Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Energooszczędny komputer w obudowie od odtwarzacza DVD/VHS

08 Gru 2006 20:16 10139 39
  • Poziom 11  
    Zamierzam złożyć komputer, którego zadaniem będzie np. ściąganie, a więc będzie pracował non-stop. Chciałbym aby ten był absolutnie bez głośny (całkowicie pasywne chłodzenie) a do tego komputer z zasilaczem musi się zmieścić w obudowie od odtwarzacza DVD/VHS. Myśle o płytce pod procesor klasy 486 albo o pentium 1, gdyż dla tych zastosowań nie zależy mi na wydajności. Stąd moje pytanie która platforma - Pentium1 czy 486 jest bardziej energooszczędna oraz wydziela mniej ciepła??

Z góry dziękuje za odpowiedź.
  • Poziom 11  
    tronic1 napisał:

Jak już pisałem nie potrzebuje aż tak wydajnego komputera, w zasadzie powinno mi wystarczyć jak już wyżej napisałem Pentium 1 albo 486DX2. Planuje używać FreeBSD + jakiś program do obsługi torrentów + webadmin abym mógł administrować komputerem przez sieć.
  • Poziom 20  
    Może poszukasz na allegro , starszego laptopa np. Z wyjściem na monitor a uszkodzoną matrycą ,jest i cisza i prądy mało idzie
  • Poziom 11  
    Z tym że starsze laptopy są dość drogie a w dodatku żadko kiedy mają złącze RJ45, a to jest najbardziej potrzebne złącze w całym komputerze.
  • Poziom 20  
    to może na początku podaj kwotę jaką przeznaczasz na to
  • Spec od komputerów
    szpak3 - skoro 486/pentium, to wiadomo ze parenascie zł.

apichlinski - kup za 20zł jakiegos PII firmowego, cos jak scovery siemensa itp
    http://www.allegro.pl/item148742846_compaq_deskpro_slim_p3_500mhz_gwarancja_f_vat.html
    http://www.allegro.pl/item147640742_wyprzedaz_compaq_pii_350_gw_fv.html
    i do tego jakies 32MB RAM za 5zł. Oczywiscie najlepiej poszukac czegos w swoim miescie, zeby nie placic poczcie.

Ale jak chcesz taniej to pentium (486 na prawde nie warto), tylko, ze juz bez allegro, bo za drogo wysylka wyjdzie.
  • Poziom 11  
    Cena ~100zł za płyte z prockiem.
    Chodzi mi o to żeby zestaw zużywał jak najmniej prądu oraz jak najmniej się grzał. Dużo czytałem o prockach VIA ale do moich zastosowań naprawde nie potrzeba aż takiej wydajności. W końcu FreeBSD prawie nie wykorzystuje 1% mocy obliczeniowej P1!!
  • Poziom 29  
    Witam

No nie.Widzialem juz komp w okurzaczu,smietniku,radiu,globusie,motorze,akwarium.....i wielu innych rzeczach,ktorych nie pamietam ale w obudowie od video jeszcze nie.

Czy nie lepiej kupic za grosze na kompletny komputer typu Celeron `300,zintegrowana grafika.Wszystko bez dysku i CD.Poza tym wszystko jest w MASYWNEJ,lezacej obudowie a jedynym wentylem jest ten w zasilaczu.

Wiem,poniewaz Kolega kupil trzy takie do firmy.Moge zapytac "co i jak" jezeli Koledze zalezy.
  • Poziom 11  
    W zeszłym roku kupiłem na giełdzie cały komputer COMPAQ'a z obudową, kartą graficzną i prockiem Celeron 400MHz za 60 zł ale rozmiary tego sprzętu były za duże, poza tym celeron żłopie prądu aż huczy (Przepraszam za wyrażenie)... w tym wypadku dla mnie liczy się tylko cisza i rozmiary.
  • Poziom 15  
    apichlinski napisał:
    Cena ~100zł za płyte z prockiem.
    Chodzi mi o to żeby zestaw zużywał jak najmniej prądu oraz jak najmniej się grzał. Dużo czytałem o prockach VIA ale do moich zastosowań naprawde nie potrzeba aż takiej wydajności. W końcu FreeBSD prawie nie wykorzystuje 1% mocy obliczeniowej P1!!

Odpal na nim serwer apache, webmina, FTP i SAMBE to zacznie ci zużywać 40% :P (już nie mówiąc co sie będzie działo jak włączy sie kompilacje OpenSSLa :D)

Weź Pentiuma 233, zamontuj na nim dobry radiator i wstaw rezystor który ograniczy prędkość wiatraczka w zasilaczu (sam z doświadczenia wiem że płyta+procesor+dysk niewiele obciążają zasilacz, i mozna spokojnie wiatraczek w nim spowolnić).

Cena P1 jest taka sama co 486 a wydajność większa ;)

Swoją drogą mierzyłem ostatnio miernikiem pobór prądu pomiedzy P233MMX a 386DX2 w tej samej konfiguracji - Pentium zużywa mniej prądu co przenosi sie na 10zł oszczędności w skali miesiąca. Pewnie z 486 będzie podobnie, wiec jaki jest sens go kupować?
  • Poziom 11  
    NeoX napisał:

Odpal na nim serwer apache, webmina, FTP i SAMBE to zacznie ci zużywać 40% :P (już nie mówiąc co sie będzie działo jak włączy sie kompilacje OpenSSLa :D)

Przecież nie musze uruchamiać wszystkiego na raz:D Jak FTP to bez samby itp. OpenSSL nie będzie mi potrzebny więc nie musze sie tym z góry martwić.

NeoX napisał:

Weź Pentiuma 233, zamontuj na nim dobry radiator i wstaw rezystor który ograniczy prędkość wiatraczka w zasilaczu (sam z doświadczenia wiem że płyta+procesor+dysk niewiele obciążają zasilacz, i mozna spokojnie wiatraczek w nim spowolnić).

Jak już mówiłem chodzi o bezwzględną ciszę. Zero wentylatorów. 100% pasywne chłodzenie.

NeoX napisał:

Cena P1 jest taka sama co 486 a wydajność większa ;)

Już wyżej napisałem wyraźnie że nie potrzebuje aż takiej wydajności. Wystarczy troche uważniej poczytać:D A cena mnie praktycznie nie interesuje ale przede wszystkim interesuje mnie CISZA i ROZMIARY

NeoX napisał:

Swoją drogą mierzyłem ostatnio miernikiem pobór prądu pomiedzy P233MMX a 386DX2 w tej samej konfiguracji - Pentium zużywa mniej prądu co przenosi sie na 10zł oszczędności w skali miesiąca. Pewnie z 486 będzie podobnie, wiec jaki jest sens go kupować?

386DX2 a 486DX4-100 sporo się różnią od siebie. Więc nie można ich porównywać do siebie. Pantiumy1 są znane z tego że potrafią się pożądnie zgrzać a wtedy to już nawet pasywne chłodzenie nie pomoże.
  • Poziom 26  
    Do Pentium1 wystarczy troche wiekszy radiator. Sam kiedys uzywalem P75 z samym radiatorem i nic sie nie dzialo. Najlepiej kup na allegro albo z ogloszenia plyte z procesorem P1, do tego troche ramu, jakis zasilacz i tyle. Jak znajdziesz caly zestaw to jeszcze taniej wyjdzie. Zestaw taki pobiera bardzo malo pradu i moze dzialac chlodzony pasywnie.
  • Poziom 12  
    Stary komputer 486 133Mhz z zintegrowaną kartą muzyczną i sieciową, innaczej będzie sporo problemów z włożeniem tego do obódowy od VHS, z dużym radiatorem na procku, który najlepiej przykleić klejem kropelka :D , ponieważ nie znajdziesz raczej pasującego do zaczepów, ja tak zrobiłem i działał, służył mi za router, oraz prosty serwer, niestety po wyjęciu z zasilacza wiatraka, zasilacz spalił się po dwóch tygodniach, więc cichy komputer naprawde ciężko zbudować. Środek obódowy możesz obkleić grubym kartonem, naprawde mocno wycisza.
  • Poziom 12  
    A może by tak jakiś starawy laptopik...486... czy wlasnie pentium 1...
    1. Odpada problem zasilacza - calkowicie pasywny
    2. Płytka małych rozmiarów...wejdzie w każdą obudowę.. dokupić jedynie sieciówkę na pcmcia i smiga...
    Troszkę pogrzebać na allegro...

Pozdrawiam
    Tomasz
  • Poziom 11  
    tomik_kr napisał:
    A może by tak jakiś starawy laptopik...486... czy wlasnie pentium 1...

Właśnie dochodze do wniosku że najlepszym rozwiązaniem będzie kupić laptopa z uszkodzoną matrycą.
    Pozostaje mi wątpliwość pomiędzy w/w Laptopem na p1 a jakąś płytką VIA z prockiem C3, bo nie wiem co mniej pobiera prądu.
  • Poziom 34  
    jak ktoś potrzebuje to mam do oddania jednostke IBM'a
    486 chyba 100 Mhz
    16 Mb RAM
    dysk SCSI 200 Mb
    Nagrywarka (na SCSI)
    zintegrowana grafika
    co ciekawe ma mysz i klawiature już na ps2
    jakaś sieciówka na pokładzie.

Komputer działa, ostatnim razem to było gdzieś z 4 miesiące temu chodził na nim Win 95
    Dzisiaj chcąc sprawdzić czy śmiga system nie botuje, coś padło w windowsie chyba..
    także myśle że wystarczy reinstal :)

Energooszczędny komputer w obudowie od odtwarzacza DVD/VHS.Energooszczędny komputer w obudowie od odtwarzacza DVD/VHS.Energooszczędny komputer w obudowie od odtwarzacza DVD/VHS
    :arrow: TONI_2003 :D Kliknij aby powiększyć :!:
    (na zdjęciach bez pokrywy, ma białą blaszaną obudowe)
  • Moderator
    Szanowny kolego Damnian proszę tylko zamieszczać fotki tak jak w linku poniżej!
    Firmy takie czy siakie co jakiś czas kasują fotki czy coś w tym stylu i już nic nie zostaje dla potomnych....
    Sądzę że jest to zrozumiale dla wszystkich.

Ogłoszenie : Wklejanie zdjęć.
  • Poziom 11  
    Damnian napisał:
    jak ktoś potrzebuje to mam do oddania jednostke IBM'a
    486 chyba 100 Mhz
    16 Mb RAM
    dysk SCSI 200 Mb
    Nagrywarka (na SCSI)
    zintegrowana grafika
    co ciekawe ma mysz i klawiature już na ps2
    jakaś sieciówka na pokładzie.

Komputer działa, ostatnim razem to było gdzieś z 4 miesiące temu chodził na nim Win 95
    Dzisiaj chcąc sprawdzić czy śmiga system nie botuje, coś padło w windowsie chyba..
    także myśle że wystarczy reinstal :)

Oto mi właśnie chodziło, tylko jak byś mógł spróbować zmierzyć ile zżera ten sprzęcik to byłbym bardzo wdzięczny a i przy okazji parę punktów poleci na Twoje konto:)
    A tak w ogóle gdzie to coś ma zasilacz??
  • Poziom 34  
    Zasilacz jest po prawej stronie (zdjęcie pierwsze od lewej) taka metalowa puszka prawie że przez całą długość obudowy. A ile mocy? ano nie mam pojęcia, 486 bardzo mało prądu żre ;) (na zasiłce nic nie pisze..)

TONI_2003 będe pamiętał ;)
  • Poziom 11  
    Damnian napisał:
    ano nie mam pojęcia, 486 bardzo mało prądu żre ;) (na zasiłce nic nie pisze..)

A mógłbyś zmierzyć jakimś miernikiem?? Bo słyszałem różne opinie na ten temat i chciałbym się upewnić.
  • Poziom 34  
    Niestety nie mam zabardzo możliwości dokonania jakiego kolwiek pomiaru poboru mocy :(
  • Poziom 14  
    Są PII 350-450 z samym radiatorem bez wiatraczka.
    Tylko pytanie jak chcesz coś ściągac to raczej dużo ( piszesz że komp będzie chodził non stop), to może być problem z podłączeniem "większego" dysku do 486, do P1 też chyba było 8GB max(nie jestem pewien), wkładanie kontrolera mija się z celem
    Po zwolnieniu wiatraczka zasilacza podejrzewam że wtedy twardziel będzie najgłośnijszym elementem a z tym już nic nie zrobisz, jakieś dziwne wyciszanie twardziela który miałby chodzi 24h może byc nieco szkodliwe.
  • Poziom 34  
    Tak czy inaczej będzie musiał włożyć kontroler bo w tych starych płytach chyba max 8 giga można było podłączyć.
  • Poziom 21  
    Raczej Linux sobie poradzi z HDD, wazne zeby pierwsza partycja /boot byla w tych pierwszych 8GB.

Co do energooszczednosci to wydaje mi sie, ze spokojnie PIII 450-600 dalby rade (chodza na 1,6V w przeciwienstwie do ok. 3,5V czy nawet 5V jak 486) bo seryjnie dzialaja bez wentylatorkow. Mozna tez sprobowac jakiegos Balerona 300 i obnizyc mu napiecie z 2V do moze nawet 1,7V. Musze porobic takie eksperymenty na moim 333.
  • Poziom 11  
    Wychodzi na to że specjalnie do tych celów będę musiał wykorzystać wczesny P1 tak ok. 75-100MHz + FreeBSD. Do tego pozostaje kwestia doboru płyty głównej tzn. Mam dylemat pomiędzy AT a ATX(wszystko zintegrowane).
  • Poziom 20  
    Ciekawe, opis z aukcji:

Przedmiotem aukcji jest Zasilacz Komputerowy o mocy 175W.
    PASYWNE CHŁODZENIE.
    Okazja do starszych komputerów, lub komputerów z małą ilością podzespołów, zasilacz obsługiwał komputer pIII 650 mhz bez żadnych wentylatorów (w komputerze nie było żadnego wentylatora) i wszystko działo dobre 1,5roku , komputer włączony non-stop , procesor miał temperature pracy do 120'C ale działał stabilnie:)
    Polecam do starych komputerów które mają służyć jako włączony komputer 24h/d
    Zasilacz wyciągnięty kiedyś z bardzo starego komputera P I 166mhz, jest naprawde cieżki, solidny (ok 1kg) ma wszystkie zabezpieczenia, pożądne wykonanie , solidne aluminiowe radiatory świetnie sobie raadzi ze starszym sprzętem. POLECAM

Pasywny zasilacz 175 W
  • Poziom 10  
    Zasilacz 175W to jest też spore przegięcie. Ja osobiście korzystając z Abita NF7 ściągnąłem Durona 750 Morgan do 330MHz (66x5). Efekt - bezgłośny. Zużycie prądu oscylowało wokół 45-50W włączając w to WD 160GB i grafikę S3Trio. Największym problemem był płaski radiator do procka (w tej chwili radiatory w wysokości 22mm do SocketA kosztują ok. 20zł. Przejściówka PCI - PCI "leżące" to około 25zł. Oczywiście to jest na wysrost tego co potrzebujesz, ale proszę Cię, weź jedno pod uwagę: większość klientów BT nie zjada za dużo cpu, a ale gdybyś chciał odpalić np. aMule'a to w tym momencie 200MHz to może być mało. Płyta pod 486 ma natomiast ciężki minus, mianowicie pamięci EDO. Kiedyś miałem 2x64MB, ale to rarytas, teraz w szafie leży worek 8MB. Stąd choćby P-MMX jest lepszym pomysłem. Natomiast z pomysłów praktycznych na bootowanie starego komputera: dobre wyniki uzyskiwałem bootując 386DX z karty CF 256MB (30zł) podłączonej przez przejściówkę IDE (30zł) pod Slackware'a z wsadzonym Sil0680 w PCI i dwoma 80-gigowcami spiętymi w RAID (bardziej dla uproszczenia konfiguracji niż prędkości). W ten sposób omijałem problem BIOSu. Silicon Image Sil0680 kosztuje około 30-60zł (dwa złącza PATA-133, pełen RAID rom). Unikałem też problemu z kolejnym dyskiem twardym, a karta CF okazała się szybsza niż leżący na podorędziu "Chrobotek" 1.6GB IBM-a.

Sam problem takiego mini-serwerka jest bardzo ciekawy. Wiele razy zastanawiałem się nad możliwościami rozbudowy linuxowych routerów, aż wreszcie wpadłem na inny pomysł, choć nie tani, to elegancki: Cienki klient: np CompaQ z P-233 kosztuje około 180zł, a wystarczy dopiąć do niego dowolny dysk 80G/2,5" (z reguły mają miejsce w obudowie na coś takiego). Rozwiązanie eleganckie i również ciche.

Pozdrawiam, mam nadzieję, że coś Ci podsunąłem pożytecznego.

PS. Terminal Compaq EVO t1010
    Terminal COMPAQ Thin Client T20, 300 MHZ, 64Mb RAM 32Mb
    Heh, przesadziłem z tymi 180zł :)
  • Moderator
    :arrow: Do kolegi Vatharian :idea:
    Proszę nie podawać linków do Allegro tylko zamieszczać fotki!
    Akcja się z kończy czy coś w tym stylu i już nic nie zostaje dla potomnych....
    Sądzę że jest to zrozumiale dla wszystkich.
  • Poziom 14  
    apichlinski napisał:
    Wychodzi na to że specjalnie do tych celów będę musiał wykorzystać wczesny P1 tak ok. 75-100MHz + FreeBSD. Do tego pozostaje kwestia doboru płyty głównej tzn. Mam dylemat pomiędzy AT a ATX(wszystko zintegrowane).

Dobry wybór... Ten procek pracuje na Socket7, a to dobra platforma do rozbudowy. Powstało mnóstwo płyt na tę podstawkę w formacie Baby-AT/ATX, która zmieści się praktycznie wszędzie ;) Można również wziąć jakiegoś starego K6, który będzie bez problemu pracował na samym radiatorze, (testowałem kiedyś starego K6-2 400MHz, bez wentylatora na radiatorze słuchałem sobie Winampa pod systemem Win98, do tego mając włączone gg) a wydajność jest duża. Pobór mocy może być nieznacznie większy od tego Pentiuma, bo jak powszechnie wiadomo, systemy AMD są bardziej oszczędne, niż systemy Intel, a w tym wypadku pozwoli on też na większe osiągi... Będzie tutaj można bez problemu załadować Win98 i cieszyć się jego bezproblemową pracą.