Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak długo trwa trawienie płytki 5x15cm w B327?

kozak13 12 Dec 2006 17:34 6850 13
 • #1
  kozak13
  Level 16  
  Słuchajcie ile może trwać trawienie płytki w B327. Płytka wielkości 5x15cm ścieżki rysowane mazakiem do CD temp wody ok 40-50C?
 • Helpful post
  #2
  msgow
  Level 27  
  Witam
  Zależy od steżenia roztworu i grubości warstwy miedzi na płytce.
  15 do 20 minut.
  Pozdrawiam.
 • #3
  kozak13
  Level 16  
  Płytka będzie wytrawiona jak zostaną na niej same ścieżki tak??Sorki za pytania ale pierwszy raz to robię wiec sami wiecie jak to jest.
 • #4
  hucalm
  Level 14  
  Tak, oczywiście na płytce :D
 • #5
  kozak13
  Level 16  
  Coś za długo to u mnie trwa. Nie wiem czemy. Wsypałem cały proszek na niecałe 0,5L jak na opakowaniu płytke wrzuciłem do dołu miedzią i troche sie woda zabarwiła na niebiesko ale miedz nadal na płytce. Poczekam co będzie dalej. Mam nadzieje ze sie uda.

  Dodano po 3 [minuty]:

  E sorki. Cofam słowa. Udało sie Tylko troche mi ścieżki podtrawiło. Bedzie trzeba poprawić tylko czym najlepiej to zrobić. I co teraz zrobić z płynem czy mozna go jeszcze wykorzystać ponownie.
 • #6
  hucalm
  Level 14  
  Jeśli płyn jest świeży to powinno potrwać kilka minut, ale te 50 stopni to chyba lekka przesada :D  Podtrawi ci ścieżki. :cry: Płyn do słoika i jeszcze "posłuży".
 • #7
  kozak13
  Level 16  
  Ok tylko czym poprawić podtrawione ścieżki i co zrobić z użytym roztworem?

  Kurcze jaka frajda ze sie coś udało. Pozdrawiam i dzięki za podpowiedzi
 • Helpful post
  #8
  hucalm
  Level 14  
  ścieżki można pocynować a roztwór do słoika /juz pisałem/ i będzie go można wykorzystać ponownie
 • #9
  Remeknapr
  Level 33  
  Teraz juz niewiele poprawisz. Jeśli są przerwy, możesz spróbowac pocynować, a ostatecznie musisz "sztukować" przewodem. Przyczyną podtrawienia jest zapewne słaba maska. Pisak nie bardzo się do tego nadaje. Znacznie lepszy jest Positiv, ale wszystko trzeba przećwiczyć.


  Remeknapr
 • #10
  kozak13
  Level 16  
  Hm powracam do tematu. Pierwszą płytke troche za bardzo mi podtrawiło i musiałem zrobić następną. Teraz mam pytanie czy jesli juz sie ładnie wytrawiło to co dalej. Zmyć mazak ze ścieżek za pomocą spirytusu???? Czy to nie uszkodzi ścieżek.
  Pytanie drugie jak najlepiej cynować ściezki. Czy poprpstu lutownica i cyna. Czy jest inny szybki tani sposób. To mało skomplikowany układ Kilka ścieżek. Pozdrawiam
 • Helpful post
  #11
  tomaszgab
  Level 27  
  Ja od nie pamiętnych lat ścieżki rysowałem farba nitro,doszedłem do wprawy że są cieńkie jak prawie włos,nie za bardzo wytrawianie wychodziło mi flamastrem .Proponuję abyś przy wytrawianiu ,poruszał czasami samą płytka.Ja wytrawiam w kuwecie i stoi ona na garnuszku z podgrzewana wodą i cały czas poruszam kuwetą .Wytrawianie 10 minut,żadnych wżerów czy przerwy w ścieżkach.

  Dodano po 2 [minuty]:

  Potem jak już wlutowałem wszystkie elementy mam roztwór kalafoni z denaturatem i maluję płytkę ,tam gdzie jest lutowanie.
 • Helpful post
  #12
  Remeknapr
  Level 33  
  Po co chcesz cynować ścieżki i przegrzewać druk? Pocynuj tylko punkty lutownicze. Całość pomaluj specjalnym lakierem, albo roztworem kalafonii, jak radzą koledzy.


  Remeknapr
 • #13
  kozak13
  Level 16  
  OK zrobię jak radzicie. Tylko jesli chodzi o ten roztwór to jakie proporcje proponujecie bo na elce widziałem różne propozycje.
 • #14
  hucalm
  Level 14  
  na allegro możesz kupić proszek do cynowania płytek, rozpuszczasz go w wodzie wkładasz płytkę na 10min i masz cynowanie jak "z fabryki" :D
  żeby nie być "gołosłownym" : http://www.allegro.pl/item147855392_cynowanie_chemiczne_seno_od_ss_f_vat_.html

  ja "osobiście' używam roztworu kalafonii, rozpuszczam ją w spirytusie /trudno mówić o proporcjach, sypię tyle sproszkowanej kalafonii aż się przestanie "rozpuszczać/, przy okazji tą część spirytu co zostanie "niszczę" bardziej przyjemnie :D:D

  co do płytek to "positiv" usuwam drobnym papierem ściernym a potem płytkę "odtłuszczam" i jest gotowa do pokrycia roztworem lub cynowania :D