Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modyfikacja bluetooth - podłączanie anteny zewnętrznej

10 Gru 2006 14:04 4256 14
  • Poziom 19  
    Posiadam bluetootha:
    - o chipsecie CSR
    - przepustowość 5mbit/s
    - zasięg 100m (w terenie otwartym)

Wygląda tak:

Słuzy mi głównie do synchronizacji MDA przez ActiveSync'a. Ale nie w tym problem, otóż znalazłem pewne rozwiązanie na internecie:

http://www.popsci.com/popsci/how20/51460e0796b84010vgnvcm1000004eecbccdrcrd.html

Pozwala ono na powiększenie zasięgu Bluetooth'a poprzez przylutowanie zewnętrznej anteny WLAN.

Oto moja antena jaką posiadam:

i mój adapter wyciągnięty z obudowy:

I teraz moje wątpliwości:

1. Gdzie przyłączyć antenę: środkową żyłę pod tą spiralkę Modyfikacja bluetooth - podłączanie anteny zewnętrznej
    a ekran kabla do masy Modyfikacja bluetooth - podłączanie anteny zewnętrznej, czy ekranu wogóle nie podłaczać?

W antenie jak mierzyłem miernikiem to żyła środkowa nie była połączona z ekranem (antena indukcyjna?).

2. A może podłączyć antenę na spodzie, pod to kółeczko?

Będę wdzięczny za pomoc.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 27  
    Do kółeczka na spodzie. To fabrycznie przygotowane miejsce na zew. antene. Antena ma określone parametry przy których daje największy zysk i łączenie "anteny do anteny" (jak proponuje kolega wyżej) nie da dobrych rezultatów.
  • Poziom 13  
    Witam,
    sam jestem ciekaw jak to podłączyć (W artykule jest opis wymiany anteny na inna) - Tutaj jest sprawa dołączenia drugiej (Inaczej trzeba by było przeciąć ścieżkę, która robi za antenę na płytce - Czy może źle rozumuję?).
    Patrząc na układ elementów - Rozumuje, że żyłę środkową kabla antenowego łączymy, z punktem wewnętrznym "kółka" a ekran z tym kółkiem, które jest na zewnątrz tego punktu - Niech mnie ktoś poprawi, jeśli źle mówie. No i sprawa, tego czy "antenkę", która jest na płytce odłączamy czy zostawiamy w spokoju?

Pozdrawiam,
    Ipsylon
  • Poziom 12  
    Dokładnie ekran do zewnętrznego kółka a żyłę środkową do wewnętrznego :) A antenki na płytce bym nie odcinał... Jeśli będziesz chciał odłączyć zewnętrzną antenę to co wtedy? Można by znowu lutować, ale myśle że ne będzie ona w żaden sposób przeszkadzała :P Poza tym wątpię w to żeby zewnętrzna antena w takim typie bluetooth-a odczuwalnie zmieniła jego osiągi...
  • Poziom 13  
    Można by wpakować do środka dwa goldpiny i zworkę - Mógłbym wtedy po odłączeniu anteny zewnętrznej włączać wewnętrzną.
    Co do zasięgu to mam nadzieję, że jednak coś da - Według opisu producenta, adapter którym dysponuję powinien mieć zasięg 100m (Z pewnością przesadzone) ale z 10m by wystarczyło. Natomiast w moim przypadku zasięg to max. 2m. Na początku sądziłem, że to wina pola magnetycznego wytwarzanego przez kable, które mam w pobliżu PC (A jest ich nie mało), ale po podłączeniu go do przedłużki USB i oddaleniu od maszyny odległość od urządzeń przenośnych się nie zwiększyła. Chciałem przy pomocy dwóch adapterów USB (Akurat mam 2) połączyć komputery, które są w odległości 5m ale te się wogóle nie widzą tak więc test z antenką napewno szkodliwy nie będzie a może coś pomoże.
  • Poziom 10  
    Z gory przepraszam za odswiezenie. Mam wlasnie identyczny pomysl co kolega zakladajacy temat. Panowie wiec jak z ta antena wewnetrzna? Odlaczac czy nie?

Moze ktos jeszcze potwierdzic czy to na pewno o TO kolko chodzi?

Jestem szary w tych sprawach wiec prosze nie krzyczec.
  • Poziom 13  
    Tak to "To" kółko. Osobiście testowałem z podłączoną i odciętą antenką wewnętrzną i nie było różnicy, zasięg przy antence 2dB nie był porażąjący ale na terenie mieszkania przestałem mieć problemy z jego brakiem.
  • Poziom 10  
    Podlaczylem. Srodkowa zyle do srodka koleczka, ekran do obwódki. Nie stykaja sie. Luty zrobione prawidlowo.... Bluetooth w ogole nie dziala. Komputer wykrywa go jak nieznane urzadzenie i na tym sie konczy.
    Kto moze przewidziec przyczyne?
  • Poziom 11  
    Może przegrzałeś układ ?? ;] Jaka lutownica ?
  • Poziom 10  
    Lutownica? Delikatnie mowiac badziewna - taka:

http://www.budujesz.pl/produkt/3406/

Strasznie trudno trzeba bylo nia grzac zeby cokolwiek przylutowac wiec moze faktycznie masz racje...

Co do BT to na internecie wielu ludzi zglaszalo podobny problem i zadnemu nie udalo sie pomoc, wiec kupilem nowy modul.
    I tu kolejny problem... nie ma na nim tego "koleczka" do lutowania anteny zewn. Pod spodem jest tylko jakas mala kropka no i antena wewnetrzna. ]
    Jutro wrzuce zdjecia jak to wyglada. Pytanie co teraz? Gdzie sie mam wlutowac? Moze jakos do wewnetrznej... Pomozcie.
  • Poziom 24  
    nie przegrzaliśmy układu :) Prędzej ładunek elektrostatyczny z transformatora tego badziewia przedostał się na wejście scalaka uszkadzając go, w końcu grot nie był uziemiony.

Dodano po 49 [sekundy]:

PS omijajcie z daleka tą lutownice, zamiast grzać się grot to grzeje sie i kopci całe wnętrze heheheeh
  • Poziom 10  
    Tak wygląda nowo kupiony przeze mnie BT:

Gdzie sie wlutowac z zewnetrzna antena? Pomozcie...
  • Poziom 1  
    Mam takiego dongielka z miejscem na antene i obudowe od mac'a G4 z wbudowanym kabelkiem antenowym (cala obudowa jest antena) wykorzystalem go (kabelek od anteny) do karty WiFi i zastanawiam sie czy moge podpiac pod nia jeszcze BT i czy moge zrobic to od tak przylutowujac do modulu i obudowy kawalek kabla.
  • Poziom 13  
    Jeśli wykorzystywałeś ją jako zewnętrzną antenę do WiFi powinna spasować także do dongle'a BT, chociaż biorąc pod uwagę, ceny takich adapterów z anteną zewnętrzną jest to chyba nie warte zachodu na chwilę obecną. Co do tematu wszystko zostało już chyba powiedziane i raczej nie warto go dalej ciągnąć i odgrzewać starych kawałków.