Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bezpiecznik termiczny. Na jaką temperaturę reaguje?

neo_dc 07 Dec 2006 11:57 3145 5
    neo_dc
    Level 32  
    Mam pytanie, chcę zidentyfikować bezpiecznik termiczny z wylutu.
    Chwilowo aku sie wyładowały w aparacie, ale napiszę co i jak:

napisy na nim:

M04
    75.05

I teraz pytanie na jaką temperaturę on reaguje ? Lub na jaki prąd ?

Chciałem zrobić coś takiego do załączania wentylatorów we wzmacniaczu, tylko nie wiem czy temperatura zadziałania nie będzie za duża.

Jesli będzie za duża to jak można zrealizować załączanie progowe wentylatora (dajmy na to przy 70°C) ? Termistor + jakiś przerzutnik ?
    maxzwp
    Level 11  
    Z tego co wiem to takie zwykłe bezpieczniki termiczne są jednorazowego użytku, więc sterowanie nim wentylatora mija się z celem.
    Shanleaf
    Level 17  
    a jezelibys zastosowal na przyklad termistor NTC polaczony z bramka tranzystora, ktory sterowalby zasilaniem wiatraczka?
    Bezpiecznik termiczny. Na jaką temperaturę reaguje?

Tylko prosze o ocene kogos bardziej doswiadczonego ode mnie.
    neo_dc
    Level 32  
    Nie są jednorazowego użytku, sprawdzone doświadczalnie, podgrzewałem go kilka centymetrów nad zapalniczką ( nie w płomieniu ale gorącym powietrzu ), po kilku sekundach zrobił "pstryk" i się rozłączył, jak ostygł to spowrotem się załączył, ale nie mam jak zmierzyć temperatury....

A co do termistora jak najbardziej, ale nie chce mi się robić płytek pod wzmacniacze operacyjne itp i wystarczy mi progowe załączanie napięcia.
    A ten układ to chyba będzie płynnie regulował nie ?

Problem mam w tym, że albo układ nie załącza pełnego napięcia albo kręci się cały czas, tylko na wolnych obrotach...
  • Helpful post
    Shanleaf
    Level 17  
    W takim razie, moze przekaznik nadpradowy? Bedzie zalaczal, od pewnego momentu.
    neo_dc
    Level 32  
    A sprawdzę, poszukam :) Dziekuje jak narazie, jak bede mial jeszcze jakies pytania to dan znać :)

A tak w ogóle to jakie parametry ma rzeczony wyłącznik termiczny ? Bo może się do czegoś jeszcze przydać :)