Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

nagrzewanie indukcyjne

27 Sie 2003 17:13 11677 19
 • Poziom 12  
  Mam pomysł aby zrobić urządzenie nagrzewające indukcyjnie miejscowo pręt śr. ok 8mm do temp 500 C w czasie 2s. Wiem że należy zrobić generator rzędu kilku kHz np.10kHz ale co ze wzmacniaczem ? jak go zbudować ? jak obliczyć moc wzmacniacza ? potrzebuję jakichś wzorów, tabel .... A co z cewką , czy ma mieć 5 zwojów czy 200.
  niewiele na ten temat widziałem w sieci więc za podpowiedzi wielkie dzięki.
 • Poziom 22  
  Pamietam gdy jeszcze trafiały sie do naprawy TV Jowisz,regulując metalowym śrubokrętem którąś z cewek na odchylaniu śrubokręt dość mocno sie gozgrzewał.W jednej z książek bodajże "nowoczesne zawawki" był projekt lampowego pieca indukcyjnego.

 • Poziom 15  
  Panowie, żeby nagrzać pręt 8mm miejscowo w 2sek. do 500stC to trzeba po prostu indukcyjnego pieca hartowniczego. Nie wiem czy mieliście z tym do czynienia ale moce jakie są w takim procesie potrzebna się gaja dziesiątek kilowatów, specjalnego wykonawstwa z Fosforomiedziowych rurek chłodzonych wodą. Najczęściej generator to lampa (pentoda)rozmiarów wiadra. na niej jest wężownica i ona także jest chłodzone wodą. Zwoje w samym elemencie wykonawczym o ile dobrze były chyba tylko 2. Specjalnej konstrukcji. Samo urządzenie jest bardzo niebezpieczne. Sam widziałem grawerkę wypaloną na palcu u gościa który tam wsadził łapę. Grawerka na palcu pochodziła z obrączki. Oceńcie sami czy warto.
 • Poziom 12  
  ...napewno nie trzeba aż kilkudziesięciu kilowatów - bo sprawność tej metody nagrzewania wynosiłaby nie więcej niż 10%. Grzałka rezyntancyjna którą teraz stosuję ma moc 2kW ale musi nagrzewać z pół kilo miedzi. Metoda indukcyjna ograniczy mi masę elementu grzejnego więc chyba i energię dostarczaną do układu. Czyż nie tak ?

 • Poziom 15  
  Cyba nie chce Pan powiedzieć , że teraz 2kW grzałką rozgrzewa Pan pręt o średnicy 8mm do 500 stC i to w 2 sekundy !!!
 • Poziom 16  
  Tak się składa że żyje z naprawy takich pieców. Robi je np. termetal z PIEKAR ŚLĄSKICH. Pytanie podstawowe to jaki pręt . Z jakiego materiału jest pręt. Od tego zależy częstotliwość nagrzewnicy. W mojej pracy nagrzewa się pręt mosiężny. w jednym piecu jest stała częstotliwość ( prymitywny generator maszynowy 75 kW ) 10 kHz. Cewka ma ok 10-12 zwojów chłodzonych wodą. Drugi piec ma moc 250 kW i jest pięć razy mądrzejszy. Cewka ma ok 20 zwojów. dzieje są tak dlatego że ma niższą częstotliwość. Nie jest ona stała. Przemiennik częstotliwości który tym steruje robi tak.
  Przez cewkę płynie prąd stały ( bardzo krótko) a następnie jest on rozłączany i w tym momencie wyjście przemiennika , a zatem i cewki jest zwierane. Ponieważ na zaciski cewki są połączone również do kondensatorów, to w takim układzie powstają samo gasnące oscylacje . Oscylacje te zostają podtrzymywane przez stopniowe wchodzenie do pracy przemiennika. Po prostu właściwości obwodu ( L iC ) decydują o ich częstotliwości. Z taką też częstotliwością pracuje generator. Dzięki temu mamy najlepszą sprawność i najniższe prądy. Pomijam tu strumień rozproszenia. Oczywiście wszystko jest w wykonaniu przemysłowym i chłodzone wodą ale nagrzewane są pręty rzędu 38mm. Zasada pozostaje jednak ta sama. Co do generatora to jest to przemiennik częstotliwości z tyrystorami. Co do pręta o którym mowa polecam jednak IGBT. Ale myślę że 5kW to będzie potrzeba. No i bez chłodzenia wodą się nie obędzie
 • Poziom 16  
  Jeszcze raz. Pisząc 5kW mam na myśli kawałek pręta
 • Poziom 12  
  5 kW to już rozsądna wartość ale myślę że i to jeszcze za dużo jak na nagrzanie 3cm wałka mosiężnego o śr. 8mm. Czy zamiast wody do chłodzenia używa się sprężonego powietrza.
 • Poziom 12  
  "Chyba nie chce Pan powiedzieć , że teraz 2kW grzałką rozgrzewa Pan pręt o średnicy 8mm do 500 stC i to w 2 sekundy !!! "

  Panie Andrzejku wszyscy chyba wiedzą o dużej inercji cieplnej elementów grzejnych rezystancyjnych a ja dążę do zmniejszenia masy układu grzejnego i poprawienia jego dynamiki właśnie do tych kilku sekund.[/quote]
 • Poziom 22  
  Witam
  Zgadzam się z kolegą "goscu". Trzeba wykorzystać zjawisko rezonansu prądów. Ja mam styczność z dwoma rodzajami pieców jeden rodzaj wyprodukowany w Kętach pracuje na częstotliwości ok 1k-1,2kHz z własnych generatorów, drugi rodzaj produkcji AEG działa na częstotliwości sieciowej bezpośrednio z transformatora. A może wykorzystać jakąś zgrzewarkę, albo zrobić jakieś trafo elektrody z dwóch stron pręta, może to będzie prostsze do wykonania.
 • Poziom 16  
  tylko wtedy będziemy mówić o nagrzewaniu rezystancyjnym. elektrody przez które jest podawany prąd też muszą być chłodzone wodą. Pytanie podstawowe brzmi jaki to pret i do czego ma służyć tak szybkie nagrzewanie. Jeśli chcemy zahartować powierzniowo ten pręt to należy wykożystac zjawisko naskurkowości . W grzejnictwie elektrycznym jest określony wzór na jaką głębokość wnika fala ( pole magnetyczne) w takim wypadku obserwujemy pierścień nagrzanego materiału na obwodzie pręta. oczywiście po chwili nagrzeje się on cały ale poprzez przewodnictwo ciepła. Tak działają piece hartownicze.
 • Poziom 12  
  ...element który będzie nagrzewany jest w moim przypadku poprostu grotem który ma wypalać kółko o średnicy owych 8 mm. Z temperaturą trochę przesadziłem w zupełności wystarczy mi 400C. Czy częst. 50 Hz nada się do tego
 • Poziom 16  
  50 hz to za mało. Wykorzystywane jest zjawisko prądów wirowych.Pytam z czego jest pręt. Jeśli ze stali to 100 -200 hz by wystarczyło. dla mosiądzu to są kiloherce. Generalnie czy wyższa częstotliwość tym straty wiroprądowe wyższe Jeśli ten grot ma stałe wymiary to w generatorze można dobrać częstotliwość na stałe. Wtedy nie będzie się zmieniał charakter obwodu (poza lekką zmiana L na skutek zmiany temperatury rdzenia <pręta>). Można się obejść się wtedy bez procedur rozruchowych ( opisałem to powyżej).
 • Poziom 12  
  Z symulacji tego typu układów wnioskuję że przy indukcyjności cewki ok. 5uH dla częstości 200Hz do rezonansu potrzebny jest kondensator 120mF/100V (to jest spory kondensator).
  A czy zastosowanie trafa wyjściowego zwiększyłoby indukcyjność zastępczą cewki ?
  Bo jeżeli tak to przy indukcyjności wyjściowej 10mH i C=1mF/400V uzyska się rezonans przy 50Hz a kształt i położenie nagrzewanego rdzenia w cewce nie miałoby wpływu.
 • Poziom 21  
  Z częstotliwością 50 Hz daj sobie spokój jak na moje oko to trochę za mało.
  Z nagrzewaniem indukcyjnym miałem do czynienia jakieś 2 lata wstecz i nie wiem czy wszystko pamiętam (uprawnienia na wyżarzanie oporowe i indukcyjne jeszcze posiadam "chyba")
  W firmie w której pracowałem było kilka urządzeń elektromaszynowych (60kVA do 250kVA) oraz sporo tyrystorowych przetwornic (20-100kVA). Pracowały na częstotliwościach od 1kHz do 10Khz. Do nagrzewania elementów stosuje się "induktory" (przewód miedziany bez izolacji 150-200 mm2 o długości 15-25m w zależności od potrzeb, powleczony koszulką z włókna szklanego odporną na temp. rzędu 1000 C). Induktory nie posiadały żadnego chłodzenia a rozgrzać mogły się jedynie przy styku z materiałem podgrzewanym. Wszystkie urządzenia posiadały kompensacje mocy na wyjściu w postaci kondziorów sporych rozmiarów. Nie pamiętam pojemności ale moce baterii kondensatorów dochodziły do 100 kVar (kondzie olejowe o rozmiarach PC'eta). W elektromaszynówkach energia wytwarzana jest w generatorze 1 fazowym sprzężonym z silnikiem 3 fazowym - na stałe (coś jak w spawarkach wirowych). Nie muszę chyba pisać jak duży jest silnik 250kW lub 275kW :twisted: . Jeżeli chodzi o rozmiary "podgrzewanych" przedmiotów to zbiornik na paliwo o średnicy 15m i wysokości 10m daje trochę do myślenia :sm19: .Fakt nagrzewaniu podlegały tylko spawy na obwodzie.
 • Poziom 16  
  Co do kondensatora to jest on znacznie mniejszy. W obliczeniach nie brałeś chyba pod uwagę że w cewce jest rdzeń a więc większa indukcyjność. W piecu do grzania mosiądzu ( 10 kHz) jest to ok 40 uF. Co do grzania stali to oczywiście trzeba przeliczyć cewkę i kondensatory. Z piecami indukcyjnymi do nagrzewania stali nie miałem do czynienia
 • Poziom 27  
  Mam pytanie. czy macie jakiś schemat generatora na tranzystorach.Do tego celu
 • Poziom 20  
  Do tego celu poleciłbym rezonansowy wzmacniacz klasy E, oraz wieksza czestotliwość pracy 20-100kHz
 • Poziom 14  
  Nagrzewnica indukcyjna 1kW -

  jest otwarty na forum taki temat,jest tam trochę konkretnych informacji .
 • Użytkownik usunął konto