Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

1 Lampowy TUNER FM czy to możliwe ? zobacz

11 Gru 2006 17:51 4131 9
  • Poziom 17  
    Witam
    Przeglądając sieć znalazłem , ciekawą publikację
    z 1960 roku o tytule "One-tube FM tuner"

Myślę iż warto umieścić ten projekt na forum

Jeżeli posiadaćie tego typu CIEKAWE projekty to zapraszam do przyłączenia się

1 Lampowy TUNER FM czy to możliwe ? zobacz

Tu całość dokumentacji

http://www.somerset.net/arm/reprints/fm_tuner_1.jpg
    http://www.somerset.net/arm/reprints/fm_tuner_2.jpg
    http://www.somerset.net/arm/reprints/fm_tuner_3.jpg
    http://www.somerset.net/arm/reprints/fm_tuner_4.jpg

Pozdrawiam Darek
  • Poziom 43  
    Witam,
    Kolego; możliwe, niemożliwe, wykluczone... :D
    Uzasadnienie użytych wyżej stwierdzeń;
    - możliwe, ponieważ sam kiedyś (lata '60 ub. w.) przy produkcji takich audionów uczestniczyłem i takowego (podobnego) używałem,
    - niemożliwe, ponieważ potrzebna jest dobra antena, najlepiej dipolowa i kierunkowa, by można było odbierać, ale w tym odbiorniku superreakcyjnym pracuje generator, który jest dostrojony do częstotliwości środkowej sygnału odbieranego... i zwyczajnie nadaje w antenę, a więc używanie tego typu odbiornika jest polskim (i nie tylko) prawem zabronione,
    - wykluczone, by mógł być do tego dołączony dekoder stereo, umożliwiający stereofoniczny odbiór.

Pozdrawiam
  • Poziom 37  
    Quarz napisał:
    ......... ale w tym odbiorniku superreakcyjnym pracuje generator, który jest dostrojony do częstotliwości środkowej sygnału odbieranego... i zwyczajnie nadaje w antenę, a więc używanie tego typu odbiornika jest polskim (i nie tylko) prawem zabronione,..........

A możesz podać konkretnie, na jakich przepisach prawnych opierasz Swoją wypowiedź ? Chodzi oczywiście o zakaz używania odbiorników super reakcyjnych.

--------------------------------------------------------------------------------
    Cytat:

... ale w tym odbiorniku superreakcyjnym pracuje generator, który jest dostrojony do częstotliwości środkowej sygnału odbieranego... i zwyczajnie nadaje w antenę,.....

Nie tylko superreakcja "nadaje" w antenę, ale superheterodyna również :wink:
  • Poziom 43  
    serwis napisał:
    Quarz napisał:
    ......... ale w tym odbiorniku superreakcyjnym pracuje generator, który jest dostrojony do częstotliwości środkowej sygnału odbieranego... i zwyczajnie nadaje w antenę, a więc używanie tego typu odbiornika jest polskim (i nie tylko) prawem zabronione,..........

A możesz podać konkretnie, na jakich przepisach prawnych opierasz Swoją wypowiedź ? Chodzi oczywiście o zakaz używania odbiorników super reakcyjnych.
    --------------------------------------------------------------------------------

trudno mi poszukać konkretny przepis (zmieniła się Agencja i ma inną nazwę), ale to podpada pod nielegalne nadawanie fal radiowych, a poza tym, to nadaje zawsze na częstotliwości uciążliwej dla sąsiadów, którzy będą odbierać tą samą stację radiową.

serwis napisał:
    Quarz napisał:

... ale w tym odbiorniku superreakcyjnym pracuje generator, który jest dostrojony do częstotliwości środkowej sygnału odbieranego... i zwyczajnie nadaje w antenę,.....

Nie tylko superreakcja "nadaje" w antenę, ale superheterodyna również :wink:

Prawda, ale poziom sygnału z generatora heterodyny w antenie jest o kilka rzędów wielkości mniejszy od poziomu sygnału audionu, którego obwód drgający jest sprzęgnięty bezpośrednio z obwodem antenowym i anteną.

Pozdrawiam
  • Poziom 17  
    Skoro mamy spór

To może by Panowie dolączyli LEPSZE przykłady
    Młodym ludzią napewno się przydadzą

Dlaczego tak piszę , to dość proste zamieściłem kiedyś post o przestrajaniu głowicy lampowej opartej na ECC85
    Wiele polemiki otrzymałem , udowadniano mi że nie może ona pracować do 108 Mhz , a prawda jest taka że może i to bez problemów
    Co mogę udowodnić na przykładach i działającej konstrukcji

Wystarczyło poczytać amerykańskie publikacje z lat 60-dziesiątych
    Poznieważ w europie fakt UKF był wykorzystywany do 104 Mhz
    Ale w stanach już do 108 Mhz i to bezproblemowo , dodam więcej
    Na poziomie Hi-Fi w stereo , WŁAŚNIE na LAMPACH

Tak więc proszę o WIĘCEJ konkretów , MNIEJ polemiki

Pozdrawiam Darek
  • Poziom 33  
    pozwolę sobie wtrącić swoje skromne zdanie ;)
    ustrojstwo przedstawione wyżej jest odbiornikiem superreakcyjnym (co było przez kolegów powiedziane), pracujące na zboczu krzywej rezonansowej, tzn. strojone nie na częstotliwość nadajnika, ale trochę obok (trochę! - bardzo precyzyjne).. powoduje to, że zmiany częstotliwości sygnału odbieranego powodują zmianę amplitudy sygnału wyjsciowego i detekcja może odbywać się na zwykłym diodowym detektorze... w danym przypadku rolę tą przyjmuje lampa, która zresztą pracuje jako wzmacniacz w.cz. oraz m.cz.
    lampa pracuje w układzie hmm hmm generatora, w którym nie został spełniony warunek amplitudy, co przy otrzymaniu sygnału zewnętrznego w.cz. powoduje, że układ zaczyna się wzbudzać na częstotliwości obwodu rezonansowego - stąd te zakłócenia do anteny...
    ze względu na słabą jakość sygnału oraz trudności w zestrojeniu, uzyskanie sygnału do dekodera stereo jest raczej mało prawdopodobne...
    .. teraz co do tego 'trochę' - zalezy to od dobroci obwodu rezonansowego (im dobroć mniejsza tym 'trochę' może być większe), wzmocnienia układu dla sygnałów m.cz. oraz siły sygnału odbieranego.. przy czym to 'trochę' nie powinno być mniejsze od dewiacji sygnału odbieranego, ponieważ będzie to zniekształcolo sygnal audio..
    ...to tak z grubsza... proszę kolegów o ewentualne rozszerzenie mojej wypowiedzi, gdyby ktoś odczuwał taka potrzebę...
  • Poziom 10  
    Witam,

Nie lubię zapychać cytatami, więc nawiążę inaczej:

DariuszEE, o głowicy lampowej:
    Pozwolę sobie przypomnieć że były kiedyś w Polsce odbiorniki tv jak np: Ametyst, z całkowicie lampową głowicą. Ametyst - w porywach - odbierał UKF, i nie był to kraniec pasma głowicy.

Quarz, o zakłócaniu:
    To może prościej niech Kolega proponujący rozwiązanie spróbuje go uruchomić i niech empirycznie sprawdzi zakłócenia stawiając w sąsiednim pokoju drugi odbiornik FM, zwykły z anteną teleskopową, a potem jeszcze ze strojeniem PLL i podzieli sie wrażeniami.

Zamierzam popełnić podobną konstrukcję - jak tylko znajdę chwilę czasu - i poziom zakłóceń zamierzam sprawdzić właśnie w ten sposób.

Pzdr:A
  • Moderator
    Panowie, bez egzaltacji. ta publikacja pochodzi z czasów, kiedy nawet w USA na zakresie było raptem kilka stacji odległych od siebie o kilka megaherców. Typowy generator superreakcyjny daje bliżej nieokreślone widmo kaszki zmodulowane z częstotliwością kilkuset kiloherców. Emituje w anten znacznie większą moc niz osławione 20 mW. I nie ma sie co dokładniej wdawać w zasade działania; zainterowanych odsyłam do takiej sztandarowej pozycji: Nowoczesne Zabawaki - A. Wojciechowski. To niemal elementarz.
    A odnosnie lampowych głowic od odbiorników TV: wbrew pozorom były to całkiem udane konstrukcje. Poczatkowo w układzie wzmacniacz kaskodowy z mieszaczem triodowym plus heterodyna podstaraja trymerem dielektrycznym (charakterystyczna krzywka na osi) - takie były w odbiornikach Belweder i pierwszych Szmaragdach, później konstrukcje mieszacza zmieniono na pentodowy, najczesciej na lampie PCF82, PCF 802 i PCF801. No i 12to pozycyjny przełącznik bebnowy z wymiennymi cewkami, poczatkowo na wkładkach z rdzeniami mosiężnymi, później na cewkach napylanych na druku....
    A potem piorun strzelil w karmelki i pojawiły się "głowice zintegrowane".
    Wesołych swiąt.....
  • Poziom 17  
    Dzięki za tę wzmiankę o głowicach TV
    Bo faktycznie jest to tak proste że aż GENIALNE

Po co się zastanawiać nad konstrukcją skoro mamy przykłady w głowicach TV , bądz co bądz pracujących na DUŻO szerszym zakresia
    Ale obejmującym pasmo CCIR i OIRT

Fakt nie przyglądałem się takim rozwiązaniom , ale zaległość nadrobię :)

Darek
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Konstrukcję przedstawiono w zarysie historycznym. Komentarze Kolegów jednoznacznie wskazują na niefunkcjonalność tego układu oraz na poznawczy charakter tego prostego rozwiązania. Z chęcią otworzę ponownie temat kiedy Kolega DariuszEE będzie chciał się podzielić swoimi spostrzeżeniami, popartymi wnioskami z konkretnych lampowych rozwiązań tunerów FM.