Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz do podziału telewizji kablowej

zasoby 08 Gru 2006 22:53 14211 8
 • Wzmacniacz do podziału telewizji kablowej
  Zazwyczaj sygnał telewizji kablowej jest zbyt słaby, aby mógł być rozdzielony na dwa lub więcej odbiorników TV, za pomocą pasywnego układu . Takie rozdzielenie sygnału prowadzi niemal zawsze do znacznego pogorszenia wyświetlanego obrazu. Chcąc zaradzić temu należy używać układów aktywnych, przykład takiego układu zamieszczony jest poniżej.

  Układ ten przed rozdzieleniem sygnału, na pięć niezależnych wyjść, dokonuje wzmocnienia sygnału wejściowego o 18dB. Układ zbudowany jest w oparciu o MAR-6 MMIC. Jest to układ scalony wzmacniacza o szerokości pasma około 2GHz i wzmocnieniu 18dB, pobierający prąd o wartości 15mA.

  Budowa i działanie układu:

  Wzmacniacz do podziału telewizji kablowej

  Układ zbudowany został na kawału dwustronnej płytki drukowanej. Ścieżki wycięto w laminacie przy pomocy ostrego noża. Wszystko upakowano w standardową, metalową obudowę z przylutowanymi sześcioma gniazdami typu F.

  Zasilanie tego układu wykonano w następujący sposób. Napięcie zasilania (8..30 VDC – 50mA) wchodzi do obudowy poprzez kondensator 1nF. Dioda chroni układ przed odwrotną polaryzacją napięcia zasilającego. Do stabilizacji napięcia użyty został układ scalony 7805, którego masa połączona została z obudową. Dwa kondensatory 100nF służą do odfiltrowania zakłóceń i powinny zostać zamontowane jak najbliżej 7805. W ten sposób do zasilania układu otrzymywane jest stabilizowane napięcie +5V.

  Sygnał wielkiej częstotliwości, czyli telewizyjny doprowadzany jest do obudowy poprzez jedno z gniazd F. Następnie podawany jest na tłumik, którym można regulować tłumienie w zakresie 0.75dB – 20dB. Tłumik daje możliwość zmniejszenia siły sygnału, w przypadku gdy wystąpi efekt przemodulowania sygnału. Z tłumika sygnał podawany jest poprzez kondensator 1nF do wzmacniacza MAR-6. Wejście układu MAR-6 oznaczone jest kropką na obudowie oraz nóżka wejścia jest ścięta po skosem. Zasilanie dostarczane jest do wyjścia układu MAR-6 przez 100Ω rezystor i sześciotworowy dławik ferrytowy (1uH). Prąd stały będzie wynosił około 15mA (3.5V DC na wyjściu MAR-6). Kondensator 1nF blokuje sygnał stały, a przepuszcza jedynie w.cz. sygnału telewizyjnego na dzielnik rezystancyjny. Dzielnik wykonany jest z 51Ω węglowych rezystorów. Impedancja wejściowa dla układu MAR-6 wynosi około 50Ω. Impedancja wyjściowa układu ma wartość niewiele mniejszą od 75Ω. Dzielnik wykonany został na pająka i unosi się nad płytką drukowaną. Każde z wyjść połączone jest do gniazda typu F. Gniazda zostały przylutowane do obudowy.

  W tym przypadku wzmacniacz został umieszczony w miejscu gdzie kabel wprowadzany jest do domu, a do każdego z wyjść podłączony został kabel koncentryczny. Obudowa połączona została przewodem miedzianym z masą. Układ zasilany jest z niestabilizowanego zasilacza 8.5V DC.


  Wzmacniacz do podziału telewizji kablowej

  Tłumaczył:
  wardach47
  Źródło:
  http://pe2er.nl/CableAmp/index.htm

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  zasoby
  Poziom 23  
  Offline 
  dddddd
  zasoby napisał 785 postów o ocenie 324, pomógł 4 razy. Jest z nami od 2002 roku.
 • Computer ControlsComputer Controls
 • #2
  dowodca_armii
  Poziom 30  
  Wzmacniacz jak wzmacniacz napewno przyda sie gdy ma ktos slaby sygnal. Ja mam slaby z normalnej anteny i bede budowal rowniez wzmacniacz antenowy.
  Mam schemat i jakbys mogl mi powiedziec czy to ma sens budowac (jestem poczatkujacym):
  Wzmacniacz do podziału telewizji kablowej

  Dodano po 1 [minuty]:

  u kurka ale nie ma oznaczen elementow:(
 • Computer ControlsComputer Controls
 • #3
  Rudolf2
  Poziom 16  
  no wartosci by sie przydaly :]
 • Computer ControlsComputer Controls
 • #4
  gigabyte400
  Poziom 11  
  Gdzie można dostać ten układ MAR-6 MMIC ?? Już dawno miałem ten schemat ale nigdzie niemogłem kupić tego wzmacniacza . Są jakieś zamienniki bardziej dostępne ??
 • #5
  Bynio
  Poziom 16  
  Kolego "dowódca-armii". Proponuję zapomniec o budowie tego wzmacniacza gdyż w warunkach domowych nie uda Ci się go tak zestroic aby był stabilny w pełnym zakresie częstotliwości i przy różnych poziomach sygnału wejściowego. Spróbuj montowa różne wzmacniacze do anteny, może pomoże, jeśli nie to antenka do wymiany.
 • #6
  Popak
  Moderator na urlopie...
  Witam

  W www.tme.pl można kupić zamiennik MSA-0686 za 12.90zł

  Pozdrawiam
 • #7
  Cycu67
  Poziom 13  
  :cry: powiem tyle płakać się chce na widok tego schematu mogłeś bardziej się postarać
 • #8
  leszek żukowski
  Poziom 11  
  Wzmacniacz do podzialu telewizji kablowej to bardzo dobry pomysl bo rzeczywiscie przy pasywnym polaczeniu jakosc sygnalu sie jara
 • #9
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto