Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wytrawiarka by Arkadius

Arkadius3 07 Gru 2006 13:45 22499 54
  • Wytrawiarka by Arkadius
    Dane ogólne:
    Wymiary wewnętrzne zbiornika - wys. 35cm, dł. 30cm, szer. 2,5cm
    Grubość szkła - podstawa 5mm, ściany 4mm, przykrywka 4mm
    Napowietrzacz - Atman AT-A1500
    Grzałka - Aquael 90W
    Obudowa sterownika - Z3

Zastosowanie:

Wytrawianie płytek drukowanych dla elektroniki

Opis:

Urządzenie ma na celu podgrzewanie oraz mieszanie wytrawiacza (B327) wlanego w pojemnik co ma na przyspieszyć oraz ułatwić tworzenie płytek drukowanych. Przykrywka chroni przed parowaniem roztworu oraz wdychaniem szkodliwych oparów przez użytkownika urządzenia. Trawienie powinno się odbywać po osiągnięciu temperatury roztworu ok. 40oC (ok. 30 minut od czasu włączenia). Czas trawienia zależny od stężenia wytrawiacza i wielkości płytki

KOSZT BUDOWY - ok 60zł

P.S. Brakuje na fotkach gałki od przykrywki. Nie mialem czym przykręcić :) Oraz klamerka przytrzymująca kabel od grzałki została zastąpiona plastikowym uszkiem na wężyk zostanie założony jeszcze zaworek :) Także tych drobiazgów prosze nie oceniać moze w weekend będą nowe fotki z poprawionymi elementami.

P.S. 2 Proszę nie pisać czemu nie zastosowałem termostatu - odp jest zbędny i niepotrzebnie podwyższałby koszty

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Arkadius3
    Poziom 16  
    Arkadius3 napisał 274 postów o ocenie 6, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Sępólno Krajeńskie. Jest z nami od 2005 roku.
  • Relpol przekaźniki
    peeres
    Poziom 11  
    Jak udało ci się tak ładnie rozprowadzić bąbelki po całym akwarium?
    PESYMISTA
    Poziom 15  
    Ja tez sie pzyłączam do pytania kolegi jak zrobiles takie ladne babelki???
  • Relpol przekaźniki
    Arkadius3
    Poziom 16  
    Prędzej sam wierciłem rurkę ale z niej bąble były za wielkie i za rzadko mimo gęstego wiercenia po zastosowaniu tego kamienia sam nie spodziewałem się takiego efektu :) To jest chyba kwestia przepuszczalności powietrza w tym kamieniu że zbierze się nazwijmy to "ciśnienie" i uchodzi tam gdzie może a całość w jednym miejscu na początku nie ma siły ujść więc szuka miejsca dalej.
    djpeterek
    Poziom 23  
    Witam
    Czym kolega pokleił szkło silikonem czy jakimś innym klejem?
    Arkadius3
    Poziom 16  
    silikon - przeważnie Ci co kleili swoje wytrawiarki też kleili silikonem i trzyma :) Wiadomo nic wieczne nie jest ale powinno wytrzymać do moich potrzeb
    lucastg
    Poziom 13  
    Witam a moze by tak jakies fotki z srodka obudowy ?? , i moze by dodac jakieś czasowe lub termometr cyfrowy bo tak na moje oko to zmontowałeś zwyczajne wyłaczniki z kontrolkami w bardzo duzej obudowie . Za jakość wykonania obudowy 5/6 ale za zwykłe wyłaczniki na 220V 1/6 Pozdrawiam
    Arkadius3
    Poziom 16  
    W środku nie pozostało wiele miejsca tak jakby mogło się to wydawać bo jest tam upchany napowietrzacz

dołączam fotke środka :)
    Duch__
    Poziom 31  
    Grzałke od czego zastosowałeś?? Skąd brałeś wszystkie części że taki niski koszt budowy... Czym ciołeś szkło na tak równe kawałki???
    Arkadius3
    Poziom 16  
    grzałka zwykła akwariowa... napowietrzacz też (dostaniesz bez problemu w lepszych sklepach akwarystycznych) szkło pociął mi szklarz.

tak ogólnie:
    napowietrzacz + grzałka 22zł
    zbiornik - 30zł
    obudowa + reszta pierdołków do niej 10zł
    razem 62zł
    synbmx
    Poziom 20  
    wszystko ładnie pięknie tylko uważaj żeby szklana część grzałki nie wystawała za bardzo a nawet wogóle nad poziom wody jak jest włączona bo jakoś akwarysta z wieloletnim stażem ostrzegam że czasem grzałka może pęknąć, każdy zazwyczaj to olewa ale jedna na 10 pęknie, a projekt elegancki, co tu więcej pisać, wszystko ładnie estetycznie
    Arkadius3
    Poziom 16  
    też miałem kupe lat akwarium, wujek miał kupe lat akwarium i nikt takiego przypadku nie miał a grzałki zawsze zanużaliśmy do ten kreseczki co jest u góry:)
    HakuS492
    Poziom 12  
    Jeżeli się nie mylę to to akwarium ma pojemność 2,625 litra. Jaki środek używasz do trawienia?? Ten potencjometr to jest od powietrza?? Jak podkręcasz temperaturę jeżeli wogóle to robisz.
    Arkadius3
    Poziom 16  
    tak zbiornik ma taką pojemność ale wykorzystywane są niecałe 2 litry jego pojemnosci aby zanużyć grzałke reszta robi jako rezerwa :)

yyyyy jaki potencjometr???? :| nie mam regulacji temperatury stwierdzam ze jest zbędna

trawie B327 :) cholerk by wszystko uświnił od razu
    Jezior2000
    Poziom 17  
    Urządzenie bardzo mi się podoba i jest wspaniałe daje 5/6. Mam pytanko mianowicie czy wiesz że technika fotolitografii i to takiej w domowych warunkach potrafii osiągnąć ścieżki nawet do 100 mikrometrów??? I jeszcze jedno pytanko bo nie mam pojęcia skąd mam wziąć pompkę do powietrza i nie byłem nigdy akwarystą. Jaką wydajność ma ta pompka i czy jest głośna i jaka jest zasada jej działania i ile pochodzi godzin ciągłej pracy.
    Arkadius3
    Poziom 16  
    ja korzystam z termotransferu akurat :)

Co do tej pompki to nie jest głośna. Wydajmości nie ma zbyt dużej ale jak widać do moich zastosować wystarcza bez problemu. Co do jej wytrzymałości to raczej dość duża ze względu na prostote urzadzenia. Kupisz taką pompke w każdym sklepie gdzie maja cos z rybkami wspólnego
    cometti
    Poziom 11  
    Cześć

Proponuję dodać termostat i timer elektroniczny z przekaźnikami wyłączającymi brzęczyk i grzałkę + jakiś "buczek" sygnalizujący zakończenie pracy wytrawiarki i będzie w pełni automatyczna...
    Ewentualnie grzałka z wbudowanym termostatem (sklep zoologiczny) i do tego tylko timer sterujący całością...

Zbudowanie prostego timera z przekaźnikiem to koszt kilkunastu zł (gotowe kity firmy np. avt) + mały transformator do zasilania koszt max 10zł.

Pozdrawiam
    danthe
    Poziom 30  
    Witam !!

Z własnego doświadczenia wiem że termostat jest zbędny, jakakolwiek "automatyka" też, bo np. czas trawienia zależy w dużym stopniu od stężenia roztworu i jego nasycenia, a także od rozmiarów płytki, grubości warstwy miedzianej, %zakrycia miedzi itd. Więc pozostaje po prostu kontrola wzrokowa.
    Też miałem taką wytrawiarkę, jednak stwierdziłem że się rozszczelnia, i to nie jedna (jedno akwarium i dwie wytrawiałki , wszystko wykonane w sklepie akwarystycznym). Myślę że główną przyczyną jest tu temperatura roztworu i to pewnie powoduje rozszczelnianie się tych "akwariów". Nie wykluczam też wpływu zmian temperatury i rozszerzalności cieplnej, może gdyby stale ta sama temperatura (jak w akwarium z rybkami).

Aha, zdarzyło mi się że roztwór dostał się do wnętrza grzałki, eksplozja i piękny łuk elektryczny zakończony wyłączeniem bezpiecznika, no i oczywiście pęknięte akwarium.

Za wykonanie 6/6

Pozdrawiam - DANThE
    eswaq
    Poziom 10  
    witam :

Jestem w trakcje tworzenia swojej wytrawiarki czym wykonałeś Napisy na obudowie???
    jajony
    Poziom 11  
    Ja chciałbym zapytać autora o kamienie do napowietrzania.
    Otóż swego czasu robiłem kilka podejść do napowietrzania roztworu ale napotkałem kilka istotnych problemów więc moje rozwiązanie jest zupełnie inne.
    Sprawa pierwsza - jaki dokładnie kamień zastosowałeś, bo ja próbowałem 5 różnych rodzajów dostępnych w sklepie zoologicznym ale wszystkie się rozpadały. Jedne wcześniej drugie później. Mój rekord to ok. 2 tyg. w wytrawiaczu.
    Sprawa druga - przy napowietrzaniu roztworu podczas trawienia skaczą ci kropelki nad roztworem jak sobie z tym radzisz? Jeżeli jest pokrywka to jak mocujesz laminat w środku?
    A tak poza tym to całkiem fajne wykonanie.
    Arkadius3
    Poziom 16  
    eswaq - panel zrobilem sobie w Eaglu :P wydrukowałem i zalaminowałem

jajony -
    1. Co do trwałośći kamienia się nie wypowiem niestety za krótko mam tą wytrawiarke po każdym trawieniu kwas jest spuszczany do butelki i trawiarka jest płukana. Zastosowałem taki kamień (pare moich postów wyżej jest link do obrazka)
    2. Nie skaczą mi kropelki nad roztworem. Płytka jest mocowana na wieszaczkach z drutu albo nad tym co jest pod ręką
    GYLU
    Poziom 10  
    Witam

Konstrukcja bardzo ładna. Sam zamierzam coś takiego wykonać.

Proponuję grzałkę umieścić na spodzie nad kamieniem, gdyż ciepło unosi się do góry, a z napowietrzaczem to by się szybciej roztwór nagrzewał
    Arkadius3
    Poziom 16  
    tak było w planach ale nie byłem w stanie wywiercić otworu takiej wielkośći w ścianie żeby przetknąć przez niego grzałkę
    jajony
    Poziom 11  
    Nie potrzeba wiercić otworu o średnicy grzałki. Wystarczy że długość akwarium będzie trochę większa niż grzałki i wtedy wystarczy zrobić otwór tylko na przewód. W załączniku moja konstrukcja z przed około roku. Jak widać jeszcze z napowietrzaniem, co okazało się nie najlepszym pomysłem.

Zresztą jak zrobię aktualne zdjęcia to zamieszczę tu moją konstrukcję.
    Arkadius3
    Poziom 16  
    czemu napowietrzanie nie było najlepszym pomysłem :>
    jajony
    Poziom 11  
    Z powodu bąbelków powietrza, które wypływając z wytrawiacza powodowały miniaturowe rozbryzgi. W ten sposób zanim zdałem sobie z tego sprawę żona pożegnała się z firanką. Rozwiązaniem może być pokrywka, ale wtedy jest trudność z zamocowaniem trawionej płytki.

Obecnie stosuje pompkę akwariową i rezultaty jej działania były dla mnie miłym zaskoczeniem. Cały wytrawiać jest w zasadzie w ruchu wirowym. Trwałość pompki przerosła moje najśmielsze oczekiwania. Jest już od 1,5 roku zanurzona w wytrawiaczu i jedyną awarią to było niedawne pęknięcie magnesu wirnika, ale z wywiadu w sklepie zoologicznym to jest stały mankament pompek tego typu nawet pracujących w wodzie. Koszt wymiany wirniczka 5zł.
    Arkadius3
    Poziom 16  
    Ja mam przykrywke i nie ma problemu z mocowaniem płytki :)
    marcino2000
    Poziom 24  
    bardzo funkcjonalny projekt, widziałem juz kiedys podobny, tylko zamiast napowietrzacza była wykorzystana taka " kołyska" z drutu na ktorej kładło się płytkę, to wszystko bujał silniczek wzdłuż akwarium. mam jedno pytanko, czy mozna by zamiast szyby zastosować plexi?? przymiezam sie do budowy czegoś podobnego, tylko wzor płytki był by nanoszony ploterem cnc z cieniutkim pisaczkiem.
    Arkadius3
    Poziom 16  
    gdzieś widziałem ze ktoś robił wytrawiarke z plexi ale teraz nie pamietam gdzie... Ale po czasie plexi zrobiła się matowa i chyba robiła sie delikatnie połuszczona jak dobrze pamietam. Ale duzy plus dla plexi ze jest nietłukąca :)
    marcino2000
    Poziom 24  
    a moze ktoś wie jak domowym sposobem mozna naniesc soldermaskę i opisy na płytkę? mozna by wtedy zrobić jakąś małą manufakturkę PCB;)