Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Alarm samochodowy w motocyklu - która centralka ?

viperPL 10 Gru 2006 21:18 4391 36
  • #1 10 Gru 2006 21:18
    viperPL
    Poziom 16  

Witam.

Która centralka Waszym zdaniem jest najlepszym wyborem do zastosowania w motocyklu - cena 100-150 zł

Centralka nie musi posiadać multum funkcji - zależy mi na małej awaryjności oraz stosunkowo małym poborze prądu w trybie czuwania (ampio mini pobiera 10mA -aczkolwiek nie mieści się w w/w kwocie).

Alarm ma współpracować z czujnikiem przechyłu (podpięty pod alarm) + czujnik mikrofalowy (podpięty pod pre-alarm). Z tego powodu że pod pre-alarm będzie podpięty czujnik mikrofalowy musi istnieć możliwość sterowania + lub - z pilota, lub poprosty wyłączenie wejścia prealarmu pilotem.

Bajery typu: wbudowane przekaźniki do Cz, sterowanie oświetleniem wnętrza itd są mi zupełnie nie potrzebne:)

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.

0 29
  • Relpol
  • #2 10 Gru 2006 21:29
    silwercircle
    Poziom 10  

Kup sobie najlepiej ,alarm przystosowany do motocykla np. dlatego że posiadają one chermetyczne obudowy ,mają w sobie czujnik przechyłu ,mały pobór prądu i posiadają malutkie piezoelektryczne syrenki, są one dostępne na stronach z aukcjami

0
  • #4 10 Gru 2006 21:46
    viperPL
    Poziom 16  

Motocyklowy odpada:

Aby posiadał pre-alarm z czujikiem mikrofalowym lub wejście pre-alarmu kosztował by krocie.

Sprawa hermetyczności ? - znalazłem miejsce gdzie woda nie "doleci", ewentualnie uszczelnię go :)

Motocykl jest używany w sezonie codziennie, więc ultra mały pobór prądu nie musi być - choć im mniej tym lepiej. Jeśli będę zostawiał motocykl w garażu odłączę zasilanie centralki :)

A więc jeszcze raz:

Który alarm samochodowy do motocykla?
    - stosunkowo niski pobór prądu w czasie czuwania
    - mało awaryjny i dobrze wykonany,
    - z możliwością podania + - na stałe z dodatkowego kanału przy użyciu pilota - chodzi o możliwość wyłączenia prealarmu (czujnika mikrofalowego) pilotem

Frodo, megicar, silicon, legendford ??

Kupił bym Ampio mini - sprawdzony przez znajomego, ma to co trzeba i jest raczej solidny. Ale cena ...

0
  • Pomocny post
    #5 10 Gru 2006 22:04
    norbert.s.

VIP Zasłużony dla elektroda

do skuterów montuję legendfordy f14 z dwustrefowym czujnikiem uderzeniowym{z prealarmem},do tego mały piezak ,blokada na rozruch,normalne wpięcie w kierunki i jest ok. f14 ma programowalny rearming,co jest ważne w skuterze,bo nie ma tam krańcówek,zrobiłem już tak ładnych kilka motorków i jest na razie spokój,głównym czujnikiem jest w tym wypadku wstrząsówka.

0
  • #6 10 Gru 2006 22:08
    viperPL
    Poziom 16  

Norbert.s:

Jest możliwość w legendfordzie F14 wyłączenie prealarmu pilotem ??

Chcę pod prealarm podpiąc mikrofalę - muszę mieć możliwośc wyłączenia tego w pewnych sytuacjach, biegające psy, kury :)

0
  • Relpol
  • Pomocny post
    #8 10 Gru 2006 22:09
    renqien
    Poziom 32  

I jest możliwość odłączania stref po kolei...

0
  • #10 10 Gru 2006 23:10
    viperPL
    Poziom 16  

Jak wygląda zasięg pilotów legendforda ?

0
  • #11 10 Gru 2006 23:14
    renqien
    Poziom 32  

Spoko, piloty są na kwarcach, a radiówka to odbiornik superreakcyjny na ceramice. Można też zamontować superheterodynę.

0
  • #12 11 Gru 2006 20:12
    mr-perch
    Poziom 28  

Motocykle i skutery uzbrajałem w alarmy Tytan DS-200 lub DS-300. W skład systemu wchodziła oczywiście syrena piezo i czujnik położenia. Czasami mikrofala. Dodatkowo pojemnik na aku (bądż siedzenie) uzbrajałem w mikroswitch. Problem rearmingu można obejść włączając na chwilę zapłon. Żadnemu z klientów to nie przeszkadzało. Kierunki, blokowanie tak, jak napisali poprzednicy. Piloty są hermetyczne - to w razie deszczu, gdy trzeba mimo wszystko dokończyć podróż.

0
  • #13 11 Gru 2006 20:59
    renqien
    Poziom 32  

Tytan to też fajny alarm i technologicznie nawet ciekawszy niż Legendford. W dodatku centralka jest mała i płaska, przez co łatwa do zamontowania. Nie pamiętam tylko, czy można osobno odłączać czujniki, osobno prealarmu, osobno główny. Nawet nie jestem pewien, czy Tytan ma osobne wejście na prealarm.

0
  • #14 11 Gru 2006 22:04
    viperPL
    Poziom 16  

ile kosztuje orientacyjnie Tytan DS-200 ?
    Odwiedziłem stronę producenta, ale ceny nie podają - jak to bywa u większosci producentów centralek :/

Na tapetę wyciągnąłem jeszcze produkt firmy Ampio, centralka FALCON. Koszt w sklepie on-line to 125 zł, Producent z Polic, więc wszelkie wymiany czy naprawy centralki obędą się bez wysyłek i długiego czekania.

http://www.hot-shop24.pl/product_info.php?cPath=124_148_150&products_id=704

Odłaczenie czujnika prealarmowego odbywa sie poprzez 2 sekundowe przytrzymanie dużego przycisku na pilocie - czyli bardzo sprytnie i mało zawiłe :)

Ciekawe jak z poborem prądu w tym Falconie, zadałem emailem pytanie, tylko szkoda ze bez echa z ich strony ...

0
  • #15 11 Gru 2006 22:16
    renqien
    Poziom 32  

No niestety, ten alarm raczej bym odradził ze względu na marne jakościowo piloty i słabe radio. Miałem styczność również z alarmami Ampio i nie byłem zachwycony. Może ostatnio coś się zmieniło...

Dodano po 3 [minuty]:

Aha, DS200 to wydatek około 160zł za centralkę.

0
  • #16 11 Gru 2006 23:50
    viperPL
    Poziom 16  

I jeszcze jedno pytanie po przeczytaniu dokumentacji Falcona:

"ODŁĄCZENIE DODATKOWYCH CZUJNIKÓW :

Następuje po przytrzymaniu dużego przycisku podczas usbrajania alarmu do momentu usłyszenia dodatkowego sygnału dźwiękowego Powoduje odłączenie czujników dodatkowych od wejść dodatkowego i prealarmowego"

Czyli rozumiem że w tym momencie system alarmowy się uruchomi, kiedy:

- zewrze się karańcówka
    - zostanie podany + po stacyjce / przekręcenie klucza

Zależy mi na tym aby można było wyłączać tylko i wyłącznie czujnik prealarmowy - będzie pod prealarm podłączona mikrofala, więc w niektórych sytuacjach nie będę mógł używać tego czujnika.

Zaś pod wejście dodatkowego czujnika będzie podpięty najprawdopodobniej czujnik udarowy lub przechyłu który musi być aktywny podczas nie aktywności czujnika prealarmowego (mikrofalowego)

Jak to rozwiązać ?
    - czujnik przechyłu, udarowy wyzwala alarm poprzez podanie na wejscie centealki "-" , jesli tak to moze by czujnik który ma być stale aktywny podłączyć pod wejście krańcówki :) ?

0
  • Pomocny post
    #17 12 Gru 2006 00:01
    renqien
    Poziom 32  

Można, ale niektóre alarmy źle na to reagują. Chodzi o to, że wiele czujników udarowych podaje impuls po załączeniu zasilania, a alarm odbiera to jako otwarte drzwi. Może ten tak nie ma...

Dodano po 2 [minuty]:

Poza tym nie powiedziane, że odłączenie czujników w alarmie nie wyłącza zasilania na wyjściu.

0
  • #18 12 Gru 2006 00:11
    viperPL
    Poziom 16  

Patrzę na schemacik i:

- + do czujników prealarmowego & dodatkowego jest stale podpięty pod aku.

- - jest wspólny dla prealarmu i dodatkowego, wycjodzi z centralki

Jeśli w dedukcji pomoże dokumentacja, to może zamieścić link do schematu ?

0
  • Pomocny post
    #19 12 Gru 2006 00:14
    renqien
    Poziom 32  

Właśnie o tą masę czujników się obawiam, czy nie ginie jak odłączasz czujniki pilotem.

0
  • #20 12 Gru 2006 00:18
    viperPL
    Poziom 16  

Pewnie tak - skoro wyłącza się za jednym zamachem czujnik na wejsciu prealarmu i czujnika dodatkowego :(

A jak by tak podać stałą masę na czujnik przechylu / udar i 24 h zasilać ten czujnik ?

Są stany (poza wyłączeniem czujników pilotem) kiedy czujniki nie są zasilane ?
    - w trybie czuwania są zasilane
    - podczas jazdy ??

0
  • #21 12 Gru 2006 00:23
    renqien
    Poziom 32  

Po załączeniu alarmu pojawia się zasilanie, po wyłączeniu alarmu zasilanie czujnika ginie.

0
  • #22 12 Gru 2006 00:31
    viperPL
    Poziom 16  

Czyli znowu pod górkę. Skoro przy rozbrojonej centrali nie ciągnie ona prądu a czujnik włączony na stałe pobierałby prąd to troszkę karkołomny mój pomysł - akumulator jest dosyć mały 9 Ah.

To chyba coś czuję że jedynym rozwiązaniem będzie zastosowanie ukrytego switcha, którym ręcznie wyłączę w razie potrzeby mikrofalę podpięta pod prealarm - po wiejsku i mało wygodnie ... :(

Ale pewnie żadna centralka nie zaspokoi w/w wymagań ... a taka opcja której szukam wydaje mi się dosyć przyjemna i pożyteczna,.

0
  • #23 12 Gru 2006 09:15
    renqien
    Poziom 32  

Możesz spokojnie podłączyć zasilanie wybranego czujnika na stałe, pobór prądu jest tak mały, że nie będzie miał raczej wpływu na rozładowywanie akumulatora.
    Najlepiej rozwiązane zasilanie czujnika ma Legendford, bo tam właśnie blokowane są wejścia, a nie zasilanie. Co do pilotów, to pojawił się nowy wzór i wygląda na wodoszczelny. Zapytaj na www.conda.pl bo widziałem, że już te nowe piloty mają.

0
  • #24 12 Gru 2006 10:08
    norbert.s.

VIP Zasłużony dla elektroda

nie jestem zachwycony chińszczyzną,ale naród chce tanio,konkurenci naciskają więc z taniochy montuję te f14,mam na koncie ok.200szt. zamontowanych i nie uwierzycie ale tylko jeden uszkodzony,więc chcąc nie chcąc mam o nim w miarę dobrą opinię i uważam za najsolidniejszy alarm wśród tzw.wynalazków,z innymi nie eksperymentowałem z przyczyn wiadomych,chyba,że jako montaż sprzętu powierzonego.

0
  • #25 12 Gru 2006 11:37
    viperPL
    Poziom 16  

Widzę że ludzie będący w branży polecają Legendforda F 14. Funkcjonalnie mi bardzo odpowiada, z tego powodu iż istnieje w nim możliwość odłączenia 1 i 2 giej strefy alarmowej za pomocą pilota - to jest jednak wielki +.

Jedyne co mnie powstrzymuje przed jego zakupem to to że jest chiński, i zakup przez net - trudniej z wymianą.

Falcon z Ampio jest nie wiele droższy (125 zł), servis mam blisko mojego miejsca zaieszkania. Jest nieco droższy od F14 i ma dużo mniej "bajerów" - to można przypuszczać że jakość użytych komponentów jest jednak lepsza ...
    Do Falcona też mi się nie śpieszy - ze względu na to że nie ma możliwości odlączenia tylko jednego z czujników - np podpiętego pod prealarm ...

Ile prądu pobiera mniej więcej czujnik:*
    - udarowy
    - przechyłu

* rozważam podpięcie na sztywno zasilania jednego z czujników w Ampio

DODANE:

Dzwoniłem przed chwilką do firmy Ampio z zapytaniem o sposób w jaki jest realizowane odcięcie czujników dodatkowych.
    A więc: Przy wyłaczeniu czujników dodatkowych nie jest odłączane ich zasilanie, zaś tylko wejścia. :D
    Czyli jeden z czujników podłączę pod wejscie krańcówki. Alarm nie będzie sygnalizował otwartych drzwi jesli czujnik udarowy czy tez przechylu przy uzbrajaniu wysle sygnał masowy - aby nastąpila sygnalizacja otwartych drzwi sygnal masowy na wejscie krańcówki musi być dłuższy niż 3 sekundy.

Falcon :D

0
  • Pomocny post
    #26 12 Gru 2006 12:10
    renqien
    Poziom 32  

Nie jestem zwolennikiem chińszczyzny, ale muszę zgodzić się z norbertem.s. że Legendford się nie psuje. Poza tym jest dość uniwersalny i ma naprawdę dobre radio i piloty.

0
  • #27 12 Gru 2006 20:01
    mr-perch
    Poziom 28  

Wrócę do Tytana DS200. Płacę za niego 100-115zł w zależności od ilości. A jeśli chodzi o prealarm, to takiego wejścia nie ma. Ma możliwość odłączenia czujników dodatkowych. Jak w większości alarmów ma odłączaną masę po uzbrojeniu. Niemożliwe jest podłączenie czujnika położenia "na stałe". Po kilku sekundach od włączenia alarmu, czujnik przyjmuje pozycję pojazdu jako "zerową". Odchyłka od niej (w dowolnej płaszczyźnie) daje masę na wyjściu czujnika.

0
  • #28 12 Gru 2006 20:39
    viperPL
    Poziom 16  

Jak już pisałem dowiedziałem się u producenta Falcona że w momencie odłączenia pilotem dodatkowych czujników + prealarmu )odłączenie jednoczesne) odłączane są ich wejścia a nie zasilanie :) - więc to mnie baaardzo cieszy.

Jeśli odcinane są wejścia to wyjście czujnika którego nie mam zamiaru wyłączać (przechył) podłącze pod wejście krańcówki. .. i mam nadzieję że będzie all goos.

0
  • #29 16 Gru 2015 20:58
    Randall_
    Poziom 10  

Witam podepnę się pod temat. Wiec jak prawie każdy wie że mam tu nie jeden post na elektrodzie, dotyczący jak to nazwę tego i tamtego, ale sprawy z tym wszystkim się trochę skomplikowały, o co pytałem w tych postach. Chcę was poinformować że skradziono mi motocykl :(. I w związku z tym proszę was o pomoc w podłączeniu alarmu samochodowego tak jak w temacie TYTAN DS-200, bo na szczęście jeszcze jeden motocykl mi został dokładnie CZ-350 i właśnie w tym motocyklu chcę ten alarm podłączyć. Dołączę wam schemat tego alarmu mam wszystko tak jak na tym schemacie tylko teraz gdzie co mam podłączyć ?

0