Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterowanie urządzeniami za pomocą komputera C64

DiodakXXX 30 Jul 2003 18:47 1704 3
    DiodakXXX
    Level 11  
    Chcę zrobić przystawkę, która za pomocą komputera Commodore 64 będzie sterowała urządzeniami. Gdzie znajdę taki schemat oraz program do sterowania tą przystawką??
    system
    Level 15  
    aktualnie to chyba nigdzie ale poszukaj archiwum takiego pisma jak Commodore i amiga pamietam ze tam kiedys bylo sporo takich ciekawostek publikowanych jakeis sterowniki itp.
    Tomek11r
    Level 22  
    He! Sam nie wierzyłem że znajdę! C&A nr12/94 strona 30. Artykuł "Programowany port we/wy do C64". Nie mam skanera, mógłbym od razu wysłać ;-)
    Miałem też coś podobnego zrobione i też było na 82C55 jak w tym opracowaniu.
    Najprościej wykorzystać User Port. Tam jest zwykły (prawie ;)) ośmiobitowy port równoległy. Do prostych zastosowań wystarczy.
    Soft niestety trzeba zrobić samemu.
    Owsik
    Level 22  
    Kiedys sie w takie cos bawilem wykonanie interfejsu nie jest specjalnie skomplikowane szkoda ze nie potrafie znalezc zadnego schematu teraz ;) Znalazlem cos w EDW 1 i 2/97 Najprostszy sterownik to bezposrednie podpiecie do portu C-64 tranzystorow lub buforow i podlaczenie do nich przekazniczkow. Program mozesz napisac w Basic'u - jesli masz o nim chociaz niewielkie pojecie to sobie powinienes poradzic. Najpierw trzeba ustawic port jako wyjscie robi sie to poprzez POKE56579,255 a nastepnie za posrednictwem polecenia POKE56577,x (x oczywiscie w przedziale 0 do 255 - na wyjsciu portu otrzymasz 8-bitowa reprezentacje tej liczby) ustawia sie na wyjsciu portu odpowiednie stany logiczne. Pod tym adresem http://c64.nostalgia.pl/ass/64map.zip
    znajdziesz mape pamieci C-64 i tam jest opis co robia adresy 56579 (Data Direction Register - Port B) i 56577 (Data Port B (User Port, RS-232)) Rozklad wyprowadzen user portu powinienes znalezc gdzies w sieci :)