router tylko przez switch jak ju zpisalem sa w roznych podsieciach, mozesz recznie im okreslic jeden adres i to taki ze net bedzie dziala na obu, mozesz takze zmienic ich MAC i metoda prob wskocza same na auto w tej samej podsieci.
    irreligious napisał:
    No właśnie ja mam przydzielane wewnętrzne IP, a na zewnątrz (poza siecią) to już jest publiczne IP (kilkoro użytkowników ma takie samo IP jak ja...)

No to jesteś normalnie za serwerem i nie masz IP zewnętrznego (publicznego). To zewnętrzne IP nalezy najprawdopodobniej do serwera.

irreligious napisał:

Po drugie firewall serwera blokuje ruch wewnętrzny (jak już pisałem) nie mogę się bezpośrednio połączyć z "sąsiadem" z mojej sieci.

Trochę to dziwne. Wydaje mi się, ze problem nie leży w blokowaniu sieci wewnętrznej przez serwer.
    A czy pingi idą normalnie pomiędzy tymi komputerami tzn. jak pingujesz numery IP tych komputerów ?

irreligious napisał:

No i tu kolejne pytanie..... Czy w takiej konfiguracji jak u mnie komputery łączą się ze sobą przez serwer, czy przez switch (jeszcze przed modemem).

Jeżeli nie masz zewnętrznego IP to połączenia mogą iść tylko poprzez switch bezpośrednio od komputera do komputera. Jezeli każdy z tych komputerów miał by zewnętrzne IP lub przekierowanie wewnętrznego numeru na zewnętrzny (ale każdy komputer swój numer zewnętrzny) to wtedy połączenia mogły by iść na zewnątrz.
    Proponuję abyś uruchomił serwer FTP na jednym z komputerów, a na drugim próbował się zalogować na ten serwer poprzez numer wewnętrzny IP.

irreligious napisał:
    ...czy istnieje możliwość, że switch to blokuje?

Nie ma takiej możliwości. może być natomiast problem z widzeniem się komputerów przynależących do różnych podsieci (do różnych masek i bram), ale w Twoim przypadku jak zrozumiałem należą do tej samej.

Jacek "Plumpi"
    Tylko maska okresla podsiec, brama moze bys nawet wspolna dla roznych podsieci, roznica adresow jak wskazal autor postu wskazuje na rozne podsieci, nie opisal maski ale watpie zeby byla 255.255.0.0
  • Poziom 12  
    A więc sprawa wygląd następująco! Mam stałe IP, ale tylko wewnątrz sieci tzn... chyba serwer przypisuje je do maca za pierwszym logowaniem (tak przypuszczam)
    Brama wszędzie taka sama: 172.16.0.2
    Maska też taka sama: 255.255.192.0 (w sumie to nie do końca rozumiem zasadę działania masek, ale ta chyba "określa dużą liczbę adresów"...??)
    No i IP jak już pisałem inne i to na 3 poziomie, czyli:
    172.16.4.XXX pierwszy komputer,
    172.16.13.XXX drugi komputer,
    172.16.60.XXX trzeci komputer.

Dzisiaj słyszałem, że komputery się nie zobaczą, dopóki nie będą miały IP na 3 poziomach takiego samego (notabene, może mój kolega, któremu wszystko działa miał "farta" i przydzieliło mu podobne adresy?!?!) no i może ktoś uściśli co z tymi maskami, bo ja zielony jestem.....

p.s. no bo na mój chłopski rozum, to ta maska wskazuje na to, że tylko dwa pierwsze człony IP określają "rodzinę" a nie trzy pierwsze jak przy masce 255.255.255.0 - mam nadzieje że nikogo nie wprowadzam w błąd
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Windows sam "nie zobaczy" komputerów w "otoczeniu sieciowym" jeśli nie są z tej samej klasy /24 czyli maski 255.255.255.0.

Funkcja znajdź komputer powinna bez problemu odnaleźć pozostałe PC.

Najprostszym wyjściem z tej sytuacji będzie doinstalowanie na każdym komputerze protokołu IPX i używaniu jego do komunikacji przez "otoczenie sieciowe".
    Dodaj takze NETBEUI i bedzie miodzio, ale sprobuj sobie statycznie przypisac IP w okreslonej podsieci nawet z maska 255.255.0.0 albo ze swoja.
  • Moderator Samochody
    Trochę to dziwne, ale mbo ma chyba rację... Windows "lubi" tylko adresy w klasie C a to jest "poszatkowana" klasa B.
    Niemniej wszystkie 3 komputer są w jednej podsieci o adresie 172.16.0.0, zawiera ona adresy od 172.16.0.1 do 172.16.63.254

Zamiast doinstalowywania innych protokołów, możesz dopisać sobie te komputery do pliku HOSTS lub LMHOSTS (o ile mają stałe adresy IP).
  • Poziom 12  
    No i kolega "mbo" ostatecznie rozwiązał problem, po zainstalowaniu protokołu IPX nagle komputery się "zobaczyły".

Czyli krótko streszczając problem:
    W moim przypadku komputery łączyły się z siecią poprawnie po otrzymaniu od serwera numerów: IP, Maski podsieci, Bramy domyślnej i Serwerów DHCP i DNS

Nie mogły się jednak połączyć bezpośrednio, ponieważ nie umiały "przetłumaczyć" numerów IP z klasy innej niż podstawowa (czyli przy masce 255.255.255.0) a serwer właśnie przydzielał numery o innej klasie (tutaj przy masce 255.255.192.0).

Radą na to okazało się zainstalowanie protokołu IPX, co umożliwiło Windows-om odczytywanie numerów IP innych klas.

W ten oto sposób uważam temat za zamknięty, chyba że ktoś ma jeszcze jakieś uwagi lub sprostowania.
    Dziękuję wszystkim a w szczególności koledze "mbo" który dostaje 570 punkt za pomoc...
    Pozdrawiam!
  • Moderator Samochody
    irreligious napisał:

Radą na to okazało się zainstalowanie protokołu IPX, co umożliwiło Windows-om odczytywanie numerów IP innych klas.
    Błąd rzeczowy, protokół IPX korzysta z własnej adresacji i jest niezależny od TCP/IP.
    Na wszelki wypadek skonsultuj się z administratorem sieci, ponieważ zdarzają się przypadki zakłócania protokołem IPX serwerwerów pracujących na protokole TCP/IP

Jacek "Plumpi"
    Plumpi napisał:
    Na wszelki wypadek skonsultuj się z administratorem sieci, ponieważ zdarzają się przypadki zakłócania protokołem IPX serwerwerów pracujących na protokole TCP/IP

Jacek "Plumpi"

Zazwyczaj urządzenia pracujące w sieci internet nie przepuszczają protokołu innego niż TCP/IP - nie może być więc mowy o "zakłócaniu".

Dodano po 1 [minuty]:

trocse napisał:
    Dodaj takze NETBEUI i bedzie miodzio, ale sprobuj sobie statycznie przypisac IP w okreslonej podsieci nawet z maska 255.255.0.0 albo ze swoja.

3 protokół niepotrzebnie tylko skomplikuje sprawę.
    Zresztą w Win XP prosto nie da się go zainstalować - nie ma go na liście, ale jest na płytce instalacyjnej.

IP dostaje z DHCP - w takiej sytuacji nie może dodać drugiego adresu IP w Windows.