Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Roleta zewnetrzna - problem ?

07 Gru 2006 19:45 18308 5
  • Poziom 15  
    Witam!
    W sferze elekrtyki i elektroniki jestem laikiem i mam dosc male pojecie o tym ale interesuje sie tym i chcialbym zrozumiec pewna sprawe, moze sie ktos spotkal z takim problemem a mianowicie:

mam rolety zewnetrzne na oknach sterowane elektrycznie. Nie ma tam zadnej elektroniki tylko dzialaja na wlacznik gora/dol do opuszczania i otwierania. Problem polega na tym ze ostatnio cos sie stalo i nieraz sie opuszczaja a nieraz nie. Slychac ze silnik "buczy" ale roleta nie rusza sie ani w jedna ani w druga strone. Co dziwniejsze od czasu do czasu jak sprawdzam czy cos sie moze zmienilo to roleta dziala jak nowa lecz po paru sekundach staje albo porusza sie bardzo bardzo bardzo wolno i po chwili znow staje. Byl koles od tych rolet ale on tylko to instaluje znaczy sie umie wymienic np. silnik ale w elektryce nie wie co i jak. dlatego pytam co moze powodowac taki stan rzeczy ? co powinienem sprawdzic i gdzie w tej rolecie zeby zdiagnozowac problem ? i co najwazniejsze jak to doprowadzic do stanu zeby dzialalo normalnie ? Silnik zdaje sie ze dziala dobrze bo od czasu do czasu "zalapie" i kreci z normalna predkoscia wiec nie wiem gdzie moze byc przyczyna problemu ??

prosze o jakies wskazowki i pomoc ! :)
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 24  
    Witam

Problem może nie leży po stronie elektrycznej, a mechanicznej.
    Może na silniku jest zamontowany dodatkowy hamulec, który nie odpuszcza po uruchomieniu?
    Może roleta ciężko porusza się w prowadnicach?
    Czy jest możliwe sprawdzenie oporów ruchu - odsprzęglając napęd od rolety?

Pozdrawiam
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 15  
    Dzieki za wskazowki ale to zdaje sie na pewno nie jest problem mechaniczny.
    Zdenerwowalem sie dzisiaj i postanowilem troche rozmontowac ta rolete no i do takich wnioskow dochodze ze to jednak bedzie cos z silnikiem. Wysprzeglilem rolete zeby upewnic sie czy to nie jakies opory na prowadnicach no i okazalo sie ze silnik dziala tak samo jak przy zalaczonych roletach czyli buczy ale nie chodzi w zadnym kierunku. Sprawdzilem miernikiem napiecie no i napiecie jest dobre podawane na wejsciu choc nie wiem czy to ma jakiekolwiek znaczenie no ale sprawdzilem to zeby sie upewnic ze przewody nie sa jakies moze nadlamane albo cos. Sprawdzilem takze wlaczniki ale tam tez wszystko dobrze. Zatem zapowiada sie ze to silnik jest do chrzanu a ze nie mam umiejetnosci naprawiania silnikow to w ogole sie do tego nie zabieram. Ten koles co byl u mnie mowil ze takie silniki kosztuja kolo 350 zl. Czy tak sie ceny ksztaltuja takich silnikow do rolet ? Nadmienie ze ten silnik to wyglada tak jakby byl w srodku tej szpuli metalowej na ktora nawija sie roleta i jej srednica to gdzies okoo 35-40 mm. Nie wiem dokladnie ale tak na oko tak bedzie. Gdzies patrzylem na oferty w necie to tak ceny mniej wiecej sie ksztaltowaly zatem czeka mnie wymiana silnika. Aha i pytanie jeszcze jedno czy to mozliwe zeby silnik taki padl po 4 latach od instalacji ? Wiem ze urzadzenia techniczne sa zawodne ale jaka jest zywotnosc takiego sprzetu ? Jak ktos zna odpowiedzi na moje pytanie to prosze o informacje bedze wdzieczny za wszelkie informacje.

Pozdrawiam
  • Poziom 24  
    Witam

Czyli jednak problem z silnikiem :-(
    Jakim napięciem jest on zasilany? Czy jest to sieciowe 230V, czy obniżone - np. 24V?
    Jeśli masz możliwość dobrania się do silnika, to sprawdź, czy nie jest to problem przekładni - może ona się blokuje?
    Sprawdź też, czy przypadkiem silnik nie ma jakiegoś hamulca elektromagnetycznego, który nie puszcza po załączeniu.
    Jeśli silnik jest zasilany z sieci, to może znajduje się tam jakiś kondensator rozruchowy - może padł i stąd problemy z uruchomieniem?

Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    Dzieki za sugestie!
    Dzisiaj nie bede mial czasu ale jutro pop poludniu rozbiore rolete i zobacze co moze byc nie tak z silnikiem. Na 99% jest zasilany 230V wiec moze cos z tym kondensatorem jest nie tak ale dokladnych ogledzin dokonam podczas jutrzejszej rozbiorki na czesci pierwsze rolety.

Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    Rozebralem rolete doszczetnie no i nic nowego nie zobaczylem. Silnik bedzie do wymiany bo nie bede grzebal w czyms na czym do konca sie nie znam, wole to juz przekazac elektrykowi moze naprawi a moze bedzie trzeba kupic nowy silnik.

Dziekuje mimo wszystko za porady !!