Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie przekaźnikiem z portu USB

slawny7 08 Gru 2006 09:00 7095 14
  • #1 08 Gru 2006 09:00
    slawny7
    Poziom 18  

Mowa o komputerze i wolno stojącym zestawie głośnikowym.
    Rozmyślam podłączenie przekaźnika do USB w celu ''samoczynnego'' wyłączenia głośników wraz z końcem pracy komputera. Czy napięcie wychodzące z USB jest w stanie uruchomić przekaźnik? To jest 5V, czy 12V? Kolejne pytanie, to jaki przekaźnik? Osobiście zastosowałbym taki z samochodu, bowiem głośniczki nie pobierają dużej ilości energii, a w autku przez te przekaźniki idzie spora porcja prądu.
    Dlaczego z USB? Ano dla tego, że taki akurat pomysł przyszedł mi do głowy. Być może ktoś ma lepszy pomysł...

0 14
  • Relpol
  • #2 08 Gru 2006 10:46
    olekewaagata
    Poziom 25  

Pomysł na USB jest całkowicie zły. To o czym myślisz możesz zrobić na COM lub LPT, ale wydaje mi sie że masz marne szanse ze wzgledu na niski jeszcze poziom wiedzy.

0
  • Relpol
  • #3 08 Gru 2006 11:59
    McRancor
    VIP Zasłużony dla elektroda

Nie wiem czemu uważasz że jest to pomysł całkowicie zły, moim zdaniem jest bardzo dobry, sam stosuje takie rozwiązanie (zamiast przekaźnika jest optotriak) i działa już ładnych pare lat. Podpinanie się pod COMa czy LPT to dopiero zły pomysł, bo wymaga stosowania dodatkowych końcówek mocy.

W USB panuje 5V, obciążalność do 0,5A, także na 5V przekaźnik w zupełności wystarczy, do tego oczywiście nie zapomnij o diodzie zabezpieczającej.

0
  • #4 08 Gru 2006 14:39
    olekewaagata
    Poziom 25  

A jak sterujesz wyjscia w USB ?

0
  • #5 08 Gru 2006 15:07
    McRancor

Jakie wyjścia? Przecież tam są 4 linie, D+, D- Vcc i masa, w PCtach nie trzeba przeprowadzać enumeracji żeby wyciągnąć z portu maksymalny prąd, nieco inaczej jest w laptopach, gdzie żeby dostać 500mA zamiast 100, trzeba wykonać enumerację i w bajcie bMaxPower deskryptora musi być wartość większa niż 0x64.

Podłączasz się z przekaźnikiem pod Vcc i masę, równolegle dajesz diodę spolaryzowaną zaporowo i po wszystkim.

0
  • #6 08 Gru 2006 19:01
    olekewaagata
    Poziom 25  

McRancor, masz rację, dopadła mnie 'pomroczność jasna' i zrozumiałem
    opacznie że przekaznik ma być sterowany przez USB poprzez wystawianie stanu 1 lub 0 na jego liniach kiedy komp cały czas pracuje.

0
  • #7 08 Gru 2006 19:48
    slawny7
    Poziom 18  

Cytat:

Podłączasz się z przekaźnikiem pod Vcc i masę, równolegle dajesz diodę spolaryzowaną zaporowo i po wszystkim.

Rozumię, że mój pomysł nie jest całkiem poroniony ;)
    Pragnę wiedzieć co to jest dioda spolaryzowana zaporowo? No i chciałbym małą instrukcję oznaczeń w USB, a najlepiej skromny wyrys, gdzie i co podłączyć...

0
  • #9 22 Kwi 2007 16:22
    cyran
    Poziom 11  

fysiek napisał:
    To powinno wszystko wyjaśnić...:)

Witam, a macie może pomysł jak zrobic taki przekaznik ktory daloby sie sterować w czasie pracy komputera?

Pozdrawiam

0
  • #10 22 Kwi 2007 17:03
    McRancor

Jak sterować?

0
  • #11 22 Kwi 2007 18:06
    cyran
    Poziom 11  

McRancor napisał:
    Jak sterować?

No w sensie jakis programik z linii polecen np. usbprzez 1 lub usbprzez 0
    ktory bedzie włączał przekaznik lub wyłączał.

Potrzebuje zrobic takie urządzonko żeby fizycznie wyłączać monitor sterując pilotem.

Pozdrawiam

0
  • #12 22 Kwi 2007 22:41
    McRancor

Proste to nie będzie, trzeba stworzyć całe urządzenie (nie można sterować liniami USB z pominięciem całego skomplikowanego stosu) w sieci jest sporo projektów, ale bez kilku scalaków się nie obejdzie.

Można spróbować bawić się wyłączaniem zasilania USB programowo (z wyżej opisanym podłączeniem), ale to już problem bardziej dla programistów niż elektroników.

0
  • #14 13 Mar 2013 13:08
    lukiiiii
    Poziom 26  

A co po wyłączeniu komputera? Ja spotkałem się z tym że po wyłączeniu komputera na porcie usb było napięcie i urządzenie podpięte nadal działało.

Chce zrobić podobny układ do laptopa, który będzie załączał ładowarkę owego laptopa po włączeniu go.

0
  • #15 13 Mar 2013 14:40
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

lukiiiii napisał:
    A co po wyłączeniu komputera? Ja spotkałem się z tym że po wyłączeniu komputera na porcie usb było napięcie i urządzenie podpięte nadal działało.

Sprawdź ustawienia w BIOS - tam możesz mieć opcję, która pozostawia włączone USB. Wtedy wystarczy ją wyłączyć.

0