Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lodówka Amica ACZ 3403PX - uszk. czujnika parownika -błąd FP

kisiel10 05 Dec 2006 11:51 18473 8
 • #1
  kisiel10
  Level 2  
  Witam,

  Czy ktoś z szanownych Forumowiczów zetknął się z uszkodzeniem czujnika parownika w lodówko - zamrażarce Amica ACZ 3403 PX?
  Jest to lodówka ze sterowaniem mikroprocesorem (chyba raczej mikrokontrolerem), z alfanumerycznym dwupozycyjnym wyświetlaczem LED na panelu sterowania u góry obudowy, rok produkcji 2003. Oczywiście już po gwarancji...

  Sygnalizuje mi błąd FP, co według opisu błędów oznacza uszkodzenie czujnika parownika.
  Sam czujnik jest nie do kupienia jako część zamienna, podobno jest "zatopiony" gdzieś we wnętrzu komory parownika.
  Autoryzowane serwisy radzą mi wymienić płytkę kontolera na nowszą, w której ignorowane są błędy czujnika parownika - widocznie sprawa zbyt często występowała i fabryka w ten sposób rozwiązała problem.
  Z wymianą płytki nie byłoby kłopotu poza tym, że można kupić jedynie całość - panel sterowniczy z bajerami, przyciskami i płytką za około 240 PLN!
  Tylko że ja nie potrzebuję całej tej reszty elementów, bo mam je sprawne, więc po co przepłacać...

  Czujnik parownika niewiele wnosi w pracę lodówki, umożliwia automatyczne odszranianie. Odszranianie i tak jest, kiedy sprężarka nie pracuje. Termostaty są elektroniczne, na innych czujnikach, temp. komory lodówki i temp. komory zamrażarki. Jednak rozpoznanie uszkodzenia czujnika parownika przez sterownik powoduje pracę lodówki w trybie awaryjnym, co nie jest dla niej zbyt dobre na dłuższą metę.  W związku z tym mam kilka pytań:

  1. Czy istnieje jakiś sposób na ominięcie czujnika i oszukanie mikrokontrolera? W końcu musi on posiadać jakąś charakterystykę, może jakiś element bierny go zastąpi - lub np. zmostkowanie ?

  2. Czy ew. istnieją jakieś miejsca, gdzie można kupić samą płytke z elektroniką a nie z kilogramem plastiku i przycisków za ponad dwie stówki?

  3. A może ktoś zetknął się już z podobnym problemem i ma inną receptę na jego rozwiązanie?

  Dziękuję za pomoc.
  pozdrawiam!
  Kisiel
 • #2
  cezet
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Weź, załóż zwykły termostat np.W4 i nie baw się w te bajery.Jak nie wiesz jak to zrobić to coś pomożemy.
 • #3
  kisiel10
  Level 2  
  Witam

  Rzecz nie dotyczy termostatu - przecież napisałem, że czujniki temperatury działają dobrze.
  Chodzi mi tylko o to, aby "oszukać" kontroler na wejściu czujnika parownika i w ten sposób wyprowadzić kontroler z trybu pracy na FP.
  Ale dzięki za dobre chęci.
  pozdrawiam!
  Kisiel
 • #5
  Adam1988
  Level 26  
  Wylacz lodowke, poczekaj az temperatura w srodku osiagnie jakies min. +15st. i zobvacz jaka rezystancje ma czujnik temperatury pomieszczeniowy (ten ktory miezy temperature we wnetrzu lodowki). Wez jakis potencjometr, ustaw na taka rezystancje i podlacz w miejsce czujnika parownika.
 • #7
  deemon
  Level 11  
  Witam.Mam podobny problem rónwież z lodówko - zamrażarką Amica.Mianowicie pojawia się błąd FP zamrażalnika.Po rozmrożeniu - wszystko wraca do normy na parę dni, po czym znów pojawia się błąd FP zamrażalnika.Czy ktos cos na ten temat może doradzic - czy wiadomo w którym miejscu jest ten czujnik - zmierzyłbym rezystancje jak radziliście koledze ale nie wiem gdzie szukac czujnika.Dzieki.
 • #8
  arek.lagoda
  Level 1  
  Błąd FP oznacza uszkodzoną sondę parownika rozmrażania. Prawdopodobnie jest możliwość ominięcia tej sondy lub podmiana oporności rezystancji i podłączenie go pod elektronikę. Czy Ktoś to już robił. Bardzo proszę o pomoc.
 • #9
  Rajni3
  Level 1  
  Ja podłączyłem zamist czujnika opornik 4,7 kohma i błąd zniknął. Lodówka chodzi narazie bez zarutu.Patrząc z przodu jest totrzecia wtyczka (licząc od lewej) u mnie jest koloru czerwonego.