Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Generator napięcia prostokątnego

Dangaw 12 Gru 2006 12:43 1308 3
  • #1 12 Gru 2006 12:43
    Dangaw
    Poziom 9  

Mam takie pytanie czy może mi ktoś pomóc potrzebuje zbudować na mikrokontrolerze, generator napięcia prostokątnego 30V chcialbym aby był to atmega. Chodzi mi o sam układ nie konkretnie o zaprogramowanie mikrokontrolera. Jeśli ktoś wie jak to zrobić bardzo był bym wdzięczny za pomoc.

0 3
  • #2 12 Gru 2006 17:36
    crazy_phisic
    VIP Zasłużony dla elektroda

Z procesora dostaniesz sygnał 0-5V podajesz go na bufor (najprostrzy na tranzystorze) zasilanym odpowiednio wyższym napięciem (>=30V). Procesor wybierasz taki aby mógł pracować w trybie CTC (choć nie jest to konieczne) i masz przyzwoity generator.
    Pozdrawiam

0
  • #3 12 Gru 2006 20:26
    Dangaw
    Poziom 9  

A co w momencie gdy chce mieć +- 30V?

0
  • #4 12 Gru 2006 20:40
    crazy_phisic
    VIP Zasłużony dla elektroda

Rozumiem że poziomowi L ma odpowiadać -30V a dla H +30V. W takim wypadku budujesz komparator na wzmacniaczu operacyjnym zasilanym napięciem symetrycznym (np +/-30V, ale może być mniej). ustawiasz próg na np 2.5V i masz dla napięcia powyżej "+" a poniżej "-". Jeśli masz możliwość wykorzystania WO typu Rail-to-Rail to zasilasz je +/-30V, jeśli nie dysponujesz takimi układami to dowolny WO zasilany mniejszym napięciem (+/-12V) i dodatkowy bufor (takie rozwiązanie ma znaczną wydajność prądową).

0