Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pytanie do posiadaczy wytwornicy dymu.

10 Gru 2006 18:11 21219 49
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 18  
    Witam, Jeśli stosujesz oryginalny firmowy płyn do wytwornicy, do dym nie jest szkodliwy (osoby mające problemy z chorobami drug oddechowych mogą odczuwać chwilowe dolegliwości, ale gdy wyjdą z zadymiopnego pomieszczenia wszystko jest w porządku) Dym ma delikatny zapach (niektórzy tego zapachu nie czują, natomiast ja troszke czuje) oczywiście wszystko zależy od stosowanego płynu, możesz dolać do płynu koncentrat zapachowy. A także jeśli używasz słabej jakości płynu ten specyficzny zapach jest bardziej ostrzejszy. Dym nie powinien nikomu poważniej zaszkodzić. "przerzedzić chodowle chomików" nie wiem do końca o co Ci z tym chodzi, ale myśle że nie, ponieważ dym tak jak i dla ludzi tak i dla zwierząt jest nieszkodliwy.

Pozdrawiam, motykami.
  • Użytkownik usunął konto  
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Zrobisz mały przeciąg i po dymie, a co do samego dymu to zakładając, że będziesz stosował oryginalny płyn do maszynki to nie masz powodów do obaw. Mojej śwince morskiej nie zaszkodziło :D
    Pozdro
  • Poziom 17  
    szkodliwość tego typu mgły występuje tylko przy znacznych przegrzaniach pieca, zdarza sie to najczęściej w modelu z-80 antari. innych firm nie testowałem. nie stosuj płynu dymex ani teatrum, pięknie reklamowane, pięknie niszczą piec.
  • Poziom 15  
    witam posiadam dymiarke taką malutką domową i moge stwierdzić że nikomu nie działo się nic po dymie:) a do bardziej wtajemniczonych patanko jaki polecają płyn do dymiarek bo do tej pory używałęm tego który dostałem w zestawie na próbe ale nie wiem jaki kupić wiem że nie może to być dymex i teatrum więc jaki??
  • Poziom 18  
    Ja polecam płyn Pink Juice (można kupić np. na prosklepie) stosuje go w mojej Antari i drugiej na której się nikt konkretny nie podpisał, i jestem zadowolony, dym jest dość regularny (tzn. powstaje jednolita mgiełka a przy innych płynach powstają takie jakby smugi) pieca nie zapyach (w tej niefirmowej stosuje ten płyn już ponad 2 lata i nie mam żadniutkich problemów z niczym) Nie polecam natomiast płynu Eurolite (co rpawda miałem tylko doczynienia z "Eurolite P" ale dym śmierdział i utrzymywałsię bardzo kruciutko (15min max)) Dymex nie jest taki tragiczny zużyłem na samym początku ponad 5l Dymexu i nie narzekałem, jest go troszke czuć, ale utrzymuje sie długo, pieca tez mi nie zapchał (kolega używa tylko Dymexa (ponad 3 lata) i też nie ma większych problemów (w wytwornicy Antari (bodajże F-80 ale pewien nie jestem) I nie polecam prub robienia płynu, znajomy tak kombinował i nic mu z tego sensownego nie wyszło. Dym się krutko utrzymywał, śmierdział i wytwornica pluła jak coś... Co jest jak u mnie niedopuszczalne bo dość często wytwornice podwieszszam na rampie nad ludźmi, i gdyby tak wytwornica pluła to nie dość żę wszyscy by byli brudni to jeszcze mogło by kogoś popażyć)

Pozdrawiam, motykami.
  • Poziom 17  
    dymex sprawia problemy gdy zacznie się go stosować po eurolite, na serwisie z tego powodu kilkanaście razy musieliśmy odmówić reklamacji klientowi, po przebadaniu tego płynu. w jednej z próbek miśki od analiz znalazły dość magiczne związki miedzi, a że to był okres ptasiej grypy zapytali (chyba żartobliwie) czy budujemy wytwornice do zabijania chorych kur.
    stosuje płyny od kilkunastu lat, najlepszy jest martin, ale cena zabija (100 zł litr) utrzymuje się tak długo, aż go wentylacją nie wyciągnie. poza tym jednak wszystkie odmiany eurolite+czasami jeszcze woda destylowana do rozcieńczenia gdy akurat gdzieś nie mają fazer'a.
  • Poziom 14  
    a tak na chwile zbaczajac z teamtu, jesli juz piec po tym calym dymexie sie zapcha to co robic? Mozna gdzies kupic jakies czesci do wytwornic etc?
    (chodzi mi glownie o wytwornice firmy Eurolite)
    Struna do gitary we jakis drut i przepychamy:) Moja wytwornica zaprahcla sie po polowie dymexa ale przepchalem ja wlasnie cienkim drutem.
  • Poziom 14  
    tez drutem probowalem, ale jak rozwinelem cala te rurke to sie przerazilem i dalem spokuj ;-p
  • Poziom 17  
    w małych wytwornicach niestety nie można rozebrać pieca, dopiero od 1kW w góre są rozbieralne, trzeba je rozkręcać "na gorąco" wtedy ten syf co je zalepił jest w miare plastyczny, wykręca sie taka dłuuuuuga śruba slimakowa w której trzeba dobrze wyczyścić rowek.
  • Poziom 14  
    hmm a taka medziana rurke o srednicy hmm 1mm moze 1,5 mozna gdzies kupic? chyba w modelarstwie sa takie uzywane nie?
  • Poziom 22  
    Witam
    Posiadam zadymiare:
    MC Crypt MC 700 wypaliła sie w niej grzałka, więc dałem taką z czajnika ok 1800, 2000W pompke to dałem razem z pojemnikiem, ze spryskiwaczy z malucha.

Też bym musiał przeczyścić piec, jednak nie umiem go rozebrać w żaden sposób odkręcam te 2 króćce i tam widzę jakiś materiał, podobny do aluminium, lecz nic nie da sie z nim zrobić, ani odkręcić, ani młotkiem ;/ co robić??

Aha jeszcze mam taki problem z moją dymiarą że jak dymię to dużo płynu z niej wycieka razem z parą i po chwili robi sie kałuża:(
  • Poziom 17  
    jeżeli zadymiara wymiotuje płynem to jest objaw za niskiej temperatury. nie wiem jak wmontowałeś grzałke, ale normalnie jest ona przeprowadzona przez ten aluminiowy korpus, a przestrzeń jest wypchana jakimś magicznym metalicznym czymśtam, którego skład chemiczny nie jest i znany, ale pomaga przewodzić ciepło z grzałki do pieca.. spróbuj podnieść temperaturę na termostacie, jak nie masz termometry to polecam najbardziej tani multimetr z pomiarem temperatury. tylko nie pamiętam ile trzeba ustawić, niech ktoś życzliwy poda temperature z termostatu z ANTARI Z-80
    jest to chyba 230 stopni max 280. jestem tego pewien na 99,98%.
    jeżeli masz nierozbieralny piec, do skręć go do kupy, przygotuj mixture z 1 szklanki octu 10% i trzech szklanek wody (koniecznie destylowana/demineralizowana).
    przepompuj to przez wytwornice (rozgrzaną), sugeruje na zewnątrz, i zaraz po tym zabiegy wylej pozostałe resztki, wypłucz zbiornik wodą, zalej płynem i przepuść ok. 100ml płynu do dymu.
    jest to opis serwisowego czyszczenia firmy antari. nawet dla leniwych mieli ten miź w sprzedaży. ocet musi być czysty, spirytusowy, żadnych wynalazków.
    miłego i czystego dymienia w święta.
  • Poziom 18  
    W mojej Antarynce temp. pieca to 240-250 stopni (jest to Antari Z-80 tam jest piec 700W) a w drugiej (niefirmowej, lecz nei jest to jakieś badziewie Eurolite, porządna wytwornica gabarytami sporo większa od Antari, i ma piec 1kW, tam temp. pieca to około 260-270 stopni) Co do czyszczenai pieca to w Antari jeszcze nei czysciłem, ale w tej niefirmowej kiedyś czyściłem, i wykręciłem cały blok pieca, odkręciłem dyszę wylotową, i ze środa wyszla mi taki ślimak, tzn. blok z aluminium z wyciętymi rowkami, i jego ładnie wyskrobałem kamień, i przeczyściłem drutem dysze wylotową i wlotową, z octem się nie bawiłem bo nie było sensu.

Nie wiem jak jest w tej Antari, i powiem szczerze ze jeśli nie będzie to rozbieralne tak jak i w tamtej to troszke mnie przeraża czyszczenie pieca w niej ... ;/

Pozdrawiam, motykami.
  • Poziom 17  
    to są właśnie cechy dobrego pieca jeśli jest rozbieralny. jak nie to tylko ocet. niestety, czasami zabija wytwornice na amen :( ale cóż, i tak by długo nie podziałała. jeszcze jedna uwaga. zanim zaczniecie czyścić piec, koniecznie sprawdźcie pompkę!!! szczególnie w z-80 itp. maluchach. jak z niej nie cieknie ledwo co, a wystrzeliwuje strumień to prawie ok. po zatkaniu wylotu palcem także powinna dawać lekkie ciśnienie. w pompkach przeważnie ulegają zyżyciu uszczelki (malutkie gumowe pierścienie) trudno je dostać ale jak się pobiega po sklepach to idzie je dostać. jeśli pompa ok. i temperatura na piecu też pomiędzy 230 a 290 to wtedy zatkanie pieca. przy za wysokich temperaturach najpierw usunąc usterkę regulacji, następnie czyścić piec. kwas octowy oczyszcza aluminium, ale w zawysokich temperaturach powstaje jakiś dziwny czarny szlam i odrywają sie duże kawałki syfu które moga definitywnie zatkać piec. mozna próbować od strony wylotu, ale bardzo uważnie!!! to są wysokie temperatury i ciśnienia, o wypadek nietrudno. jeden z moich znajomych popisał się wyjątkowym debilstwem i kretynizmem do czego sam się przyznał. czyścił gorącą wytwornice za pomocą izopropylowego alkoholu. poparzenia niezbyt ładne a i serwis nam podpalił!!!
  • Poziom 27  
    Ja mam Maszyne FN-Light F-100 , ma bardzo duże ciśnienie wydmuchu dymu i czasami jak się nagrzeje to dymi ledwo co , czy możliew jest że zassała jakiś syf ze zbiornika ?? bo jak jej przyłoże pare razy z kopa to działa normalnie.
  • Poziom 17  
    zassać raczej nie mogła, powinien być filterek na wężyku który znajduje sie w zbiorniku. (ale mi sie rymło) jeśli działa na kopa, sugeruje zacząć od pompy. tylko jedna przestroga: rozbieraj pompkę tak aby ją identycznie złożyć, niestety da sie to zrobić na kilka sposobów. podeślij oznaczenie pompki lub wklej fotkę, a dokładnie napisze co zrobić. przy zapchanym piecu kopniak raczek nie pomaga, chyba, że duży odłamek syfu przytyka dysze wylotową. od tego najprościej zacząć. odkręć dysze obejrzyj, bez założonej dyszy troszku podym. jak to nie pomorze sekcja zwłok pompy, obdukcja uszczelek i reanimacja.
  • Poziom 27  
    Po sylwestrze rozbiore maszynke i prześle fotki i model pompki to rzucisz na to okiem specjalisty. Pozdrawiam
    No i wlasnie pompka padla i mi :/ Rozebralem ja na czesci pierwsze ale nie udalo mi sie jej ozywic bo nie mialem czasu zeby rozgryzc jej zasade dzialania (doszukalem sie tylko jednego zaworka zwrotnego) za to znalazlem trozhe odksztalcona uszczelke przy plastikowym elemencie wewnatz. Moze za tydzien ja przywioze to zrobie zdjecia. W na sylwka zamiast pompki podlaczylem strzykawke:D
  • Poziom 17  
    jeśli jest to pompa inna niż w antari z-80 (czyli większa) to raczej zonk. one sie bardzo długo nie psują. moja wytrzymała już ponad 1000 litrów płynu i działa. poprzednia pracowala ok 3 lat używana ostro przez 3-4 dni w tygodniu. te duże ulegają korozji. jakoś jednak ta woda z parafiną i pewnie dziwnym składnikiem X wyżera aluminium. jest w nich zagmatwany system kanalików, kanałów zwrotnych i 3 zawory. rozpiłowałem kilka po nieudanych próbach naprawy i były tak przeżarte że nie było co naprwawiać. zresztą za mało miejsca aby stosować żywice, i za duże ciśnienia. brawyra pod tytułem strzykawka nie jest wskazana. bezpieczniej jest wlewać płyn grawitacyjnie, piec niestety nie ma zawory zwrotnego i wytwarzane ciśnienie próbuje także tyłem się wydostać z wytwornicy. można dostać po ciele gorącą mieszanka tłuszczu i pary wodnej. sugeruje zachować rozwagę!!! jest to bardzo niebezpieczne z dużymi piecami. w nich ciśnienie potrafi rozerwać skorodowaną rurkę miedzianą. w miejscu pęknięcia widziałem rurkę wyprostowaną na blaszkę, a para odrzuciła przewody 2,5mm. stało sie to przy normalnej temperaturze pieca.
    co do Twojego postu: nie kojarze żadnego plastkikowego elementu w pompach przy których jest uszczelka. morze to byc bakelit. jedyny kawałek plastiku znajduje się na ruchomym rdzeniu ma średnicę ok 3mm jest zawieszony na sprężynie ukrytej wewnątrz w/w rdzenia. jest to jeden z zaworków. ta uszczelka przy "plastikowym elemencie" to raczej fragment zawory wylotowego. jak miała kolor ciemnopomarańczowy to wszystko jasne. często szlag je trafia od temperatury jak wytwornica długo stoi włączona i nieużywana. czarne uszczelki wytrzymują, pomarańczowe puchną, zwiększają wymiar i robią się lepkie.
  • Poziom 17  
    Witam!
    Nie rozumiem problemu z płynem DYMEX. Stosuję go w swojej amatorskiej dymiarce eurolite i nie mam z nim problemów... prędzej z dymiarką bo raz jak pożyczyłem kumplowi to mu filtr (ten na końcu rurki) się odcepił i jakiś pyłek wpadł i dysze zapchał ale naprawiłem... A jeśli chodzi o szkodliwość to wdychałem go kiedyś jak dym papierosa... coprada biec się nie da jak ma się pełne płuca dymu ale do tej pory żyję :)
  • Poziom 27  
    Ja raz kupiłem dymex i jest do bani , słaby , rzadki dym i śmierdzi.
  • Poziom 25  
    Zarżnołem wiele wytwornic dymu (eurolity 2szt, atmos fog 1szt, 2 szt Martinów) i płynów miałem wiele więc moje wnoski:
    1) Na "smród" dymu ma wpływ DYMIARKA a nie płyn!!! W tanich chińszczyznach dym śmierdzi ponieważ po nagrzaniu pieca płyn jest spalany w nadmiernej temp. i smierdzi spalenizną, a po ochłodzeniu się pieca przed załączeniem grzałki i wyłączenim pompki płyn nie jest spalany i "mokry", dusi jakby para wodna. Obecnie mam dymiarkę Martin 950 - duży i stabilny temperaturowo piec produkuje idealny dym z każdego płynu i się nie zatyka! Jak się kupi chiny to sie ma problemy
    2) Kup maszynę porządnej firmy to podymisz do końca swych dni :) kupisz lóńta to się zaraz zepsuje, zatka i zleje, a ty bedziesz wąchał smród
    3) jak ktoś jest bogaty to niech sobie kupuje płyn martina, 110zł za bańkę to dla mnie kosmos, za taką kasę mam 15l płynów z allegro - firmy do wyboru i zapach czasem gratis
    Dymiarke mam najmniejszy model euroshita, kiedys tylko na taka bylo mnie stac, miala dzialac tylko przez jedna impreze. Pompka jest malutka rozbieralna, gmki czarne plastik bialy. Fotki zrobie za jakis miesiac jak bede w domu.
  • Poziom 11  
    Witam

Wiek kos może gdzie czyszczą wytwornice(najlepiej w Poznaniu) albo jak samemu wyczyścić wytwornice mam Antari F-80 Z i się lekko zapchała gdyż do płynnu dolałem przez nie uwage troszkę kawy rozpuszczalnej i teraz mi troszke kiepsko dymi;/ Ma ktos jakiś pomysł jak ja wyczyścić?? Czekam na odpowiedźi
  • Poziom 17  
    odezwij sie na priw lub gg. jestem z poznania/stare miasto. z kawy jeszcze wytwornicy nie czyściłem....
  • Poziom 2  
    Mam Problem z dymiarą Nebelmashine FG 500 N a mianowicie gdy wciskam przycisk to dym leci ledwo co... a jak da sie jej z kopa to juz lepiej ale na krótko nie wiem czy to może być pompka czy wpadł jakiś syf do środka używam płynu dymex z tego co czytałem to nie jest za dobry może to też tego wina. Proszę o pomoc
  • Poziom 20  
    Albo pompka, albo przytkana dyszka. Proponuje przeczyścić - powinno pomóc.