Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Słaby zasięg na wyjściu. Jak zwiększyć zasięg? Czy zakup wzmacniacza pomoże?

radusz 06 Dec 2006 19:04 2640 6
    radusz
    Level 2  
    Witam.
    Przeszukałem większość postów, lecz nie znajduję wprost rozwiązania mojego problemu.
    Mam Cobrę 19DX + ML 145.
    Odbiór mam całkiem przyzwoity (pod 20 km), ale przy nadawaniu słychać mnie na 3-4 km. Oryginalnie w zestawie antena była malutka. Zmieniłem więc na ML-kę, ale raczej niewiele to dało. Antena jest zestrojona na ok. 1,2 - 1,3. Zmiana ustawienia anteny na samochodzie (środek, tył) też raczej w widoczny sposób niewiele wnosi).
    Wiem, że radio jest marnej klasy, chciałbym jednak poprawić zasięg na wyjściu do tych ok. 10 km.
    BYŁ ZGŁASZANY PODOBNY PROBLEM Z COBRĄ 19+, ALE NIE MA POTWIERDZENIA ROZWIĄZANIA PROBLEMU.
    - czy zakup wzmacniacza (np. PA25 - znalazłem taki na conrad.pl) ma jakiś sens?
    DODAM JESZCZE, że w czasie nadawaniu na wyświetlaczu moc pokazuje się na maks.
    PKi
    Level 21  
    - były w sprzedaży cobry z fabrycznie uszkodzoną modulacją, ale wtedy powinno być cię słychać na max. 1km, sprawdź JAK cię słychać
    - sprawdź jaka moc na wyjściu
    - wzmacniacz nie ma sensu
    - sprawdź zasięg z jakąś bazą a nie mobilami z marnymi odbiornikami
    Sady
    VIP Meritorious for electroda.pl
    PKi wrote:
    z fabrycznie uszkodzoną modulacją

- Proszę nie wprowadzać plotek, wyczytanych gdzieś w internecie; a niemających odzwierciedlenia w rzeczywistości.

radusz - zamontuj antenę na stałe, sprawdź moc wychodzącą z radia.
    radusz
    Level 2  
    Potestowałem jeszcze uźytkowo radyjko.
    Zakupiłem sobie reflektometr.

Co się okazuje.
    1. Im niższy kanał, tym słabszy rzeczywisty zasię mojego nadawania (na 5 kanale ok. 1,5-2 km)
    2. Im wyższy kanał tym większy (istotnie) zasięg (na 35 kanale już blisko 10 km)
    3. SWR:
    - na 1. kanale: praktycznie 1,0
    - na 40. kanale: 1,3-1,4
    4. Moc :
    - na 1 kanale: 6,5
    - na 40 kanale: 6,0
    Tu zastanawiają mnie 2 sprawy:
    Radio niby 4W, a pokazuje reflektomert 6W
    Na wyższych kanałach, czyli przy większym rzeczywistym zasięgu, reflektometr pokazuje niższą moc...:?:

Realny zasięg na 19 to 3 km.
    Czy macie jakieś pomysły, co może może być przyczyną takiego zachowania radia (słabego zasięgu na 19)?
    Jak ten zasięg zwiększyć do poziomu, jaki mam na górnych kanałach?

Miernik, jaki kupiłem:
    http://www.allegro.pl/item159642863_miernik_swr_moc_kabel_instrukcja_zawiercie.html

Dodano po 7 [minuty]:

Sady wrote:

radusz - zamontuj antenę na stałe, sprawdź moc wychodzącą z radia.

Antenę mam, jaką mam - nie mam możliwości isntalacji na stałe (jest na magnesie). I choć znam Wasz stosunek do magnesów, to nie mam możliwości podpięcia pod inną antenę (mocowaną na stałe).
    dipol
    Level 34  
    z takiej anteny są dobre osiągi jest okres zimowy i praktycznie 0 propagacji nie oczekuj cudów ciesz się że słychać jaka jest sprawność tej anteny może w radiu jest 4 w a antena wypromieniowuje o,4w poczytaj trochę teori niema nic za darmo,mało sprawna antena a to wszystko są dziwolągi nie anteny i tąd takie efekty,powieś zwykłego dipola wykonanego z drutu miedzianego pionowo i zobaczysz jakie będą efekty,większość tego sprzętu sprzedawanego ni jak ma się do jakości bardziej nadaje się do muzeum sztuki nowoczesnej hihi
    ElekTrick
    Level 20  
    radusz wrote:
    Potestowałem jeszcze uźytkowo radyjko.
    1. Im niższy kanał, tym słabszy rzeczywisty zasię mojego nadawania (na 5 kanale ok. 1,5-2 km)
    2. Im wyższy kanał tym większy (istotnie) zasięg (na 35 kanale już blisko 10 km)
    3. SWR:
    - na 1. kanale: praktycznie 1,0
    - na 40. kanale: 1,3-1,4
    4. Moc :
    - na 1 kanale: 6,5
    - na 40 kanale: 6,0
    Tu zastanawiają mnie 2 sprawy:
    Radio niby 4W, a pokazuje reflektomert 6W
    Na wyższych kanałach, czyli przy większym rzeczywistym zasięgu, reflektometr pokazuje niższą moc...:?:
    Moc mierzy się na sztucznym obciążeniu a nie na antenie. Przy niedopasowaniu anteny różne cuda mogą wyjść. Kiedyś też miałem wskazanie 6W dla anteny z WFS ok. 3.Wszystko by się zgadzało oprócz wartości WFS. Może twój przyrząd mierzy jakoś "nie tak"? Co się dzieje, kidy wydłużasz/skracasz bat? Spróbuj też zapiąć miernik odwrotnie - ant do trx i trx do ant - i wtedy zmierz WFS (pamiętając o odwrotnym działaniu przelącznika fwd/ref). Możliwe też, że udało ci się oszukać wskaźnik długością kabla - tak jak niektórzy "stroją" anteny - wskazanie niby dobre, a rezonans zupełnie gdzie indziej... Wygląda na to, że antena jest za krótka - dobrze pracuje powyżej 40kanału - spróbuj ją troszkę wydłużyć i sprawdź, czy zasięg na wyższych kanałach się poprawił.
    radusz wrote:
    I choć znam Wasz stosunek do magnesów, to nie mam możliwości podpięcia pod inną antenę (mocowaną na stałe).
    ML-ka jako antena magnesowa jest całkiem przyzwoitym sprzętem.
    :arrow: dipol
    Quote:
    powieś zwykłego dipola wykonanego z drutu miedzianego pionowo
    Na aucie?
    dipol
    Level 34  
    napisałem tak żeby kolega sobie praktycznie sprawdził jak ma się sprawnosć jednej anteny i drugiej ćwiczenie czyni mistrza także ElekTrik ćwiczenia przed tobą ja co nieco ćwiczę od 68 r