Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

szeregowo (3Wire) z ATmega 8

08 Gru 2006 07:12 2984 15
 • Poziom 19  
  Potrzebuje pomocy , narazie chcialbym wiedziec -a literatura do jakiej udalo mi sie dotrzec tego nie wyjasnia -mianowicie jak wyslac wiecej niz 16 ,a dokladniej to 24 zdefiniowanych bitow szeregowo poprzez port PD5
  PD6 -bylo by wyjsciem "CLOCK"
  PD7 -wyjsciem "CHIP ENABLE"

  JAKICH INSTRUKCJI ASEMBLERA UZYC DO WYSLANIA ?

  DZIEKI ZAEWENTUALNA POMOC! i prosze sie nie smiac , jestem poczatkujacy z asemblerem
 • Poziom 42  
  ... ale chodzi ci o stworzenie własnego interfejsu szeregowego? nie chcesz skorzystać z gotowych dobrodziejstw jak: RS232, SPI - I2C, które ten procesor obsługuje sprzętowo? Wtedy nie musiałbyś sam pisać obsługi transmisji. Chyba, że jest ci to potrzebne do jakichś nietypowych zastosowań to rozumiem - wtedy musisz najpierw sobie dokładnie określić warunki transmisji, parametry czasowe itp. Następnie w procedurce asm w pętli pobierasz po kolei bajty które chcesz przesłać a w kolejnej pętli pobierasz z nich poszczególne bity. Wtedy w zależności czy bit=0 czy 1 wystawiasz na swoje PD5 odpowiedni stan plus odpowiednie dla ciebie sygnały na PD6 i PD7. Za mało napisałeś do czego to ma być więc ciężko coś więcej podpowiedzieć ;) .... zastanów się jednak (poczytaj notę PDF) czy nie warto skorzystać z jakiegoś wbudowanego interfejsu dzięki, któremu to wysyłanie i odbieranie mogłoby być o wiele prostsze ;)

  pozdrówka
 • Poziom 19  
  dzieki za szybką reakcje

  wyglada to mniej wiecej tak, z taka roznica ze ponizszy fragment kodu jest tylko przykladem, bity w projektowanym przeze mnie urzadzeniu maja inna kolejnosć
  czy instrukcja"for lauf = 1 to 24" spowoduje szeregowe przesuwanie 24 bitow
  jaką instrukcja, i czy da sie wpisac do rejestrow w ATmega8 24 bity naraz, a pozniej jedna instrukcja je szeregowo wyslac przez port PD5 ?,czy nalezy to zrobic w kilku cyklach ?- jesli tylko tak to czy mozna wpisac do rejestru jako bit 12 -0, a nastepnie wyslac go kolejno w 12 taktach zegara?
  -----------------------------------------------------------------------

  Sub to :
  local seriellword as Word
  local lauf as Byte
  seriellword = frequ
  seriellword.11 = stereo.0
  seriellword.14 = driver.0
  'locate 2 , 1
  'lcd bin(seriellword )
  chipena = 1 'Chip selektieren
  for lauf = 1 to 16
  datas = seriellword.0 'Datenbit 0 anlegen
  clock = 1 'und übergeben
  waitus 250
  clock = 0
  shift seriellword , RIGHT 'nächstes Bit in Position 0 schieben
  next lauf 'Chip deselektieren
  chipena = 0
  end SUB
  -----------------------------------------------------------------------

  w powyzszym przypadku szeregowo jest wysylanych 16 bitow, natomiast zalezy mi na zmodyfikowaniu kodu

  czyli narazie tak jak ponizej: z gory ustalony stan bitow poprzez asembler , a w dalszej kolejnosci menu z regulacja glosnosci poprzez zmiane stanu bitow 13...16 , czyli 16 poziomow glosnosci

  bity

  13-0
  14-o
  15-o
  16-0

  17-0

  18-0
  19-0

  20-0 lub 1

  21-1
  22-0

  23-0
  24-0
  ------------------------------------------------------
  szeregowo (3Wire) z ATmega 8
  szeregowo (3Wire) z ATmega 8
  szeregowo (3Wire) z ATmega 8
  szeregowo (3Wire) z ATmega 8
 • Poziom 42  
  przykładowa procedura mogłaby wyglądać tak:

  .EQU DATA = 5
  .EQU CLOCK = 6
  .EQU CHIP_ENABLE = 7

  ;parametry wejściowe
  ;
  ; 3 bajty danych do wysłania umieszczone w SRAM
  ; pod adresem dane:

  send:
  ldi XL, Low(dane)
  ldi XH, High(dane)
  ldi R17, 3
  cbi PORTD, CLOCK
  cbi PORTD, DATA
  cbi PORTD, CHIP_ENABLE

  sbi PORTD, CHIP_ENABLE

  racall wait_ms ;

  Petla_0:
  ldi R18, 8
  ld R16, X
  Petla_1:
  cbi PORTD, CLOCK
  ror R16
  brcc Send_0
  sbi PORTD, DATA
  rjmp next1
  Send_0:
  cbi PORTD, DATA
  Next1:

  rcall wait_ms

  sbi PORTD, CLOCK

  rcall wait_ms

  dec R18
  brne Petla_1

  inc XL
  dec R17
  brne Petla_0

  cbi PORTD, CHIP_ENABLE

  ret

  to tak na szybko napisane ;) ... UWAGA! nie napisałem procedurki która tam występuje "wait_ms" - nie znam zależności czasowych i czy są one bardzo rygorystyczne. Jeśli są takie to dobrze byłoby uzyć do odmierzania czasu jakiegoś Timera(przerwania) ... ale ogólnie tak to powinno mniej więcej wyglądać w asemblerze...

  ... przed wywołaniem tej procedury ładujesz swoje dane do pamięci RAM (3 bajty - razem 24bity) po adres dane i wywołujesz procedurę send.

  ldi R16, dana1
  sts dane, R16
  ldi R16, dana2
  sts dane+1, R16
  ldi, R16, dana3
  sts dane+2, R16
  rcall send

  ;)

  pozdrówka - może ktoś jeszcze dostrzeże jakiś błąd w tym co napisałem to ew poprawi mnie ;)
 • Poziom 30  
  Musi być inaczej.

  Trzeba rozdielić sterowanie linią cs i oddzielnie wysyłanie. Chodzi o to żeby dane wyszły przy tym samym ściągnieciu cs do masy - inaczej każde opadajace zbocze zresetuje ci wewnętrzny licznik.
  Tak działaja wsyzstkie mi znane ukłądy na spi i i2c (bo bardzo podobne).

  I tak tutaj trzeba zrobić. W avr jest od tego odpowiedni status więc łatwo bedzie to zrobić.

  I jeszcze jedno. W takich magistralach (spi, i2c) jest ogólnie przyjete zewnętrzne (czasami wewnętrzne) podciaganie do plusa i silne zwieranie do masy. Dlatego proponuje sterować portem jako wejście hi-z, wyjście stan zero.
  Po drugie: mniej można uszkodzić bawiąc się w ten sposób.
 • Poziom 19  
  postanowilem zamowic książke http://www.btc.pl/?id_prod=6832 , skakanie do linkow zawierajacych spisy instrukcji procesorow AVR jest zbyt rozpraszajace i niewygodne , lepiej miec wszystko pod ręka

  czysto teoretyczne sprawdzanie poprawnosci programu na niewiele sie zda , wiec chcialbym zabrac sie do sprawdzania w praktyce przytoczonych przez kolegow propozycji , ale natknolem sie na pierwsze problemy z AVRstudio 4.12, wybaczcie lamerskie pytanie- ale jak otworzyc jakis przykladowy kod asm. za pomoca AVR studio,cos widocznie robie nie tak , ale progra mi tego nie widzi

  ktos byc moze zada mi pytanie dlaczego nie np bascom , tylko asembler , po pierwsze chcialbym poznac komendy asemblera , a po drugie zalezy mi tez na przerobieniu kilku istniejacych projektow do ktorych mam kod asm.
 • Poziom 42  
  ... najpierw do kolegi szymtro - z całym szacunkiem ale - co masz na myśli pisząc o sygnale cs, jego ściąganiu do masy i resetowaniu wewn licznika??? ... co to ma wspólnego z przedstawionym opisem algorytmu(tego po niemiecku) i wykresem czasowym przedstawionym przez autora tematu???? ;) przecież z tego wykresu widać iż jest to jakiś "specyficzny" rodzaj transmisji szeregowej. Więc jeśli pisząc cs - miałeś na myśli ChipEnable to po co tu jakieś oddzielne sterowanie tą linią? ;) ... przykład w asm który napisałem dokładnie wyśle po kolei 24bity zgodnie ze specyfikacją podaną przez autora tematu (zakładam, iż autor ma informacje, iż układ o którym mówi spokojnie przyjmie(odbierze) 24 bity zamiast 16. No i autor musi już sam sobie napisać tylko procedurki wprowadzające opóźnienia 250us. Z wykresu zależności czasowych widać, że dane wejściowe wczytywane są przy narastającym zboczu sygnału CK (clock). Zakładam też, że wszystkie 3 sygnały generowane są w kierunku do tego scalaka.

  do autora
  Jak najbardziej popieram zabranie się za asemblera ;) warto się go nauczyć a później ew jakiegoś języka wyższego rzędu. Polecam też gorąco książkę z asemblerem - dla mnie to zawsze podstawa.

  napisałeś:
  Cytat:
  ale progra mi tego nie widzi


  ale co to dokładniej znaczy? Normalnie AvrStudio pozwala tworzyć tzw "projekty" a w ramach nich można tworzyć kilka plików asm. które można ze sobą linkować. Pierwsze co zrób to skorzystaj np z kreatora który się pojawia i utwórz tak jak on proponuje nowy projekt w asemblerze (bo można też w C ale po doinstalowaniu dodatku). Gdy już będziesz miał otwarty projekt - możesz pisać kod w asem lub otworzyć plik ze swoim przykładem. Warto, żeby plik z kodem w asemblerze miał rozszerzenie asm bo wtedy widoczne jest na kolorowo podświetlenie składni tego języka. Dodatkowa uwaga! sprawdź czy nie próbujesz odczytywać lub zapisywać plików w folderach które gdzieś w swojej nazwie zawierają polskie literki typu ąśżź... itp bo tobędzie stwarzać ci problemy. Kolejna sprawa to zainstaluj sobie do tego AvrStudio - ServicePack3 również do pobrania ze strony ATMELA.

  jeśli te wskazówki ci nie pomogą to opisz dokładniej co robisz? ;)

  pozdrówka
 • Poziom 30  
  Masz racje ale jak pisałem posta to jestem pewien że w poście adresata napewno nie było tego obrazka.
  Zwracam honor

  A co do avrstudio to faktycznie nie można otworzyć jednego pliku asm - trzeba stworzyc nowy projekt, zapisać go i dopiero potem można dodać dowolny plik asm (chyba musi mieć rozszerzenie .s). I to jest najwiekszy problem z tym środowiskiem - jak sie tworzy małe programy to jest to niewygodne. Polecam pspad z podłaczeniem do niego avr asm2 - zadziała tak jak autor sobie tego życzy.

  ------------------------------------------------------------------
  Bawiłem sie na poccątku avrstudio. Wcześniej tylko bascom i tam przyzwyczaiłem się ze zapisujemy plik z kolejnym numerkiem jako kolejna wersja (co jest chyba spsosobem najlepszym). Żeby zrobić to samo w avrstudio to trzeba dać zapisz plik (asm) pod inną nazwą, podłączyć kolejny plik asm z nazwą do projektu a potem wykasować stary. Kilka zbędnych ruchów.
  A symulatory w sieci są w dostatecznej ilosci - trzeba wybrać tylko taki który potrafi przeczytać plik wejściowy z linii komend, tak samo programatory i inne.
 • Poziom 42  
  ... pliki projektów mają rozszerzenia .aps a pliki z kodem w asemblerze .asm

  ... mi jednak jakoś w miarę wygodnie pracuje się z tym AvrStudio - zapewne kwestia przyzwyczajenia.

  ... spojrzałem sobie na Pspad'a ;) naprawdę fajnie wygląda ten edytorek ... tylko mi brakowałoby własnie czasem tego, że w AvrStudio można odrazu włączyć prosty symulator i podejrzeć co się dzieje, to czasem bywa ważne. Druga rzecz to często jak mam fusebity jakieś ustawiać to na szybko najlepiej mi sprawdzić właśnie w AvrStudio (wybieram opcję ProgramAVR w trybie disconnected, wybieram odpowiedniego procka i mam dokładnie ze źródła opisy co i jak poustawiać sobie) .... czyli conajmniej 3 w jednym

  pozdrówka
 • Poziom 19  
  -------------serdecznie dziekuje za pomoc,podpowiedzi! i prosze o wyrozumialosć -----------

  wklejam caly kod (napisany w Bascomie)
  i bylbym wdzieczny za pomoc w przeanalizowaniu jego dzialania, czesc kodu odpowiedzialna za dzialanie przetwornikow AC i sterowanie wyswietlaczem LCD nie istotna dla mnie w tym momencie
  -----------------------------------------------------------------

  -Po pierwsze bylbym wdzieczny za pomoc w stworzeniu dodatkowej opcji w menu -regulacja glosnosci z mozliwoscia zapamietania w wewnetznym EEprom:
  -6db,-5-,4,-3,-2,-1,0db,+1,+2,+3,+4,+5,+6db
  , po twardym resecie glosnosc powinna sie ustawic na 0db- czyli bity 13,14,15,16 - 0
  ,z mozliwoscia recznego przestawienia (i zapamietania) impulsatorem ktory obsluguje menu

  -po drugie czy są inne mozliwosci ,czy nalezy powtarzac 3krotnie po 8 bitow wpis do rejestru i wysylanie - aby wyslac cale 24 bity ?

  -bity od 16.......24 poczatkowo wystarczylo by mi gdyby byly przepisywane z pamieci flash do rejestru i wysylane, lecz jaki bylby njbardziej odpowiedni i przejrzysty sposob sposob ich wpisania w ponizszy kod (do ewentualnej ich modyfikacji!)

  -jaki wiec wybrac najbardziej odpowiedni do pozostalej czesci kodu sposob na wpisanie w tenże kod stanu kolejnych bitow

  17 -0
  18 -0
  19 -0
  20 -0
  21 -0
  22 -0
  23 -0
  24 -0

  i wersja 2 z bitami ustawoinymi tak:
  17 -0
  18 -0
  19 -0
  20 -1
  21 -1
  22 -0
  23 -0
  24 -0
  przepraszam ze prosze o wytlumaczenie takich szczegolow , ale jeszcze nie posiadam odpowiedniej literatury, a na obecna chwile urzadzenie jescze nie zmontowane do przeprowadzenia ekperymentow w praktyce

  w ponizszym bity nr:
  12- bedzie (po modyfikacji) bitem 17 mono-stereo
  13- bedzie (po modyfikacji) bitem 21 PD1 (phase detector)
  14- bedzie (po modyfikacji) bitem 22 PD2 (phase detector)
  15- bedzie (po modyfikacji) bitem 23 T0 (test 0)
  16- bedzie (po modyfikacji) bitem 24 T1 (test 1)

  dziekujei za pomoc ! pozdrawiam! i wklejam caly kod ktory podlegal bedzie zmodyfikowaniu
  ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  $Regfile = "m8def.dat" 'M8-Deklarationen
  $Crystal = 1000000 'interner RC-Oszillator reicht

  CONFIG LCDPIN = PIN , DB4 = PORTC.2 , DB5 = PORTC.3 , DB6 = PORTC.4 , DB7 = PORTC.5 , E = PORTB.1 , RS = PORTB.2
  Config LCD = 16 * 2

  dim retvalue as byte
  dim zahlstr as string * 5

  dim frequ as Word : frequ = 961 'Programm-Default-Werte
  dim stereo as Byte : stereo = 1 'alles Ein
  dim driver as Byte : driver = 1
  dim licht as Byte : licht = 1

  dim dummy_ee as ERAM Long 'Werte fürs EEPROM
  dim frequ_ee as ERAM Word
  dim stereo_ee as ERAM Byte
  dim driver_ee as ERAM Byte
  dim licht_ee as ERAM Byte

  dim menu1(8) as string * 8 'Menüwerte
  menu1(1) = "Frequenz"
  menu1(2) = "Stereo "
  menu1(3) = "Treiber "
  menu1(4) = "Licht "
  menu1(5) = "Sichern "
  menu1(6) = "AbstimmU"
  menu1(7) = "AntenneU"
  menu1(8) = "zurueck "

  dim menu2(2) as string * 3
  menu2(1) = "Ein"
  menu2(2) = "Aus"


  ddrd.2 = 0 'drehimpuls 1 = INT0
  portd.2 = 1 'Pullup
  ddrb.0 = 0 'drehimpuls 2
  portb.0 = 1 'Pullup
  ddrd.3 = 0 'Set-Button = INT1
  portd.3 = 1 'Pull-Up
  setbutton alias pind.3 'Menübestätigungs-Knopf

  dim drehgeber as word 'wird von ISR (INT0) verändert
  on INT0 OnInt0
  mcucr.isc00 = 1 'INT0 bei FALLING + RISING
  mcucr.isc01 = 0
  gicr.INT0 = 1


  config INT1 = LOW LEVEL 'nur zum Aufwachen aus Sleep-Modus
  on INT1 OnInt1


  mcucr.sm1 = 1
  mcucr.se = 1 'Sleep-Modus=Power-Down


  ddrd.4 = 1 'PD4= "Licht"

  ddrd.5 = 1 'PD5= Ausgang zum IC-PLL (Data)
  datas alias portd.5
  ddrd.6 = 1 'PD6= Clock
  clock alias portd.6
  ddrd.7 = 1 'PD7= Chip Enable
  chipena alias portd.7


  admux.refs0 = 1 'ADC-Config:
  admux.refs1 = 1 'interne Referenz
  adcsr.adps0 = 1
  adcsr.adps1 = 1
  adcsr.adps2 = 1 'Prescaler=128
  adcsr.aden = 1 'ADC einschalten
  ddrc.0 = 0 'als Eingänge schalten (ADC0-1)
  ddrc.1 = 0


  sreg.7 = 1 'alle Interrupts freigeben


  declare Function menu(menuitems() as string , byval maxentry as byte , byval default as Byte ) as Byte
  declare Function frequenz(byval default as Word) as Word
  declare Sub to IC-PLL
  declare Sub showADC(byval anz_mod as Byte)


  if frequ_ee <> &HFFFF then 'abgespeicherte Default-Werte
  frequ = frequ_ee
  stereo = stereo_ee
  driver = driver_ee
  licht = licht_ee
  end IF

  portd.4 = not licht.0 'Display-Licht; LOW-Aktiv
  to IC-PLL ' schiebt frequ, stereo u. driver i.d. Chip

  cls
  locate 2 , 1
  lcd "PLL SENDER"

  do
  cursor off
  locate 1 , 1 : lcd menu1(1)
  locate 1 , 10 : zahlstr = str(frequ) : zahlstr = format(zahlstr , " 00.0") : lcd zahlstr ; spc(2)

  enable INT1
  !sleep 'nur Druck (LOW LEVEL-Int) weckt auf
  disable INT1

  waitms 500

  locate 1 , 10 : lcd spc(6)
  cursor on blink

  do
  locate 1 , 1
  retvalue = menu(menu1(1) , 8 , 1)
  locate 1 , 10
  select case retvalue
  case 1 : frequ = frequenz(frequ)
  exit DO

  case 2 : stereo = menu(menu2(1) , 2 , stereo)
  exit DO

  case 3 : driver = menu(menu2(1) , 2 , driver)
  exit DO

  case 4 : licht = menu(menu2(1) , 2 , licht)
  portd.4 = not licht.0 'Low-Aktiv
  goto loopend

  case 5 : sreg.7 = 0 'zum Abspeichern INTs abschalten
  frequ_ee = frequ
  stereo_ee = stereo
  driver_ee = driver
  licht_ee = licht
  sreg.7 = 1
  goto loopend

  case 6 : admux.0 = 0 'ADC-Kanal 0
  call showADC(0)
  goto loopend2

  case 7 : admux.0 = 1 'ADC-Kanal 1
  call showADC(1)
  goto loopend2

  case 8 : goto loopend2
  end select
  loop

  call to IC-PLL
  loopend:
  locate 1 , 10 : lcd "ok" ; spc(3)
  wait 1
  loopend2:
  loop


  end  Function menu(menuitems() as string , byval maxentry as byte , byval default as Byte ) as Byte
  local curent as byte
  local mlen as byte
  local drehgeber_alt as word
  local lauf as Byte

  drehgeber = &H8000
  drehgeber_alt = &H8000
  mlen = len(menuitems(1))
  lcd menuitems(default);
  curent = default

  do
  if setbutton = 0 then
  menu = curent
  waitms 500
  exit FUNCTION
  end IF

  if drehgeber <> drehgeber_alt then
  if drehgeber > drehgeber_alt then
  incr curent
  if curent > maxentry then
  curent = 1
  end IF
  end if

  if drehgeber < drehgeber_alt then
  decr curent
  if curent = 0 then
  curent = maxentry
  end IF
  end if

  for lauf = 1 to mlen
  shiftcursor left
  next lauf
  lcd menuitems(curent);
  drehgeber_alt = drehgeber
  end IF
  loop
  end FUNCTION  Function frequenz(byval default as word) as Word
  local s as String * 5
  local drehgeber_alt as word
  local lauf as Byte

  drehgeber = default
  drehgeber_alt = drehgeber
  s = str(drehgeber)
  s = format(s , " 00.0" )
  lcd s
  do
  if drehgeber <> drehgeber_alt then

  if drehgeber > 1080 then
  drehgeber = 875
  end IF

  if drehgeber < 875 then
  drehgeber = 1080
  end IF

  drehgeber_alt = drehgeber

  for lauf = 1 to 5
  shiftcursor left
  next lauf
  s = str(drehgeber_alt)
  s = format(s , " 00.0" )
  lcd s

  end IF

  if setbutton = 0 then
  frequenz = drehgeber_alt
  waitms 500
  exit FUNCTION
  end IF
  loop
  end FUNCTION  Sub to IC-PLL
  local seriellword as Word
  local lauf as Byte
  seriellword = frequ
  seriellword.11 = stereo.0
  seriellword.14 = driver.0
  'locate 2 , 1
  'lcd bin(seriellword )
  chipena = 1 'Chip selektieren
  for lauf = 1 to 16
  datas = seriellword.0 'Datenbit 0 anlegen
  clock = 1 'und übergeben
  waitus 250
  clock = 0
  shift seriellword , RIGHT 'nächstes Bit in Position 0 schieben
  next lauf 'Chip deselektieren
  chipena = 0
  end SUB  Sub showADC(byval anz_mod as Byte)
  local adc_h as word
  local adc_val as word '10 bit
  adcsr.adfr = 1 'free running
  adcsr.adsc = 1 'starten
  cursor noblink
  cursor off
  do
  adc_val = ADCL
  adc_h = ADCH
  shift adc_h , LEFT , 8
  adc_val = adc_val OR adc_h

  locate 1 , 10
  select case anz_mod
  case 0 : zahlstr = str(adc_val) 'Abstimmspannung (V)
  zahlstr = format(zahlstr , " 0.00")
  lcd zahlstr ; " V"
  case 1 : zahlstr = str(adc_val) 'Antennenspannung (mV)
  zahlstr = format(zahlstr , " 0")
  lcd zahlstr ; " "
  end select

  waitms 100
  loop until setbutton = 0
  adcsr.adsc = 0
  adcsr.adfr = 0 'free running aus
  locate 1 , 10
  waitms 500
  end SUB  drehimpuls1 alias pind.2
  drehimpuls2 alias pinb.0
  OnINT0:
  if drehimpuls1 = 1 then 'steigende Flanke
  if drehimpuls2 = 1 then
  decr drehgeber
  else
  incr drehgeber
  end IF
  else 'fallende Flanke
  if drehimpuls2 = 0 then
  decr drehgeber
  else
  incr drehgeber
  end IF
  end IF
  return

  OnINT1: 'nur zum Aufwachen!
  return
 • Poziom 19  
  tego sie obawialem :cry:-ze zbyt duzo szczegolowych pytan jak na jeden raz
  czy ktos moglby choć pomóż w przeanalizowaniu tego ponizszego fragmentu kodu
  --------------------------------------------------------------------------
  Sub to IC-PLL
  local seriellword as Word
  local lauf as Byte
  seriellword = frequ
  seriellword.11 = stereo.0
  seriellword.14 = driver.0
  'locate 2 , 1
  'lcd bin(seriellword )
  chipena = 1 'Chip selektieren
  for lauf = 1 to 16
  datas = seriellword.0 'Datenbit 0 anlegen
  clock = 1 'und übergeben
  waitus 250
  clock = 0
  shift seriellword , RIGHT 'nächstes Bit in Position 0 schieben
  next lauf 'Chip deselektieren
  chipena = 0
  end SUB
  --------------------------------------------------
  dziekuje za ewentualną pomoc
 • Poziom 42  
  ależ kolego - gdzie ty widzisz w swoim poście dużo szczegółowych pytań? ... sorry ale wrzuciłeś parę kilogramów kodu a twoje pytania to w zasadzie prośba o napisanie na nowo całego programu (i to bez schematu! czyli w ciemno) ;) ... poza tym z twoich wcześniejszych wypowiedzi wynikało, że znasz dobrze specyfikację układów które chcesz programować inaczej niż w programie który posiadasz. A tu się okazuje, że chyba sam nie jesteś pewien czy wogóle tak można zrobić? .... ciężko więc jest przynajmniej mi dalej ci pomóc w tym temacie... :( (przejrzyj sobie zresztą elektrodę i zobacz jak kończą tematy gdzie autor zadaje pytanie typu: "przedstawiam wam listing programu .... tu następuje wiele linii kodu ... i powiedzcie mi proszę jak zrobić żeby to działało bo u mnie nie działa" itp .... przeważnie jest 0 odpowiedzi do takich postów. Lepiej samemu coś dokładnie starać się analizować i zadawać konkretne pytania ;)

  pozdrawiam
 • Poziom 19  
  dorzucam wspomniany schemat
  szeregowo (3Wire) z ATmega 8
  kolego mirekk36 miabym prośbe - mianowicie czy mogl bys dodac komentarze do przykladowej procedurki ktorą napisałes ?

  i jescze - czy dane o stanie poszczegolnych bitow nie mogą byc przepisywane z flasha do rejestrow, czy wpierw nalezy je umiescic w pamieci SRAM ?


  czy wszystkie rejestry w ATmega8 sa 8bitowe?, i czy jest jakaś instrukcja konfigurujaca -spinajaca je w dłuzsze np16,24,32bitowe (to pytanie w zwiazku z tym czy istnieje inna mozliwosć niż 3 razy powtarzajaca sie procedura odczytu z flash, ładowania SRAM,przepisywania do rejestru i wysylania ?
 • Poziom 42  
  komentarze ;)

  .EQU DATA = 5 ; zdefiniowanie pinu w uC na którym będzie sygnał DATA
  .EQU CLOCK = 6 ; -------------- || ---------------------------------- CLOCK
  .EQU CHIP_ENABLE = 7 ; ------------------|| ------------ CHIP_ENABLE

  ;parametry wejściowe
  ;
  ; 3 bajty danych do wysłania umieszczone w SRAM
  ; pod adresem dane:

  send:
  ldi XL, Low(dane) ; ładujemy do rejestru indeksowego X adres danych
  ldi XH, High(dane) ; w pamięci SRAM
  ldi R17, 3 ; licznik pętli dla wysłania bitów z 3 bajtów
  cbi PORTD, CLOCK ; wyzerowanie linii CLOCK
  cbi PORTD, DATA ; wyzerowanie linii DATA
  cbi PORTD, CHIP_ENABLE ; wyzerowanie linii CHIP_ENABLE

  sbi PORTD, CHIP_ENABLE ; ustawienie stanu wysokiego na linii CHIP_ENABLE (zgodnie z przedstawionym wykresem czasowym)

  racall wait_ms ; wywołanie procedury opóźniającej o 250us

  Petla_0: ; początek pętli w której będą pobierane kolejne bajty danych
  ldi R18, 8 ;ustawienie licznika dla wysłania 8 bitów z jednej danej
  ld R16, X ; pobranie do R16 pierwszej danej do wysłania
  Petla_1: ; początek pętli wysyłajacej 8 bitów
  cbi PORTD, CLOCK ; wyzerowanie linii CLOCK
  ror R16 ; przesunięcie w prawo bitów R16 z użyciem CarryFlag
  brcc Send_0 ;jeśli w Carry jest 0 to przejdź do wystawienia 0 na DATA
  sbi PORTD, DATA ; jeśli w C jest 1 to ustaw stan wysoki na DATA
  rjmp next1 ; przeskocz dalej do Nesxt1
  Send_0:
  cbi PORTD, DATA ; ustaw stan niski na DATA
  Next1:

  rcall wait_ms ; odczekaj 250us (zgodnie z wykresem czasowym)

  sbi PORTD, CLOCK ; ustaw ponownie stan wysoki na linii CLOCK

  rcall wait_ms ; odczekaj 250us

  dec R18 ; zmniejsz licznik wysłanych już bitów na linię DATA
  brne Petla_1 ; jeśli licznik większy od 0 to powtórz pętlę "Petla_1"

  inc XL ; zwiększ zawartość adresu komórki z danymi w SRAM
  dec R17 ; zmniejsz licznik bajtów do wysłania
  brne Petla_0 ; jeśli licznik większy od 0 to powtórz pętlę "Petla_0" czyli przejdź do wysyłania bitów z kolejnego bajtu danych

  cbi PORTD, CHIP_ENABLE ; na koniec ustaw stan niski na CHIP_ENABLE

  ret ; powrót do programu  ... przed wywołaniem tej procedury ładujesz swoje dane do pamięci RAM (3 bajty - razem 24bity) po adres dane i wywołujesz procedurę send.

  ldi R16, dana1 ; załaduj do R16 pierwszy bajt do wysłania
  sts dane, R16 ; umieść ten bajt w pamięci SRAM
  ldi R16, dana2 ; załaduj do R16 drugi bajt
  sts dane+1, R16 ; umieść go w kolejnym adresie w SRAM
  ldi, R16, dana3 ; 3bajt
  sts dane+2, R16 ; do kolejnego adresu w SRAM
  rcall send ; wywołanie procedury send


  skoro chcesz wysłać jakieś bity to musisz ustalić na bierząco ich wartości w oparciu o jakieś zdarzenie. Używanie do tego pamięci EEPROM wydaje się bezcelowe chyba, że chcesz zapamiętać ostatnie nastawienia przed wyłączeniem i po włączeniu zasilania. Wtedy należałoby mocno zmodyfikować to co napisałem o dodatkowe procedury zapisu i odczytu z i do pamięci EEPROM

  ... w AVRach zwykłe rejestry są 8bitowe, poza indeksowymi takimi własnie jak X, Y, Z (16 bitowe) które służą głównie do adresowania pamięci. Więc ich w prosty sposób nie wykorzystasz ;)

  ... nie musisz się martwić o to, że te pętle są wykonywane tyle razy - to jest napisane w asemblerze więc zostanie wykonane baaardzo szybko i baaardzo sprawnie. Tak naprawdę to co byś napisał (czy masz napisane w języku Bascom) po przekompilowaniu też wygląda podobnie tylko czasem działa to mniej efektywnie i zrzera o wiele więcej pamięci ;) .... tylko programiście w Bascomie jeśli nie jest bardzie świadomy wydaje się, że o wiele łatwiej i efektywniej programuje się pisząc jedno polecenie np PRINT LCD , które wyświetla coś np na wyświetlaczu LCD. W asemblerze to jedno polecenie PRINT trzeba rozpisać na wiele linii kodu i czasem pętli - a pomimo to zajmie często mniej miejsca cały program w uC i szybciej będzie wykonywany - teraz rozumiesz? ;)

  .... oczywiście rozumiem twój problem - ty nie piszesz w asemblerze a jeszcze w Bascomie też nie jesteś najmocniejszy więc to wydaje się na początku czarną magią.... możesz więc albo porobić sobie narazie prostsze projekty i poprostu pobawić się prockami aby je dobrze poznać i ich możliwości .... a wtedy po jakimś czasie napewno się dobrze nauczysz - zapewniam, albo druga możliwość jesli z jakichś powodów bardzo ci się z tym śpieszy to zleć to komuś - ale wtedy będziesz musiał zapłacić za to zapewne no i nie będziesz miał satysfakcji że sam to zrobiłeś. Co więcej w tym drugim przypadku, ktoś wykona zlecenie a ty uznasz po miesiącu, że fajnie by było jeszcze coś zmienić, dodać i wtedy co znowu problem ;) .... polecam więc naukę, naukę naukę - to jest zresztą bardzo przyjemna nauka ;)

  pozdrówka
 • Poziom 30  
  Code:

  dim pll_czestotliwosc as word
  dim pll_konfiguracja as word
  dim pll_pomoc as byte
  ...
  funkcja_IC_PLL:
  pll_pin_ce = 1 'stan wysoki lini CE
  '-----
  for pll_pomoc = 0 to 11 'pierwsze 12 bitow od LSB
   pll_pin_da = pll_czestotliwosc.pll_pomoc 'wyslanie bitow kolejno od LSB
   waitus 255
   pll_pin_ck = 1 'zbocze narastajace zegara = wpis danych
   waitus 255
   pll_pin_ck = 0 'zbocze opadajace zegara = mozna zmieniac dane
  next pll_pomoc
  '-----
  for pll_pomoc=0 to 11 'drugie 12 bitow od LSB
   pll_pin_da = pll_konfiguracja.pll_pomoc 'wyslanie bitow kolejno od LSB
   waitus 255
   pll_pin_ck = 1 'zbocze narastajace zegara = wpis danych
   waitus 255
   pll_pin_ck = 0 'zbocze opadajace zegara = mozna zmieniac dane
  next pll_pomoc
  '-----
  pll_pin_ce = 0
  return

  Nie testowałem czy w avr zadziała - trzeba spojrzeć na ustawienia odpowiednich pinów/portów. Jak już robisz takie funkcje to wywalaj obsługę lcd na zewnątrz. Tak samo do określania tych zmiennych - w M8 nie zabrakinie ci przestrzeni wiec definiuj je na początku.

  Do mirek26 - a co to za różnica czy to asm czy bascom czy c? Liczy sie sam algorytm a to już jest tylko sposób zapisywania - zresztą nie jest skomplikowany (jak c i można doś drogą dedukcji - błędy pokaze i podpowie rozwiązanie kompilator)
 • Poziom 42  
  do kolegi szymtro ;)

  ... masz rację może niepotrzebnie zacząłem tę dyskusję, która zaraz mogłaby się przerodzić w "kłótnię" na temat wyższości jednego języka nad drugim - a nie o to mi chodziło ;) ... sam pomimo to, że programuję tylko w asemblerze brakuje czasem, żeby gdy jest coś bardzo prostego to zrobić to albo w Bascomie albo w C. Wkrótce tak będę robił - czyli łączył programowanie w różnych językach w zależności od potrzeb. Chodziło mi tylko o to aby zwrócić uwagę na pewne niuanse programowania ale fakt tego w 2 słowach się nie da zrobić .... więc Bascom do tego celu też będzie dobry - tylko że ja też pisałem że autorowi w tym nie pomogę bo go nie znam na tyle żeby coś radzić ;) ... a nikt inny się nie zgłaszał z pomocą koledze autorowi ;) ...

  pozdrowionka