Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bardzo nietypowy zegar. Wyświetlacz LED z ponad 100 diod.

foxik000000 06 Gru 2006 22:45 8932 21
  • Bardzo nietypowy zegar. Wyświetlacz LED z ponad 100 diod.

Projekt, który tu zamieszczam jest wyjątkowy. John z strony www.oldvan.com zbudował wyświetlacz LED z ponad 100 diód tak aby wyświetlać godzinę na swoim garażu. Użył on do tego celu uC PIC16F877, zegar jest automatycznie aktualizowany używając modułu GPS. Do łączenia się z GPS użyto modułu GPS16 chociaż jego cena to aż 149.00$ !! Sygnał wysyłany przez moduł GPS wygląda tak:

Code:
    $GPRMC,<1>,<2>,<3>,<4>,<5>,<6>,<7>,<8>,<9>,<10>,<11>*hh<CR><LF>

<1> UTC time of position fix, hhmmss format
    <2> Status, A = Valid position, V = NAV receiver warning
    <3> Latitude, ddmm.mmmm format (leading zeros will be transmitted)
    <4> Latitude hemisphere, N or S
    <5> Longitude, dddmm.mmmm format (leading zeros will be transmitted)
    <6> Longitude hemisphere, E or W
    <7> Speed over ground, 000.0 to 999.9 knots (leading zeros will be transmitted)
    <8> Course over ground, 000.0 to 359.9 degrees, true (leading zeros will be transmitted)
    <9> UTC date of position fix, ddmmyy format
    <10> Magnetic variation, 000.0 to 180.0 degrees (leading zeros will be transmitted)
    <11> Magnetic variation direction, E or W (westerly variation adds to true course)

=========================================

Moduł GPS

Zamocowanie modułu GPS na słupie:

Zmontowany moduł zegara na płytce :

Efekt końcowy jeszcze przed wymianą diód na zielone:

Efekt końcowy wygląda niesamowicie:

:arrow: Niestety schematu nie zamieszczam ponieważ na stronie go nie ma , myślę ze ten projekt można potraktować jako inspiracje do stworzenia podobnego, równie odjazdowego zegara ;)

Zródło

Fajne!
  • #2 06 Gru 2006 23:01
    marcin1341
    Poziom 9  

Bardzo ciekawe :) jak dla mnie bomba :d jaki kozst produkcji?

• #3 07 Gru 2006 01:30
    ryborz
    Poziom 23  

Moim skromnym zdaniem urzywanie modułu gps do zegara jest przerostem formy nad treścią. Wystarczy jakiś dobry RTC.

• #4 07 Gru 2006 04:51
    Myrek1
    Poziom 23  

Co tu wyjątkowego? Widziałem ciekawsze projekty. Przychylam się do zdania kolego @ryborz. Można też użyć zegarka synchronizującego czas ze wzorca zegara atomowego z nadajnika w Maiflingen.

• #5 07 Gru 2006 07:41
    kiler129
    Poziom 27  

Co w nim wyjątkowego ?
    Chyba to:

p.s. Gdzie tutaj widzicie zmodyfikowany 7 segmentopy wyświetlacz ? Na stronie pisze owszem o nim ale w kwesti ze jest to tak rozwiązane jak 7 segmentowyt wyświetlacz, a wyświetlacz led był podłączany tylko podczas testów.

• #7 08 Gru 2006 18:47
    DjMixCuma
    Poziom 10  

bardzo fajny projekt a ta buda najfajniejsza :D

• #8 08 Gru 2006 19:51
    pidpawel
    Red. Komputery FAQ

Nie mam nic przeciwko... tylko ta obudowa mogłaby być mniejsza :D
    Tak na prawdę nie widzę w tym sensu.... Już lepiej gdyby czytało rss elektrody :D

• #9 09 Gru 2006 01:10
    Krzysiek007
    Poziom 20  

Witam Kolegów.
    Mnie się osobiście najbardziej z tego zegara nie podoba płytka. Zegar niby taki wypaśny a nie ma swojej dedykowanej PCB a co do GPS’u to jak kogoś stać wydać tyle kasy aby bzdurnie aktualizować czas to proszę bardzo.... Ja bym to po prostu nazwał wiejski tuning... jedynie chylę czoło za wlutowanie takiej ilości diód LED ja jednorazowo najwięcej wmontowałem 64 sztuki i sterowałem nimi przez lpt.
    Pozdrawiam Krzysiek-007

• #10 11 Gru 2006 01:23
    ruff22
    Poziom 20  

strasznie mocne diody , gdzie takie można dostać

• #11 11 Gru 2006 07:24
    Anubis Art
    Poziom 10  

Fajna sprawa ale bardzo kosztowna :/ ( Odpowiedź dla marcin1341 : Koszty produkcji hmm, dioda 10mm jedna kosztuje na allegro 1,10zl pomnóżmy razy 100 i wychodzi 110zl do tego plytka, elementy, Uklad PIC16F877 wyniesie w granicach 20-30zł. Myślę, że wyjdzie około, a nawet może troszkę więcej niz 200zł) Ja najchętneij bym sobie zrobił taki zegareczek na suficie fajna sprawa

Peace y'all

• #12 11 Gru 2006 12:06
    Myrek1
    Poziom 23  

Coś mi nie pasuje. Te diody wyglądają na dużo większe niż 1cm, w dodatku na jednej fotce zegar jest zielony, na innej czerwony.

• #13 11 Gru 2006 13:01
    Anubis Art
    Poziom 10  

Jesli tak jest to koszty dodatkowo wzrastają: Dioda 2 kolorowa większa niż 10mm... Hmmmm czy to nie za dużo na zegar dać prawie 300 zł? Ale ciekawa konstrukcja :)

Pozdro

• #14 11 Gru 2006 14:06
    foxik000000
    Poziom 28  

Anubis Art napisał:
    Fajna sprawa ale bardzo kosztowna :/ ( Odpowiedź dla marcin1341 : Koszty produkcji hmm, dioda 10mm jedna kosztuje na allegro 1,10zl pomnóżmy razy 100 i wychodzi 110zl do tego plytka, elementy, Uklad PIC16F877 wyniesie w granicach 20-30zł. Myślę, że wyjdzie około, a nawet może troszkę więcej niz 200zł) Ja najchętneij bym sobie zrobił taki zegareczek na suficie fajna sprawa

Peace y'all

Dolicz jeszcze 150$ za układ GPS , jak juz mówiłem tą konstrukcje można potraktować raczej jako ciekawostkę ;)

Myrek1 napisał:
    Coś mi nie pasuje. Te diody wyglądają na dużo większe niż 1cm, w dodatku na jednej fotce zegar jest zielony, na innej czerwony.

Wstępnie konstrukcja była na samych czerwonych diodach , ale po jakimś czasie konstruktor zmienił jeden poziom na zielony :D

• #15 11 Gru 2006 16:46
    Anubis Art
    Poziom 10  

Nom GPS to już w ogóle nie liczyłem bo to przegięcie :P ale wszystko ładnie wygląda ;D fajnie miec zegarek za oknem :D

Pozdro

• #16 19 Gru 2006 18:39
    mariuz
    Poziom 32  

Jakbyście znali angielski, to byście wiedzieli, że:
    :arrow: diody dostał od kogoś tam za darmoche (2000 sztuk)
    :arrow: diody w zegarku były czerwone, potem ZMIENIŁ na zielone

Ale ten moduł gps to przegiecie... szczegolnie ze on daje tylko czas :|

• #17 19 Gru 2006 18:50
    janek1815
    Poziom 38  

pierwsze zdjecia ok podobaja mi sie ale na tej budzie (garazu) to juz jest fatalnie :(

• #19 14 Sty 2007 22:02
    ostry_18
    Poziom 24  

here you go:
    marcin1341 said that your garage was great and asked how much were those diodes.
    ryborz said that you migth havo used RTC as well.
    Myrek1 wrote that he had seen better projects. And you could have used the clock which synchronizes the time with the transmiter in Millingen.
    foxik000000 wrote that RTP is definitely cheaper but if sb wants to experiments why not to use GPS
    DjMixCuma said that the projects is nice and the case is the best
    xutywxsait the the case could have been smaller, and there was no sense in building sth like this, and it would be better if it could read the elektroda.pl RSS.
    Krzysiek007 compalins thet the clock hans't got its onw PCB and that it was qouite stupid to update the time via the GPS
    ruff22 asked where you can buy such powerful diodes
    Anubis Art calculated the costs and estimated them to about 200zł (70$)
    Myrek1 says that those diodes are much bigger than 1cm and are red in one photo and green in another
    Anubis Art said that two-coloured diodes bigger than 1cm are expensive and asked if it wasn't too much to spend 300zl on such a clock.
    foxik000000 said that we shoud add 150$ for the gps module and explaiden that the diodes were originally red and then you changed them to green.
    schnelltot said that if the previous readers knew english they would know that you got those diodes for free and that putting a GPS to such a clock is stupid.
    janek1815 likes the first photo, but not the others

in my opinion that's a good idea if you wanted to build sth strange and unlike other DIY projects.

• #20 15 Sty 2007 02:59
    McRancor
    VIP Zasłużony dla elektroda

Is this garage made from corrugated plates or eternit? Do you have eternit in USA?

• #22 18 Sty 2007 01:23
    oldvan
    Poziom 2  

Thank You ostry_18 for translating.

Definitely silly using GPS to set the time.

Building is corrugated steel. Eternit available here, but was not 30 years ago when the building was installed.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo