Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radmor potencjometry strojenia stacji.

Lecho 06 Gru 2006 08:41 1863 6
  • #1 06 Gru 2006 08:41
    Lecho
    Poziom 16  

Witam

W Radmorach 5102, 5102T, 5102TE w okresie ich produkcji w programatorach strojenia stacji były stosowane potencjometry: (z takimi się spotkałem)
    WT-2666 100k-A oraz WT-2662 100k-B, typ „A” (liniowy) jest jeszcze osiągalny w kupnie natomiast typ „B” (logarytmiczny) jest nie do zdobycia. Radmorki nawiasem mówiąc sprzęt o niepowtarzalnym pięknym brzmieniu ma swoje lata i w/w potencjometry należałoby wymienić z uwagi na trudności i nieprecyzyjne strojenie poszczególnych stacji radiowych.

I pytanie czy jest możliwość zamiany potencjometru „B”- logarytmiczny na „A”- liniowy tak aby Radmorek pracował poprawnie. Może należy „coś przerobić” i czy to ma sens, a może jest możliwość zastosowania jeszcze innych potencjometrów do tego celu.

Jestem laikiem w tym temacie, proszę o sugestie.

Dziękuję.

0 6
  • Pomocny post
    #2 06 Gru 2006 10:35
    dybas
    Poziom 37  

Dałeś bardzo ścisły opis podzespołów, co świadczy zarówno o wiedzy, jak
    też o podejściu do "Radmora". Zgodnie z instrukcją serwisową powinny być
    zastosowane potencjometry WT-2662-100kΩ-B, jednak zastosowanie linio-
    wych zmieni charakterystykę strojenia, ale bez zmiany zakresu, czułości itp.
    Zamiana jest więc dopuszczalna. Pozostaje pewna wątpliwość co do celowoś-
    ci takiej wymiany, z uwagi na rok produkcji "nowych" potencjometrów.
    Na początek poprzestałbym na konserwacji, oraz sprawdzeniu poprawności
    przestrojenia tunera. Nowy zakres częstotliwości stawia wyższe wymagania
    starym głowicom, więc ważny jest każdy detal, a także pozostawienie i
    używanie układu ARCz, co w "Radmorach" jest po prostu niezbędne.

0
  • #3 06 Gru 2006 11:55
    stan
    Poziom 23  

Często przyczyną nieprecyzyjnego strojenia jest rozklejenie się plastiku z sześciokątnym otworem dostrojenia dostępnym z frontu od metalowego ślimaka napędzającego suwak potencjometru. W takim przypadku "Kropelka" pomoże.

0
  • #4 07 Gru 2006 12:25
    Lecho
    Poziom 16  

Witam

Dziękuję KOL.Dybas za wyjaśnienie, mimo wszystko skusiłem się na wymianę wszystkich potencjometrów strojenia (WT-2666 100k-A) koszt niewielki, 8zł i sytuacja znacznie się poprawiła, "nowe" nie zachowują sie tak "nerwowo" podczas strojenia stacji.
    Głowica UKF jest zestrojona na nowe pasmo UKF dobrze (strojenie wykonane w serwisie Radmora)

:arrow: Stan Tak na to tez zwróciłem uwagę nowe także "potraktowałem" kropelką.

0
  • #5 07 Gru 2006 17:26
    psooya
    Poziom 36  

Ja polecam w takich wypadkach środek do potencjometrów jest to bardzo dobre rozwiązanie przeważnie przywracające prawidłowość pracy potencjometrów niejednokrotnie ratujący od wymiany niedostępnych egzemplarzy. Co do klejenia kropelką tych elementów napędzających to ja się zgadzam tylko problem się pojawia jeśli po zaklejeniu łączenie puści wtedy żaden klej nas nie uratuje co mnie niestety spotkało w owych Radmorach. Znalazłem dwa rozwiązania problemu.
    1. To wykorzystanie tulejek dystansowych najlepiej mosiężnych z gwintem wewnętrzno/zewnętrznym. Wtedy nakrętka wchodzi niemal idealnie do 6-cio kątnego otworu dostrojenia a gwint wewnętrzny nachodzi na oś ślimaka. Po zalutowaniu tulei do osi mamy nie do zdarcia potencjometr.
    2. Opcja to po prostu wytoczenie najlepiej z mosiądzu całego elementu strojeniowego. Nawet nie trzeba toczyć wystarczy pręt mosiężny o średnicy (w panelu) otworu na 6-cio kątny otwór dostrojczy i długości gałki wraz z elementem zawierającym ten ze 6-cio kątny otwór. Wykonanie otworu wiertłem 2mm nałożeniem na ślimaka i zalutowaniem. jest to dość pracochłonne ale cóż zrobić jeśli nawet w TELPODZIE nie pozostały zabytkowe resztki a zamawiać jak dla mnie się nie opłaca skoro i tak trzeba kleić.
    Pozdrawiam
    Jeśli ktoś tego nie widzi i chciałby rysunek chętnie przygotuję bo problem z tymi potencjometrami niestety jest i będzie coraz większy :-)

0
  • #6 09 Gru 2006 01:45
    olaf x
    Poziom 30  

mysle ze warto dla potomnosci machnac rysunek, niektorzy jak ja mają małą wyobraźnię przestrzenną....

1
  • #7 09 Gru 2006 07:21
    psooya
    Poziom 36  

dobrze rysunek niedłygo się pojawi po weekendzie ze względu na to że mam zajecia na uczelni
    pozdrawiam

0