Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przetwornica napięcia Genius Power 12V/230V 600W, uszkodzona

lesdud 07 Gru 2006 19:21 5281 10
  • #1 07 Gru 2006 19:21
    lesdud
    Poziom 12  

Witam! Mam problem z przetwornicą jak w temacie. A mianowicie dostało się do niej parę kropli wody i poszedł z niej dymek. Po rozebraniu stwierdziłem wizualnie, że upalone są 3 tranzystory o symbolu N352AF lub RFP50N06. Podalem dwa symbole ponieważ obydwa znajdują się na każdym z tych tranzystorów.
    Udałem się do sklepu elektronicznego i kupiłem 3 zamienniki które polecił mi sprzedawca o symbolu: IRFZ48Nlub IOR609P, ponieważ nie posiadał on typu który poszukiwałem, ale mówił że te powinny być nawet lepsze bo są minimalnie mocniejsze.
    Zamontowałem je i złożyłem przetwornicę bo nie widziałem żadnych innych uszkodzeń wizualnych i po podłączeniu pod akumulator strzeliły te same 3 tranzystory które widać na zdjęciach, przy podłączaniu przed spaleniem było słychać jakieś piszczenie.
    Proszę o pomoc co może być przyczyną tego iż te 3 tranzystory cały czas strzelają.
    Załączam zdjęcia które mogą być pomocne w rozwiązaniu problemu.
    Z góry dziękuję za zainteresowanie tematem oraz wszelaką pomoc[/url]

0 10
  • #2 10 Gru 2006 11:56
    lesdud
    Poziom 12  

Witam ponownie. Czy nikt nie jest w stanie pomóc w mojej sprawie? Czy wymiana wszystkich 10 tranzystorow cos pomoze?, Bo nie chce inwestowac kasy jeśli to i tak nie pomoże.

0
  • #3 10 Gru 2006 18:55
    slawek1111
    Poziom 26  

śmiało możesz wymienić wszystkie tranzystory sprawdź też kondensatory elektrolityczne diody i mostek prostowniczy.Naprawialem kedyś podobną przetwornicę i wymieniłem wszystkie te tranzystorki i mostek .Przetwornica wtedy ruszyla.
    pozdrawiam

0
  • #4 11 Gru 2006 23:24
    lesdud
    Poziom 12  

Tyle rzeczy wymienic- a jestes tego pewny ze nie strzela mi znow te 3 tranzystory- bo szkoda pieniedzy jesli strzela

0
  • #5 12 Gru 2006 09:03
    Tomasz.W
    Poziom 35  

Przy wymianie wszystkiego po kolei jak leci to już taniej będzie kupić nową . Gdybyś był z okolic Gdańska to nie było by problemu z naprawą .

0
  • #6 14 Gru 2006 12:50
    lesdud
    Poziom 12  

Widzę, że raczej nie naprawię tej przetwornicy, bo nie ma zbyt dużo odpowiedzi w tym temacie i będzie trzeba ją wyrzucić a zaopatrzyć się w nowa, a szkoda bo ta jest dobrej firmy

0
  • #7 15 Gru 2006 19:44
    slawek1111
    Poziom 26  

te tranzystory kosztują 2.50 za sztukę możesz wymienić tylko te spalone ale nie gwarantuję że odpalą

0
  • #8 19 Gru 2006 22:25
    lesdud
    Poziom 12  

Tranzystory te kosztuja po 7zł a nie po 2,5zł te spalone juz wymienialem i ponownie sie spalily- czyli jeszcze cos musi byc nie tak oprocz tych tranzystorow

0
  • #9 20 Gru 2006 23:11
    Adam1988
    Poziom 25  

Sprawdz te ktore sa na lewo na zdjeciu od tych spalonych czy nie maja zwarcia, do sprawdzenia tez sterowanie wszystkich szesciu. Wlacz w sereg z akumulatorem zarowke 50W 12V w razie jakiegos uszkodzenia bedzie poprostu swiecic i nic sie nie spali.

Pozdrawiam.

0
  • #10 21 Gru 2006 10:29
    robertoś
    Poziom 12  

Cześć.Witam wszystkich odpowiadajacych na temat tej przetwornicy.Chciałbym sie dowiedzieć jakie dokładnie miały symbole owe tranzystory.Nadmnienione typ: RFP50N06 to nic innego jak mosfet mocy 50a 60v stosuje się do przetwornic 12v/350v.Następnie co podany przez ciebie symbol:N352AF nic nie mówi mnie.Naprawiałem podobne przetwornice tego gatunku :na wejściu zawsze panowała przetwornica 12v/350v ,na jednym lub 5 trafami tylko po to aby zwiększyć moc przenoszoną.Następny moduł to moduł falownika zrobiony na technice mikroprocesorowej lub najprostszy na pwm.Mam pytanie czy przetwornicę kupiłeś za ile, i jaki koszt chciałbyś ponieść za naprawę 10%,20% czy rezygnujesz i stwierdzasz,ze lepiej kupić nową?

0
  • #11 21 Gru 2006 17:47
    lesdud
    Poziom 12  

Wiatm!!! Na tych tranzystorach sa tyko te oznaczenia o których pisalem. A n kazdym z tych tranzystorow sa wlasnie te 2 oznaczenia RFP50N06 i N352AF. Przetwornice kupilem jakies pol roku temu używaną od kumpla i do tej pory smigala pieknie. Nie wiem- mam zamiar wydac na naprawe do 50zł bo więcej to nie ma co inwestowac

0