Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena 433Mhz z uzyskiem 17,8 dB

27 Sie 2003 19:07 6906 10
 • Poziom 11  
  Witam serdecznie,

  jeśli chodzi o RF to jestem laikiem,

  czy to możliwe że taka natenka:

  http://multitech.pl/antena_parabolic.php3

  ma uzysk aż 17,8dB ?

  Czy to po prostu komercyjny chwyt ?
 • Poziom 14  
  Jak Bys dolozyl do tej anteny kilkanascie direktorow to by miala taki zysk.17,9dB -podziel ten zysk przez 3 i bedzie :) .Z tego co widac jest to antena 2 elementowa tyle ze ma rozbudowany reflektor i chodzi przez to mocno kierunkowo.
 • Poziom 11  
  Tak myślałem, dziękuję ;-))
 • Specjalista od radiokomunikacji
  Jest taka konstrukcja anteny ,co się nazywa "Backfire" (albo jakoś tak) i wykorzystuje właściwości skupiające parabolicznie ułożonego reflektora. Zwykle jest to kilku(nasto) elementowa"Yaga" z własnym reflektorem ,ustawiona przodem do tego dużego parabolicznego reflektora ,a odwrotnie do kierunku odbioru. Zysk takiej anteny jest naprawdę olbrzymi i jeżeli przyjąć ,że ta o której piszesz wykazuje pewne cechy podobieństwa do niej (reflektor paraboliczny) ,to taki zysk jest jak najbardziej możliwy .....
 • Poziom 17  
  Tyle tylko, że backfire ma średnicę równą co najmniej 6 długości fali, dla 432 MHz daje to ok. 4,5 m średnicy :!: :!: :!:
  Aha, element czynny to wieloelementowa (Ref +Wib +x*Dir) Yagi ustawiona w odległości 1/2 długości fali w stronę tegoż właśnie reflektora, gdzie R to conajmniej trzyelementowy reflektor płaski - ważne, bo ma dawać efekt podobny do efektu lustra półprzepuszczalnego w laserze.
  Sam główny reflektor może mieć postać płaskiego koła lub paraboli (z płaską częścią naprzeciw reflektora Yagi) z blachy lub siatki metalowej, ale wymiar raczej nie na możliwości początkujących (dokładność wykonania paraboli decyduje o jej zysku), nie wspominając już o oporze, jaki stawia to "maleństwo" dla wiatru :(
  Aha, backfire o takiej średnicy z Yagą 11 el. o długości 4 lambda daje zysk ok. 21 dB.
 • Specjalista od radiokomunikacji
  Wszystko się zgadza -dlatego nawet bym nie śmiał nikomu polecać bawienie się z taką konstrukcją ,a tylko wspomniałem o niej w celach porównawczych. Ostatnio zresztą ten typ anteny jest często wykorzystywany w paśmie 2,4 GHz ,ale wygląd znacznie się różni od tutaj opisywanego.
 • Poziom 17  
  Tak, tak, tylko 2,4 GHz to długość fali 12 cm, a więc nawet backfire ma średnicę 72 cm, czyli mniej, niż typowa odbiorcza satelitarna :!: , więc najprościej by było wykorzystać fabryczną starą "miednicę" satelitarną i zrobioną z rurek miedzianych Yagę - starą, bo nadaje się tylko prosta parabola, nie może być tzw. podświetlana.
  A jeśli myślisz o antenach do WirelessLAN to są to najczęściej anteny szczelinowe, rzadko parabole.
  Aha, jeszcze jedno, antenka multitech ma (w danych multitecha) zysk 17 dBi, tzn. 17 dB w stosunku do teoretycznej anteny izotropowej - dipol ma 3 dBi :!: - w produkcji "domowej" pełna parabola na to pasmo wykonana z dokładnością 1 mm przy średnicy ponad 2 m ( dokładność przede wszystkim profilu ) daje zysk ok. 20 dB, więc nie bardzo wierzę w te dane
 • Moderator
  stebx napisał:
  Tak, tak, tylko 2,4 GHz to długość fali 12 cm, a więc nawet backfire ma średnicę 72 cm, czyli mniej, niż typowa odbiorcza satelitarna :!: , więc najprościej by było wykorzystać fabryczną starą "miednicę" satelitarną i zrobioną z rurek miedzianych Yagę - starą, bo nadaje się tylko prosta parabola, nie może być tzw. podświetlana.
  A jeśli myślisz o antenach do WirelessLAN to są to najczęściej anteny szczelinowe, rzadko parabole.


  Trochę mieszasz ludziom w głowach , pisząc , że nie nadaje się podświetlana . Ze względu , że jest to wycinek paraboli , to ma mniejszą średnicę od klasycznej , przy tym samym zysku. Poza tym nie jest "zasłonięta" . Polecam zarknąć na zamieszczone zdjęcie . Proszę zobaczyć jak zamontowana jest dolna antena ( 10 GHz ) do łączności naziemnych.
 • Poziom 17  
  Wybacz, ale chyba nie rozumiesz istoty anteny backfire: musi następować - jak w laserze - wielokrotne odbicie między reflektorem "półprzepuszczalnym" (reflektor anteny Yagi) a reflektorem "nieprzepuszczalnym" (blacha lub właśnie parabola). W przypadku paraboli podświetlaniej będzie tylko jedno odbicie, więc różnica między zyskiem zakładanym a uzyskanym wyniesie od 5 do nawet 8 dB :!: Polecam "Amatorskie anteny KF i UKF" Z. Bieńkowskiego i E. Lipińskiego - stare, ale niezdezaktualizowane :)
 • Moderator
  stebx napisał:
  Wybacz, ale chyba nie rozumiesz istoty anteny backfire: musi następować - jak w laserze - wielokrotne odbicie między reflektorem "półprzepuszczalnym" (reflektor anteny Yagi) a reflektorem "nieprzepuszczalnym" (blacha lub właśnie parabola). W przypadku paraboli podświetlaniej będzie tylko jedno odbicie, więc różnica między zyskiem zakładanym a uzyskanym wyniesie od 5 do nawet 8 dB :!: Polecam "Amatorskie anteny KF i UKF" Z. Bieńkowskiego i E. Lipińskiego - stare, ale niezdezaktualizowane :)  Jak wyobrażasz sobie wielokrotne odbijanie fali w takiej konstrukcji ? Czy jak fala się "wielokrotnie naodbija" , to zostanie wypromieniowana jako impuls ?
  Wydaje mi się , że zasadę pracy anteny którą opisujesz , trzeba porównać raczej do teleskopu niż do lasera :D . Może jednak tak ta antena działa . Jak napisałeś , nie rozumię istoty działania takiej anteny , więc wszystkie wyjaśnienia są dla mnie cenne.

  Na dole tej strony są szczegóły konstrukcyjne anteny backfire :
  http://www.frars.org.uk/cgi-bin/render.pl?pageid=1076

  Ale odbiegamy od zasadniczego tematu postu . Proszę zerknąć na ten link :

  http://www.hissink.nl/nl/dept_107.html

  Coś w tym musi być ! ( ceny )
 • Poziom 17  
  Na stronie "frars" Carl, G6NLC, opisuje tzw. krótką antenę backfire, 14dBi zysku, czyli 11 dB w stosunku do dipola, który w środku zainstalował. Zauważ, że ja pisałem o długiej antenie, z Yagą 4 lambda, która ma dać ok. 21 dB. Na stronie następnej backfire jest praktycznie taka sama, paraboliki nie są - jak w multitechu - cylindryczne, tylko parabolami obrotowymi, tj. coś jak "miednice" satelitarne, tylko z profilowanych prętów, ale i backfire, i paraboliki mają niezłe ceny :(
  A wielokrotne odbicie? Otóż emitowany sygnał biegnie wzdłuż rzędu direktorów i jest przez nie wzmacniany, następnie odbija się od większego reflektora i ponownie biegnie wzdłuż direktorów, oczywiście znów będąc wzmacniany. Im skuteczniejszy będzie reflektor Yagi ("półprzepuszczalny"), tym mocniejszy sygnał będzie konieczny do jego "przebicia" i wyemitowania sygnału z anteny. Przerzuć jednak te "Anteny ...", o których wspomniałem, znajdziesz mnóstwo materiału praktycznie sprawdzonego, to nie są podręczniki akademickie, Zdzisław Bieńkowski to SP6LB, znany UKF-owiec. Dość powiedzieć, że jego anteny są znane naprawdę na całym świecie, w wielu opracowaniach możesz spotkać zarówno sławną "9-el. Yagi SP6LB", jak i inne konstrukcje, w tym również na mikrofale.