Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sprawdzenie źródła dzwięku

05 Gru 2006 15:11 1287 7
  • Poziom 26  
    Mam chyba głupie pytanie ale nie znam sie na tym więc proszę o wyrozumialosc :)
    Otóż w samochodzie z tyłu nie mam głośników, jest tylko jakaś dziwna wtyczka. Czy da się sprawdzić czy sygnał z radia tam dochodzi np. miernikiem napięcia albo czymś takim? Nie mam aktualnie zadnego glosnika zeby podlaczyc a chcialbym wiedziec czy instalacja jest sprawna.
  • Poziom 23  
    Niestety ale tylko głośnikiem sprawdzisz czy dochodzi tam jakiś sygnał. Może to być nawet mały głośniczek, ale siłę głosu daj na min. tak aby było trochę słychać.
  • Poziom 26  
    No wlasnie. W takim razie jakiego rzędu napięcia występują w przewodach doprowadzających sygnal do glosnikow?
  • Poziom 23  
    Dlaczego upierasz sie na miernik. Kup sobie mały głosniczek i będzie po sprawie. Pozdrawiam.
  • Poziom 12  
    Koledzy jak to tylko głośnikiem da sie sprawdzic co Wy opowiadacie, ja proponuje cos takiego przy radiu podłączasz jakis zasilacz niemusi byc nic specjalnego a z tyłu podłacz multimetr i odczytaj wartosc jak bedzie tyle to daje zasilacz to instalacja jest jak najbardziej ok i masz problem z głowy, pozdro...
  • Poziom 25  
    Witam!
    Głębia tematu mnie poraziła ale ja też w końcu zaczynałem od tego pułapu. Najprostsza i zarazem najbezpieczniejsza metoda to żaróweczka od lampki na 3,5V
    Jak by nie kombinować, musi świecić w rytm muzyki dobywającej się z przednich głośników. Dobrze jest uprzednio zaopatrzyć się w dwa przewody, które umożliwią przyłączenie tego magicznego przedmiotu do obwodu. Nie ma, praktycznie rzecz biorąc, żadnego zagrożenia dla wzmacniacza. Żaróweczka jest w tym przypadku również bezpiecznikiem dla obwodu.
    Jest to zarazem odpowiedź na twoje pytanie MiL999
    Cytat:
    No wlasnie. W takim razie jakiego rzędu napięcia występują w przewodach doprowadzających sygnal do glosnikow?

Musiałbyś zdrowo przyłoić żeby żaróweczka poszła z dymem. Czyżby tam było ok. 3,5V w szczycie? Oczywiście, nie! Napięcie może być dużo wyższe, ale pojawia się ono w tak krótkich impulsach, że żaróweczka nie powinna ulec uszkodzeniu. Pomijam oczywiście sytuacje awaryjne.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 26  
    Cytat:

Napięcie może być dużo wyższe, ale pojawia się ono w tak krótkich impulsach, że żaróweczka nie powinna ulec uszkodzeniu.

I chyba wlasnie o to mi chodzilo. Próbowałem zmierzyć napięcie zwyklym miernikiem elektronicznym i nic nie pokazywal. Czy dlatego że napięcie w głośnikach pojawia się w krótkich impulsach?
    Pominmy juz chec sprawdzenia instalacji ale ciekawi mnie jak to dziala.
  • Poziom 25  
    Witam!
    Napięcie, jakie podaje stopień mocy jest napięciem stałym, ale o charakterze tętniącym. Z tego właśnie powodu ważne jest podłączanie wszystkich kolumn (głośników) z zachowaniem biegunowości. W przeciwnym przypadku głośniki nie będą pracować w zgodnych fazach. Miernik twój być może nie pokazywał żadnej wartości z powodu ustawienia go na zbyt wielki zakres, np. 500V. Gdybyś dołożył trochę więcej na wzmacniaczu to powinno się coś na wyświetlaczu pojawić. O wiele lepszy rezultat uzyskasz mierząc napięcie przy ustawieniu miernika na napięcie zmienne i np. zakres 200V. Jak dobrze podkręcisz wzmacniacz to i kilkanaście volt zobaczysz na wyświetlaczu miernika. Najlepszy efekt jednak jest przy zastosowaniu analogowego miernika i włączenie pomiaru natężenia prądu. Najlepiej ustawić miernik na zakres 250mA. Wówczas nawet przy niezbyt wielkim wzmocnieniu można zaobserwować jak w takt muzyki wskazówka sobie ładnie podryguję. Oczywiście wszystkie prace należy przeprowadzać z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności.
    Pozdrawiam.