Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AM TechnologiesAM Technologies
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

tv hitachi cmt 2130 cieniutkie jasne, geste paseczki.

10 Gru 2006 18:09 1239 9
  • Poziom 23  
    Dostałem staruszka do naprawy zanikł obraz i dźwiek stwierdziłem zimny lut na tranzystorze Q791 który jest stabilizatorem 12V zasila układy scalone i tuner. Teraz tv chodzi, ale mam pytanko, bo występują cieniutkie jasniejsze paseczki na całej tresci obrazu i obraz wygląda tak jakby miał mniej linii niż w rzeczywistosci.Oczywiscie możnaby przyjąć ze tv jest oki jednak troche mnie to denerwuje i chciałbym to usunąć. Dawniej czesciej naprawiałem tv intuicyjnie mi sie nasuwa ze trzeba wyregulować jakąś fazę :?: moze w dekoderze pal ??
    Jeśli ktoś wie o co chodzi prosiłbym o szybkie sugestie
    Pozdrawiam Michał.
  • AM TechnologiesAM Technologies
  • Moderator
    Spróbój podłaczyć pod wej video sygnał jakikolwiek (chociarz najlepszy byłby z generatora sygn. tv ale wystarczy nawet obraz kontrolny z video) wtedy zaobserwujesz jak dział ci pozostała częśc ukladu bez głowicy i częsci pośredniej. napiosz co się wtedy dzieje. Pozdrawiam!!!
  • AM TechnologiesAM Technologies
  • Poziom 40  
    Ostatnio naprawiałem taki. Całe stado rozlanych kondensatorów w róznych miejscach na płycie. Zobacz jak u ciebie (były aż tłuste plamy elektrolitu na laminacie) zobacz elektrolit w zasilaniu wzmacniaczy wizyjnych i jeśli sprawny reguluj napieciem G2.
  • Poziom 23  
    Wymieniłem kondensator c765 22µF/250V na troche wiekszej pojemnosci i na 400V ale widze ze nadal sa takie objawy :( z poczadku myslałem ze to to ale to tylko sugestia napiecie UG2 to focus czy screen bo juz zapomniałem :oops:
    a moze to juz efekt upływnosci kineskopu (przeciez to juz jest dziadek) płynie duży prąd katod i filtracja napiecia wzmacniaczy wizji juz nie wydala..
    Pozdrawiam i czekam na dalsze sugestie.
  • Poziom 17  
    WITAM.
    ug2 to screen{jaskrawośc}
    focus to ostrośc .pozdrawiam.
  • Poziom 23  
    Zregenerowałem kineskop, oczywiscie obraz sie poprawił wiekszy kontrast,ostrosc ale paski pozostały zastanawiam sie czy to nie impulsy odchylania pionowego nie są czymś zakłócane.

Pozdrawiam Michał.
  • Poziom 33  
    Może dokładniej opisz o jakie paseczki chodzi. Mam nadzieję, że nie są to linie nie wygaszonych powrotów. Zastanawiające jest to co piszesz o wrażeniu mniejszej ilości linii. Zmniejsz wysokość obrazu i napisz co się dzieje wówczas.

Remeknapr
  • Poziom 23  
    W zasadzie to te paski widać bardziej przy wiekszym nasyceniu kolorów i te paski moze nie są jasniejsze jak pisałem tylko tak zafałszowują kolory np jak jest tło pomarańczowe to linia po linii jest powiedzmy zółta a potem pomarańczowa. Jak jest niebieskie to jedna linia jest prawidłowa a druga jest błękitna. i kolory na krawędziach są jakby postrzepione od tych linii
    W zasadzie trudno to ująć ale tak jest jak napisałem
    dzieki za pomoc.

Michał.
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Wydaje się, że teraz lepiej widzę o co chodzi. Jeśli zregenerowałeś kineskop, to raczej wykluczamy słabą emisje katod, ale na wszelki wypadek sprawdź jak zachowują się te postrzępione obwódki przy zmniejszaniu kontrastu. Zdejmij nasycenie i zaobserwuj jak wtedy wyglądają linie. Jeśli nieprawidłowości występują tylko w chrominancji, to należy podejrzewać dekoder (np. uszkodzona linia opóźniająca 64us, lub nie dochodzi do niej sygnał). W każdym razie w tej okolicy bym szukał przyczyny.

Remeknapr
  • Poziom 23  
    Dzieki Remeknapr za pomoc i zainteresowanie tematem mimo iż został przeniesiony do działu dla początkujących. Co prawda nie usunąłem tego problemu, bo znajoma naciskała zeby skończyc i zostawic tak jak jest, gdyz to jeden jej tv w domu a do tego jest chora i jej się nudzi :D.Obraz jest wmiare poprawny takze skręciłem i oddałem.
    Po podjeciu wielu kroków w celu usuniecia tego objawu jestem na 99% pewny ze to kwestia prawidłowego zestrojenia dekodera pal(wystepują tam obwody LC) lub uszkodzona linia opóźniająca.
    1% przeznaczam jakies drobne uszkodzenie w układzie odchylania pionowego.
    Jeszcze raz dziekuje wszystkim za pomoc temat uważam za zamkniety.
    Pozdrawiam Michał