Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakiej wartości bezpiecznik do Oriona Hcca 275 G4

01darek 07 Gru 2006 23:56 6590 42
  • #31 07 Gru 2006 23:56
    brati
    Poziom 23  

mike21 napisał:
    Skoro wzmacniacz ma 180A poboru to przecież wiadomo ze mniejszy bezpiecznik tu nie podoła. Z tego co wiem wartość bezpiecznika na kablu zasilającym powinien mieć taka samą wartość jak suma bezpieczników we wzmacniaczu. Mój były wzmacniacz Jbl 1201.1 4x40A palił bez problemu 80A bezpiecznik ANL. Potem zmieniłem na taka sama wartość, jaka ma wzmacniacz i było OK.

Tak to co piszesz to prawda, tylko zauwaz do jakiego przekroju kabla ja sie odnioslem, chcac zastosowac bezpiecznik o wartosci 180A nalezy zastosowac odpowiednio grubszy przewod.

Druga sprawa, nie probuje nikomu nic wmowic tylko pisze jak powinno byc w prwidłowej instalacji

Trzecia sprawa, co ma prad zwarciowy aku do wartosci bezpiecznika na kablu

Dodano po 10 [minuty]:

danthe napisał:
    Witam !!!

Och jaka dyskusja wynikła, na temat kabla mity i fakty :D . Ja zgadzam się z kol. qscgu, przez przewód 35mm², przy zwarciu popłynie prąd prawie równy prądowi zwarciowemu akumulatora, wystarczy spojrzeć - do rozrusznika idzie nie grubszy niż 25 mm² w dieslu, a rozrusznik też nieźle może połknąć, i starcza przekroju, a tu ktoś próbuje nam wmówić że przewód 35 mm² zadziała jak bezpiecznik już przy 110A :!: . A w spawarkach też dla prądów spawania ok 150A stosuje się przekrój w granicach 25 - 35 mm².

Pozdrawiam - DANThE

Tylko ze rozrusznik pracuje przez kilka sekund a kabel łączący go z aku nie przekracza zazwyczaj 1,5 m.

• #32 08 Gru 2006 00:38
    pawel.ccc
    Poziom 13  

Panowie. Producent wzmacniacza Orion HCCA 275 G4 pisze na temat kabli :
    The series is named G4, because the clamping arrangements of power supply are capable to get a 4 Gauge (about 21 mm2) cable. These amplifiers have the most powerful characteristics capable of setting up an SPL record." ze strony :
    http://www.sv-art.ru/eng/brands/orion.shtml

Jeżeli ktoś potrafi jednoznacznie przetłumaczyć zwrot " 4Gauge (about 21 mm2) cable, to będziemy mieli jasność co do doboru odpowiedniego kabla.

Pozostaje kwestia bezpiecznika. Według mnie, nie może on być mniejszy, niż maksymalny dopuszczalny pobór prądu przez wzmacniacz, bo się po prostu spali po przekroczeniu natężenia do którego jest przeznaczony.
    Prosiłem właściciela wzmacniacza, aby spróbował znaleźć informację na temat kabli i bezpieczników w instrukcji obsługi tego urządzenia. Sześć bezpieczników po 30 A świadczy o tym, że cały układ elektroniczny został podzielony na 6 obwodów zabezpieczonych 30 A bezpiecznikami, ale nie jestem przekonany, że to urządzenie będzie pobierało na raz aż tyle prądu. m.in. dlatego, że moc 1200 W jest określona dla głośników 1 Omowych, których się w car audio za często nie stosuje. Dla 4 Omowych głośników moc tego wzmacniacza wynosi 2x75 / 1x300 W, dla 2 Omowych : 2x300 / 1x600 W, dopiero dla 1 Omowych : 2x600 / 1x1200 W. Przecież rzadko który wzmacniacz dwukanałowy o mocy 300 W w mostku, nawet w RMS, będzie pobierał prąd 180 A, sądzę, że nie przekroczy 40 A.

Na stronie producenta są jeszcze takie dane:
    Orion HCCA G4 Amplifier Series

The HCCA G4 series of Orion amplifiers represent products with low output resistance and high current strength. The basic model is 225, which is based on the best Orion's technologies. The series is named G4, because the clamping arrangements of power supply are capable to get a 4 Gauge (about 21 mm2) cable. These amplifiers have the most powerful characteristics capable of setting up an SPL record.

- Possibility of working on a 0.5 ohm load;
    - Independent band-related adjustment of sensitivity of amplifying;
    - Independent band-related phase adjustment;
    - Adjustable LP crossover 45 Hz - 5kHz;
    - Adjustable HP, LP, and BP crossover;
    - System of bass optimization INTELLI Q;
    - Possibility of remote control over sensitivity
    - Output stages based on complementary bipolar transistors;
    - Enclosure with highly effective heat diffusion.

• #33 08 Gru 2006 04:31
    danthe
    Poziom 30  

Kol. barti, po pierwsze to prawda, rozrusznik pracuje tylko chwilę i dlatego przekrój może być zaniżony, ale w spawarkach często idzie elektroda za elektrodą, i przewody wytrzymują bez problemu. Pięć metrów przewodu nie nagrzeje się bardziej niż 0,5 metra ponieważ co prawda opór przewodu wzrośnie 10-cio krotnie, moc strat również, ale powierzchnia odprowadzająca ciepło też. Więc jedynym skutkiem użycia dłuższego przewodu będzie niższe napięcie na wejściu do wzmacniacza.
    Co do użycia zabezpieczenia 110A "bo tak powinno być w prawidłowej instalacji" to proszę o podanie żródła takich informacji, tłumaczenie powyższe przypomina "nie wiem skąd, ale tak powinno być". W domowej instalacji elektrycznej dopuszcza się użycia zabezpieczenia 25A / 2,5 mm² - wychodzi 10A / mm² , czyli 350A przy 35mm². Jak by tego nie zaniżać to 110A nie wyjdzie.
    Teraz nieco z teorii, opór miedzi to ok. 0.017Ω*m/mm², z tego wynika że na metrze przewodu o przekroju 35mm² odłoży się napięcie (dla 180A) :
    U=I*R = 180*(0,017/35) ≈ 0,09V
    moc wydzielona w metrze przewodu :
    P=U*I = 0,09*180=16,2 W /1mb przewodu!! , to go nawet nie zagrzeje!!

W związku z tym proszę kolegę o wykazanie że się mylę, za pomocą fizyki i matematyki lub o nie wprowadzanie innych forumowiczów w błąd.

Pozdr. Daniel

• #34 08 Gru 2006 06:38
    brati
    Poziom 23  

pawel.ccc,
    Dlatego napisałen na poczatku tej dyskusji aby podał co chce pod ten głosnik podłączyc.

danthe,
    poczytaj sobie regulamin Pasca

• #35 08 Gru 2006 14:03
    qscgu
    Poziom 34  

a co ma jakis regulamin Pasca do praw fizyki? Regulamin wymyslają ludzie, a prawa istnieją od zawsze i są niezmienne. Glownym motorem napędowym w tym przypadku jest marketing tzn. im grubszy kabel tym wiecej za niego zaplacimy, wlasnie stąd biorą sie powiedzenia:
    "grubszy kabel bedzie na przyszlosc"
    "gruby kabel = lepszy dzwięk"
    itp itd.
    wszystko jest wyolbrzymione, roznica jest ale nie taka duza jak sie mowi, dlatego w sklepie go takiego hpb602 polecają 20mm2... no paranoja...

z bezpiecznikiem jest tak samo, prosze sie kierowac prawami fizyki a nie wymyslonymi teoriami bez pokrycia...

Jedyny przypadek w jakim nie mialbym racji to bezpiecznik 180A a prąd zwarciowy aku <170A... ale szczerze powiedziawszy nie widzialem takiego.

• #36 08 Gru 2006 20:26
    danthe
    Poziom 30  

W rzeczy samej ten regulamin jest mocno naciągnięty' jeżeli pozwala na twierdzenie że 5 metrowy przewód 35mm² zachowa się jak bezpiecznik już przy 110 A , można go traktować jako zalecenia montażowe dla uzyskania "super hiper wspaniałej" jakości i wyciągnięcia maksymalnej kasy od zaślepionych dążeniem do doskonałości audiodebilów (bo nie widziałem audiofila który przedkłada np. kilowaty mocy nad czyste brzmienie A klasy).

A koledze który założył temat to śmiało polecam te 35², na pewno pójdzie ok, i jako zabezpieczenie przed zwarciem 180A bęzie ok, można wypróbować o ile nie szkoda takiego bezpiecznika, ale przy zwarciu do masy to go upali napewno.

• #37 09 Gru 2006 00:21
    qscgu
    Poziom 34  

zapomnialem wspomniec za nawet jakby aku mial prąd zwarcia 150A to po krotkiej chwili bezpiecznik 180A upali sie z przegrzania...

• #39 19 Gru 2006 00:39
    qscgu
    Poziom 34  

jesli ma rzeczywiscie 4F to mozesz brac...

• #40 19 Gru 2006 10:35
    crazy_88
    Poziom 42  

ta firma to cos na poziomie alpharda niestety sam jestem ciekaw czy to rzeczywiscie ma taka pojemnosc

• #41 19 Gru 2006 16:33
    qscgu
    Poziom 34  

niby wyglada poteznie ale obudowe to kazdy glupi duza potrafi zrobic... po firmie nie mozemy oceniac trzeba by to kupic i pomierzyc... nawet jesli bedzie mialo te 2F czy 3F to bedzie dobrze no i byle by nie mialo wielkiej rezystancji

• #43 05 Sty 2007 10:56
    01darek
    Poziom 11  

Dzwonilem do producenta (wlasciwie importera z Chin), jezeli chodzi o jego dane to narazie nic wiecej (czyli np. o impedancji wejsciowej) nie moga powiedziec. Heh troszke dziwne ... producent a nie potrafi okreslic podstawowych parametrow swoich produktow ;)