Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Radioaktywny wyświetlacz elektroluminescencyjny

Viper_One 13 Dec 2006 17:46 12292 34
  • Radioaktywny wyświetlacz elektroluminescencyjny

Grupa młodych ludzi z Rosji wpadła na pomysł zbudowania własnej matrycy elektroluminescencyjnej.
    Do jej wykonania potrzebna im była pewna wiedza z zakresu chemii i fizyki, znak drogowy oraz stary ZX Spectrum :)

Ze znaków drogowych pozyskano luminofor który po zmieszaniu z solami radu za pomocą różnych reakcji chemicznych połączono ze stopionym woskiem.

Po podłączeniu posmarowanego taką substancją kawałka papieru do źródła prądu otrzymano efekt luminescencji.

Finalnie sporządzono matrycę z kartki papieru, która po podłączeniu do odpowiednio przygotowanego komputera typu Spectrum pozwoliła wyświetlać litery.

Źródło: silakoff.blogspot.com
    Wersja oryginalna (po rosyjsku): www.sheppard.ru

Cool! Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    Viper_One
    Level 12  
    Viper_One wrote 87 posts with rating 23, helped 1 times. Live in city Poznań. Been with us since 2004 year.
    jagrx
    Level 21  
    Nalezy im zyczyc dlugowiecznosci . Uzyli materialy , ktore sa zabronione w Unii a posiadamy lepsze wyswietlacze .
    kloszi
    Level 20  
    Nie lepiej na wyswietlacz jakies diodki LED i bylo by po sprawie :)
    dexter1
    Level 14  
    Bardzo fajne, niebezpieczne, ale fajne. Sądzę że można uzyskać ten sam efekt nie stosując radu.... Ale co do tego to muszę jeszcze powiększyć swoją wiedzę z chemii, czy ma ktoś jakiś pomysł na takie coś?
    tomgart
    Level 25  
    Jagrx - zgłoś to najlepiej do Parlamentu Europejskiego :)
    Nie sądzisz chyba że zrobili taki wyświetlacz z braku pieniędzy :)
    Autorzy użyli jako źródła radu figurek w swiecących w ciemności, krzyżyków etc.
    Głównym nurtem ich promieniowania jest promieniowanie alfa czyli zjonizowane jądra helu.
    Tak więc chyba naprawdę nie ma się czego obawiać a warto poeksperymentować.
    User removed account
    User removed account  
    redart
    Level 23  
    kloszi: rzeczywiście, podłączyć parę LED'ów to byłby dopiero wyczyn! Ci goście przerabiali to pewnie pięć lat świetlnych temu...

Gdyby maticzka rassija dysponowała budżetem jak za dawnych dobrych czasów, to typek który to zbudował miałby zapewnioną super robotę w syberyjskim laboratorium nuklearnym i spędziłby resztę życia na spokojnym etacie. Co tam, że taki żywot byłby krótki, ale za to jaki świetlany :D. A tak, po skończeniu nauki zostanie albo bezrobotnym alkoholikiem, albo parobkiem w jakiejś aMERYKAŃSKIEJ firmie. Z tego wniosek, że życie młodego rosjanina nie jest usłane różami, choć czasem bywa RADosne...
    gniadziu
    Level 11  
    hmmm jeśli jest to promieniowanie alfa czyli nie szkodliwe z tego co pamietam skora odbija jadra helu, w sumie chłopaki mieli niezły pomysł pomyślcie wypacować rozdzielczość 1600-1200 i farbe ktora by swiecila na zielono czerwono i niebiesko czyli RGB kazy piksel nakładany drukraką ! czyli bardzo tani w produkcji monitor moze przesadzam ale pamietajcie ze kiedyś ludzie też sie pukali w czoło na myśl o telewizorach :) Pozdrawiam
    miszcz310
    Level 19  
    Mnie tam rozwalił ten napis "tjest" :D heh i do tego ta buźka...
    A swoja droga ciekawe byly by monitory z drukarek...
    Pozdro tam 3mać!
    paluszasty
    Level 25  
    Hmm..zasadniczo jestem chemikiem i chciał bym troche skomentowac problem świecanei i tym podobnych bujd związanych z promienitwórczościa.
    Kolega SP5HTT pisął ze gdyby zastosowac uran somo by świecił..ciekawe gdzie takei cuda kolega wyczytał..uran jest naprawda bardzo słabo promieniotwórczy i nie świeci w ciemnościech jak to wiele osób uwarza, podobnei zrestz apluton i neptun...Związki radu czy polony w rzeczywiśtosci świeca...
    Natomiast co do szkodliwoesci..wszysteki wspomniaen przezem mnei pierwiastki są zasadnioczo emiterami alfa(tzn ilosc wysyłanego promieniowanei beta czy gamma hest znacznei mniejsza) ..czyli wyrzycają jądro helu..taka cząstka nei porzechodzi przez skóre czy kartke papieru...Tak wiec jeśli związków tych nei maymy wewnatrz orbganizmu i nie "bawimy:sie z ich dyuzymi ilośćiami nei wywiera to raczej negatywnych skutków...natomiast gorzej jeśłi taki zwiazek dostanei sie to naszego organizmu..promieniwananei alfa jest owszem najmneij przenikliwe ale najubardziej jonizujące..a wiec jak juz jest w śroedku to wyrządza spore uszkodzenia..patrz Litwinienko.Aha jeszcze co do świecenia...warto wspomniec ze tarcze zegarków szczególnei starszych typów promieniują często znacznie silniej niz kostka uranu. Ci by tu jeszcze dodac....moznawspomniec ze w anszym codziennym zyciu spotykamuy sie bardzo powszechnei z promieniowaniem..no szkoło jest dosc silnei promieniotówrcze. Z ciekawostek dodam ejszcze ze elektrowani spalajaca węgiel wyrzuca do atmosfery zanczeni wiecej radionuklidów niuz sprawnei działające elektroownai atomowe...
    Tak wiec nei bójmuy sie promienbiowanei..ciągle nas otacza

Post był raportowany.

Rady:
    - dbaj o styl swojej wypowiedzi
    - nie popełniaj błędów
    - nie zaniżaj poziomu elektroda.pl
    Dziękujemy! [h]
    bio3y
    Level 12  
    przeraziłeś mnie troszke tym co napisałeś paluszasty :)
    człowiek sam nie wie co go otacza :]
    Yaga
    Level 16  
    A cóż to za nagły, porażajacy brak poczucia humoru - u Drogich Kolegów.
    Czy naprawdę odebraliście ten "eksperyment" na serio ?
    A tak nawiasem mowiąc - dobrze by bylo przejrzec od czasu do czasu tzw. "ruskie" strony na tematy techniczne, elektroniczne, informatyczne.
    Niektórym Kolegom, szczegolnie tym tak bardzo kpiącym z ich poziomu technicznego i technologicznego - nieraz by szczena szybko opadła.
    U tych prymitywnych ruskich fabryk scalakow, optoelektroniki jednak nie pozamykali i trzepią sami według najnowszych technologii / może i kradzionych / - my wszystko musimy sobie kupić z zewnatrz.
    Wiem że to dla niektórych nieco trudne bo Wy wszyscy teraz, jedynie "anglojezyczni".
    TheWiktus
    Level 18  
    Pomysł z drukowaniem jest całkiem niezły pozostaje tylko problem z podłączeniem tego(chyba że drukować kartkę ze ścieżkami ;) ).

Co do pierwiastków promieniotwórczych to promieniotwórczość zależy najbardziej od zanieczyszczenia(czyli zawartości uranu w rudzie jeśli dobrze myślę) ,a także od jego izotopu ogólnie uran nie jest zbyt promieniotwórczy porównując go na przykład do polonu(oczywiście chodzi
    o pluton mój błąd) ,który z kolei jest produktem wykonywanym z uranu.
    Promieniowanie alfa czyli jądra helu powstrzymuje nawet zwykła kartka papieru.
    Promieniowanie beta czyli elektrony powstrzymuje aluminium.
    Natomiast promieniowanie gamma czyli fale elektromagnetyczne gruba warstwa ołowiu.
    Najbardziej "świecące" jest promieniowanie alfa czyli zjonizowane jądra helu ,które to zostały użyte w projekcie.
    (nie pamiętam dobrze wszystkiego jak się w czymś pomyliłem to poprawiać)
    Myślę że rozwiałem część wątpliwości dotyczących konstrukcji.
    @up
    Pisz wyraźniej bo miałem lekkie trudności z odszyfrowaniem tego
    krzychk2
    Level 12  
    paluszasty wrote:

O Jezus Maria Kolego... Strasznie ciężko to rozczytać coś wypisał.

Co do działania alfy na organizmy żywe. Owszem, jest to bardzo słabo przenikliwe promieniowanie, ale wywołuje ono dwa poważne skutki - jonizację oraz bardzo ciężkie poparzenia. Właśnie te poparzenia są pierwszym objawem choroby popromiennej.

Z uranem nastąpiło zbytnie uproszczenie. Uran jest o tyle wredny iż ma masę izotopów i tak na prawdę pod hasłem uran chyba mówimy o uranie 238, tym najpowszechniej występujacym. No i tu następuje problem gdyż reakcji atomowych uranu jest mnóstwo, a każda emituje inne cząstki. Stwierdzenie, że rozpady alfa przeważają jest trochę ryzykowne moim zdaniem. Zresztą U238 jest na tyle trwałym pierwiastkiem (T1/2 c.a. 10^9) iż raczej rozpadowi samoistnie nie podlega. Dopiero po bombardowaniu neutronami przechodzi w pluton 239 który ulega rozpadowi. Zresztą pluton jest szalenie toksycznym pierwsiastkiem dla ludzi i jest duża szansa, że zabije nas sam kontakt z plutonem niż promieniowanie przezeń wywołane.

Rad faktycznie stosowało się do uzyskania efektu świecenia w ciemności i jak ktoś ma w domu jakiś stary ruski budzik z lat 60, który świeci w nocy, to jest spora szansa, że to świecenie wywołuje rad. Obecnie stosuje się pochodne fosforków lub fosfor biały.

Z promieniowaniem elektrownii opalanych paliwem kopalnym - masz 100% racji. Nie radzę się zbliżać do składowisk popiołu z elektrownii. Bardzo niezdrowe przeżycie. Ale zwykłym laikom tego nie przetłumaczysz. Atom kojarzy się z jednym - z Czarnobylem lub Hiroshimą, a na chwilę obecną elektrownie atomowe są najczystrzym źródłem energii jakie znamy.

Co do bania się czy nie promieniowania. Po pierwsze nalezy zrozumieć zjawisko i efekty jakie ono wywołuje. Po drugie trzeba sobie uzmysłowić, iż występuje promieniotwórczość naturalna w postaci promieniowania kosmicznego, rozpadu śladowych ilości różnych izotopów. Dopiero na końcu dochodzi promieniotwórczość sztuczna i pojawia się problem pochłoniętej dawki promieniowania. Wiadomo tylko jedno - zostawmy zabawy w ciekawe eksperymenty profesjonalistom.

Wracając do pierwotnego tematu. Pomysł ciekawy :)
    TheWiktus
    Level 18  
    Moje przypuszczenia są jak widzę zgodne z kolegami zajmującymi się chemią
    Co do drzewa to jeśli się nie mylę to powodują to bakterie, taki sam efekt możemy zobaczyć w morzu.
    Nie jestem pewny czy fosfor biały jest stosowany w budzikach i tym podobnych wyrobach ze względu na toksyczność i palność w średniowieczu był silną trucizną(czyli jeśli zupa świeciła to nie należało jej jeść :) )

Aha nie radzę robić tego w domu mimo że teoretycznie nie ma się niczego bać.Według mnie niebezpieczeństwo stanowi nie tyle samo promieniowanie co kwasy i ich szkodliwe dla zdrowia opary widać to na zdjęciu z maską gazową.
    tomgart
    Level 25  
    Ściśle mówiąc grzybnia opieńki miodowej. Ale bakterie też ładnie świecą. Nie tylko w morzu ale i na zepsutym mięsie.
    aksel3
    Level 12  
    Odważne chłopaki. To trzeba im przyznać!
    paluszasty
    Level 25  
    Ta maska gazowa to "przegięcie"...Nikt w labie nie pracuje z kwasem solnym, siarkowym czy azotowym w tego typu sprzęcie . Ja zakładam jedynie okulary ochronne(i to przy praktycznie każdej pracy w labie) -oczy ma sie tylko jedne.Nawet jak ktoś pracuje z arszenikiem czy cyjankiem potasu to raczej nie zakłada tego typu akcesoriów. Oczywiście wskazane jest pracowanie pod wyciągiem...
    Nie wydaje mi sie ze stwierdzenie ze uran jest alfa emiterem jest ryzykowne, przecież reakcje jądrowe wymagają spowolnionych neutronów lub cząstek o dużych energiach.Co do plutony i neptunu to rzeczywiście oba są silnymi truciznami silniejszymi niz cyjanek, z resztą związki uranu nie sa lepsze jeśli o to chodzi.
    A jeśli chodzi o biały fosfor, to on juz bardzo długo nie jest stosowany w produktach ogólnego przeznaczenia, wszystkie tarcze zegarków itp raczej nigdy nie były nim pokrywane ponieważ ma on nie miły zwyczaj samozapłonu na powietrzu..zreszta własnie na takim "bardzo powolnym spalaniu" polega jego chemiluminescencja.

Aha przepraszam za jakość mojej poprzedniej wiadomości..ale byłem bardzo zmęczony a chciałem przekać jak najwięcej treści w jak najkrótszym czasie...W tym poście juz sie poprawiłem:D
    Rzucek
    Level 11  
    Ciekawy pomysł, ale brak zastosowań praktycznych. Bałbym się jednak jonizacji powietrza spowodowanego przez emisje alfa, choć jak już koledzy wspominali rad nie podnosi aż tak bardzo ilości promieniowania które otrzymujemy. Pojechałbym do Czarnobyla, podobno panuje tam niesamowita cisza, a poziom promieniowania nie jest taki duży.
    paluszasty
    Level 25  
    Hehe...już od kilku osób słyszałaem o pomyśle zwiedzanei okolic Czarnobyla:D..Nie wiem jaki jest tam poziom promieniowania. Natomiast w ramach ciekawostki powiem... we francji sa miejsca ggdzie natęzenie promieniowania pochodzenia naturalnego jest wielokrotnie wyzsze niz w okolicach normalnei działajacych elektrowni atomowych.
    TheWiktus
    Level 18  
    Co do maski gazowej to chodziło mi o odstraszenie ludzi nie znających tematu :D natomiast z tego można by całkiem tanio produkować wyświetlacze graficzne RGB wystarczy luminofor ze świetlówek w 3 kolorach i
    jakieś zabezpieczenie przed falami alfa (coś takiego jak w mikrofalówce tylko
    o dużo większej gęstości upakowania w wyświetlaczu i myślę że nawet daliby produkować :D
    tomgart
    Level 25  
    Chyba za poważnie wszyscy podchodzą do tematu - Ci ludzie robią sobie żarty - ta maska gazowa, hełm na głowie tej dziewczyny. Traktujmy to z przymrużeniem oczu, a podziwiajmy sam wyświetlacz i pomysł.
    _DooM
    Level 17  
    krzychk2 wrote:
    Rad faktycznie stosowało się do uzyskania efektu świecenia w ciemności i jak ktoś ma w domu jakiś stary ruski budzik z lat 60, który świeci w nocy, to jest spora szansa, że to świecenie wywołuje rad. Obecnie stosuje się pochodne fosforków lub fosfor biały.

Obecnie nie stosuje sie ani fosforu bialega ani jego soli wszelkiego rodzaju swiecace elementy np. w zegarkach sa pokrywane siarczkami wapniowcow domieszkowanych solami miedzi
    Kelas
    Level 18  
    Pytanie do chemików:
    co to jest whatman paper i czy mozna to zastapic saczkiem albo czym innym?

Pytanie do wszystkich :]
    To differ a radioactive toy from luminescent it is possible without counter geiger tube: to examinee is enough to place a subject in a dark place for the night. Present luminophor which contains in more modern hand-made articles, it ceases to be shone in 3-7 hours then it is necessary "be to recharging" on light. As any radiation here also does not smell. Radium it will be shone fifty more years.

Jesli dobrze zrozumialem to swiecidelka nie zawierajace soli radu swieca 3-7 godzin a te odpowiednie caly czas bez "ladowania" na swietle?

Apropo czy ktos ma takie figurki, chetnie odkupie.
    paluszasty
    Level 25  
    Whatman to bardzo dobra firma produkujaca bibułe filtracyjną, sączki itp. Sa one bardzo wysokiej jakości, a co za tym idzie równeirz odpowiednio kosztują. Wydaje mi sie ze bez problemy zastąpisz whatmanowską bibułe filtracyjna zwykła najtańsza bibuła filtracyjną. BArdziej bym sie martwił zdobyciem reszty.
    tomgart
    Level 25  
    Tak, chodzi o takie figurki co "same z siebie" się świecą. Te z Kinder niespodzianek niestety, po wnikiliwszej analizie tekstu, stwiredzam że się nie nadają :(
    KaW
    Level 34  
    Co do promieniowania ALFA to trzeba usiąśc i policzyć trochę-
    -wyjdzie ,że zatrzymuje je kartka papieru.
    Oczywiscie -wypali dziurę w żołądku -wtedy jak się paproszka zje -n.p.-
    nie myjąc rączek -i odzywiajac się na brudno....
    Paproszek -mini -leżący na sciance żołądka zrobi-wypali dziurkę-ale jego moc maleje z kwadratem odległosci od ścianki żoładka .....
    Powszechnie -może się o tym nie mówi -promieniwanie jonizujace używane jest do usuwania ładunków elektrostatycznych w papierniach ,
    -także przy montażu elektronicznych wyrobów czułych na ładunki ektrostatyczne.....
    -uwazam , że kraj nasz -w którym po przekątnej -ze Szczecina -do Rzeszowa -po prawie 60 latach -od różnych wyzwoleń -nie daje się przejechac w czasie 5 godzin -nie może się chwalić jakimiś osiągnięciami ...
    Te info też wymieniamy sobie korzystając z efektów pracy innego
    wolnego kraju ...Ponownie znależliśmy się pod okupacją -tym razem
    głupoty ,tandety ,złodziejstwa itd-itp ....własnej produkcji.....
    Kelas
    Level 18  
    Bedac ciagle zainteresowanym radioluminescencja i zbudowaniem podobnego wyswietlacza troszke poszukalem i popytalem.

Niestety jako zrodlo promieniowania alfa nie moge uzyc zwiazkow radu, bo nie udalo mi sie zdobyc niczego co by owe zwiazki zawieralo. Ale przypadkiem wpadl mi w rece azotan uranylu o ktorym troszke poczytalem i dowiedzialem sie ze jest bardzo toksyczny przy zjedzeniu, inchalowaniu itp. Poza tym jest generalnie bezpieczny i wysyla promieniowanie α i β ale niestety nie wiem jak to sie ma do ilosci promieniowania uzyskanej z figurek albo czegos co zawiera sladowe ilosci radu. (wiecej, mniej promieniowania? )

Znalazlem takze w ksiazce od fizyki doswiadczenie w ktorym bombardowano zlota folie o grubosci rzedu kilkunastu atomow czasteczkami α i obserwowano punktowe swiecenie ekranu pokrytego siarczkiem cynku ZnS znajdujacego sie za folią. Moje pytanie brzmi: po co ta folia? Czy sam siarczek cynku wystawiony na promieniowanie bedzie swiecil?

Mysle ze w ciagu kilku dni zrobie pierwsze testy z azotanem uranylu i farba ze znakow (nie mam niestety dostepu do siarczku cynku) tak jak zrobili to nasi wschodni sasiedzi, mam tylko watpliwosci co do podlaczenia gotowego "pixela" do pradu. Sączek nie przewodzi pradu, tak samo stearyna, jak wiec skutecznie podlaczyc papierek?
    Niestety tlumaczenie na angielski jest kiepskie i czyta sie je raczej ciezko, wiec zwracam sie z prosba do znajacych rosyjski o przetlumaczenie fragmentow o zasilaniu i przygotowywaniu "farby" (czesc z topieniem swieczki).

Pozdrawiam
    tomgart
    Level 25  
    Siarczek cynku ZnS to jeden z bardziej znanych scyntylatorów. Doprawdy nie wiem po co ta złota folia. Może po to aby sprawdzić czy cząsteczki alfa prznenikają przez tak cienką folię??