Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kontroler silnika krokowego na porcie LPT

rmajda 05 Gru 2006 11:18 254672 381
  • Kontroler silnika krokowego na porcie LPT
    Często pojawiają się pytania jak sterować silnikiem krokowym, jak zrobić robota z silnikiem krokowym. Poniższy projekt nieco przybliży problematykę silników krokowych.

Adres źródła strony jest tutaj: http://electronics-diy.com/stepper_motors.php

Materiały

- M42SP-5 Unipolarny silnik krokowy (lub podobny)
    - ULN2003 - driver silnika krokowego
    - złącze męskie DB25 (do podłączenia z portem dukarki)
    - przewody, cyna ...

Schemat

Jest to bardzo prosty do zbudowania kontroler który pozwoli kontrolować położenie silnika krokowego za pomocą portu LPT.

Zasada działania silnika krokowego

Silnik krokowy znacząca różni się od normalnego silnika prądu stałego. W normalnym silniku wirnik "kręci się" natomiast w silniku krokowym wirnik silnika zmienia swoje położenie o jeden krok. Silnik który zastosowano w projekcie posiada 48 kroków, co powinno zadowolić większość użytkowników jeśli chodzi o precyzję położenia. Aby wprawić silnik krokowy w ruch należy podawać zasilanie sekwencyjnie na odpowiednie cewki.

Połączenia silnika krokowego

Unipolarny silnik powinien mieć 5 lub 6 wyprowadzeń w zależności od modelu. Jeśli posiada 6 wyprowadzeń jak ten na rysunku powyżej to należy połączyć piny 1 i 2 razem i podłączyć do zasilania 12-24Vdc. pozostałe piny a1 (żółty), b1 (czarny), a2 (pomarańczowy), b2 (brązowy) powinny być podłączone do drivera ULN2003 tak jak pokazano na schemacie.

Tryby pracy silnika krokowego

1. Pojedyncze krokowanie - najprostszy tryb sterowania silnika przez podawanie napięcia na kolejne cewki (jedna cewka w jednym czasie). Dla naszego silnika wymagane jest 48 kroków aby silnik wykonała pełen obrót. Na jeden krok silnik zmienia położenie o 7.5 stopnia. Poniższa sekwencja musi być powtórzona 12 razy dla wykonania przez silnik pełnego obrotu.

2. Zwiększony moment obrotowy - w tym trybie mamy większy moment obrotowy przez podanie zasilania na dwie cewki jednocześnie.

3. Krokowanie co pół kroku - silnik krokowany jest co pół kroku tak więc potrzebuje 96 kroków na wykonanie jednego pełnego obrotu. W tej konfiguracji w jednym kroku silnik zmienia swoje położenie o 3.75 stopnia.
    Można tutaj zauważyć połączenie trybu 1 (jaśniejszy zielony) i 2 (ciemniejszy zielony).

Aplikacja do sterowania silnika krokowego z portu LPT

Do celów testowych (edukacyjnych) stworzona została aplikacja.

Aplikacja posiada możliwość wyboru trybu pracy silnika, zmianę prędkości oraz zmianę kierunku wirowania. Do pracy aplikacji wymagane jest zainstalowanie Microsoft .NET Framework który można pobrać stąd: http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyId=262D25E3-F589-4842-8157-034D1E7CF3A3&displaylang=en

Aplikacja jest do pobrania stąd: http://electronics-diy.com/download_file.php?apps&file=Stepper%20Motor%20Controller

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    rmajda
    Poziom 20  
    Specjalizuje się w: soft embedded
    rmajda napisał 484 postów o ocenie 15, pomógł 13 razy. Mieszka w mieście Kraków, Tymbark. Jest z nami od 2003 roku.
  • Computer ControlsComputer Controls
    Rudolf2
    Poziom 16  
    hmmm no ciekawe :] ciekawe czy ktos teraz wykorzysta to do skanera dyskotekowego i np discoliteza :] pozdrawiam.
    Xaveri
    Poziom 17  
    No i kiepsko. 2 silniki na 1 LPT...
    To już lepiej kupić najtańszego uP pod niego dopiero podłączyć uln2803 i sterować z LPT na zasadzie kierunek+krok i spokojnie 4 silniczki podpinam np. do amatorskiej cnc...

enjoy!
    redart
    Poziom 23  
    Spoko koncepcja, można zrobić zegarek wskazówkowy sterowany PCtem :D Kiedyś robiłem coś takiego na złączu joystick'a Timex'a 2048, tylko w tamtych czasach potrzebna była garść tranzystorów zamiast ULN'a.
  • Computer ControlsComputer Controls
    Uszol 1990
    Poziom 29  
    Nic ciekawego :)
    Ale zawsze się może przydać :)
    są programy do sterowania dwóch silników krokowych z LPT :] mam nawet to gdzieś ale nie wiem jak to uruchomić żeby działało pod muzykę ;(
    program nazywa się silnkrok
    jak ktoś wie jak skonfigurować żeby działał z Winamp'em a najlepiej z Line IN ;) to proszę o kontakt
    pozdrawiam
    d.d
    Poziom 20  
    Xaveri napisał:
    No i kiepsko. 2 silniki na 1 LPT

a kto powiedział że tylko da sie dwa silniki krokowe pod lpt podłączyć
    ja mam podłączone trzy silniki a zamiast uln to po cztery tranzystory na silnik i działa wyśmienicie uzywam tego do sterowania frezarką cnc

jestem w trakcie uczenia sie języka c++ niedługo stworze jakiś przyjazny programik do sterowania trzema silnikami
    mozna sterować ręcznie programem turbo cnc 3 ale troche mało wygodne jest to w tym programie

pozdrawiam
    Duch__
    Poziom 31  
    Widać że nikt nie korzystał z tego programu (Stepper Motor Controller) i nie napisał że jest to wersja sherwere - ma ograniczenie czasowe!!!!!!
    CMS
    Administator HydePark
    Podpiąłem silnik 24V 30Ohm i zauważyłem, że jak nic nie robi to się strasznie grzeje. Zmierzyłem prąd jaki pobiera i kapeczkę się zdziwiłem - 14A! Nie moglem w to uwierzyć, wiec użyłem drugiego miernika i to samo - 14A.
    Zauważyłem, że tak duży prąd płynie bez względu na to czy silnik stoi, czy kreci się z dowolną prędkością.
    rmajda
    Poziom 20  
    Może ULN ma wysterowane któreś nogi przez port LPT. Uruchomiłeś program?
    CMS
    Administator HydePark
    rmajda
    Poziom 20  
    Sprawdź jakie masz poziomy napięć na pinach 1,2,3,4 na ULN.
    CMS
    Administator HydePark
    juz rozwiazalem problem, odkrylem zupelnie przypadkiem ze silnik pobiera te 14a nawet jak niema uln'a :) okazalo sie ze podstawka miala zwarcie
    Uszol 1990
    Poziom 29  
    A może ktoś by mógł napisać program do sterowania 4 silników ?
    dwa silniki do sterowania lustra X i Y
    trzeci do tarczy kolorów
    a czwarty do tarczy gobo :]
    chodzi mi o takie rozwiązanie że można sterować X i Y pod muzykę
    Sterowanie gobo i kolor np. ustawienie:
    na ile ma silnik załączyć
    i co jaki czas
    pozdrawiam
    Przydał by się taki programik :)
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    d.d
    Poziom 20  
    Uszol 1990 napisał:
    A może ktoś by mógł napisać program do sterowania 4 silników ?

czterech silników bez sterownika nie da rady podpiąć pod lpt
    na tranzystorach albo na uln można podpiąć max trzy pierwszy pod piny 2 , 3 , 4 ,5 drugi 6, 7, 8 ,9 trzeci 1 , 14 , 16, 17
    żeby wysterować więcej silników potrzebna jest elektronika która będzie używała sygnałów krok - kierunek wtedy zamiast czterech pinów w lpt wystarczą dwa i można podpiąć 5 silników i zostaje jeszcze jeden pin na włącznie jakiegoś światełka albo co :D

Błędy.
    androot
    Uszol 1990
    Poziom 29  
    Ma ktoś pomysł na napisanie programu ?
    pozdrawiam uszol 1990
    dyuk
    Poziom 12  
    Witam ! Wlasnie przed chwila skonczylem zrobienie tego ukladu na ULN2003 . Wszystko dziala super . Tyle , ze to jest nudne , a poza tym Duch__ ma racje to jest program sherwere i ma niestety ograniczenia czasowe . Czy zna ktos jakis inny program do sterowania tym ukladem ? Chodzi mi o to zeby mozna bylo wiecej opcji ustawiac ( np. czas pracy ) . Podejrzewam , ze zaraz ktos napisze o pisaniu programu za pomoca jakiegos narzedzia ( niestety tylko w pacalu cos kumam ).
    homikowaty
    Poziom 10  
    rewelacja! zrobię sobie komputerowo przesuwane firanki:D
    dyuk
    Poziom 12  
    Czy pod Windows XP beda dzialac te programy ?
    d.d
    Poziom 20  
    chyba powinny wiem że dwa odpalałem na xp ale nie wiem które wszystkie trzy odpalałem na win2000 i chodzą elegancko
    dyuk
    Poziom 12  
    Niestety wyskakuje mi za każdym razem błąd Privileged Instruktion :(
    Brutus_gsm
    Poziom 25  
    A może mi ktoś powiedzieć, jak zamiast ULN2003 użyć tranzystorków? Bo nie mam tego układu i nie mogę kupić, a na tranzystorkach, to bym sobie złożył i pod at90s2313 podpiął i z procka sterował.
    dyuk
    Poziom 12  
    Podziekowania dla Uszol 1990 teraz juz dziala wszystko wysmienicie :) ( i dla d.d za fajne programiki ) . Teraz apeptyt rosnie w miare jedzenia i chyba zaczne sie uczyc programowac bo to sterowanie jest fajne , ale trzeba sie rozwijac i budowac ciekawsze projekty :) Pozdrawiam . Moze macie jakies pomysly co teraz moglbym zrobic ? ( zeby od razu nie isc na gleboka wode )
    Qb4HkM
    Poziom 14  
    A da się coś takiego zrobić na COM'a? Bo ja niestety nie mam LPT w nowym komputerku :-( ew. działało by na przejściówce USB-->LPT?
    Uszol 1990
    Poziom 29  
    :) da się zrobić coś takiego ?
    jakiś mikroprocesorek (napisać program który:
    steruje dwoma silnikami w rytm muzyki oś X i Y
    gobo i kolor co jakiś czas załącza silniki na ileś kroków
    pozdrawiam
    proszę o jakieś info :]
    d.d
    Poziom 20  
    na coma da sie
    trzeba zastosować ośmio bitowy rejestr przesuwny cd4094
    rejestry można łączyć ze sobą dzięki temu można sterować większą ilością silników ogranicza nas jedynie prędkość coma
    projekt dwóch silników opisany jest na chipie pod tytułem moje zdalne oko niestety potrzeba do tego scalonego sterownika silnika krokowego
    takowe występują w stacjach dyskietek
    program do sterowania to robot.exe
    dla tych co nie umieją programować a chcą robić programy do sterowania com lpt jest taki fajny program gdzie wszystko robi sie wizualnie a po wczytaniu programu robot.exe można sobie zrobić program do sterowania com albo lpt wybiera sie tylko port wstawia sie przyciski i inne takie i do karzdego przycisku wybiera sie funkcje zapisuje sie program i gotowe
    postaram się poszukać tego progrosa

wrzucam jeszcze schemat jak podpiąć tranzystory zamiast uln
    dyuk
    Poziom 12  
    Mam takie banalne pytanie : dlaczego w tym schemacie http://electronics-diy.com/stepper_motors.php ground byl podpinany od pinu 18 do pinu 25 . A w schemacie d.d jest tylko do pinu 25 . Pytam bo chce zrobic to samo to znaczy pod dwa siliniki ale na uln2003 i sterowac to za pomoca programu robo.exe o ile ktos udostepni go ...
    d.d
    Poziom 20  
    w lpt piny od 18 do 25 to masa i nie ma znaczenia czy podepniesz pod 18 ,25 czy wszystkie od 18 do 25

program robot wydaje mi sie że jest pod coma
    ale może i jest wersja pod lpt

program o którym wcześniej wspominałem opiera sie na programie robot.exe ale nie moge znaleść tego programu
    kiedyś go znalazłem przez przypadek jak szukałem programu do sterowania lpt i jest to polski program
    jak by go ktoś znalazł niech da znać