Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wielokanałowy przetwornik A/C z 8051

marcin_op 07 Kwi 2010 23:30 9003 66
 • #31
  zbenek1
  Poziom 10  
  No cóż...nie pozostaje mi nic innego jak odświeżyć temat....dziś kolejny dzień moich zmagań...i chęć zamknięcia strony schemat-owej. Jakbyś kolego mógł podsumować swój pomysł to bym był bardzo wdzięczny.
  Moja koncepcja:
  Na wejście dam przekładniki prądowy i napięciowy. Potem na prądowym wtórnym dam przetwornik I na U. Stąd uzyskam dwa sygnały napięciowe. Dalej podam to na przetwornik A/C i z A/C do 8051. Problem znów jak sterować kilku kanałowym przetwornikiem...jak odczytywać z niego dane(z kanałów) za pomocą 8051...Po otrzymaniu danych 8051 wymnażał by te sygnały i stąd byłaby moc. Jak policzyć energię? Czym tu się kierować...Dalej pamięć RAM i LCD (LCD w obszarze RAM). Kurcze miałem już gotową koncepcję dobra to zostałem "przybity" że tak nie bo za małe wykorzystanie procka...chodzi o ad7755(układ stworzony z myślą o miernikach energii). Już nie wiem za co i od czego się zabrać...proszę o dalsze info to mnie może uspokoi...aby tylko zaliczyć tego "pana"
 • #32
  marek_Łódź
  Poziom 36  
  To się pogubiłem - masz wykorzystać AD7755 :?:

  Dla układu ze zwykłym przetwornikiem A/C
  Przetwornik I/U za przekładnikiem to zwykły opornik. W specyfikacji przekładnika podana jest wartość tego rezystora, dla której zachowane jest przełożenie (o ile pamiętam coś koło 100 Ohm), oczywiście precyzyjny klasy 0,1%.

  Pisaliśmy o tym, że dla uproszczenia układu połączeń przetwornik A/C można podwiesić na złączu szeregowym procesora SPI (lub zostawić go tak, jak zrobiłeś w przestrzeni adresowej procesora). Sterowanie i odczyt kanałów odbywa się zgodnie ze specyfikacją przetwornika (trzeba przejrzeć datasheet i odpowiednio wysterować przetwornik programowo, odebrać dane, wszystko sprowadza się do rozpisania algorytmu). Pomiar czasu będzie niezbędny do wyznaczenia okresu próbkowania - kroku całkowania, najlepiej wykorzystać przerwanie timera do uruchamiania przetwornika A/C.

  Reszta to proste przeliczenia (wyliczenie iloczymu U x I, scałkowanie za okres przez sumowanie I x T x tc - metoda prostokątów, lub lepiej jakaś wyższego rzędu, gdzie tc jest krokiem próbkowania). Jeden z przekładników (np. napięciowy) można dodatkowo podać przez układ różniczkujący na wejście przerwania, co da nam precyzyjny odczyt umownego początku i długości okresu.

  Dla układu z przetwornikiem AD7755

  W przypadku układu AD7755 można wykorzystać wyjście CF, na którym częstotliwość jest proporcjonalna do chwilowej wartości iloczynów napięć wejściowych, podawanych z przekładników. Sposób połączeń, ustawienia i wzory wynikowe w datasheet układu AD7755.

  W tym przypadku część mikroprocesorowa ma pracować jako częstotliwościomierz, przeliczający okres przebiegu z wejścia na chwilową wartość mocy, która podobnie jak poprzednio musi być sumowana (całkowana) w okresie. Dodatkowo wyjście niskiej częstotliwości (analogowe odwzorowanie mocy), albo któreś z wejść (np. z przekładnika napięciowego) można podać przez układ różniczkujący na przerwanie procesora, co pozwala na precyzyjne wyznaczenie umownego początku okresu przebiegu. Generalnie przy pomiarze energii wystarczy średnia moc w umownym okresie próbkowania.

  Ponieważ okres przebiegu na wyjściu CF układu AD7755 jest odwrotnie proporcjonalny do mocy chwilowej, a energia jest uśrednionym iloczynem tej mocy przez okres (całką u(t) x i(t) za okres), jeden impuls na tym wyjściu odpowiada stałej porcji energii, wynikającej z obwodów układu (przekładniki, ustawienia wzmocnienia układu). Tak wiec jeśli interesuje nas tylko energia, wystarcza zliczać impulsy i przemnożyć je przez stałą przetwarzania układu.
 • #33
  zbenek1
  Poziom 10  
  Wreszcie coś na czym mogę się oprzeć mam zakaz używania 7755 ze względu na małe wykorzystanie procka...mam to zbudować tak aby to procek wszystko wykonywał a nie jakiś układ....


  Co do przetwornika nie wiem jakimi kryteriami kierować się przy wyborze...chodzi o fprobkowania. Czytałem wszelaka literaturę ale nigdzie o tym nic nie pisze. Mam 50 Hz i wydaje mi się że potrzebuję tutaj przetwornik z układem prób.-pam. Najlepiej gdyby był on 6 lub 8 kanałowy. Co do ilości bitów też nie wiem jak to wyliczyć ile mi potrzeba...bo muszę to uzasadnić. Celowałem i wybrałem 16 bitowy...Procek ma być 8051 8 bit.
  Z tego co szukałem po necie znalazłem przetworniki kilku kanałowe z multiplekserem. Kwestia tylko tego, że przy każdym odczycie kolejnego kanału będzie pewien odstęp czasowy, wniosek próbki z kanału nie będą pobierane w tym samym czasie...Dodatkowo problem przesunięcia fazowego w zależności od obciążenia...w 7755 jest układ synchronizujący fazę...dlatego też w mojej 2 propozycji zaproponowałem prowadzącemu pętle PLL ale i to za skutkowało odp: "Panie po co panu pętla"...

  Najgorsze jest to żeby stworzyć schemat...dalej mam już trochę wiadomości na temat Procków i sobie poradzę....ale ze sposobem pomiaru a co najważniejsze schematem są schody.....

  Sugerujesz SPI...hmmm ale na 8051 chyba ciężko to zorganizować prędzej AVR. Więc myślę to podłączyć pod port P1. Ktoś mi podpowiedział aby dać to w zewnętrznej przestrzeni adresowej pamięci RAM razem z LCD. Ty preferujesz SPI...Hmmm muszę o tym poczytać ponieważ nie spotkałem się z tym jeszcze w 8051...uczę się go 4 miesiące (wyrywkowo). Rzucono mi taki temat na projekcie...nie ucząc podstawowych połączeń...tylko architektura po części troche programów i to tyle...a teraz radź sobie sam i co tydzien "Niech Pan udowodni wyższośc swojego projektu nad innymi"...zero pomocy ze strony prowadzacego;/

  Z góry dzięki za zainteresowanie, poświecenie czasu i pomoc. Jestem w tym trochę zielony i nie mam żadnej innej pomocy...dlatego cenie każdą informację
 • #34
  marek_Łódź
  Poziom 36  
  Preferuję SPI z przyczyn czysto pragmatycznych, w przypadku projektu teoretycznego nie ma to takiego znaczenia. SPI można zrealizować programowo, niemniej w niektórych realizacjach 8051 jest też sprzętowe.
  Przetworniki, które analizowaliśmy wyżej są autentycznie wielokanałowe, więc nie ma problemu z opóźnieniami multipleksu. Punktem wyjścia w doborze ilości bitów i częstotliwości próbkowania powinna być analiza dokładności, zwłaszcza w przypadku odbiorów nieliniowych lub zmiennych w czasie (w przypadku stabilnych sinusoid można to poprawić interpolacją).
 • #35
  zbenek1
  Poziom 10  
  Dziś po konsultacji z innym Dr (od uprockow) i po twojej pomocy mogę stwierdzić, że mam z czym ruszyć:) Zatem biorę się za liczenie....jednak z tego co mi powiedział dziś Dr (od uprockow) to lepszym rozwiązaniem będzie W przestrzeni adresowej RAM ze względu na szybsze czytanie informacji w przeciwieństwie do SPI. Na tę chwilę biorę się za przetwornik....policzę sobie jaki potrzebuję....Mam tylko pytanie czy pomożesz mi w podłączeniu go pod to SPI?Jeśli uważasz że to lepsze rozwiązanie od ulokowania w RAM. Musze jeszcze poszukać konkretny procek 8051...
 • #36
  marek_Łódź
  Poziom 36  
  Nie ma problemu, żeby strzelić przetwornik w przestrzeni adresowej, tyle że trzeba się rozejrzeć w jego drutologii i sprawdzić, czy nie zabraknie linii. Z drugiej strony sprzętowy SPI spokojnie powinien się wyrobić z próbkowaniem, z trzeciej strony masz procesory z rodziny '51 z wbudowanym przetwornikiem ADC, ale to pewnie by było zbyt proste.
  Proponuje na początek obejrzeć datasheet wybranego przetwornika i policzyć ile linii sterujących i danych potrzeba.
 • #37
  zbenek1
  Poziom 10  
  Nie tak nie może to być...musi być najuboższy 8051:) Właśnie liczę sobie ten przetwornik i dam link do niego:) w celu potwierdzenia moich wypocin:)

  Dodano po 12 [minuty]:

  Jak na razie upolowałem coś takiego LTC1598L Ale szukam jeszcze dalej może znajdę coś bardziej odpowiedniego... Nie do końca wiem ile tych próbek kurcze...No i on jest z SPI...Czytam o tym spi notatki ale tycza one się tylko transmisji 8bitowej...idzie zrealizować taką transmisje gdy przetwornik ma więcej niż te 8 bitów? Bo jeśli tak to to zostanę przy tym SPI Tak jak mówisz....Potem się będę męczyć z skonfigurowaniem transmisji (jeden z 4 możliwych). No i hmmm 16 bitów przy 8bitowym acc hmmm Ciężko będzie...?

  Dodano po 2 [godziny] 6 [minuty]:

  Policzylem ten przetwornik...przerobilem go i tak:
  od strony podlaczenia:
  potrzebuje 4 linie to jest:
  -pobor danych
  -nadawanie adresu multipleksera
  -zegar
  -aktywacja multipleksera z przetwornikiem

  Jednak po obliczeniach wychodzi że:
  - okres mojego przebiegu trwa 20000us
  - czas konwersji przy maksymalnej f zegara 60us
  - czas pobrania kolejnej próbki 95 us
  - przełączenie kanału dosyć pomijalne(mały czas)
  Zatem badanie kanału po kanale będzie sie odbywać po czasie 60 us....
 • #38
  marek_Łódź
  Poziom 36  
  Odnoszę wrażenie, że się cofnęliśmy. Układ ADS8558 daje nam przetwarzanie do 16 bitów bez multipleksowania (równoległe przetworniki), w czasie rzędu 2 us, z możliwością współpracy szeregowej i równoległej. Dlaczego się z tego wycofujemy :?:
 • #39
  zbenek1
  Poziom 10  
  Hmmm no to jak dobrać się do każdego z kanałów w tym przetworniku?Hmm jak czytać dane do procka? skoro równolegle pobiera próbki...
 • #40
  marek_Łódź
  Poziom 36  
  Trzeba popatrzeć w datasheet na opis poszczególnych sygnałów tudzież na wykresy czasowe...tam jest zawarta idea komunikacji (algorytm+zasada podłączenia do procesora), tyle że ja już dziś tego nie poczytam.
 • #41
  zbenek1
  Poziom 10  
  Hmm tylko że tam jest tyle ksps...obawiam się że 8051 z rezonatorem 12M albo 24 M chyba tego nie pociągnie....bo czas trwania cyklu dla 12M to 1us a dla 24 mega to 0,5us....Skąd też zegar 40M do taktowania tego ads8558 żeby czas przetwarzania był jak najkrótszy...Znalazłem jeszcze LTC2308 z 500ksps ale także tutaj potrzeba z 40M do taktowania żeby czasy były krótkie...Dodatkowo czytanie przez spi (bit po bicie) to 12- lub 16 bit razy 1 cykl to jest 12,16 cykli. Przy 24 Mhz rezonatorze mamy 6-8us przy 12MHz dwa razy tyle....To wszystko skutkuje mi na duże opóźnienia między czytaniem kolejnych kanałów...Dobrze by było może to podłączyć równolegle lub w przestrzeni adresowej...wtedy 8 bit na raz...dobrze się tu spisze wtedy ten ads8558:)Problem jednak z tym że mogę mieć max 24Mhz rezonator;/ jeden odczyt 16 bitów to 1us a gdzie jeszcze te kilka cykli na ustawienie portów, gdzie kilkanaście cykli na obliczenia? Gdzie kilkanaście cykli na zapis do ram i wyświetlenie danych na LCD? Wydaje mi się, że to mijanie z "celem". Dziś to przedstawię prowadzącemu i zaproponuję powrót do ade7755....jeśli częstotliwość impulsów będzie duża to zastosuje jakiś dzielnik częstotliwości żeby 8051 wytrzymał....ale co i jak dowiem się dziś po południu po zdaniu relacji z postępu projektu...
 • #42
  marek_Łódź
  Poziom 36  
  Zbyt szybki przetwornik nie przeszkadza, a wręcz przeciwnie, wtedy ogranicznikiem prędkości próbkowania jest procesor. Jeśli to nie boli (finansowo, czy konstrukcyjnie np. z braku bitów), to nie ma co obcinać. Główną zaletą tego i jemu podobnych jest brak multipleksera i próbkowanie równoczesne, co w przypadku wspomnianych wyżej częstotliwości próbkowania na poziomie kilkunastu kHz może znacząco wpływać na dokładność pomiaru.
 • #43
  zbenek1
  Poziom 10  
  No tak ale co z odczytem bitów? Przecież potrzeba sygnał Fconv....jeśli będzie mały to i odczyt będzie wolny...czyli czas konwersji się wydłuży...nie do końca mogę pojąć tego 8558;/
 • #44
  marek_Łódź
  Poziom 36  
  Punkt pierwszy - odczyt równoległy (bez multipleksu), przy tej samej częstotliwości próbkowania znacząco wpłynie na dokładność. Chciażby z tego powodu warto szukać przetworników czytających równolegle. W tym przypadku faktycznie może się okazać korzystne czytanie danych w kanale równoległym (przestrzeń adresowa pamięci), tudzież sprzętowe taktowanie przetwarzania (o ile procesor się z tym nie wyrobi). Sorry, ale nie jestem w stanie w tym momencie wejść w głębszą szczegółową analizę tego konkretnego elementu z pewnością trzeba by posiedzieć nad wykresami czasowymi z datasheet.
 • #45
  zbenek1
  Poziom 10  
  Aż tak dokładnej analizy tego układu nie-przewiduję...Chodzi tylko o dokładność odczytu i fpróbk...żeby to działało...dziś przedstawię to co wyliczyłem i spróbuję przekonać do tego okładu 7755 z impulsami:) Jak go nie przekonam to wtedy będzie trzeba kombinować dalej z tym przetwornikiem...Rzuciłem mu taką opcje już aby równolegle czytać a potem przetwarzać po kolei ale odbiło się: "Panie a wiesz Pan ile to kosztuje?" hehehe no nic do usłyszenia
 • #46
  zbenek1
  Poziom 10  
  Takie małe pytanie....mam już schemat odnośnie LCD i pamięci RAM. W związku z tym chcę zastosować koder KDP na 1 z n. Dzięki temu najpierw podaje magistrala adresową numer elementu który będę używać, potem np podam adres pamięci i odczytam sobie daną...w dobie mojej weny wpadłem na pomysł aby podłączyć tak sygnał strobu dla wyświetlacza...W związku z zapotrzebowanie na piny, wpadłem na pomysł aby ADC też obsługiwać na porcie P0 przy użyciu tego kodera KDP na 1zn. Wtedy cały port P1 będę mieć wolny dla sterowania poszczególnymi pinami ADC....Dobry pomysł?? Chodzi o wykorzystanie kodera 1 z n do obsługi LCD i ADC (aktywacja urządzenia w interesującej nas chwili)
 • #47
  marek_Łódź
  Poziom 36  
  Chodzi o rozdzielacz/demultiplexer adresowy - jak najbardziej. Problem tylko z tym, ze niektóre przetworniki mają dodatkowe linie sterujące-informacyjne, więc trzeba by dobrać przetwornik tak, by dał się w miarę prosto alokować w przestrzeni adersowej RAM
 • #48
  zbenek1
  Poziom 10  
  Ok na dzień dzisiejszy zrobiłem to tak(niech to już tak pozostanie, trzeba brnąć dalej):
  Mam problem z podłączeniem tego ads8558...
  A drugi problem to to że będę mierzyć moc pozorną...jak dobrać się do czynnej? bądź biernej...
  wielokanałowy przetwornik A/C z 8051 wielokanałowy przetwornik A/C z 8051
 • #49
  atom1477
  Poziom 43  
  A dlaczego piszesz że będziesz mierzył moc pozorną?
  Mierząc napięcia i prądy chwilowe nie mierzysz nawet mocy pozornej.
  Moc pozorną trzeba obliczać z tych wartości chwilowych.
  Moc czynną i bierną tak samo (to znaczy też trzeba je obliczać, ale już obliczenia nie będą takie same).
 • #50
  marek_Łódź
  Poziom 36  
  Całka z iloczynu napięcia i prądu to moc czynna i to dostajesz z prostego scałkowania (zsumowania). Moc pozorna i bierna (o ile potrzebna) może być wyliczona ze zmierzonych amplitud prądu, napięcia i przesunięcia fazowego napięcie-prąd.
 • #51
  zbenek1
  Poziom 10  
  No tak źle się zrozumieliśmy....Będę mierzyć wartości chwilowe napięcia i prądu. Czyli wartości maksymalne w danej chwili. Jeśli każdą z nich podzielę przez pierwiastek z 2 to otrzymam wartości skuteczne. Gdyby to był obwód czysto rezystancyjny to bez problemu mam moc czynną. Jednak jeśli obciążenia będą indukcyjne lub pojemnościowe to wtedy mamy do czynienia z przesunięciem fazowym między napięciem i prądem. Czyli mamy moc czynną bierną pozorna. Jak wiadomo moc pozorna wyraża się wzorem S^2=P^2 * Q^2. Według mnie to z tych wartości chwilowych będę liczyć moc pozorną...Prawda czy się mylę? Jak więc wyliczyć czynną i bierną nie mając żadnej informacji na temat przesunięcia...


  http://elektrotechnika.zseio.prv.pl/teoria/ob...inusoidalnego/moc_czynna_bierna_i_pozorna.doc

  posiłkowałem się tymi informacjami
 • #52
  atom1477
  Poziom 43  
  zbenek1 napisał:
  No tak źle się zrozumieliśmy....Będę mierzyć wartości chwilowe napięcia i prądu. Czyli wartości maksymalne w danej chwili.

  Tak sobie założyłeś ale tak nie będzie.
  Założyłeś sobie próbkowanie 50Hz a teraz widzę że założyłeś sobie też próbkowanie w szczytach sinusoidy...

  zbenek1 napisał:
  Jeśli każdą z nich podzielę przez pierwiastek z 2 to otrzymam wartości skuteczne. Gdyby to był obwód czysto rezystancyjny to bez problemu mam moc czynną. Jednak jeśli obciążenia będą indukcyjne lub pojemnościowe to wtedy mamy do czynienia z przesunięciem fazowym między napięciem i prądem. Czyli mamy moc czynną bierną pozorna. Jak wiadomo moc pozorna wyraża się wzorem S^2=P^2 * Q^2. Według mnie to z tych wartości chwilowych będę liczyć moc pozorną...Prawda czy się mylę? Jak więc wyliczyć czynną i bierną nie mając żadnej informacji na temat przesunięcia...


  http://elektrotechnika.zseio.prv.pl/teoria/ob...inusoidalnego/moc_czynna_bierna_i_pozorna.doc

  posiłkowałem się tymi informacjami


  Jak byś faktycznie próbkował wartości maxymalne to tak.
  Ale tak sie tego nie robi.
  Próbkować trzeba z częstotliwością znacznie większą niż 50 cz 100Hz. Ja bym dał co najmniej 5kHz.
  Moc czynną liczysz całkując moce chwilowe (które uzyskasz mnożąc prądy i napięcia chwilowe) z jakiegoś okesu czasu i dzieląc je przez ten okres czasu.
  Moc pozorną z przemnożenia napięcia i prądu skutecznego.
  Z mocą pozorną będzie problem bo ona nawet nie ma precyzyjnej definicji.
  Analog Devices przesuwa prąd o 90* i dalej liczy to tak samo jak moc czynną.
  Przesunięcia fazowego w tych obliczeniach nie ma.
  Przesunięcie fazowe można sobie za to policzyć z tych wartości mocy. Albo PF lepiej.
  Moc odkształcenia jeszcze można policzyć jak się jest Hardcorem (ale już nie z mocy ale z samych wartości chwilowych prądów i napięć).
 • #53
  marek_Łódź
  Poziom 36  
  No bardzo ładny wykres. Masz tam składową czynną i bierną. Moc czynna to jest to, co zostanie z realnego scałkowania przebiegu mocy chwilowej (czarny wykres, czyli pole powierzchni nad osią, minus to co jest pod osią. To co jest pod osią to składowa pulsacyjna, czy jak kto woli bierna, czyli część energii, która w różnych częściach okresu gromadzi się w obwodzie (na pojemnościach lub/i indukcyjnościach), a potem jest oddawana. Tak więc sumując (całkując) chwilowe iloczyny prąd x napięcie dostajemy energię czynną (po podzieleniu przez czas całkowania moc czynną), natomiast całkując tylko wartości ujemne tego iloczynu dostajemy moc bierną.

  Jeszcze raz - całka z iloczynu chwilowych wartości prąd x napięcie to energia czynna
 • #54
  zbenek1
  Poziom 10  
  Do pana Atom....Nie rozumie w jaki sposób ad przesuwa ten pard o 90*. Przecież to zwykły ADC 16 bitowy. W mojej konfiguracji próbkować będzie z 730Ksps. Jednak w rzeczywistości szybkość próbkowania będzie zależna od tego jak szybko procek będzie pobierał wydalał i obrabiał dane. Wytłumaczenie Pana marka wydaje mi się być bardziej konkretne...
 • #55
  atom1477
  Poziom 43  
  marek_Łódź napisał:
  natomiast całkując tylko wartości ujemne tego iloczynu dostajemy moc bierną.

  Nie nie nie. To nie będzie moc bierna.

  zbenek1 napisał:
  Do pana Atom....Nie rozumie w jaki sposób ad przesuwa ten pard o 90*. Przecież to zwykły ADC 16 bitowy. W mojej konfiguracji próbkować będzie z 730Ksps. Jednak w rzeczywistości szybkość próbkowania będzie zależna od tego jak szybko procek będzie pobierał wydalał i obrabiał dane. Wytłumaczenie Pana marka wydaje mi się być bardziej konkretne...

  Nie napisałem że AD czy ADC go przesuwa. Analog Devices go przesuwa. Jeszcze inaczej: Analog Devices (firma ;) ) w swoich układach scalonych stosuje metodę obliczania mocy biernej w której prąd trzeba przesunąć o 90*. Ale tylko w torze pomiarowym mocy biernej. Prąd wykorzystywany do obliczania innych rzeczy jest normalny, nieprzesunięty.
  To nie ADC przesuwka tylko specjalny filtr cyfrowy.

  Jeżeli próbkowanie będzie 750ksps a Ty będziesz wybierał próbki to pojawi Ci się jeszcze Jitter. ADC musi pracować na pełnej wielokrotności „próbkowania” procesora a jeszcze lepiej dokładnie na częstotliwości „próbkowania” procesora.

  Wytłumaczenie "Pana Marka" jest bardziej konkretne ale dotyczy tego samego o czym ja mówię.
  Po prostu ja tak konkretnie tłumaczyć nie umiem. Nauczycielem i ojcem nie będę ;)
 • #56
  zbenek1
  Poziom 10  
  Ooo znowu coś nowego się dowiedziałem....Ja sam nie wiem co ile procesor będzie pobierać dane(mogę to tylko trochę nakreślić ponieważ nie pisze programu, tylko schematy blokowe działania programu mam narysować)...Hmmm co w związku z tym...Bo już mam mętlik w głowie....To układ ADC nie może pobierać próbek w krótszych odcinkach czasu niż mu na to procek pozwala?

  Bo ja mam tu licznik energii....więc czuję, że wystarczy tu tylko mierzyć te wartości chwilowe napięcia i prądu a potem mnożyć to przez czas między kolejnymi próbkami
 • #57
  atom1477
  Poziom 43  
  zbenek1 napisał:
  Ooo znowu coś nowego się dowiedziałem....Ja sam nie wiem co ile procesor będzie pobierać dane(mogę to tylko trochę nakreślić ponieważ nie pisze programu, tylko schematy blokowe działania programu mam narysować)...Hmmm co w związku z tym...Bo już mam mętlik w głowie....To układ ADC nie może pobierać próbek w krótszych odcinkach czasu niż mu na to procek pozwala?

  Może, ale spowoduje to Jitter.
  Czyli próbki będziesz miał zniekształcone. Sama wartość próbek będzie dobra ale będą one pochodziły z niewłaściwych momentów czasu.
  Czyli właśnie będzie to taki Jitter.
  Najlepiej by było jak by to procesor wyzwalał konwersję. I oczywiście w równych z dużą dokładnością odstępach czasu.
 • #58
  zbenek1
  Poziom 10  
  ...z tego co przestudiowałem ten przetwornik to mogę równolegle z 6 kanałów czytać próbkę. Do tego mam 3 wejścia Covers_A Convers_B Conver_C.
  No ale narazie najważniejsze co mnie interesowało to ta moc.

  No więc ok pozostanę przy energii czynnej i biernej. Pozorną sobie daruje po co skakać z motyką na słońce...teraz tylko dokładne wzorki...czynna już mam a co z bierną skoro to nie to co powiedział Pan Marek
 • #59
  marek_Łódź
  Poziom 36  
  sorry, fakt przesadziłem z tą bierną. Nie wiem, czy znowu nie napiszę baboka, ale można chyba programowo przesunąć np. napięcie o ćwierć okresu i wycałkować składową bierną tą samą metodą, co czynną.
 • #60
  zbenek1
  Poziom 10  
  Wszystko już mam gotowe...kwestia co na to prowadzący...Mam nadzieje,że nie będzie mu nic "za przeproszeniem odbijać". Wszystko mam już połączone, po części wyliczone.
  Licznik będzie wskazywać energię czynną ze wzorka podanego przez Pana Marka, a co do biernej to muszę to jeszcze przemyśleć jak to rozwiązać...Co prawda nie mam nic na temat biernej w temacie...po prostu pisze Licznik energii elektrycznej