Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lodówka Peltiera

30 Lip 2003 11:03 4131 6
 • Poziom 12  
  Czy po zmianie polaryzacji w peltierze nastąpi jego pad czy zamienią się strony grzania i chłodzenia ?
 • Poziom 15  
  Zmienią się strony, zdecydowanie....
 • Poziom 22  
  Z tego co mi wiadomo element Pelteira grzeje lub chlodzi w zaleznosci od kierunku przeplywu pradu, czyli chyba nic mu sie nie powinno stac :) Dla pewnosci poszukaj gdzies na elektrodzie chyba w pomocach bylo sporo informacji o modulach Peltiera :)
 • Poziom 11  
  Uważam, że nie powinno się nic stać. Przecież zaletą tego typu układów jest jego rewersyjność. Układy takie stosuje się w czołgach do chłodzenia lub ogrzawania wnętrza w zależności od temperatury otoczenia czołgu. Sam pamiętam jak bawiłem się tego typu elementami na laborce na uczelni włącznie ze zmianą biegunów.

  Trzeba pamiętać jednak, że gdy taki układ jest dedykowany do lodówki (i nie zakłada się reversyjnego działania) to strona oddająca ciepło na zewnątrz lodówki (strona grzejąca) może być większa od strony wyprowadzającej to ciepło ze środka (strony chłodzącej). Bowiem strumień ciepła po stronie ogrzewającej jest sumą strumienia ciepła odebranego po stronie chłodzącej "zimnej" oraz strumienia energi (mocy) wynikającej z zasilania tego ogniwa. W efekcie po zmianie bigunów może nadmiernie wzrosnąć temperatura strony, która wcześniej była stroną chłodzącą i ma zbyt małąpowierzchnię wymiany ciepła niż strona przeciwna. Można to oczywiście skompensować intensyfikując ruch powietrza po tej stronie.
 • Poziom 17  
  przecież lodówki samachodowe tak działają.
  mają funkcję grzania właśnie po zamianie biegunów