Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zabezpieczenie tranzystora

07 Gru 2006 19:12 2905 5
 • Poziom 11  
  Cześć mam taki mały problem, musze zabezpieczyć tranzystor npn który będzie załączał ok 1A 12V. Tak dokładnie to musze go zabezpieczyć przed zwarciem w dalszej części układu które może przeciążyć ten tranzystor i w efekcie go spalić. Niestety nie może to być bezpiecznik :-(. Myślałem nad wstawieniem w obwód emiter kolektor jakiegoś drut oporowy który mierzył by spadek napięcia i przy zwiększonym poborze prądu odpowiednio wcześniej wyłączał branke tranzystora. Czy taki pomysł ma wogóle sens? może znacie jakieś inne sposoby?
 • Poziom 14  
  Moim zdaniem to lepiej zastosować jakiś przekaźniczek w obwodzie kolektora a do wyboru jest pełno. wtedy na pewno nie przeciążysz tranzystora.
 • Poziom 24  
  Sposobow zabezpieczenia tranzystora jest pelno.Podeslij schemat gdzie ma zastosowanie ten schemat i doroimy zabezpieczenie.Najprostszym sposobem jest rezystor na kolektorze i dodatkowy tranzystor.Pozdrawiam Arek
 • Poziom 11  
  Sprawa wygląda tak. Cały układ który musze zbudowac ma skaładac sie z generatora częstotliwosci fali prostokątnej o wypełnieniu 04/06. Na wyjsciu tego układu bedzie znajdował się jakis tranzystor mocy który bedzie zasilał uzwojenie pierwotne cewki zapłonowej. przewidywane obciążenie tego tranzystora wynosi około 1A. Cały mój zapewne prosty problem polega na tym że ma to być stanowisko labolatoryjne do badania zapłonów i zacisk do zasilania cewki bedzie wyprowadzony na zewnątrz i podłączny manualnie za pomocą np krokodylków. To własnie z tego powodu ten układ ma być zabezpieczony przed nieprawidłowym podpięciem, głównie przed zwarciem do masy. poniżej zamieszczam rysunek poglądowy i bardzo amatorski jak bym chciał aby ten układ wyglądał

  zabezpieczenie tranzystora
 • Poziom 11  
  posiedziałem troszke, pomyslałem i coś zbudowałem i teoretycznie działa podaczas symulacji. Swój problem rozwiązałem w ten sposób że obciążenie mierzyłem zledząc spadek napięcia na drucie oporowym odzyskanym z elektronicznego przerywacza kierunkowskazów.Na moim schemacie jest to rezystor R25 a obciążenie symuluje R6. spadek napiecia jaki uzyskałem na tym oprniku jest bardzo mały i tak prawdę mówiąc wzmocnienie go sprawiło mi wiele kłopotu. po wielu nieudanych prubach na tranzystorach wykorzystałem wzmacniacz operacyjny w konfiguracji wzmacniacza różnicowego który wzmacnia mi róźnice napiec 12-11,9V i w konsekwencji poprzez układ pamietający zbudowny na bramkach załącza lub wyłącza tranzystor. jedyne co mnie teraz trapi czy uklad ten bedzie na tyle szybki aby wyłączyc tranzystor zanim się spali?

  mam jescze jeden problem musze do mojego układu zbudowac zasilnie symetryczne +-15V(do zasilenia generatora i zabezpieczenia) i jedno główne +12V (do zasileniaobciążenia czyli cewki zapłonowej).

  czy moge zbudowac to wszystko na jednym transformatorze symetrycznym?

  zabezpieczenie tranzystora
  jak dobrac kondensatory i czy dobiera sie je w zależnosci od obciążenia? czym się kierowac, nigdy tego nie robiłem?
 • Poziom 37  
  Włacz rezystor R68 w emiter przed cewką. Dodatkowy tranzystor npn np. BC238,547 włącz bazą na emiter Twojego, emiterem na cewkę, kolektorem na bazę twojego. Przy ponad 1A spadek na R68 będzie ponad 0.7V- co załączy tranzystor dodatkowy a wyłączy Twój.