Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zelmer meteor

norbkuc 27 Sie 2003 22:24 7912 17
  • #1 27 Sie 2003 22:24
    norbkuc
    Poziom 9  

mam taki odkurzacz, leżał chyba z 5 lat w szafie. od ok. roku używany regularnie ale teraz zaczął iskrzyć koło szczotek. bylem w serwisie i powiedzieli że wirnik do wymiany( ze szczotkami łożyskami itd ok 100zł) , rozbierałem go i wirnik jest troche osmalony, szczotki ok. Ile kosztuje wirnik do zelmera typ 1010.0 800W. Sam bym go bez problemu wymienił tylko nie wiem gdzie w w-wie kupić taki wirnik.

0 17
  • #2 28 Sie 2003 11:11
    ul1111
    Poziom 22  

Zanim wymienisz wirnik oczyść komutator papierem ściernym,wyczysc również szpary między żłobkami komutatora i wymień szczotki.Sprawdź również czy wirnik obraca sie bez oprów.Niepiszesz nic czy silnik pracje poprawnie,czy dymi sie z niego,a może grzeje sie zamocno?

0
  • #3 28 Sie 2003 15:43
    norbkuc
    Poziom 9  

jeśli chodzi o silnik to chodzi poprawnie, tylko pod szczotkami niesamowicie się iskrzy, dosłownie idzie ogień, ale odkurzacz ciągnie. szczotki są jeszcze dobre, napewno jeszcze od nowości, ale tak po 2 cm mogą mieć

0
  • #4 30 Sie 2003 00:34
    macher
    Poziom 15  

oczyść komutator. sprawdz czy szczotki lużno chodzą-wyciąg, załóż z powrotem. Zobacz czy wirnik da się poruszyć wyczuwalnie na boki-może poszło któreś łożysko nieco. o tyle.

macher 8O

0
  • #5 30 Sie 2003 05:29
    lechm56
    Moderator

Ja do czyszczenia komutatora używam pumeksu (daje lepszy efekt niż papier ścierny).Iskrzenie może być spowodowane przerwą na komutatorze.

0
  • #6 30 Sie 2003 06:23
    scotch
    Poziom 27  

Co nie zmienia sytuacji że wirnik is dead . Radzę odrazu wymienić wirnik ,szczotki oraz łożyska tak na wszelki wpadek .

0
  • #7 30 Sie 2003 09:40
    ACULA
    Poziom 34  

scotch napisał:
    Co nie zmienia sytuacji że wirnik is dead . Radzę odrazu wymienić wirnik ,szczotki oraz łożyska tak na wszelki wpadek .

jak dead jak iskrzy, chyba jednak żyje (kolejny amator wywalania całego sprzętu)

ja też używam pumeksu przy włączonym silniku, najwyżej wymień szczotki;)

0
  • #8 30 Sie 2003 10:30
    ul1111
    Poziom 22  

Kolejną przyczyną iskrzenia może byc zwarcie w uzwojeniu stojana.

0
  • #9 01 Wrz 2003 14:35
    norbkuc
    Poziom 9  

to w takim razie gdzie kupic wirnik, w w-wie

0
  • #10 04 Wrz 2003 08:03
    scotch
    Poziom 27  

Acula ,skoro robisz coś dla siebie owszem możesz używać pumeksu , wody święconej i stania na jednej nodze . Skoro coś robisz komuś wówczas robisz inaczej czyli tak aby sprzęt działał i do ciebie nie wrócił . Przeciesz przy wymianie wirnika standardem jest wymiana szczotek i łożyska . Przy cenie wirnika przecież to groszowe sprawy a przynajmniej masz pewność .Pozdrav

0
  • #11 04 Wrz 2003 12:52
    ACULA
    Poziom 34  

ale norbkuc chyba robi dla siebie?? I dlatego tak napisałem.
    Ja zawsze zaczynam od przeczyszczenia komutatora i sprawdzenia szczotek.
    Jakbym robił komuś to nawet mogę cały silnik wymienić, jeśli tylko zapłaci. Oczywiście przy wymianie wirnika resztę też wymieniam.
    Przecież jak ktoś naprawia np CD do zaczyna od przeczyszczenia oczka, a dopiero potem wymienia laser ;)

Po drugie to przez rok łożyska rzaczej nie rozwaliły się. Chyba że Norbkuc niedokładnie napisał.

____
    może po prostu miałeś pecha, ja też mam meteora i nie narzekam, pracuje już kilka lat i nic dziwnego nie działo się

0
  • #12 04 Wrz 2003 14:08
    norbkuc
    Poziom 9  

po roku napewno mi się nie zużyły ani szczotki, ani łozyska. Nie wiem czy wszystkie te zelmary tak mają czy tylko ten. Mam jeszcze jakiś prosty odkurzacz LG i jak narazie ic się nie dzieje takiego, a to poprostu chyba szmelc jest i tyle. :(

0
  • #13 04 Wrz 2003 19:22
    scotch
    Poziom 27  

Co do Zelmera ,czasem bywa różnie . Natomiast Norbkuc napisał iż leżał 5 lat nieużywany . Przeciesz w tym czsie mogły się stać z nim cuda-niewidy. Czemu tak jest ,że dobry sprzęt zostawiony na jakiś czs po włączeniu nie działa lub działa nie tak jak trzeba -niewiem . Chyba kolejne prawo Murphiego

0
  • #14 05 Wrz 2003 04:33
    macher
    Poziom 15  

Jeżeli on faktycznie leżał trochę gdzieś po piwnicach a nawet nie tylko po piwnicach to sprawdż jeszcze kondensatory. Jest napewno przeciwzakłóceniowy a może jeszcze miejscowo coś tam poupychali.
    Norbkuc, czy ty przeczyściłeś jednak ten komutator??? 8O

macher

0
  • #15 05 Wrz 2003 09:36
    norbkuc
    Poziom 9  

oczywiście, że przeczyściłem komutator. Pomierzyłem kondensator- ok.Teraz jeszcze podnienie szczotki. Co do tego gdzie leżał to w cieplym i suchym miejscu więc nie powinno to mieć wpływu na jego żywotność.

0
  • #16 15 Wrz 2003 17:15
    Krzysztof_P
    Poziom 11  

Lepiej nie zawracaj sobie glowy. Wirnik do Zelmera to koszt ok 50 zl + lozyska + szczotki, lepiej kupic nowy odkurzacz (sprawdz stojan czy nie zgrzany)

0
  • #17 15 Wrz 2003 18:11
    wro
    Poziom 11  

Mam taki sam odkurzacz i miałem dokładnie to samo. Po wymianie szczotek i przeczyszczeniu działa beż zarzutu do dziś.

0
  • #18 23 Wrz 2003 21:48
    Puchacz
    Poziom 10  

przewaznie jest to wirnik czesto leca w meteorach radziłbym dac zarobic dla serwisu masz gwarancje.Przy nakładaniu łozysk na wirnik nozesz go przesunac musisz miec praske no chyba ze leko wejda
    Powodzenia

0
  Szukaj w 5mln produktów