Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

EGZAMINY CZELADNICZE i MISTRZOWSKIE

jozefg 27 Aug 2003 08:04 30021 17
Telkom Telmor
  • About Author
    jozefg
    VIP Meritorious for electroda.pl
    jozefg wrote 5722 posts with rating 535, helped 186 times. Live in city Olsztyn. Been with us since 2003 year.
  • Telkom Telmor
    aceton
    Level 26  
    moze ktos wytulumaczy lopatologicznie jakie z tego sa tak naprawde kozysci i czy warto starac sie o to
    jozefg
    Tytuł czeladnika jest odpowiednikiem świadectwa ukończenia ZSZ o odpowiednim kierunku, natomiast mistrzowski odpowiednio - technikum.
    Dyplomy zawodowe wydawane przez IRz są honorowane w całej Europie.
    Jest to szansa dla tych samouków którzy prowadzą zakłady rzemieślnicze.
  • Telkom Telmor
    aceton
    Level 26  
    czyli jak mam wyksztalcenie techniczne elektroniczne to tak naprawde nic mi to nieda?? czy sie myle
    jozefg
    1.- Dyplom mistrza w zawodzie oznacza prestiż zakładu,popatrz w starych firmach rzemieślniczych - wisi na honorowym miejscu

2.- Część właścicieli zakładów ma wykształcenie ogólne lub w innym kierunku, czasem pokrewnym , czasem całkiem innym - oznacza to zdobycie zawodu

3.- Był taki przepis, zniesiony zresztą , że chcąc otworzyć zakład rzemieślniczy właściciel musiał mieć dyplom czeladniczy lub mistrzowski w danym zawodzie niezależnie od ukończonej szkoły, a chodzą słuchy że ten przepis ma być przywrócony. Czy na pewno? - Nie wiem( i chyba nikt nie wie) ale podobno przezorny zawsze ubezpieczony!
    TOMI
    Service technician RTV
    Szkoda jeszcze że nie wprowadzili przepisów odnośnie wiedzy takowych uczestników egzaminu, bo jest tragiczna.
    A przepis pewnie by się przydał, tylko to nie było by zgodne z ustrojem kapitalistycznym, gdzie pieniądz robi pieniądz, a wiedza jest nie ważna, albo inaczej nie doceniana. Już w aptekach próbują wprowadzić podobną zasadę.
    jozefg
    A to niestety masz rację - bo poziom bywa różny.
    Ale dlatego sporo ludzi nie zdaje tych egzaminów, bywa że powyżej 50% !
    Coś niecoś wiem o tym.
    pepe
    Level 23  
    50% ? To i tak nieżle! Według starych zasad w naszej izbie powinno zdać max kilka procent (zdaje więcej bo wiadomo) , co bedzie według nowych strach pomysleć.
    alfatronik
    Level 2  
    Witam.
    I po co komu teraz egzaminy. Wystraczy kasa. Byle tuman z kasą może otwrzyc zakład rzemieślniczy. Zatrudni ludzi i jakos to będzie. A może nawet i natlucze pare złotych. A ze nie ma zielonego pojecia to i troche partactwa zrobi. owszem jestem za wprowadzeniem ponownie egzaminów. Wyeliminowalo by to z rynku partaczy co podaja sie za fachowców. Za czasów kiedy był to wymóg, człowiek nie miał takich obaw co do jakosci swiadczonych usług. A teraz...
    Sam sie ostro przejechałem na tych pseudo fachowcach (blacharstwo samochodowe).
    Pozdrawiam
    opelr
    Level 29  
    Powinno być tak jak z policjantami ,przychodzisz do klienta i się legitymujesz że masz czeladnika czy mistrza w zawodzie ,działalnośc i wszystko by miało swoje miejsce ,z resztą powinno to dotyczyć wszystkich zawodów -budowlańców ,machaników samochodowych itd...
    djtomi
    Level 22  
    Opelr jakby tak było to konkurencji by nie było, po za tym ktoś musi naprawiać po partaczach, klient jak raz się natnie na gościu z "gazety" to pójdzie do serwisu, a serwis, jeżeli naprawi sprzęt solidnie za niewygórowaną sumę będzie miał klientów w postaci znajomych klienta, no i opinie lepsza:D
    opelr
    Level 29  
    OHHHHH,no kurde ,jak to by nie było konkurencji,a mało to jest "mechaników RTV" po szkole ?,a i nie mało takich z niewiadomo...ale każdy powinien zarejstrować działalniść w instytucji ,czy jest to "partacz" czy nie ,a partacze szybko się wykruszą ,i według ciebie w czym problem co?,resztę pozostawiam do wyboru klientom ich sprawa,ale jak by tak było to na pewno byłby dużo większy porządek.
    Z resztą nie bardzo Cię rozumie,ta opcja o której mówie miała by dotyczyć również wystawiania ogłoszeń ,nie jesteś zdolny to się nie ogłaszasz,bo nie można ,wiesz co mam dość właśnie partaczy nie znających się a pytajacych na Elektrodzie co i jak ,tak samo jak inne działy usługowe a w szczególności budowlanka.
    Kończąc powiem tak ,nie znasz się to kur.. się nie tykaj ,chyba że to twoje i chcesz się pobawić.
    jozefg
    No i dziś przeprowadziliśmy egzamin pisemny i ustny wg nowych zasad...

:arrow: 50% na poprawki... :cry: :cry: :cry:
    djtomi
    Level 22  
    Opelr jak nie zapomne aparatu to strzele zdjecia przetwornicy oriona naprawianej przez czleka ktory ma taki dyplom powieszony w zakladzie, z kolegami sie smialem przez dobre 3 godziny:D A tak na marginesie 50% sukcesu to posiadac dobry sprzet i umiec go wykozystac:D
    opelr
    Level 29  
    No tak,nie powiem żeby każdy po szkole umiał naprawiac lub był żetelny(żeby nie skopać) ,pomijajac fakt że egzaminu i ja bym dzisiaj moze nie zdał (teoretycznego) to jedno wiem co mówiłem wczeniej pożądek by był i koniec kropka,a jakby się trafił taki co by przeorał jak rolnik to by już wyszło i jest żólta kartka ,jeszcze np . pare razy zrobisz kogoś w rogi to koniec kara i....a z reszta o czym ja gadam,świetni sa ci samouki bo albo naprawią przez elektrodę albo przez kolegę,sam z resztą kolegom elektronikom" naprawiam sprzęt a oni to firmują sobą,co za bałagan..
    User removed account
    User removed account  
    jozefg
    Poczytaj załącznik do pierwszego postu , tam masz wszystko.
    nat.alka16
    Level 1  
    przepraszm, wie ktoś gdzie mogę znaleźć jakieś przykładowe egzaminy czeladnicze???