Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piszczący zasilacz ATX. Zaczęło się po wymianie Athlona XP1700 na XP2500.

szachu-cad1 06 Gru 2006 23:21 1997 6
  • #1 06 Gru 2006 23:21
    szachu-cad1
    Poziom 12  

Od kilku dni dręczy mnie przerywany pisk dochodzący z wnętrza obudowy komputera. Wszystko to zaczęło się po wymianie Athlona XP1700 na XP2500 (Barton).
    Wiadomo, procek ma więcej pamięci, a to przekłada się na więcej tranzystorów, to z kolei na większy prąd pobierany z zasilacza.
    Najdziwniejsze jest to, że zasilacz piszczy w momentach, kiedy procesor nie jest obciążony, przestaje piszczeć jak zapodam mu jakiś proces, obciążę na 100%. Te czary mają miejsce przy konfiguracji 11x166MHz. Kiedy podniosę FSB na 200MHz, to jest: 11x200MHz, zasilacz piszczy przez cały czas. Piskom nie towarzyszy zawieszanie systemu i tym podobne, zasilacz sprawnie dostarcza energię, męczące są tylko piski. Dodam, że obciążam sam procesor (kodowanie Vorbis), grafikę zostawmy w spokoju. Wiem, że to zasilacz (TRacer 400W-zwykły Tajwan z PFC), wiem, że aby cewki lub trafa przestały piszczeć, muszę zalać je odpowiednim lakierem. W sieci znalazłem pewien lakier: Epidian 2 lub 3 za 30zł.
    Pytanie jest proste.

1. Czy Epidianem da radę zalać ceweczki, transformatory? Wiem, że lakier musi wniknąć w szczeliny rdzeni, które właśnie wpadają w drgania zamieniające się na te okropne piski. Jeżeli tak, to jak mam wykonać tego typu operację? Wymieszać lakier i zalać cały element, podgrzać lakier? Proszę o pomoc.

2. W jaki inny sposób mogę pozbyć się pisków? W grę nie wchodzi wymiana zasilacza na gwarancji, zalewanie klejem z pistoletu ani kupno lepszego modelu za 200zł. Interesuje mnie tylko własnoręczne rozwiązanie problemu poprzez zalanie elementów indukcyjnych.

0 6
  • #2 07 Gru 2006 00:15
    Andy74
    Poziom 24  

Witam.
    A ja może z innej beczki. Nie używasz przypadkiem jakiegoś softu do programowego obniżania temperatury CPU w stylu S2kCtl? Możesz też mieć taką opcję w biosie płyty głównej. Ja też mam Bartona 2500 i gdy zainstalowałem sobie taki program to z komputera wydobywa się cichy, lecz słyszalny pisk przy nieobciążonym procesorze. To raczej nie piszczy zasilacz, tylko przetwornica zasilająca procesor na płycie głównej.
    U mnie pisk jest cichutki (mam mobo Abit NF7-S v2.0), ale u kolegi też na tym samym Bartonie, jednak na płycie MSI robi się już nie do zniesienia. On ma opcję do tego w biosie (nie pamiętam jak się nazywa :( - coś w stylu CPU Halt Command Detection (?)) i po jej wyłączeniu pisk ustał. Objawy są identyczne jak u Ciebie, więc może warto sprawdzić?

Pozdrawiam
    Andy

edit:

Cytat:
    Wiem, że to zasilacz

Sorry - teraz doczytałem... Ale może jednak coś w tym jest?

0
  • #3 08 Gru 2006 00:23
    szachu-cad1
    Poziom 12  

W mordę. W biosie nie znalazłem żadnej opcji odpowiedzialnej za obniżanie temperatury procesora (ASROCK K7NF2-RAID). Jedyna opcja jaka jest widoczna to: BOOT FAILURE GUARD lecz to nic nie daje. Na pewno nie mam też żadnego softu w systemie.

Ale jestem już pewien, że to rzeczywiście jakiś moduł na płycie głównej jest odpowiedzialny za piski, tylko dlaczego są one słyszalne w zasilaczu (ATX)?.
    Wcześniej wspomniałem, że to na pewno zasilacz. Rozkręciłem całą obudowę i wyciągnąłem zasilacz jak najdalej poza obudowę. Ciężko wyczaić takie piski, ale najbardziej intensywne są właśnie przy zasilaczu, podejrzewam, że to główne trafo najbardziej piszczy, chociaż…nie mam pewności. Przykładając ucho do dławików przy procesorze nie daje się nic wyłapać, obracam ucho w kierunku zasilacza (ATX) i piski są intensywniejsze, z tego wysuwam wniosek, że to zasilacz, nie płyta. Jednak coś z płyty "mówi” zasilaczowi żeby sobie popiszczał...

Może pomierzyć prądy pobierane przez zasilacz w momentach pisków, upewnić się czy jest to skutkiem większego obciążenia? Jak tylko znajdę wolny czas to się do tego wezmę.
    Na razie, nie mam pomysłów. Chyba jedyne co mi zostanie to zalać wszystkie indukcyjności…

0
  • #4 08 Gru 2006 00:59
    _666_
    Poziom 29  

Witam

Najprostzym sposobem na pozbycie sie piskow jest kupno MARKOWEGO zasilacza.Kolega wie,ze ten Tracer to .... i nadal go uzywa.Jezeli grafika jest tak mocna jak procesor to niedlugo Kolege bedzie czekac wymiana zasilacza pewnie wraz z niektorymi(spalonymi) komonentami komputera.

Tylko niech Kolega nie tlumaczy posiadania takiego zasilacza brakiem gotowki.Jezeli Kolege stac na taki procesor to i stac na markowy zasilacz.Tyle

0
  • #5 08 Gru 2006 01:13
    szachu-cad1
    Poziom 12  

Tego się obawiałem. Kupno nowego zasilacza jest bardzo możliwe. Kolejne dwie stówy...zobaczymy co z tego wyjdzie...spróbuję sprawdzić całość na innym zasilaczu, oczywiście porządnym.

0
  • #6 08 Gru 2006 01:47
    Andy74
    Poziom 24  

To ja Ci jeszcze może podpowiem mój stary sposób na lokalizację źródła dziwnych "niewiadomoskądpochodzących" hałasów. Otóż bierzesz... rurę od odkurzacza i słuchasz przez nią. Będziesz miał chociaż pewność. Oczywiście w pełni popieram to co napisał Kolega _666_.

Co do chłodzenia procesora - bios może mieć zaimplementowaną taką funkcję, tylko opcji jej wyłączenia może nie być (upgrade?). Skoro nie używasz softu do tego, to może zainstaluj i sprawdź czy coś daje. Temperatura nieobciążonego CPU powinna spaść nawet o jakieś 10 stopni (u mnie z 46 na 36). Jeśli nie spadnie to wniosek prosty.

http://www.stargaz0r.nm.ru/files/s2kctl15b103.zip (560kB)

Ale to wszystko półśrodki - wymiana zasilacza i tak Cię pewnie nie ominie...
    Polecam Tagan'a :)

Pozdrawiam
    Andy

0
  • #7 08 Gru 2006 19:21
    szachu-cad1
    Poziom 12  

NIESAMOWITE. Idąc za radą kolegi Andy74 zacząłem szukać po sieci coś do obniżenia temperatury procesora. Całkowitym przypadkiem trafiłem na łatę o nazwie: nForce2 C0/C1/C2 Cooling Patch by The NGO Group. Dla WinXP szukaj tutaj:

http://komputery.wp.pl/cid,18769,info_id,3861,plikinfo.html#

Jest to pakiet trzech plików, które szybko instalują się w systemie. Podobno według opisu łata ma obniżyć temperaturę proca o max 10 ºC. Rzeczywiście temperatura spadła o 10 stopni i zniknęło piszczenie.
    Nie będąc całkowicie przekonany o skuteczności łaty, odinstalowałem ją szybciutko i piski wróciły. Po ponownej instalacji znów zapanowała cisza…coś cudownego.
    Z ciekawości uruchomiłem program S2kctl polecony przez Andy74 i piski również zniknęły (program jest tak samo skuteczny jak łata). Co ciekawe po wyłączeniu opcji ENABLE BUS DISCONNECT na zakładce S2k Settings piski znów dają się we znaki.

WNIOSKI:
    Ostatecznie zdecydowałem się na łatę. Z przyzwyczajenia staram się nie instalować nadmiarowej ilości zbędnych programów, łata wystarczy w zupełności. Jest to tylko dodatek do chipsetu nForce 2, dlatego każdemu, kto będzie borykał się z podobnym problemem a piski będą na innym chipsecie, polecam S2kctl.

Wielkie dzięki za pomoc panowie!!!

0