
***Wykonany model jest zestawem trzech filtrów aktywnych:
dolno-przepustowego,
pasmowo-przepustowego (z regulowanym wzmocnieniem poprzez R7),
górno-przepustowego.
***Wszystkie trzy filtry oparte są na jednym wzmacniaczu operacyjnym µA 741C (ULY 7741N). Wybór i przełączanie odpowiedniego filtru do wzmacniacza operacyjnego zapewniają przyciski izostat. Aby uwidocznić, jaki obecnie jest załączony filtr w modelu zastosowano trzy diody LED o średnicy 3mm. Sygnał wejściowy jest odpowiednio obrabiany przez odpowiedni filtr i jest on podany na wyjście modelu. Sygnały wejściowe oraz wyjściowe są doprowadzone do modelu za pomocą przewodów koncentrycznych oraz gniazd BNC na płycie czołowej. Aby odpowiednio dostroić parametry filtrów w modelu zastosowano potencjometry montażowe stojące. Na przedniej płycie umieszczony jest potencjometr (R7), który jest odpowiedzialny za wzmocnienie i szerokość pasma filtru pasmowo-przepustowego. Dioda pod przełącznikiem sygnalizuje włączenie filtru jak i prace zasilacza. Aby zabezpieczyć układ wstawiony jest bezpiecznik szklany 250 mA, który w przypadku uszkodzenia zapewni bezpieczeństwo pracy na owym modelu.
***Do zasilenia wzmacniacza operacyjnego, wewnątrz obudowy umieszczony został zasilacz symetryczny +/-12V/1A z wykorzystaniem monolitycznych stabilizatorów napięcia dodatniego 7812 oraz napięcia ujemnego 7912. Stabilizatory umieszczone są na radiatorze, aby nie ulęgły przegrzaniu i uszkodzeniu. W zasilaczu można zastosować transformator sieciowy o parametrach uzwojenia wtórnego 2x13VAC/0,7A TS(20/23) lub o podobnych parametrach. Zasilacz posiada zabezpieczenie przeciw zwarciowe i zabezpieczenia przeciążeniowe prądem powyżej 1A (stabilizatory). W zamian za diody prostownicze 1N4002 zastosowano mostek prostowniczy 1,5A/560V.
***Filtr dolno-przepustowy posiada częstotliwość graniczna fg 700Hz, a więc filtr przepuszcza napięcia o częstotliwości do 700Hz. Zbocze opadające filtru opada łagodnie, prawie liniowo, wraz ze wzrostem częstotliwości maleje wzmocnienie.
***Filtr górno-przepustowy posiada częstotliwość graniczną fd 750Hz, a więc filtr przepuszcza napięcia o częstotliwości od 750Hz teoretycznie do nieskończoności, lecz ze względów konstrukcyjnych oraz z ustawienia potencjometrów montażowych, filtr przepuszcza napięcia do 3000Hz, a następnie napięcie wyjściowe maleje wraz ze wzrostem częstotliwości do zera. Zbocze rosnące filtru - szybko wzrasta wzmocnienie przy niewielkim wzroście częstotliwości.
***Filtr pasmowo-przepustowy z rezystorem R7 ustawionym na minimum posiada pasmo od 300Hz do 560Hz. Zbocze rosnące - wraz ze wzrostem częstotliwości bardzo gwałtownie rośnie wzmocnienie, natomiast zbocze malejące - wraz ze wzrostem częstotliwości powoli maleje wzmocnienie.
***Filtr pasmowo-przepustowy z rezystorem R7 ustawionym do połowy, czyli około 50Ω, posiada pasmo przenoszenia od 420Hz do 560Hz. Widać, że wraz ze wzrostem obciążenia rezystora R7 pasmo przenoszenia zmalało w porównaniu do poprzedniego filtru. Zbocze rosnące wzrasta liniowo - przy małym wzroście częstotliwości szybko wzrasta wzmocnienie, natomiast zbocze malejące - opada jak przy filtrze pp z R7 - min.
***Aby rozszerzyć lub zwężyć pasma częstotliwości oraz nachylenie charakterystyk, należy w tym celu regulować odpowiednio potencjometry montażowe, natomiast dla filtru pp alternatywą jest regulacja potencjometrem R7 na płycie czołowej.
***Otrzymane charakterystyki są jak najbardziej zgodne z charakterystykami teoretycznymi, filtr dp przepuszcza dolne napięcia, filtr gp górne, a filtr pp określone pasmo.
Jeśli ktoś będzie chciał schematy, rysunki, wykresy to proszę mówić. To nie jest robione z kitów, wszystko z ideowego, płytki wykonane metoda z lakierem światłoczułym Positiv 20.
http://lite.tcz.pl/~scgtczew/krzysztof/szkola/dyplom/1.JPG
http://lite.tcz.pl/~scgtczew/krzysztof/szkola/dyplom/2.JPG
http://lite.tcz.pl/~scgtczew/krzysztof/szkola/dyplom/3.JPG
http://lite.tcz.pl/~scgtczew/krzysztof/szkola/dyplom/4.JPG
http://lite.tcz.pl/~scgtczew/krzysztof/szkola/dyplom/5.JPG
http://lite.tcz.pl/~scgtczew/krzysztof/szkola/dyplom/6.JPG
http://lite.tcz.pl/~scgtczew/krzysztof/szkola/dyplom/7.JPG
http://lite.tcz.pl/~scgtczew/krzysztof/szkola/dyplom/8.JPG
Cool? Ranking DIY