Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka PDG885 jak wiruje to bęben skacze

30 Lip 2003 15:21 5791 13
  • Poziom 11  
    Cześć,
    mam problem ze swoją pralką. Uruchomiłem już kręcenie bębna ale teraz bęben dosłownie szaleje (jakby chciał wyskoczyć z pralki) przy obracaniu. Jak dłużej pochodzi np. wirowanie to się trochę stabilizuje.
    Co to może być?
    Pozdrawiam
    Rafał
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.
    Napisz dokładniej o co chodzi z tym obracaniem bębna.
    jak zachowuje się na praniu a jak na wirowaniu?
  • Poziom 15  
    Prawdopodobnie albo amortyzatory, albo łożyska. Choć jakby to były łożyska - to będzie też coś słychać podczas obracania bębna w czasie prania. Osobiście sprawdziłbym jego zawieszenie, czyli amortyzatory. Są na sprężynach, znajdują się w rogach pralki, mocowane do obudowy. Któraś ze sprężyn albo pękła, albo się wyciągnęła.
  • Poziom 11  
    Jest jeszcze jedna mozliwośc.
    Pękł krzyżak mocujący bęben lub puściły nity mocujące bęben do krzyżaka.

Ja tak miałem i objawy były podobne, gdyż usterka ta powoduje asymetrię bębna.
    Można spróbowac to sprawdzic reką kiwając bębnem a jak nie to niestety wyjmować.
  • Poziom 14  
    Jeżeli stwierdziłeś że krzyżak,teleskopy, łożyska, mocowanie zbiornika, oś bębna są sprawne to pozostaje jeszcze jedna przyczyna "programator". Wystarczy włączyć pralkę wypełnioną praniem tuż przed wirowaniem
    prawidłowy cykl powinien wyglądać tak:pralka wypuszcza wodę i wykonuje ruchy rewersyjne co powoduje równomierne układanie prania na obwodzie bębna, następnie gdy tak się obraca nagle w pewnym momencie włączają się szybkie obroty bez zatrzymania się bębna w miejscu.jeżeli jest inacze czyli pralka nie robi ruchów rewersyjnych, to pranie opada na dno i obciąża bęben w jednym miejscu.
  • Poziom 11  
    Raczej stawiam na układ regulacji obrotów, bo pralka straciła regulację szybkości obrotów wirowania 800/400.

Płytka musi być uszkodzona ale nie wiem w jakim miejscu.
    Dlatego pewnie pranie źle się układa.

Nawet jak pralka robi pierwszy obrót od normalnego cyklu prania to bęben lata na boki (prawie obija się o obudowę).
    Na razie sprawdzam płytkę.
    Pozdrawiam
    Rafał
    Witam.
    Prawdopodobnie masz zwarty triak a w związku z tym pralka wchodzi na max. obroty.
  • Poziom 11  
    Dzięki za radę. kupię nowy triak.
    Ale to dziwne bo to już druga płytka tak samo uszkodzona w przeciągu roku.
  • Poziom 11  
    Niestety to nie Triak.
    Powymianie nie ma poprawy.
    Pozdrawiam
    Rafał
    Witam.
    Sprawdz prądnicę tachometruczną (czy daje sygnał - napięcie).Jeżeli jest zwarta to obroty będą na max.Brak sprzężenia zwrotnego.
  • Poziom 11  
    A jak się to sprawdza.
    Nie wiem gdzie jest ta prądnica. Ae schematu domyślam się, że wchodzi ona za styki płytki, ale na które?
    Pozdarwiam
    Rafał
  • Poziom 11  
    moze wiruje razem z woda, moze byc uszkodzony hydrostat lub zatkany uklad
    Witam.
    Pradnica jest z przeciwnej strony wałka napędowego silnika.Powinna mieć rezystancję O,5 - 1k.
  • Poziom 11  
    Prądnica jest w porządku. Daje napięcie 30V(15V jak jest guzik włączony dla niższych obrotów). Pralka dalej bez zmian.
    Co ciekawe to napięcie z prądnicy idzie na nóżkę 12 układu TDA a tam zmierzyłem, że jest 0 (zmienne).
    Dziwi mnie też, że prądnica zmienia napięcie w zależności od wybranej prędkości obracania ale pralka tej prędkości nie zmiania.
    Kondensator i rezystor pomiedzy prądnicą a TDA wyglądają na sprawne.
    Czy może to być uszkodzony układ TDA? Ale wtedy chyba bęben w ogóle by się nie kręcił?
    Pozdrawiam
    Rafał