Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

tonsil gd 20/25 - co z tym zrobić?

SzokalML 05 Gru 2006 23:59 3043 14
  • #1 05 Gru 2006 23:59
    SzokalML
    Poziom 36  

Witam.

Mam dwie sztuki takich głośników, z popękanym zawieszeniem - i w przypadku jednego z uszkodzoną membraną. Głośniki wyciągnięte z kolumn od wieży sanyo (z powodzeniem zastąpione przez gdn 20/30).

Wydaje mi się że są to głośniki dośc nietypowe jak na tonsila - kopułka z materiału, dość dużej wielkości, zawieszenie praktycznie sztywne. Magnes mały. W kolumnach robiły za niby niskotonowce, ale basu z nich dużego raczej nie ma :)

Jakie jest pasmo przenoszenia tych głośników? Do czego możnaby je użyć? Myślałem o jakimś małym nagłośnieniu na próby (gitara?)

Tylko zestawy naprawcze jakie widziałem, to są w zasadzie tylko do GDN-ów. Ten głośnik jest zapomniany :| ale szkoda byłoby wyrzucać bo głośniki są sprawne, pomijając membranę.

0 14
  • #2 07 Gru 2006 11:38
    sp5gbw
    Poziom 17  

takiej odp. nie oczekujesz, ale jest tyle niskotonowych tanich głośników o niezłych parametrach na rynku że...

0
  • #3 07 Gru 2006 23:41
    SzokalML
    Poziom 36  

nie wiem czy jest ich tak dużo, ale to fakt, że nie takiej odpowiedzi oczekiwałem, nie cierpię na brak głośników, ale żal mi wyrzucać. Chodzi mi o to jak możnaby je wykorzystać, a w tym celu potrzebowałbym choćby pasma przenoszenia... gdzieś na forum przeczytałem że to alternatywa dla Tesla ARZ - ale nie wydaje mi się żeby posiadały aż tak szerokie pasmo przenoszenia.

0
  • Pomocny post
    #4 08 Gru 2006 08:30
    wiezlak
    Poziom 35  

Parametry znajdziesz TU (niestety bez TS). Moim zdaniem można z niego zrobić to, z czego je wyciągnąłeś - 2 drożne kolumienki ewentualnie z dołem wspieranym przez subwoofer. Ze względu na wąskie pasmo 50-6000Hz raczej nie nada się do dobrego nagłośnienia gitary (mogę się mylić, to nie moja dziedzina) - w sumie możesz spróbować sklecić paczkę i w razie niepowodzenia zastąpić je Teslą ARZ 660x. W sumie Tonsil rzetelnie podawał pasmo i może się okazać, że głośnik ciągnie jeszcze sporo wyżej z sensownym spadkiem - Tesla dla ARZ podaje pasmo 60-20000Hz ale w okolicach 16kHz jest już dołek z -10dB a w 18kHz z -20dB.

0
  • Pomocny post
    #5 08 Gru 2006 08:40
    brunon71
    Poziom 15  

Witam
    Zerknij na link tu są parametry
    http://www.arczer.neostrada.pl/a005.htm
    Miałem ten sam problem z GD 20/20 nikt tutaj mi nie odpowiedział nawet (nie miałem tyle szczęścia co ty ;)) zresztą odpowiedź byłaby podobna.
    Ja zamierzam małe kolumienki zrobić dokładając do tego nowego stx-a wysoko tonowego (to w końcu tylko niecałe 50 zeta) głośniki na tyle słabe ze ruszy je mały wzmak a na tyle duża efektywność że stosunkowo głośno zagrają można dołożyć do komputera, wsadzić do kuchni, a przy okazji sprawdzę się w wymianie zawieszenia i membrany (może firmę otworze;)).
    Życzę powodzenia.

0
  • #6 08 Gru 2006 15:45
    SzokalML
    Poziom 36  

Dzieki za odzew i parametry, w zasadzie jesli chodzi o pasmo odpowiada to temu żeby nagłośnić gitarkę, (w przypadku 2 glosnikow 93 db by byly, wiec nie jest zle), zrobienie małych a głośnych monitorków też warte rozważenia.

Tylko teraz problem - skąd wziąć membranę i zawieszenie ? :(
    czy trzeba będzie przerobić na gdn ?

Też zamierzam sobie "poćwiczyć" regenerację na tychże głośnikach :)

0
  • #7 08 Gru 2006 18:29
    patrykdud
    Poziom 22  

Witam,

Też dołożę swoje żale hehe, szukałem czegoś o GD 20/40 i nic nie znalazłem, dyskusja trochę się rozlazła i nic konkretnego się nie dowiedziałem.

Z braku czasu czekam do stycznia z regeneracją i nie bardzo wiem co z tego głośnika zrobić i czy nie zniszczą się parametry po regeneracji .

Jak chcesz tu jest ten temacik:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=595940&highlight=

I mała prośba, jak już zrobisz tę paczkę daj znać co wyszło, może warto iść w tym kierunku.

Pasmo 50-6000 Hz to jakby idealnie pod gitarkę

0
  • #8 09 Gru 2006 01:20
    Tremolo
    Poziom 43  

Po co to przerabiac na GDN do gitary tylko sztywne, bo ten głośnik na miękkim to prawie nie bedzie miał skuteczności. To raczej gra podobnie do ARZ 6604 niektórym te głośniki odpowiadają - pod względem brzmienia, po urwaniu lejków oczywiście. Głośniki GD często się paliłym lepiej dostać GD 30/50 tego ja nie potrafię zajechać na lampie 100W.

Co do pasma to pasmo do 6-7kHz jest dobre tylko wypadałoby, zeby glośnik dośc dobrze tłumił to co jest powyzej, jesli bedziesz grał na ostrych przesterach, to pojawi się tam siano i piasek, jesli akustycznie to powinno ladnie grać.

Obudowa mysle zamknięta jakieś 10-15litrów/sztukę. Obudowe można zestroić na sluch znaczy grac na gitarze i szukać dobrego prekroju otwory wyjściowego stopniowo rozchylając obudowe z tyłu (nie montuj tylnego zamknięcia). Szukasz najlepszej równowagi miedzy basem a wysokimi. jeśli znajdziesz dobry układ ściągasz wymiary otworu i robisz w tylnej ściancę, która odchylałeś, dziurę o wymierzonej doświadczalnie powierzchni.

0
  • #9 09 Gru 2006 12:46
    SzokalML
    Poziom 36  

tremolo wiem ze jak do gitary to tyko na sztywnym, no ale do 20 cm tonsili to nie widziałem zeby sprzedawali sztywne zawieszenia, może słabo szukam? Bo łatanie membrany raczej nie wchodzi chyba w grę?

jak nie dostane to po prostu zrobie gdn i jakieś kolumienki małe z tego. Nie mam parcia na robienie czegoś, bo piecyk do gitary mam, myslalem o czyms dodatkowym.
    Także raczej hobbystycznie, a gd 30/50 mam (choc troche zmeczonego) i uzywam do wokalu i jest ok.

0
  • #10 09 Gru 2006 16:06
    wiezlak
    Poziom 35  

Sądziłem, że szerokopasmówki gitarowe powinny przenosić do ok. 10kHz (sama gitara zdaje się do ok. 5kHz ciągnie, ale wyżej pojawiają się jeszcze harmoniczne), jednak - jak już zaznaczyłem - nie mam doświadczenia w tym zakresie :). Sztywne resory znajdziesz tu http://www.pabel.pl/resory_gorne.php i tu http://www.umifon.pl/zawieszenia.html (niestety oryginalne Tonsila tylko typu 1U). Słusznie zauważyłeś, że ciężko będzie dostać membranę inną, niż do GDN 20 - spróbuj może załatać od spodu to pęknięcie i wstawić sztywny resor podobny do oryginalnego.

0
  • #12 09 Gru 2006 20:11
    wiezlak
    Poziom 35  

Caleb_ - faktycznie, dobrze się czegoś nowego dowiedzieć (choć to akurat głośniki 10" a tu mamy 8") :).

Swoją drogą kilkukrotnie przewinęły mi się przed oczyma wpisy o "amputowaniu" lejka głośników szerokopasmowych po to, żeby dać je do paczki gitarowej. W jakim celu tnie się tam wysokie pasmo, gdzie jeszcze wybrzmiewają harmoniczne - czy to negatywnie wpływa na brzmienie gitary?

0
  • #13 09 Gru 2006 21:53
    Tremolo
    Poziom 43  

najlepiej sprawdź. Tu dziala psychoakustyka. Ja z lejkami grałem z kapelą bez problemu, nie jest to brzmienie zbyt piękne, ale coś podobnego widziałem w paru utworach ludzi bardziej ogranych ode mnie - znaczy w studyjnych dokonaniach tych grup. harmoniczne w gitarze zawsze wybrzmiewają. Z przesterem może się ich pojawić 3x więcej niż przed podpięciem. Badałem taka zabawę już dla pewnego dwumiesięcznika :)

0
  • #14 09 Gru 2006 23:49
    SzokalML
    Poziom 36  

w moich doświadczen-moze nie w pelni slusznych ale wynika ze gdy gramy na przesterze na glosniku przenoszacym wyzsze pasma (na ten przyklad do 10 khz) to tworzy sie "siara" i "wiertara" i ogolnie mowiac nie ma co polecac - EQ pomaga ale niedużo... moze warto mieć takie głośniki w przypadku grania jedynie na "czystym" kanale - wtedy pewnikiem wyłapuje jakieś niuanse...

0
  • #15 10 Gru 2006 14:15
    wiezlak
    Poziom 35  

Czyli podsumowując z grubsza - w przypadku gitary z przesterem "nadmiarowe" pasmo przetwornika nie jest mile widziane właśnie ze względu na szalejące harmoniczne :).

0
  Szukaj w 5mln produktów