Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Toshiba Satellite Pro 4600 i bateria podtrzymująca Bios.

music 09 Dec 2006 20:52 7355 5
    music
    Level 28  
    W laptopie z tematu, a dokładniej modelu PS460E-005TD-GR wystąpiły objawy wyczerpania baterii podtrzymującej ustawiania BIOS'u (Bad RTC Battery). I moje pytanie. Czy ktoś może się orientuje jak dostać się do tej baterii w tym modelu? Gdzie ona się znajduje?

Pozdrawiam.
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    arigato
    Level 27  
    Witam!
    Czy akumulator w laptopie jest sprawny? Jeżeli nie to przyczyną braku podtrzymania pamięci CMOS jest najzwyczajniej w świecie samoistne rozładowywanie się akumulatorków podtrzymujących, które zamontowane są w komputerze. Permanentny brak zasilania owych akumulatorków doprowadza do ich samo-rozładowania. Pamiętać należy o tym, że energia w nich zawarta służy nie tylko do podtrzymania zapisanych ustawień BIOS-u, ale również do podtrzymania ciągłej pracy zegara systemowego.
    Pozdrawiam.
    music
    Level 28  
    Więc jak mam to rozumieć? Zegar i Bios jest zasilany z tego samego akumulatora co laptop? Czy jest gdzieś jakaś bateria na płycie?
    Laptopa nie można uruchomić bez podłaczonego zasilacza. Podjąłem próbe naładowania akumulatora. Zobaczę co z tego wyjdzie.

Pozdrawiam.
  • Helpful post
    JanuszM
    Level 17  
    Bios jest zasilany z innej (mniejszej) baterii niż główna bateria. Zdejmij klawiaturę i jeśli nie będzie widać to zdejmij też ostrożnie górną część obudowy uprzednio wykręcając śruby od spodu. Jeśli będziesz miał jakieś problemy to napisz, mam taką rozebraną Toshibę w pracy, mogę zrobić zdjęcia i wysłać Tobie na maila.

Pozdrawiam, Janusz
  • Helpful post
    arigato
    Level 27  
    Witam!
    Proszę dokładnie przeczytać moją poprzednią odpowiedź i dać nam znać, czy twój akumulator, służący do pracy na komputerze, jest sprawny. Tak jak napisałem wcześniej, jeżeli nie jest on sprawny i nie zasilasz notka z zasilacza po wyłączeniu komputera to te małe akumulatorki, które są wbudowane do komputerka, sukcesywnie się rozładowują. To z kolei spowoduje w końcu utratę zapisanych ustawień w pamięci CMOS i zresetowanie zegara systemowego.
    Z powyższego wynika, że jakaś forma zasilania większego kalibru musi być obecna w notebooku właśnie w celu doładowywania owych cemosowych akumulatorków :-D
    Pozdrawiam.
    music
    Level 28  
    Więc tak. Laptop dość długo leżał nie używany. Akumulator uległ rozładowaniu. Naładowałem go i wszystko wróciło do normy. Komunikat "Bad RTC Baterry" nie pojawia się.

Dziękuje za udzieloną pomoc i pozdrawiam.