Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

espri 738 ult i gsm lt1

05 Gru 2006 14:20 1971 13
  • Poziom 10  
    Witam serdecznie.
    Jestem nowy i surowy a do tego nie mam kompletnie pojęcia jak zgraC centralę esprit 738 ultra z telefonem gsm Lt1 firmy Satel aby owa centrala wysyłała sms-y na wskazany telefon w przypadku jakiegoś zdażenia.
    Mam program espload i jakoś mi nie idzie.
    Na piechotę też próbowałem i lipa.
    Może jakieś wskazówki albo prosta droga bo męczę się z tym już ze 2 tygodnie.
    Za wszelkie wskazówki serdecznie dziękuję.
  • OptexOptex
  • Poziom 31  
    Może jakieś szczegóły??
    Z czym konretnie maszs problem??
    Z podłączeniem, programowaniem, obsługą??

Dodano po 3 [minuty]:

Instrukcja instalatora centrali i telefonu do rączki i do dzieła
  • Poziom 10  
    Po prostu nie potrafię zaprogramować tych dwuch urządzeń żeby współgrały ze sobą. Chciałem to zrobić przez espload i lipa.
    Każda pomoc będzie mile widziana.

Dodano po 1 [minuty]:

Konkretnie z zaprogramowaniem i jak myślę z obsługą.
  • OptexOptex
  • Poziom 10  
    Może inaczej:
    Ustawiłem centralę że działa bez raportowania skonfigurowałem gsm lt1
    wpisałem adres pager wpisałem nr bramki sms pin i tym podobne.
    Jak dzwonię na numer tel lt1 to diody mi pokazują że jezst ok.
    Jest połączenie jest bardzo dobry sygnał stan normalny też ok.
    Nie wiem jak choć naprawdę próbowałem nie wiem może do mnie nie dociera co w tej instrukcji jest napisane.
    Proszę niech się ktoś ulituje.
  • Poziom 31  
    Wszystko by było ok, gdyby nie ta centrala. Satel, dsc, ale espirita nigdy nieprzerabiałem. Ale popatrze w instrukcji, może coś wymysle
  • Poziom 10  
    Dzięki za chęci bo ja jestem w rozpaczy!!!!
  • Poziom 10  
    No dobra moim zdaniem problem tkwi w ustawieniu numeru telefonu i z raportowaniem.
    Włączyłem raportowanie każdego zdażenia uruchomiłem funkcję autotestu co 5 min tak dla testu jak był kod 00 to nic mi sie pokazywało w zdażeniach tzn żadnego kodu zdażenie był.
    No więc zrozumiałem żeby mieć kody tak jak w Ademco trzeba wpisać FF więc tak zrobiłem teraz w zdażeniach mam test i kod FF a nie taki jak w Ademco.
    Nakręciłem ale może teraz jakaś pomoc??
  • Poziom 10  
    Może to pomoże komuś mnie naprowadzić.

Podłączyłem równolegle telefon stacjonarny do zacisków telefonu lt1.
    Objaw mam taki że jak dzwinię na numer w lt1 to diody w lt1 pokazują mi że jest połączenie natomiast telefon milczy dopiero jak podniosę słuchawkę w centrali to mogę się dodzwinić.
    W odwrotną stronę jest podobnie z tym że nigdzie się nie dodzwonię jeżeli nie podniosę słuchawki centrali.
    Kolejne pytanie mam takie:
    Czy powinienem słyszeć na owym telefonie wpiętym między centralę a lt1 jakieś dzwięki np. numeru wybieranego przez centralę???
    Serdecznie dziękuję za jakiekolwiek wskazówki.
    Pozdrawiam wszystkich czytających.
    [/url]
  • Poziom 20  
    Pierwsza sprawa to powiedz czy w przypadku alarmu na Esprit to Lt1 ma wysyłać sms na wybrany (zaprogramowany) numer? nie napisałeś tego więc pytam dla pewności.
    Druga sprawa to coś przekombinowałeś z programowanie lt1 bo do wysyłania sms nie jest potrzebny numer bramki pager.
    Trzecia sprawa: najlepiej jakbyś napisał co ma robic konkretnie lt1 w przypadku lub kilku przypadkach reakcji alarmowej (bądź innej) centrali Esprit - taki algorytm.
    Jak byś podał te dane jutro z rana to na popołudnie coś poradzę - może nawet schemat podłączenia.
  • Poziom 10  
    Dzięki za odpowiedz.
    No więc chciałem aby wysyłał powiadomienia sms na zaprogramowany numer telefonu albo dwa najlepiej.
    W Satelu powiedzieli mi że potrzebna jest bramka pager ponieważ zamienia sygnał pager na sms. Odbywa się to tak że telefon sprawdza pierwsze 4 cyfry i jak są takie jak stacja pager to zamienia transmisję na sms.
    Ile w tym prawdy nie wiem.
    Wiem że to cholerstwo nie chce działać.
    Co do komunikatów czy też powiadomień to na razie włączyłem auto test co 5 min żeby zobaczyć czy dział.
    Docelowo doczytłem się że jeśli chcę kody takie jak w ADEMCO to muszę wpisać FF. Więc jako kod autotestu wpisałem FF.
    Co więcej???
    Pytałeś się jaki zdażenia??
    No to napewno autotest, napewno uzbrojenie i rozbrojenie systemu, no i oczywiście naruszenie lini i jak się da p.poż.

No ale myślę że jak się złapie o co chodzi to można sobie wymyślać co się chce.

Pozdrawiam i jeszcze raz dzięki za zainteresowanie.
  • Poziom 20  
    Witam. Więc po zagłębieniu się w temat stwierdzam co następuje:
    1. nie da się z centrali Esprit 738 wysłać sms z treścią (nawet przypisanego do jednego zdarzenia, nie mówiąc o kilku różnych)
    2. Centrala Esprit nie ma możliwości wysyłania na Pager komunikatów lecz tylko kody raportujące, podobnie jak do stacji raportujących, lecz nawet gdyby odpowiednio skonfigurować to z LT1 to i tak nie uda się wysłać takiego smsa z takim kodem (kodami) bo inaczej to wysyła Esprit (czysty DTMF) a inaczej interpretuje LT1 (DTMF jako znaki alfanumeryczne - czyli jakbyś pisał sms z klawiatury telefonu: 2=a, 22=b, 222=c itd)
    3. LT1, ma za zadanie być symulatorem standardowej analogowej linii telefonicznej poprzez GSM. Czyli od biedy mógłby służyć jako linia telefoniczna dla Esprit do powiadamiania na stację monitorowania - choć producent ostrzega że możeni nie działać to prawidłowo na skutek kompreji transmisji audio poprzez sieć GSM
    4. Jedyne rozwiązanie w tej sytuacji (co prawda połowiczne) to skonfigurować Esprita tak żeby dzwonił jak na stację monitorowania (numer na twoją komórkę) i ustawić format transmisji jako DTMF, zdarzenia tylko alarmowe.
    Będzie dzwonił wtedy do ciebie w momencie alarmu z jakiejś linii, wypluje przez głośnik w twojej komórce kilka sekwencji DTMF i się rozłączy.
    Podłączasz Esprit do LT1 w ten sposób:

Esprit....................LT1
    Ring ---------------- R-1
    TIP ----------------- T-1

5. Chyba że masz możliwość wymiany sprzętu - wtedy pytaj dalej

Pozdrawiam
    Andrzej Stachurski
  • Poziom 10  
    No toś mnie Andrzeju pocieszył.
    To znaczy że nie wyślę nawet kodu raporu jako sms.
    Co twoim zdaniem powinienem zrobić wymienić centralę czy lt1
    No to ładnie mnie naciągneli w SMA.
    Jeszcze się zapytam.
    Dzięki.
  • Poziom 20  
    To zależy jakie masz możliwości (głównie finansowe) i na czym Ci bardziej zależy.
    1. możesz wymienić Lt1 na GSM-4 - wtedy będziesz miał możliwość wysterwania Espritem wejść GSM-4 i wysyłania Smsów, chociaż tańszym rozwiązaniem będzie zakup np samego modułu GSM-SMS z oddzielnym telefonem (mam taki sprawdzony tylko nie pamiętam nazwy - napiszę później)
    2. możesz wymienić Esprita na choćby Ca6 lub CA10 i wtedy z pomozą Lt1 realizować powiadamianie głosowe (musisz tylko dokupić oprócz CA kupić sm-2)
    3. Możesz kupić Integrę - jej oprogramowanie pozwala wysyłać smsy o zdarzeniach za pomocą LT1.
  • Poziom 10  
    Posłuchałem się Ciebie podłączyłem jak napisałeś.
    Zrobiłem autotest co 5 min i powiadamianie na pager z centrali.
    Zrobiłem jeszcze byka w ustawieniach lt1 bo nie dopisałem nr kierunkowego kraju przed nr telefonu kom. choć jest to napisane grubym drukiem.
    Jeszcze ustawiłem powiadamianie jak w ADEMCO.
    Efekt jest taki że wysyła kody na nr telefonu i wiesz chyba mi to wystarczy bo mam powiadomienia na wszystkie interesujące mnie zdażenia czyli na uzbrojenie, rozbrojenie, brak prądu, sabotaż, włamanie, nawet zmiana czasu zegara. Oczywiście jak się doczytasz wysyła kod razem z 4 cyfrowym numerem obiektu jakimś numerem 3 cyfrowym potem kod właściwy i jescze jakieś 5 cyfr ale da się z tego odczytać o co chocdzi. Więc jest OK. Nie wiem czy widziałeś takiego sms- więc wygląda np tak: 135618160201000 a interpretacja tak: 1356 nr obiektu, 181 nie wiem co znaczy, 602 kod autotestu i 01000 jakaś końcówka.
    No to tyle dzęki za pomoc trochę to trwało ale nareszcie jestem zadowolony z e swojego osiągnięcia i jeszcze raz diękuję za pomoc.
    Mam nadzieję że komuś to pomoże a do tego jeszcze coś wyjaśni.
    ANDRZEJU WIELKIE DZIĘKI !!!!!!!!!!