Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

schemat podlaczeniowy

07 Gru 2006 19:12 8185 8
  • Poziom 9  
    Witam. Mam pytanie czy mógłby mi ktoś przesłać schemat podłączeniowy
    dla silnika prądu zmiennego 10kw gwiazda lub trójkąt.
    DZiękuję.
  • Poziom 9  
    a jak bedzie wygladalo palaczenie gwiazda-trojkat?

Dodano po 0 [sekundy]:

a jak bedzie wygladalo polaczenie gwiazda-trojkat?
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    przemek2012 napisał:
    a jak bedzie wygladalo palaczenie gwiazda-trojkat?

Dodano po 0 [sekundy]:

a jak bedzie wygladalo polaczenie gwiazda-trojkat?

Stycznik K1 podaje napiecie zasilania, K2 łączy silnik w gwiazdę a K3 w trójkąt.

Schemat sterownia jest oparty na trzech stycznikach i jednym przekaźniku czasowym. Naciśnięcie przycisku załączającego Z powoduje zadziałanie stycznika K1, styki normalnie otwarte zwierają sie i bocznikują przycisk Z. Następuje tzw. podtrzymanie
    czyli zwolnienie przycisku Z nie powoduje przerwania obwodu gdyż prąd płynie dalej stykiami stycznika K1. Przerwanie obwodu może nastąpić jedynie przez zadziałanie przekaźnika termicznego PT lub naciśnięcie przycisku W. W tym samym czasie zostaje załaczony stycznik K2 i następuje rozruch silnika połączonego w gwiazdę. Po czasie zwłoki utawionym na przekaźniku czasowym, styki RT w obwodzie stycznika
    K2 zostają otwarte, natomiast w obwodzie K3 zwierają sie styki K2 oraz RT powodując zadziałanie K3 i prace silnika w układzie trójkąta. Rozruch silnika zostaje zakończony.

Uwaga. Nie wszystkie silniki klatkowe można uruchamiać w ten sposób. Spełnione muszą być warunki:

* Na tabliczce zaciskowej powinny być wyprowadzone wszystkie końce uzwojeń czyli 6.
    * Normalna praca silnika odbywa się przy połączeniu jego uzwojeń w trójkąt. Na tabliczce znamionowej powinno widnieć oznaczenie U=400/690V
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    A opisze ktos jak dziala ten uklad ?? Jakie zadanie spelnia kazdy styk czyli od poczatku do konca co sie dzieje.

schemat podlaczeniowy

Bo wg. mnie cos tu nie tak.
  • Poziom 15  
    Jest OK. K1T to specjalny przekażnik czasowy do przełączania Y/D. Jego styki 17-18 pracują jak w zwykłym przekażniku tj.zwierają po podaniu napięcia na A1-A2,a styk 17-28 po upływie zadanego czasu.Między rozłączeniem 17-18 a połączeniem 17-28 występuje zwłoka (kilkadziesiąt milisekund) aby zgasić łuk gwiazdy(K3M) przed zał.trójkąta(K5M).
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Dobra dobra. To ja wiem. Ale powiedz mi co sie dzieje gdy nacisne przycisk Start. Bo wg. Mnie po wcisnieciu start napiecie dochodzi tylko wlasnie do czasowki. Zalacza sie czasowka styk 17-18 i zalacza stycznik K3M. Poprzez styk tego stycznika zalacza sie stycznik K1M i silnik zaczyna sie krecic. Po odliczeniu czasu przez czasowke nastpeuje przelaczenie i zalaczony zostaje stycznik K5M a przez jego styki zasilanie czyli K1M.

Dobrze rozumiem ??
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Bardzo dobrze! W tym układzie możemy zastosować mały(cena) stycznik Y(K3M) który załączany jest bez obciążenia, a czarną robotę załączenia prądu rozruchowego wykona stycznik sieciowy(K1M) .