Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Badanie fali akustycznej w ciałach stałych

Hadziaj22 05 Dec 2006 22:44 1328 4
Tespol
 • #1
  Hadziaj22
  Level 13  
  Mam prace na temat podany wyżej,konkretnie chodzi mi o badanie długosci fali w stalach.Miałem zamiar użyć kilku mikrofonów pojemnosciowych, które miały być umieszczone w otworach wywierconych w kawałku metalu(stal) o przekroju kołowym,otwory znajdują sie w odl 5cm od siebie a cały ukł. ma 150mm(dł pręta),mikrofony mam 3. Uderzając w czoło pręta powinienem uzyskać sygnały pochodzące z mikrofonów, i wiadomo że ten mikrofon który znajduje sie najbliżej źródła dzwieku,odbierze go jako pierwszy, no i własnie,domyslam sie ze czas z jakim fala dotrze do kolejnych mikrofonów bedzie musiał być wyrażany w mikrosekundach,czy zna ktoś program rejestrujący i pokazujący wykresy z taką dokładnością(do 1 mikrosekundy)?
 • Tespol
 • #2
  Quarz
  Level 43  
  Witam,
  Kolego :arrow: Hadziaj22, tylko że w tym przypadku to nie będzie badanie materiału (pręta), ale pręta z dziurami, którego parametry akustyczne są zgoła inne od pręta bez dziur.
  Nie tędy droga, niestety, należy użyć bardziej wyrafinowanych metod pomiarowych i znacznie skuteczniejszych przetworników od mikrofonu pojemnościowego.

  Proponuję za podpowiedź mój poniższy podpis, a słowa kluczowe do niezawodnych Google'i, to:
  - badanie nieniszczące stali,
  - prędkość dźwięku w stali,
  - czujnik magnetostrykcyjny,
  również należy użyć owych słów kluczowych (a może przede wszystkim) w jedynie słusznym języku techniki...

  Pozdrawiam
 • Tespol
 • #3
  radocha
  Level 28  
  sprawdza się też piezak - pręt się nacina lekko, i piezaka wciska kantem w nacięcie. Piezaka nie trzeba do niczego montować, starcza jego bezwładność i kabla co nalutowany.
  Tyle, że rozmiary wszystkiego większe - i przekrój i długośći.
  Do pomiaru używa się metody interferencyjnej, pomiar bezpośrtedni służy jedynie zgróbnej orientacji, gdzie jesteś w interferencjach.
  Pierwszy piezak jest nadajnikiem, tak ok 2W idzie w nigo pompować. Koniec pręta w odległości tej samej co nacięcia między sobą, druki koniec - "daleki", na him wisi pręt - pionowo
 • #4
  Hadziaj22
  Level 13  
  piezak czyli element piezoelektryczny taki jak kwarc?ja potzrebuje także wykres wiec jak bym mógł go do kompa podłączyc?tak samo jak mikrofon?
 • #5
  radocha
  Level 28  
  oj, jak pytasz o takie rzeczy to ciężko Ci będzie...
  Uprość se w takim razie, zrób pomiar bezpośredni fali poprzecznej, weż pręta (najlepsza kotwa kopalniana, wymiary dobre i są dokładne soecyfikacje co to za stal) ew. zbrojeniowy, natnij na końcach - na przekroju, tak jakbyś nacięciem rysował średnicę, nacięcia powinny leżeć w tej samej płaszczyźnie, patrząc wzdłuż pręta (jak będą obrócone o 90 stopni to g... odbierzesz) tak na głębokość paru mm, wetknij w to i wklej distalem po piezaku. Tego nadajnikowego napędasz z wyjścia wzmaka kilkadziesiąt wat przez rezystor ok 20-30 ohm, co najmniej perę watów.
  Sygnał z piezaka odbiorczego wstępnie wzmacniasz i zapewniasz niską impedancję wyjściową stpniem na FET-cie a lepiej hybrydą FET-bipolar. Poszperaj za tym w okolicach gitar - przetwornik aktywny. Pisywałem otym na el-ce, Pivo też, schematy są jako obrazki w wątkach, to banalnie proste.
  Ten preamp ma być jak najbliżej piezaka, dopiero po preampie wolno kabelki dać dłuższe do ukł.pomiarowego.
  Jeśli wątpliwości co do części nadawczej - poczytaj o podłączaniu gwizdków piezo w kolumnach przez rezystor, pełno o tym.
  Piezaki zwykłe, takie np z tubki piezo , od bidy nawet od zegarka albo z grającej pocztówki, ale te mniej mocy wytrzymują.
  Taki piezak to np w dexonie se kupisz za parę groszy , "TW coś tam" się nazywa, wkład do głośników piezo.
  Jako układ pomiarowy możesz wykorzystać wjście lin do kompa - jeden kanał z odbiornika, drugi z nadajnika (przez dzielnik napięcia rzędu 20-30 dB), nagrasz i potem oblukasz ile przesunięcia, może toporne i śmieszne do celów demonstracyjnych w szkole (a to podejrzewam biorąc pod uwagę stan Twojej wiedzy na temat) starczy.

  Poczytaj o rozchodzeniu się fal w ośrodku ograniczonym, to inna bajka niż w otwartym,
  sporo znajdziesz w książkach o ultradźwiękach w medycynie