Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

płynna regulacja obrotów silnika jednofazowego,

13 Gru 2006 08:55 12047 7
  • Poziom 20  
    Witam szanowne forum !
    Na potrzeby moich eksperymentów potrzebne mi jest mieszadło magnetyczne, orginalne są drogie dlatego chciałem wykonać własne. I tu zwracam się z pytaniem: w jaki sposób mogę płynnie regulować obroty bezszczotkowego silnika elektrycznego. Dokładnie chodzi mi o silniki jakie były w starych gramofonach.
  • Poziom 39  
    Musisz przybliżyć co dla ciebie oznacza płynna regulacja. Czy chodzi o pełny zakres 0 - max (2800) obr/min, czy też jakaś część tego zakresu. I jeszcze stopień obciążenia silnika oraz czasy pracy. Rozwiązanie dobre niestety musi trochę kosztować. Ale czy na takim silniku da się zbudować dobre?
  • Poziom 29  
    michal2666 napisał:
    Witam szanowne forum !
    Na potrzeby moich eksperymentów potrzebne mi jest mieszadło magnetyczne, orginalne są drogie dlatego chciałem wykonać własne. I tu zwracam się z pytaniem: w jaki sposób mogę płynnie regulować obroty bezszczotkowego silnika elektrycznego. Dokładnie chodzi mi o silniki jakie były w starych gramofonach.

Są 3 sposoby:
    1 - za pomocą autotransformatora (napięciowo)
    2 - za pomocą ściemniacza oświetlenia (też napięciowo ale trochę innaczej metoda wycinania fazowego sinusa)
    3 - za pomocą falownika (sterowanie częstotliwością) - metoda najdroższa.
  • Poziom 41  
    Witam
    Silniki jednofazowe nie nadają się do regulacji obrotów, za pomocą ściemniacza można regulować obroty silników komutatorowych, a za pomocą prostego falownika prostokątnego, obroty silników asynchronicznych jakie są używane do wentylatorów. Silniki jednofazowe większej mocy nie chcą współpracować z falownikami, jeśli chcesz regulować obroty i mieć trochę mocy z silnika to tylko trójfazowe i prawdziwy falownik.
  • Poziom 29  
    Dar.El napisał:
    Witam
    Silniki jednofazowe nie nadają się do regulacji obrotów, za pomocą ściemniacza można regulować obroty silników komutatorowych, a za pomocą prostego falownika prostokątnego, obroty silników asynchronicznych jakie są używane do wentylatorów. Silniki jednofazowe większej mocy nie chcą współpracować z falownikami, jeśli chcesz regulować obroty i mieć trochę mocy z silnika to tylko trójfazowe i prawdziwy falownik.

Co do 1-szej kwestii
    za pomocą ściemniacza można regulować obroty silników komutatorowych
    niestety to nieprawda, polecam oryginalne regulatory f-my Nicotra typu RVM (działające na zasadzie ściemniacza) dla silników jednofazowych (klatkowych)
    Co do 2-giej kwestii
    Silniki jednofazowe większej mocy nie chcą współpracować z falownikami
    Pierwsze słyszę (a pracuję w tej branży). Jeśli mówimy o prawdziwej przetwornicy częstotliwości z generatorem kluczującym, sterowaniem PWM i zakończonej mostkiem H na wyjściu to w czym problem z tą mocą ???
  • Poziom 38  
    A nie prościej użyć silnika prądu stałego (np. z wentylatora w samochodzie, albo z gramofonu lub magnetofonu) ?
    Regulacja w zasilaczu prądu stałego, może byc impulsowa - proste, tanie, przeciez potrzebujesz niewielkiej mocy (kilka watów?).
  • Poziom 41  
    Miałem problemy z pompami na silnikach jednofazowych. Pompa o mocy 90W nie mogła ruszyć na falowniku o mocy 500W. Na falowniku o kształcie napięcia prostokątnego ale dużej mocy, kręciła się ale długo by to nie potrwało. Dopiero przewinięcie silnika na prąd trójfazowy i zastosowanie falownika też trójfazowego rozwiązało problem. Poczytaj o sterowaniu falownikiem silników jednofazowych w dziale do tego przeznaczonym.
  • Poziom 29  
    Dar.El napisał:
    Pompa o mocy 90W nie mogła ruszyć na falowniku o mocy 500W. .

Różnica mocy w tę stronę nie ma znaczenia (w drugą tak). Przy falowniku raczej nie operuje się pojęciem mocy tylko jego wydajności prądowej.
    Podejrzewam iż Twoim problemem mógł być zbyt słaby silnik do tej pompy. Choć należy przyznać że silniki trójfazowe regulują sie z większą "kulturą" i w ogóle są lepsze od jednofazowych klatkowych.