Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Regeneracja akumulatora w laptopie

Gate 27 Aug 2003 23:08 39881 8
 • #1
  Gate
  Level 23  
  Może ktoś wie jak zregenerować akumulator zasilający w laptopie, a może któryś z kolegów to robi lub zna oriętacyjną cenę takiej czynności.
  (IBM TP390XD)
 • #2
  klucznik
  Level 11  
  nie wiem co to az laptop, mniejsza z tym , moja rada jest taka , postaraj się otworzyc plastik akumlatora ( uważaj na te cholerne plastikowe zatrzaski) , w środku za pewne zobaczysz poukladane ładnie walce przypominające mocno akumlatorki typu R6 - paluszki , i jeszcze czujnik temperatury. Akumlatorki sa połączone w szereg , a do tego czasem dochodzi jeszcze 1 tak samo połączona bateria akumlatorów włączona do tamtej równolegle - zwiększa się pojemność.

  Wyciągasz stare , idziesz na giełdę elektroniczną i kupujesz nowe paluszki , ja w łodzi na ŁKS'sie kupiłem niklowo wodorkowe 2000mAH - paluszki po 5 zł za szt.

  I teraz najciekawszy moment , akumlatorki nie lubią ciepła , lutowanie w zasadzie je zabija i przegrzewanie jakiegolwiek - tracą pojemność.
  Kup pastę lutowniczą , albo coś pożądnego do lutowania - kalafonia czasem jest za słaba , albo oczyśc papierem styki akumlatorków przed lutowaniem , no i polutować to trzeba na przewody. Tylko jak lutujesz , czego raczej się nie robi to ma to być szybko i sprawnie , żeby za mocno nie ugrzał się , a najlepiej zaraz po lutowaniu przytknąć do czegoś dużego metalowego w celu ochłodzenia.

  A , jeszcze jedno , zanim polutujesz akumlatory rozmieść je jakoś sensownie wśrodku tego plastikowego zasobnika , 1 akumlator ma około 1.2 V , na wierzchu będzie napisane ile miał nominalnie ten którego będziesz rozkręcał, więc dojdziesz do tego ile sztuk trzeba wpakować. Wszystkie mają być takie samej pojemności , bo jak nie to twój akumlator będzie miał taką pojemnośc jak najmniejszy z włożonych. A pod które 2 przewody + - , to chyba będziesz wiedział gdzie się podpiąć , zaznaczysz je zanim zaczniesz demolkę , czujnik temperatury po prostu przytknij do któregoś z akumlatorków , albo wsadź go pomiędzy 2 jakieś. jak juz otworzysz pudlo , to będziesz wiedzial za co się zabrać

  litowo jonowych to raczej nie dostaniesz , więc spokojnie kładź niklowo wodorkowe , stara ładowarka od laptopa da se rade


  nieco większe napięcie może być , bo w laptopie i tak jest przetwornica napięcia , ale znacznie niższe raczej nie , czasem te na 14.4 V udawalo mi się odpalić na kwasiarzu od samochodu , a w zasadzie , to dlaczego nie wsadzić sobie takiego do plecaka , cały dzien na pewno wytrzyma taki
 • #3
  Gate
  Level 23  
  Zanim przeczytałem Twój post otworzyłem i zobaczyłem 6 nieco większych niż R6 poluszków tworzących 10.8 V (tak jest napisane na naklejce - trochę nietypowo). Zamierzałem zrobić to co napisałeś. Dałeś mi kilka cennych rad i wskazówek. Teraz już wszystko jasne.
  Serdeczne dzięki.
  Pozdrawiam
  Tomasz
 • #4
  Diodak.fm
  Level 17  
  I nie na tym koniec, gdyz moze sie okazac ze nowe akumulatorki, nie beda sie ladowac do konca, lub po naladowaniu nie wydobedziesz z nich pelnej mocy. Problemem i duzym moze okazac sie pamiec eeprom, jesli oczywiscie taka ujrzysz wewnatrz baterii jest na plytce wraz z procesorem. Laptop zapisuje w tej pamieci stopien zuzycia baterii, aby pozniej wiedzial jak z niej korzystac. Mialem taki przypadek w swoim Aristo 8600. Jesli masz nowe baterie a nie wykorzystujesz ich pelnej pojemnosci, to prawdopodobnie bedziesz musial zaprogramowac EEPROM odpowiednim czystyw wsadem hex dla nowych Acuu. Byc moze masz model laptopa w ktorym bateria jest inaczej skonstruowama, ale w moim tak wlasnie bylo...
 • #5
  Gate
  Level 23  
  Słyszałem o jakiś resetach to pewnie chodzi o zaprogramowaniu EEPROMu. Programować nie potrafię, ale będę robił doświadczenia i zobaczę co z tego wyniknie.
  Dzięki
 • #7
  rasz
  Level 21  
  klucznik co masz na mysli przez "litowo jonowych to raczej nie dostaniesz , więc spokojnie kładź niklowo wodorkowe" ???
  chcesz powiedziec ze wsadziles ogniwa niklowe tam gdzie byly liion ??? one sie chyba 'troche' inaczej laduja i watpie zeby ladowarka w lapie nawet zaczela je ladowac :(
  wlasnie mam taka bakterie od portege 7200 do zregenerowania sobie (trzyma doslownie 1-3 minuty teraz :(( ) i w srodku liion bleee, na razie poluje na w miare zywa baterie z allegro liion z ktorej bym sobie przepakowal ogniwa (chodza po 50-100zl)
 • #8
  forsoft
  Level 21  
  Dobór typu ogniw jest sprawą kluczową. Nawet zastąpienie ogniw Ni-CD ogniwami Ni-Mh ma swoje konsekwencje.

  Ogniwa Ni-Mh z reguły wymagają mniejszego prądu ładowania, jeżeli wstawimy je w miejsce Ni-Cd, a system ładowania wykorzystuje duży prąd (>1C), to trwałość ogniw będzie niska.

  Ogniwa litowe posiadają krańcowo różną charakterystykę ładowania w stosunku do ogniw niklowych. Ich kupno jest możliwe, ale cena jest znacznie wyższa (nawet kilkukrotnie).
  Ogniwa litowe ładowane są najpierw znacznym stałym prądem, a później stałym napięciem do momentu zaniku prądu ładowania. W laptopach przeważnie układ ładowania jest wbudowany w akumulator litowy. Zamiana ogniw nie jest w takim przypadku możliwa, gdyż układ ładowania kontroluje napięcia na każdym ogniwie w połączeniu szeregowym. Jakiekolwiek odstępstwo skutkuje przerwaniem procesu ładowania.
 • #9
  rasz
  Level 21  
  lukaala wrote:
  Mu1rgLd8.exe Poszukaj tego programu,bo mojej baterii pomogło.
  Pozdrawiam


  skad to masz i co to jest ? na google ani slowa o takim pliku