Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Badanie fali akustycznej w ciałach stałych

05 Gru 2006 22:44 1265 4
 • Poziom 13  
  Mam prace na temat podany wyżej,konkretnie chodzi mi o badanie długosci fali w stalach.Miałem zamiar użyć kilku mikrofonów pojemnosciowych, które miały być umieszczone w otworach wywierconych w kawałku metalu(stal) o przekroju kołowym,otwory znajdują sie w odl 5cm od siebie a cały ukł. ma 150mm(dł pręta),mikrofony mam 3. Uderzając w czoło pręta powinienem uzyskać sygnały pochodzące z mikrofonów, i wiadomo że ten mikrofon który znajduje sie najbliżej źródła dzwieku,odbierze go jako pierwszy, no i własnie,domyslam sie ze czas z jakim fala dotrze do kolejnych mikrofonów bedzie musiał być wyrażany w mikrosekundach,czy zna ktoś program rejestrujący i pokazujący wykresy z taką dokładnością(do 1 mikrosekundy)?
  [3.12.2020, webinar] Zagadnienia pomiarowe w nowoczesnej inżynierii materiałowej. Zarejestruj się
 • Poziom 43  
  Witam,
  Kolego :arrow: Hadziaj22, tylko że w tym przypadku to nie będzie badanie materiału (pręta), ale pręta z dziurami, którego parametry akustyczne są zgoła inne od pręta bez dziur.
  Nie tędy droga, niestety, należy użyć bardziej wyrafinowanych metod pomiarowych i znacznie skuteczniejszych przetworników od mikrofonu pojemnościowego.

  Proponuję za podpowiedź mój poniższy podpis, a słowa kluczowe do niezawodnych Google'i, to:
  - badanie nieniszczące stali,
  - prędkość dźwięku w stali,
  - czujnik magnetostrykcyjny,
  również należy użyć owych słów kluczowych (a może przede wszystkim) w jedynie słusznym języku techniki...

  Pozdrawiam
 • Poziom 28  
  sprawdza się też piezak - pręt się nacina lekko, i piezaka wciska kantem w nacięcie. Piezaka nie trzeba do niczego montować, starcza jego bezwładność i kabla co nalutowany.
  Tyle, że rozmiary wszystkiego większe - i przekrój i długośći.
  Do pomiaru używa się metody interferencyjnej, pomiar bezpośrtedni służy jedynie zgróbnej orientacji, gdzie jesteś w interferencjach.
  Pierwszy piezak jest nadajnikiem, tak ok 2W idzie w nigo pompować. Koniec pręta w odległości tej samej co nacięcia między sobą, druki koniec - "daleki", na him wisi pręt - pionowo
 • Poziom 13  
  piezak czyli element piezoelektryczny taki jak kwarc?ja potzrebuje także wykres wiec jak bym mógł go do kompa podłączyc?tak samo jak mikrofon?
 • Poziom 28  
  oj, jak pytasz o takie rzeczy to ciężko Ci będzie...
  Uprość se w takim razie, zrób pomiar bezpośredni fali poprzecznej, weż pręta (najlepsza kotwa kopalniana, wymiary dobre i są dokładne soecyfikacje co to za stal) ew. zbrojeniowy, natnij na końcach - na przekroju, tak jakbyś nacięciem rysował średnicę, nacięcia powinny leżeć w tej samej płaszczyźnie, patrząc wzdłuż pręta (jak będą obrócone o 90 stopni to g... odbierzesz) tak na głębokość paru mm, wetknij w to i wklej distalem po piezaku. Tego nadajnikowego napędasz z wyjścia wzmaka kilkadziesiąt wat przez rezystor ok 20-30 ohm, co najmniej perę watów.
  Sygnał z piezaka odbiorczego wstępnie wzmacniasz i zapewniasz niską impedancję wyjściową stpniem na FET-cie a lepiej hybrydą FET-bipolar. Poszperaj za tym w okolicach gitar - przetwornik aktywny. Pisywałem otym na el-ce, Pivo też, schematy są jako obrazki w wątkach, to banalnie proste.
  Ten preamp ma być jak najbliżej piezaka, dopiero po preampie wolno kabelki dać dłuższe do ukł.pomiarowego.
  Jeśli wątpliwości co do części nadawczej - poczytaj o podłączaniu gwizdków piezo w kolumnach przez rezystor, pełno o tym.
  Piezaki zwykłe, takie np z tubki piezo , od bidy nawet od zegarka albo z grającej pocztówki, ale te mniej mocy wytrzymują.
  Taki piezak to np w dexonie se kupisz za parę groszy , "TW coś tam" się nazywa, wkład do głośników piezo.
  Jako układ pomiarowy możesz wykorzystać wjście lin do kompa - jeden kanał z odbiornika, drugi z nadajnika (przez dzielnik napięcia rzędu 20-30 dB), nagrasz i potem oblukasz ile przesunięcia, może toporne i śmieszne do celów demonstracyjnych w szkole (a to podejrzewam biorąc pod uwagę stan Twojej wiedzy na temat) starczy.

  Poczytaj o rozchodzeniu się fal w ośrodku ograniczonym, to inna bajka niż w otwartym,
  sporo znajdziesz w książkach o ultradźwiękach w medycynie