Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przetwornica 12V-230, Sinus

09 Gru 2006 12:44 9121 9
  • Poziom 28  
    Witam.
    Chciałbym zrobić przetwornicę napięcia 12V na 230V z tym, że musi ona spełniać następujące założenia:

Moc, na początek 300-500W
    Napięcie wyjściowe MUSI być sinusoidalne.
    Ma być wykonana na rdzeniou ferrytowym

Myślałem, żeby zrobić tak: Z napięcia 12V zwykła przetwornica 50kHz na ok. 310V DC. Następnie kluczowanie przy pomocy czterech mosfetów, albo IGBT. Problem polega na tym, że nie wiem jak osiągnąć sinus na wyjściu, a nie prostokąt? Czy może zastosowac modulację PWM? Tak jak w wzmacniaczach klasy D? Jeżeli można tak to zrobić, to jakiego procesora użyć do PWM? Na jednym wyjściu procesora byłby przebieg PWM, a następnie bramki rozdzielające górną i dolną połówkę. Po nich sterowniki IR2110 dwie sztuki w prezeciwfazach. Będą one sterować m,ostkiem H. Czy można wykożystać zwykły Atmel 89C51, albo podobny?

Za wszelkie opinie i rady będę wdzięczny.
    Pozdr.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 40  
    a co ten atmel mialby niby robic? W Ups-ach sa specjalne procesory do generacji pwm bo to nie takie proste. Sa tez rozwiazania czysto analogowe w ktorych wysokonapieciowy wzmacniacz klasy D wzmacnia referencyjny przebieg sinusoidalny.
  • Poziom 28  
    Atmel ma generować przebieg PWM. Bez żadnych dodatkowych opcji typu stabilizacja, czy regulacja częstotliwości. Myślę, że to jest do wykonania? Wystarczy na wyjściu kontrolera generować sygnał o zmiennym wypełnieniu w takt sinusoidy.
    Może ma ktoś link do schematu? Jeden znalazłem na elce, ale podobno ktoś zrobił na zwykjłym procesorze.
    Pozdr.
  • Poziom 40  
    Witam
    O wiele łatwiej osiągniesz to na AVR AT90PWM2. Ma on już wyprowadzone odpowiednie sygnały do sterowania kluczami oraz jest o wiele szybszy.
  • Poziom 11  
    mam podobny problem: rozwiäzanie? do teraz tylko teoria: atmega128 (ma wszystko, jest bardzo szybka i plytki do projektowania sa dostepne natychmiast) jako sterowanie i pwm .
    Atmega powinna - moze sterowac normalny scalak do sterowania przetwornic (wejscie do nastawiania napiecia wyjsciowego).
    Tego typu scalaki pracuja w zakresie 100 i wiecej khz.
    Wiec so wystarczajaco szybkie by wytwozyc 50 Hz na wyjsci trava wyjsciowego.
    Problemem moze byc tylko (i bedzie na pewno) dokladnosc napiecia wyjsciowego i eventualnie system powolnego startu tych scalakow
    do zasilaczy (przetwornic)

Proste ? nie bardzo - na pierwotnym uzwojeniu trava musialy by byc 2 takie uklady (i pierwotne uzwojenie musialo by byc tez dzielone) ktöre byloby pojedynczo sterowane (by uzyskac polowke fali).
    Drugi uklad bylby przez atmege wylaczane.
    Teoretycznie powinno to dzialac

Dodano po 4 [minuty]:

i jeszcze jedno.
    AT90PWM2 - z firma Atmel trzeba uwazac.
    Jeden , dwa , trzy lata i te uklady nie sa dalej produkowane.

Atmega 128 nalezy "najwazniejszych u Atmela i bedzie prawdopodobnie jesche 5 - 7 lat w produkcji
  • Poziom 28  
    Dokładnie o coś trakiego chodzi. Tylko nie rozumiem, dlaczego piszesz, ze potrzeba dwa układy sterujące. Oczywiście jeżeli zamierzamy zrobić pełny mostek, to potrzebne są dwa układy np IR2110 sterowane z jednego procesora.

Caly czas myślę jak to zrobić... SG3535, potem kilka par mosfetów i transformator na rdzeniu ferrytowym. Mostek i pełny mostek Mosfetów sterowanych prze układy IR i procesor. Z wyjścia po filtrach stabilizacja napięcia przez optoizolator na wejście układu SG3525.

Czy może tak być?
    Pozdr.
  • Poziom 11  
    zapomnij to co przedtem napisalem.
    to mialo byc prostsze , ale ja zapomnialem ze istnieje jeszcze cos prostszego.
    do obejrzenia tutaj - niestety po niemiecku.

http://www.gb97816.homepage.t-online.de/download/projekt_snt.pdf

ja jestem teraz od poniedzialku 10 dni w szpitalu, potem moge pomoc w tlumaczeniu.
    ten projekt ma praktycznie prawie tylko zalety.
    sprawnosc ponad 90%
    moc 1100 wat
    dokladnosc napiecia 2%.
    plytka i schematy sä gotowe, przynajmniej dla werji 55v --.
    uklad jest sprawdzony i wielokrotnie tak poprawiony ze zeczywiscie
    sprawnosc 90% zostala uzyskana.

poniewaz wersja orginalna pracuje na 220V
    "trzeba nieco" zmienic pierwotne uzwojenia, zwiekszyc pojemnosc kondensatorow na wejsciu, GL1 wymienic na diody szotkiego i powinno to chodzic.
    no i oczywiscie trzeba zmienic strone wtörna transformatora , ten zasilacz w wersji orginalnej wytwarza 55V stale.
    jest to z punktu widzenia elektronika dzialajacego praktycznie najlepsza praca jakä kiedykolwiek czytalem (przedewszystkim ze wzgledu na
    kompletnosc i dokladnosc opisow) z dziedziny zasilaczy.
    niestety podejrzewam ze uklad uc 3825 nie bedzie latwy do zdobycia i trzeba go bedzie zastäpic nowszym.
    czy uda sie tak przerobic uklad aby na wtörnym uzwojeniu uzyskac
    220V sinus ?? - to tylko mogä pokazac proby.
    sterowac trzeba by bylo ten uklad (wejcie minus ukladu IC4) za pomocä
    osobnego procesora i przetwornika DA ?? (albo generatora sinus ?)
    tak calkiem prosto to nie bedzie.

ps: przepraszam za bledy, mialem co prawda w szkole same piatki opröcz ortografi - ledwie 3-.

Dodano po 22 [minuty]:

jeszcze jedno pytanie

jak daleko jestes zaawansowany w elektronice ??

Dodano po 4 [minuty]:

w miedzyczasie znalazlem
    uc 3825 odpowiada sg 3825 cena okolo 12,50 euro
  • Poziom 40  
    Ale to jest zasilacz z 230V na 55V DC wiec co to ma wspolnego z falownikiem sinusoidalnym 12V DC>230V AC?
  • Poziom 11  
    irek2 masz racje
    lepiej od razu falownik niz ta przebudowa.
    z tä konstrukcja trzeba by bylo wytwarzac na wtörnym 500V , 2diody do tego i odczep w srodku.
    inaczej jest pelna sinusoida i zero w srodku prawie niemozliwe.
    tak to jest jak sie chce za prosto.
    zostane dalej w tym temacie , bede szukal i czytal .
    zamelduje sie za 10 dni.

lechoo dziekuje tez bede czytal.