Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Laser dużej mocy z nagrywarki DVD

10 Dec 2006 17:35 278655 397
Ochrona Domu
    wlamywacz2004
    Level 17  
    Białego Ci nie przepali spróbuj na czarnym plastiku :)
  • Ochrona Domu
    danlancher
    Level 27  
    Zebys sobie wzroku nie uszkodzil.. czy on jest czerwony? czy IR?
    vacpan
    Level 19  
    Z nagrywarki CD-RW więc pewnie IR ale widać delikatną czerwoną plamkę więc myślę, że coś na pograniczu.

Kartkę najpierw pomalowałem na czarno. Mam też pewne problemy ze skupieniem plamki bo układ z CD-RW skupia ją ale minimum jest gdzieś 5mm od soczewki. Soczeweczki są niestety tak małe, że ciężko to ustawić dobrze. Kilka razy mi się udało trzymając soczewkę i diodę laserową w ręku ale po chwili dioda się rozgrzewa i nie sposób utrzymać. Teraz pracuje wkręcona w imadełko więc ma gdzie odprowadzać ciepło.

Jutro kupie wskaźnik laserowy od ruskich to pokombinuje dalej.

To jak z tą sprawnością tej diody ?
    Dar.El
    Level 40  
    Witam
    Masz diodę 808 lub 815nm, dlatego coś tam widać. Sprawność diod laserowych na podczerwień dochodzi do 50% i spada ze wzrostem temperatury obudowy. Diody laserowe nie lubią jak im się przekracza moc maksymalną jak i zbyt wysokich temperatur. Producenci podają maksymalną temperaturę pracy między 30 a 40°C i praca na wyższych skraca ich czas działania.
  • Ochrona Domu
    pdmk
    Level 18  
    vacpan wrote:
    Jaka jest sprawność takiej diody laserowej ? Pytam bo wymontowałem jedną z CD-RW i przepływa przez nią nawet 1A prądu ale kartki przepalić nie chce.

1A? Eeeee.... To juz chyba nie laser tylko grzałka :D Jak to swieci jak "zerkniesz" na diode jakims CCDkiem?

Sprawnosc diod swiecacych jest ogolnie niska - srednio 30-40%. Jak to dokladnie ze sprawnoscia laserow jest, to juz zalezy raczej od tego, gdzie ta dioda zostala wyprodukowana. Chinole maja przecietna sprawnosc. Najlepsza, to chyba cos okolo 70%. Info nie jest z pierwszej reki, tylko z przekazu wykladowego ;). Czy w to wierzyc w pelni to nie powiem :P
    vacpan
    Level 19  
    Quote:

1A? Eeeee.... To juz chyba nie laser tylko grzałka

dokładnie, ale dioda miała dobre chłodzenie więc się nie spaliła :D
    pdmk
    Level 18  
    vacpan wrote:
    Quote:

1A? Eeeee.... To juz chyba nie laser tylko grzałka

dokładnie, ale dioda miała dobre chłodzenie więc się nie spaliła :D

Kolega chyba nie zrozumial "niesamowicie ukrytej metafory" :P
    Ta dioda juz od dawna nie zyje ;) Laser z CD-RW nie przyjmie 1A. Moglbys podac model tej diody?
    electroNICK
    Level 14  
    Przetestowałem ten wynalazek. Dioda z nagrywarki DVD philips. Po wymontowaniu diody podłaczyłem ja do dwóch akku polaczonych szeregowo. O dziwo mimo barbarzyńskiego sposobu zasilania dioda zaswieciła. Niestety nie była w stanie nic przepalic. Światło duzo bardziej intensywne od zwyklego wskaznika laserowego. Niestety po odlaczeniu zasilania dioda padła. Nie wiem czy na skutek ESD czy sposobu zasilania teraz swierci bardzo słabo i grzeje sie jak cholera (przedtem byla calkiem zimna). Jak dorwe nastepna uszkodzona nagrywarke to sproboje ponownie.
    vacpan
    Level 19  
    Quote:

Kolega chyba nie zrozumial "niesamowicie ukrytej metafory" Razz

Jak nie żyje jak ciągle świeci. Pojawia się słaby czerwony punkcik na ścianie taki samo jak przy prądzie przepływającym przez diodę ok 150mA . Dodam też, że 150mA to ok 3V, 1A to ok 3,7V zasilanie tej diody. Co do diody nie mam pojęcia jaki to model
    rafels
    Level 25  
    Właśnie sobie odpaliłem taki laserek :) świeci dość mocno. Diodę zasiliłem przez źródło prądowe. Najpierw dałem 80mA - świeciło na poziomie wskaźników laserowych. Potem dałem 150mA Zaczęło świecić już całkiem mocno. Teraz chciałbym przetestować LD przy mocach zbliżonej do nominalnej, ale musze najpierw zadbać o odprowadzanie ciepła, i dopasować jakąś optykę.
    Teraz mam pytanie, na ile można ufać parametrom podanym w oryginalnym artykule:

• Output Power: 225 mW peak, 200mW average (measured with Coherent LaserCheck)
    • Operating Voltage: 3.0 volts DC nominal
    • Operating Current: 350 mA (approx)

Czy mogę puścić przez LD prąd 300mA ?
    Przydała by się jakaś nota diod laserowych stosowanych w głowicach DVD-RW lub podobnych. Znalazł bym tam wszystkie potrzebne informacje.

Dodam że dioda pochodzi z DVD RW DL PHILIPS DVD8631.
    Na diodzie jest napis J965K7X. Gogle odpowiada:
    "Podana fraza - J965K7X - nie została odnaleziona".
    Dar.El
    Level 40  
    Witam
    Ta nagrywarka nie należała do najszybszych, więc i dioda laserowa nie jest najmocniejsza. Wg mnie będzie miała 100-120mW i prąd maksymalny 200mA. a może mniej!?. Postaraj się tak ją chłodzić żeby nie parzyła, max 40°C.
    rafels
    Level 25  
    Przy prądzie 150mA dioda się bardzo lekko nagrzewała, do odprowadzenia ciepła obecnie służy oryginalny kawałek korpusu głowicy. Jednak gdy zacznę zabawy z większymi prądami, oczywiście umieszcze ją na aluminiowym radiatorze. Wiem że wzrost temperatury drastycznie skraca żywotność takiej diody.
    Nagrywarka miała takie prędkości zapisu płyt dvd:
    Zapis: 2.4X, 4X, 8X, 16X (DVD+R)
    Zapis: 2,4X (DVD+R DL)
    Zapis: 2,4X, 4X (DVD+RW)
    Zapis: 4X, 8X (DVD-R)
    Zapis: 4X (DVD-RW)

Przed chwilą znalazłem dokument mówiący o rozwoju nagrywarek dvd i wykorzystywanych przy tym technologii, może kogoś zaciekawi
    http://www.zarlink.com/assets/GettingUPtoSpeed_IEE_June04.pdf

Oto fragment mówiący o mocach diod laserowych:

The laser power required to write a DVD is proportional
    to the square root of the recording speed. At the ×4 speed,
    the required laser power is 100mW and about 200mW of
    optical power will be needed for a ×16-speed write. In fact,
    the optical efficiency of optical pickups varies, and some
    manufacturers claim that between 230 to 240mW optical
    power will be required for ×16 lasers.
    User removed account
    User removed account  
    rafels
    Level 25  
    Oto nota diody laserowej RLD65PZB5 przeznaczonej do nagrywarek dvd, produkowanej przez Rohm Electronics

Dodam, że obecnie zasilam diodę prądem 255mA. Po skupieniu pali przedmioty z czarnego plastiku.
    michgur
    Level 17  
    Dodaj więcej fotek może też filmik ma youtube
    Jakim napięciem go zasilasz? Czy grzeje się podczas przacy?
    michgur
    Level 17  
    Panowie! Tak sobie rozmyślałem na ten temat i wpadłem na pomysł żeby zamiast lasera nagrywarki użyć lasera z drukarki laerowej! Daje sobie rękę uciąć że ma napewno większą moc od takiej diody z nagrywarki. Napewno bedzie to uzależnione od szybkości wydruku (szybkość naelektryzowania bębna). Teraz muszę tylko znaleźć padniętą drukarkę i wydłubać z niej laser. Tylko gnębi mnie jedna myśl... czy promienie tego lasera są widzialne.
    Pozdrawiem Michgur:D
    pdmk
    Level 18  
    michgur wrote:
    Panowie! Tak sobie rozmyślałem na ten temat i wpadłem na pomysł żeby amiast alerra nagrywarki użyć lasera z drukarki laerowej! Daje sobie rękę uciąć że ma napewno większą moc od takiej doiy z nagrywarki. Napewno bedzie to uzależniune od szybkości wydruku (szybkość naelektryzowania bębna). Teraz muszę tylko znaleźć padniętą drukarkę i wydłubać z niej laser. Tylko gnębi mnie jedna myśl... czy promienie tego lasera są widzialne.
    Pozdrawiem Michgur:D

:| Jakie spoleczenstwo taki kraj i postep w nim. Smutne ale prawdziwe :(

Czy Wy wogole wiecie co to jest LASER?

PS. Pomysl do d**y :)
    michgur
    Level 17  
    Dlaczego twierdzisz że pomysł jest do d..y? Nie rozumię możesz mi to wytłumaczyć:?:
    macgyver4
    Level 16  
    witam śledzę temat od samego początku i musze stwierdzic że robi się coraz ciekawszy....co do laserów z drukarek to wcale nie są one dużej mocy jako przykład drukarka lexmark ma diode LT026MD ma 5mW (pdf w załączniku)
    michgur
    Level 17  
    No taką odpowiedz to rozumiem:D. Ale byłem swięcie przekonany że taki laser ma dużą moc.
    macgyver4
    Level 16  
    w drukarce laserowej jest dioda laserowa i cały system optyczny(soczewki ,silnik z lustrem 6-kątnym i znów optyka a konkretnie płaska soczewka wklesło wypukła przez którą promień skanuje powierzchnie walca światłoczułego...rozebrałem kilka takich drukarek
    michgur
    Level 17  
    No to się myliłem..:cry: Szkoda bo myślałem że coś z tego będzie:cry:
    Pozdrawiam Michgur:D
    Tajoka
    Level 20  
    Witam. Mam problemik. Zaciekawił mnie ten projekt i wyłupałem diode z DVD. Jest to dioda z 4 wyjściami, jak ja mam to podłączyć?? Proszę o pomoc.
    electroNICK
    Level 14  
    To co posiadasz jest to zapewne zintegrowana dioda. Taka dioda to w istocie dwie diody laserowe zamkniete w jednej obudowie (jedna od CD druga od DVD). Najprawdopodobniej musisz poszukac w internecie datasheetu takiej diody.
    Tajoka
    Level 20  
    Dzięki juz rozwiązałem mój problem. Podpiełem pod obudowę masę i po kolei na 3V z ograniczeniem prądowym próbowałem pozostałe 3 nóżki :D. Pozdrawiam.
    macgyver4
    Level 16  
    a mnie właśnie wpadło w ręce kilka uszkodzonych nagrywarek :-), po wydłubaniu diod laserowych przystąpiłem do działań(tokarka,kawał pręta z PA6 soczewka),i efekt końcowy jest niezły,zasilam toto zasilaczem na LM317 po skupieniu wiązki na czarnym plastiku błyskawicznie zaczyna się z niego dymić...prąd pracy ustawiony na 200mA
    zidanel
    Level 12  
    macgyver4 wrote:
    a mnie właśnie wpadło w ręce kilka uszkodzonych nagrywarek :-), po wydłubaniu diod laserowych przystąpiłem do działań(tokarka,kawał pręta z PA6 soczewka),i efekt końcowy jest niezły,zasilam toto zasilaczem na LM317 po skupieniu wiązki na czarnym plastiku błyskawicznie zaczyna się z niego dymić...prąd pracy ustawiony na 200mA

a mógłbys sprawdzic w jakim czasie przepala tekture 0.5mm?
    macgyver4
    Level 16  
    z tekturą to nie taka prosta sprawa ...chyba że jest czarna ale to i tak zajmuje kilkanaście sekund...zbyt mała moc diody mają około 100-150mW...lepsza by była jakaś dioda w podczerwieni i większej mocy
    kaerb
    Level 12  
    macgyver4 - a może by tak zastosować jakiś pryzmat i dwie wiązki skupić w jedną?