Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Symetryzacja toru mikrofonowego

10 Dec 2006 15:43 4200 11
 • Level 14  
  Poszukuję dwóch transformatorów mikrofonowych. Najlepiej Te 3-377 firmy Tonsil, bo są przystosowane do montażu na kabel.
  Problem dotyczy przyłączenia dwóch mikrofonów do wzmacniacza WSH-110, za pomocą długiego toru mikrofonowego (ok.100m). Dla zapewnienia wysokiej jakości dźwięku i zredukowania zakłóceń musi to być tor symetryczny. Mikrofony, to typowe dynamiczne MDU o impedancji 200ohm. Cały sprzęt jest już skompletowany, a nie mogę przekroczyć nader skromnego budżetu.
  W sklepach nie znalazłem takiego transformatorka. Czyżby postęp techniczny wyeliminował konieczność stosowania takiego rozwiązania?
  Trendy 2021 w branży Internetu rzeczy [Webinar 02.07.2021, g.12.00]. Zarejestruj się za darmo
 • Level 41  
  No faktycznie ten transformator to jakby wykopalisko archeologiczne...
  ( szkoda bo jakieś 4 lata temu, przy kolejnej przeprowadzce, wyrzuciłem kilka takich na złom....)
  Jedyny inny sposób to przedwzmacniacz mikrofonowy na początku toru - stosowałem coś takiego w radiowęzłach szkolnych na torach nawet do 200m - kabel 20m - wzmaczniacz i tor do wzmacniacza. Na wejściu potrzebny będzie tłumik dopasowujący - zwykły potencjometr.
  Poszukaj wśród kitów do samodzielnego montażu

  Dzisiaj realizuje się to mikrofonami bezprzewodowymi......
  Pozdr.J.
 • Level 32  
  radiola wrote:
  Czyżby postęp techniczny wyeliminował konieczność stosowania takiego rozwiązania?


  Można tak powiedzieć, bo nie ma już sprzętu z innym wejściem mikrofonowym jak symetryczne. Poszukaj IMHO małego miksera za 100 na allegro
 • Level 14  
  adamjur1 wrote:

  Dzisiaj realizuje się to mikrofonami bezprzewodowymi......

  Za minimum 780,-zł komplet :cry: A ja potrzebuję dwa lub jeden podwójny.
  Przedwzmacniacz nie wchodzi w grę. Kłopot z zasilaniem. Brak możliwości zabezpieczenia przed uszkodzeniem (pod dywanem)
  Chyba najlepszym rozwiazaniem będzie jakiś prosty mikser. Np. dwuwejściowy. Tylko czy te najprostsze mają wejścia symetryczne?

  A może ktoś posiada jakieś stare moduły wzmacniaczy od stołów mikserskich. Można by wymontować same transformatory wejściowe. To takie malutkie, że w kopercie by się zmieściły :D. Jakby to było gdzieś w okolicy Szczecina, to odebrałbym osobiście.
 • Level 41  
  Pojawia się tu trochę sprzeczności- za moich czasów wejścia urządzeń typu Vermona, Eltron, i wielu innych były niesymetryczne i właśnie specjalnie jeden z przewodów z symetrycznego mikrofonu podawało się na masę a drugi na wejście ( np we wtyku DIN masa na 2 sygnał na 3)
  Symetryczne wejścia były jeszcze w lampowych chyna telosach, bisach itp ale nie jestem pewny.
  Zasilanie do przedwzmaczniacza mozesz podać po przewodach sygnałowych i oddzeilić od sygnału pojemnością ( podobnie jak we wzmaczniaczach antenowych) lub wyjściowy wtórnik emiterowy zaopatrzyć w dodarkowy rezystor w kolektorze do zasilania i z niego pobierać sygnał.
  Pozdr.J.
 • Level 32  
  adamjur1 wrote:
  Pojawia się tu trochę sprzeczności- za moich czasów wejścia urządzeń typu Vermona, Eltron, i wielu innych były niesymetryczne


  Tylko że elektronika nieco się posunęła do przodu od tego czasu :). Zrobienie beztransformatorowego wejścia różnicowego na elementach dyskretnych było bardzo trudne do zrealizowania. A ówczesne wzmacniacze operacyjne zbyt szumiały żeby zrobić na nich wejście różnicowe do mikrofonu. Tak więc w sprzęcie półprofesjonalnym klasy "Eltron" wejście było niesymetryczne. Dobre transformatorki również wówczas nie były tanie.

  Dodano po 4 [minuty]:

  radiola wrote:
  Chyba najlepszym rozwiazaniem będzie jakiś prosty mikser. Np. dwuwejściowy. Tylko czy te najprostsze mają wejścia symetryczne?


  Tak, jest to tak oczywiste, że nikt o tym nawet nie pisze w specyfikacji. Czasem producent pisze tylko "electronical balanced" albo "transformless balanced". Rozejrzyj się np. za używanym Behringerem UB 1002. Jeśli nowy kosztuje 270 to używany kupisz za jakieś 150.
 • Level 14  
  Kiedyś pracowałem przy tym. Mieliśmy "Regenta", "Vermonę". "Eltrona 100", póżniej "Forte 101S". Wszystkie miały wejścia niesymetryczne. Na estradzie radziliśmy sobie najpierw stosując transformatory mikrofonowe, a później jakiś skombinowany kawałek toru mikrofonowego ze studia TV (mikser symetryczny) produkcji "Delta". Sprzęt firmy "Dynacord" był wtedy dla nas nieosiągalnym marzeniem.
  Przez kilka lat używałem w radiowęźle również stołu mikserskiego "Delta". Tam w każdym panelu wzmacniacza liniowego lub mikrofonowego był właśnie transformator symertyzujący. A nawet dwa. Jeden na wejściu, w walcowatej obudowie z blach bodajże brązowych, i drugi wyjściowy z rdzeniem E. Sam wzmacniacz był na tranzystorach OC. Tory mikrofonowe były całkowicie symetryczne i używając mikrofonów MDU-29 na długich kablach nie mieliśmy żadnych problemów z jakością nagłośnienia. Niestety teraz nie mam do tego sprzętu żadnego dostępu. A po tylu latach pewnie i tak został wyrzucony na złom.

  Zasilanie wzmacniacza wejsciowego poprzez kabel mikrofonowy wymaga b. dobrej filtracji w zasilaczu. Przerabiałem to kiedyś stosując mikrofony pojemnościowe MCU-31. Przy pracy na torze symetrycznym można było sobie poradzić, ale przy braku symetrii zawsze był jakiś poziom "brumu".
 • Moderator of Acoustics
  W dziale download są schematy 3 mikserów peavey , tam można zobaczyć jak rozwiązane jest wejście symetryczne w przedwzmacniaczu mikrofonowym, razem z phantomem, i zasilaczem do phantoma.

  polecam poszukać shematu diboxa aktywnego zasilanego phantomem. W ten sposób możesz sobie sklecić całą linię.
 • Level 21  
  witam kolegow
  ootoz w ofercie tonsila nadal sa takie transformatory - wytarczy tylko ich zapytac... na dodatek masz do wyboru przelozenie np 7:1
  nie pamietam ile dokladnie cos takiego kosztuje ale jakies chyba 12 pln...
  mozna kupic wkladki do tych mikrofonow pseudo studyjnych mco.... cena ok 65 pln... wystarczy tylko zpaytac;)
  teraz to sie nazywa jakos pro tonsil czy jakos tam
  znajdziesz ich w necie ale o poszegolne elementy musisz pytac mailem lub dzwonic... w ofercie na stronie maja jakis chlam

  jeszcze jedno rozwiazanie przychodzi mi do glowy... a w zasadzie kilka;)
  mozna np w kazdy mikrofon wsadzic po wzmacniaczu opwracyjnym i albo zrobic odwrocenie fazy albo zwyczajny wzmacniacz zeby uzyskac sygnal liniowy - taki juz jest odporniejszy na zaklocenia
  napiecie potrzebne do zasilania mikrofonow np studyjnych (phantom) wcale nie jest tak trudne do zrobienia jak sie moze wydawac
  sam powiedzmy produkuje takie zasilacze bateryjne (9V>48V przez jakies 6h) oraz cale preampy z phantomem
  te 48V uzyskuje tam z 9V na przetwornicach a zeby nie pojawial sie pisk przetwornicy filtruje to 3x filtrami 2 rzedu czyli dlawik-kondensator i tak po kolei... parametry bardzo dobre i nic nie szumi...

  dodanie napiecia do sygnalu jest banalnie proste:
  dajesz na sztywno do wejscia w mixerze kondensator np 10-100uF i za nim po strionie gdzie ma byc przylaczony mikrofon dopinasz napiecie z zasilacza, bateri czy czego tam kto ma pomysl (byle nie wpiac do gniazda wejsciowego napiecia i przylozyc kondensatorem)
  w ten sposob juz masz napiecie na kablu sygnalowym
  teraz chcac je wyciagnac z powrotem w mikrofonie za wkladka dajesz kondensator i do tego kondensatora w szereg wpinasz ten przewod z napieciem... mozesz teraz podpinajac sie pod ta zyle pomiedzy kondensatorami zasilac wewnetrzny wzmacniacz w mikrofonie...
  realizacje zmiany napiecia robi sie za pomoca diody zenera... czyli opornik do kabla np 6,8k-10k i za nim dz do masy - jak dasz 5,6V to takie bedziesz mial napiecie;)
  trzeba pamietac tylko o kierunku podlaczenia diody zenera - podpieta zle nic nie zmieni... idac dalej jak juz masz napiecie na kablu pomyslalbym o zamianie wkladek w mikrofonach z dynamicznych na elektrety... w bielsku zdaje sie nord elektronik czy jak sie ten sklep nazywa byc moze jeszcze kupisz wkladki tonsila me-061 a tego nie przeskoczy juz zaden mic dynamiczny:) cena ok 4,50pln... no chyba ze planujesz wieksze zakupy w tonsilu to oni maja chyba me-087 bodajze za albo ponad 5 pln albo kolo 10pln... radzilbym sprawdzic sobei cene gotowego mikrofonu zbudowanego o ta wkladke - jego nazwa to me-02 prawdopodobnie;)
  podlaczenie tez banalnie proste... wszystko mozna na pajaka... z wkladki masz 3 wyprowadzenia +, gnd, sygnal
  aktualnie pracuje nad jakims rozsadnym rozwiazaniem do tego wyjscia symetrycznego (np na 2 tranzystorach i mic wpiety pomiedzy bazami)
  pozdrawiam
 • Level 21  
  Są jeszcze takie kości jak INA217 dawniej SSM 2017 prosta aplikacja zalatwia to problem jakość sygnału napewno lepsza niż na tych transformatorkach.Proste przystosowanie pod Phantom.
 • Level 12  
  Trochę po czasie, ale mam dwie uwagi:
  1) w mikrofonach MDU jest zdaje się wbudowany taki transformatorek (o ile dobrze pamiętam)
  2) do symetryzacji sygnału można użyć DI-BOXa. Najtańszy jaki znalazłem, to pasywny LH-053 Omnitronic - szumi dużo mniej, niż aktywny DI-20 Behringera
 • Level 14  
  I to jest dobre rozwiązanie! Mikrofon MDU/MCU(O) z transformatorem symetryzujacym, kabel mikrofonowy symetryczny i DI-BOX bezpośrednio przed wejściem toru mikrofonowego na przedwzmacniacz.
  Tylko trochę spore te DI-BOX'y. I pomyśleć, że wystarczyłby taki malutki transformatorek jak występował kiedyś np. w kasetowych wzmacniaczach D-70 lub D-30 firmy "Delta". No, ale tak się ma, kiedy pracować przyszło na starym złomie :D