Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Słaby zasięg na wyjściu. Jak zwiększyć zasięg? Czy zakup wzmacniacza pomoże?

06 Gru 2006 19:04 2493 6
  • Poziom 2  
    Witam.
    Przeszukałem większość postów, lecz nie znajduję wprost rozwiązania mojego problemu.
    Mam Cobrę 19DX + ML 145.
    Odbiór mam całkiem przyzwoity (pod 20 km), ale przy nadawaniu słychać mnie na 3-4 km. Oryginalnie w zestawie antena była malutka. Zmieniłem więc na ML-kę, ale raczej niewiele to dało. Antena jest zestrojona na ok. 1,2 - 1,3. Zmiana ustawienia anteny na samochodzie (środek, tył) też raczej w widoczny sposób niewiele wnosi).
    Wiem, że radio jest marnej klasy, chciałbym jednak poprawić zasięg na wyjściu do tych ok. 10 km.
    BYŁ ZGŁASZANY PODOBNY PROBLEM Z COBRĄ 19+, ALE NIE MA POTWIERDZENIA ROZWIĄZANIA PROBLEMU.
    - czy zakup wzmacniacza (np. PA25 - znalazłem taki na conrad.pl) ma jakiś sens?
    DODAM JESZCZE, że w czasie nadawaniu na wyświetlaczu moc pokazuje się na maks.
  • Poziom 21  
    - były w sprzedaży cobry z fabrycznie uszkodzoną modulacją, ale wtedy powinno być cię słychać na max. 1km, sprawdź JAK cię słychać
    - sprawdź jaka moc na wyjściu
    - wzmacniacz nie ma sensu
    - sprawdź zasięg z jakąś bazą a nie mobilami z marnymi odbiornikami
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    PKi napisał:
    z fabrycznie uszkodzoną modulacją

- Proszę nie wprowadzać plotek, wyczytanych gdzieś w internecie; a niemających odzwierciedlenia w rzeczywistości.

radusz - zamontuj antenę na stałe, sprawdź moc wychodzącą z radia.
  • Poziom 2  
    Potestowałem jeszcze uźytkowo radyjko.
    Zakupiłem sobie reflektometr.

Co się okazuje.
    1. Im niższy kanał, tym słabszy rzeczywisty zasię mojego nadawania (na 5 kanale ok. 1,5-2 km)
    2. Im wyższy kanał tym większy (istotnie) zasięg (na 35 kanale już blisko 10 km)
    3. SWR:
    - na 1. kanale: praktycznie 1,0
    - na 40. kanale: 1,3-1,4
    4. Moc :
    - na 1 kanale: 6,5
    - na 40 kanale: 6,0
    Tu zastanawiają mnie 2 sprawy:
    Radio niby 4W, a pokazuje reflektomert 6W
    Na wyższych kanałach, czyli przy większym rzeczywistym zasięgu, reflektometr pokazuje niższą moc...:?:

Realny zasięg na 19 to 3 km.
    Czy macie jakieś pomysły, co może może być przyczyną takiego zachowania radia (słabego zasięgu na 19)?
    Jak ten zasięg zwiększyć do poziomu, jaki mam na górnych kanałach?

Miernik, jaki kupiłem:
    http://www.allegro.pl/item159642863_miernik_swr_moc_kabel_instrukcja_zawiercie.html

Dodano po 7 [minuty]:

Sady napisał:

radusz - zamontuj antenę na stałe, sprawdź moc wychodzącą z radia.

Antenę mam, jaką mam - nie mam możliwości isntalacji na stałe (jest na magnesie). I choć znam Wasz stosunek do magnesów, to nie mam możliwości podpięcia pod inną antenę (mocowaną na stałe).
  • Poziom 33  
    z takiej anteny są dobre osiągi jest okres zimowy i praktycznie 0 propagacji nie oczekuj cudów ciesz się że słychać jaka jest sprawność tej anteny może w radiu jest 4 w a antena wypromieniowuje o,4w poczytaj trochę teori niema nic za darmo,mało sprawna antena a to wszystko są dziwolągi nie anteny i tąd takie efekty,powieś zwykłego dipola wykonanego z drutu miedzianego pionowo i zobaczysz jakie będą efekty,większość tego sprzętu sprzedawanego ni jak ma się do jakości bardziej nadaje się do muzeum sztuki nowoczesnej hihi
  • Poziom 20  
    radusz napisał:
    Potestowałem jeszcze uźytkowo radyjko.
    1. Im niższy kanał, tym słabszy rzeczywisty zasię mojego nadawania (na 5 kanale ok. 1,5-2 km)
    2. Im wyższy kanał tym większy (istotnie) zasięg (na 35 kanale już blisko 10 km)
    3. SWR:
    - na 1. kanale: praktycznie 1,0
    - na 40. kanale: 1,3-1,4
    4. Moc :
    - na 1 kanale: 6,5
    - na 40 kanale: 6,0
    Tu zastanawiają mnie 2 sprawy:
    Radio niby 4W, a pokazuje reflektomert 6W
    Na wyższych kanałach, czyli przy większym rzeczywistym zasięgu, reflektometr pokazuje niższą moc...:?:
    Moc mierzy się na sztucznym obciążeniu a nie na antenie. Przy niedopasowaniu anteny różne cuda mogą wyjść. Kiedyś też miałem wskazanie 6W dla anteny z WFS ok. 3.Wszystko by się zgadzało oprócz wartości WFS. Może twój przyrząd mierzy jakoś "nie tak"? Co się dzieje, kidy wydłużasz/skracasz bat? Spróbuj też zapiąć miernik odwrotnie - ant do trx i trx do ant - i wtedy zmierz WFS (pamiętając o odwrotnym działaniu przelącznika fwd/ref). Możliwe też, że udało ci się oszukać wskaźnik długością kabla - tak jak niektórzy "stroją" anteny - wskazanie niby dobre, a rezonans zupełnie gdzie indziej... Wygląda na to, że antena jest za krótka - dobrze pracuje powyżej 40kanału - spróbuj ją troszkę wydłużyć i sprawdź, czy zasięg na wyższych kanałach się poprawił.
    radusz napisał:
    I choć znam Wasz stosunek do magnesów, to nie mam możliwości podpięcia pod inną antenę (mocowaną na stałe).
    ML-ka jako antena magnesowa jest całkiem przyzwoitym sprzętem.
    :arrow: dipol
    Cytat:
    powieś zwykłego dipola wykonanego z drutu miedzianego pionowo
    Na aucie?
  • Poziom 33  
    napisałem tak żeby kolega sobie praktycznie sprawdził jak ma się sprawnosć jednej anteny i drugiej ćwiczenie czyni mistrza także ElekTrik ćwiczenia przed tobą ja co nieco ćwiczę od 68 r