Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

zelmer meteor

27 Aug 2003 22:24 8140 17
 • Level 10  
  mam taki odkurzacz, leżał chyba z 5 lat w szafie. od ok. roku używany regularnie ale teraz zaczął iskrzyć koło szczotek. bylem w serwisie i powiedzieli że wirnik do wymiany( ze szczotkami łożyskami itd ok 100zł) , rozbierałem go i wirnik jest troche osmalony, szczotki ok. Ile kosztuje wirnik do zelmera typ 1010.0 800W. Sam bym go bez problemu wymienił tylko nie wiem gdzie w w-wie kupić taki wirnik.
 • Level 22  
  Zanim wymienisz wirnik oczyść komutator papierem ściernym,wyczysc również szpary między żłobkami komutatora i wymień szczotki.Sprawdź również czy wirnik obraca sie bez oprów.Niepiszesz nic czy silnik pracje poprawnie,czy dymi sie z niego,a może grzeje sie zamocno?
 • Level 10  
  jeśli chodzi o silnik to chodzi poprawnie, tylko pod szczotkami niesamowicie się iskrzy, dosłownie idzie ogień, ale odkurzacz ciągnie. szczotki są jeszcze dobre, napewno jeszcze od nowości, ale tak po 2 cm mogą mieć
 • Level 15  
  oczyść komutator. sprawdz czy szczotki lużno chodzą-wyciąg, załóż z powrotem. Zobacz czy wirnik da się poruszyć wyczuwalnie na boki-może poszło któreś łożysko nieco. o tyle.

  macher 8O
 • Moderator
  Ja do czyszczenia komutatora używam pumeksu (daje lepszy efekt niż papier ścierny).Iskrzenie może być spowodowane przerwą na komutatorze.
 • Level 27  
  Co nie zmienia sytuacji że wirnik is dead . Radzę odrazu wymienić wirnik ,szczotki oraz łożyska tak na wszelki wpadek .
 • Level 34  
  scotch wrote:
  Co nie zmienia sytuacji że wirnik is dead . Radzę odrazu wymienić wirnik ,szczotki oraz łożyska tak na wszelki wpadek .


  jak dead jak iskrzy, chyba jednak żyje (kolejny amator wywalania całego sprzętu)

  ja też używam pumeksu przy włączonym silniku, najwyżej wymień szczotki;)
 • Level 22  
  Kolejną przyczyną iskrzenia może byc zwarcie w uzwojeniu stojana.
 • Level 10  
  to w takim razie gdzie kupic wirnik, w w-wie
 • Level 27  
  Acula ,skoro robisz coś dla siebie owszem możesz używać pumeksu , wody święconej i stania na jednej nodze . Skoro coś robisz komuś wówczas robisz inaczej czyli tak aby sprzęt działał i do ciebie nie wrócił . Przeciesz przy wymianie wirnika standardem jest wymiana szczotek i łożyska . Przy cenie wirnika przecież to groszowe sprawy a przynajmniej masz pewność .Pozdrav
 • Level 34  
  ale norbkuc chyba robi dla siebie?? I dlatego tak napisałem.
  Ja zawsze zaczynam od przeczyszczenia komutatora i sprawdzenia szczotek.
  Jakbym robił komuś to nawet mogę cały silnik wymienić, jeśli tylko zapłaci. Oczywiście przy wymianie wirnika resztę też wymieniam.
  Przecież jak ktoś naprawia np CD do zaczyna od przeczyszczenia oczka, a dopiero potem wymienia laser ;)

  Po drugie to przez rok łożyska rzaczej nie rozwaliły się. Chyba że Norbkuc niedokładnie napisał.

  ____
  może po prostu miałeś pecha, ja też mam meteora i nie narzekam, pracuje już kilka lat i nic dziwnego nie działo się
 • Level 10  
  po roku napewno mi się nie zużyły ani szczotki, ani łozyska. Nie wiem czy wszystkie te zelmary tak mają czy tylko ten. Mam jeszcze jakiś prosty odkurzacz LG i jak narazie ic się nie dzieje takiego, a to poprostu chyba szmelc jest i tyle. :(
 • Level 27  
  Co do Zelmera ,czasem bywa różnie . Natomiast Norbkuc napisał iż leżał 5 lat nieużywany . Przeciesz w tym czsie mogły się stać z nim cuda-niewidy. Czemu tak jest ,że dobry sprzęt zostawiony na jakiś czs po włączeniu nie działa lub działa nie tak jak trzeba -niewiem . Chyba kolejne prawo Murphiego
 • Level 15  
  Jeżeli on faktycznie leżał trochę gdzieś po piwnicach a nawet nie tylko po piwnicach to sprawdż jeszcze kondensatory. Jest napewno przeciwzakłóceniowy a może jeszcze miejscowo coś tam poupychali.
  Norbkuc, czy ty przeczyściłeś jednak ten komutator??? 8O

  macher
 • Level 10  
  oczywiście, że przeczyściłem komutator. Pomierzyłem kondensator- ok.Teraz jeszcze podnienie szczotki. Co do tego gdzie leżał to w cieplym i suchym miejscu więc nie powinno to mieć wpływu na jego żywotność.
 • Level 12  
  Lepiej nie zawracaj sobie glowy. Wirnik do Zelmera to koszt ok 50 zl + lozyska + szczotki, lepiej kupic nowy odkurzacz (sprawdz stojan czy nie zgrzany)
 • Level 11  
  Mam taki sam odkurzacz i miałem dokładnie to samo. Po wymianie szczotek i przeczyszczeniu działa beż zarzutu do dziś.
 • Level 11  
  przewaznie jest to wirnik czesto leca w meteorach radziłbym dac zarobic dla serwisu masz gwarancje.Przy nakładaniu łozysk na wirnik nozesz go przesunac musisz miec praske no chyba ze leko wejda
  Powodzenia